Rebis dodaje do Wehikułu czasu :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Sebek » wt 14.07.2020 20:38

Fajnie! Mam nadzieje, ze wiecej rosyjskich pozycji sie tam znajdzie.
Sebek
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 126
Rejestracja: wt 17.05.2016 0:36

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Konsul » wt 14.07.2020 21:28

A ja wprost przeciwnie uważam. Dobrze zaczęli Keyesem i Clarkiem, a potem zaczęli wprost zrzynać książkę za książką z serii Solarisu. Ja mam wysoką tolerancję na odgrzewane kotlety bo dużo książek nie czytałem, ale już nawet mnie to irytuje jak leci 4 książka z rzędu którą wydał Solaris. I o ile Zamiatin to chyba ostatnio był wydany dawno temu to dalsze wchodzenie w rosyjskich pisarzy znowu pewnie skończyłoby się zrzynaniem kolejnych serii Solarisu, który ruskich wydaje od dekady.
Ostatnio zmieniony wt 14.07.2020 21:31 przez Konsul, łącznie zmieniany 1 raz
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: ASX76 » wt 14.07.2020 21:28

Nie sądzę ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Konsul » wt 14.07.2020 21:30

A ja sądzę i nawet napisałem dlaczego tak sądzę ;*
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Haribo » wt 14.07.2020 21:56

Co do rosyjskiej sf , to Strugackimi bym nie pogardził...
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 496
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Shedao Shai » wt 14.07.2020 22:54

Solaris wydawał te książki przeszło dekadę temu, więc pojawiło się już nowe pokolenie czytelników, którzy ich nie mają, a chętnie uzupełnią swoje półki o klasykę. Rozumiem, że osoby które wówczas to wszystko kupowały drażni, że dla nich seria Rebisu składa się głównie z dubli, ale no cóż, po prostu nie są jej targetem. Ja np. nie miałem żadnej z powieści wydanych w ramach WCz, a każda mnie zainteresowała. Toteż argument "przecież Solaris to wydał w 2008" lata mi koło sisiaka.
Z drugiej strony, podobnie jak Konsul, uważam, że możliwych do wydania pozycji jest całe mrowie i szkoda zużywać sloty na na radziecką fantastykę, z którą miałem kilka przygód, a żadnej dobrej. Jeśli tempo wydawania Wehikułów dalej ma wynosić ok. 7 książek rocznie, to nie jest to ogromna liczba, potencjalnych książek do wydania (czy to po raz pierwszy, czy reedycja po latach) jest więcej, niż się zmieści w slotach na najbliższą dekadę.
Ostatnio zmieniony wt 14.07.2020 22:57 przez Shedao Shai, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: overseer » śr 15.07.2020 5:21

Odnośnie Strugackich to do końca tego roku Prószyński ma wydać ich omnibusa. Szczegółów na razie nie podali ale zakładam że będzie to coś na kształt zbiorów Le Guin.
overseer
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 66
Rejestracja: śr 15.07.2020 5:14

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: nosiwoda » śr 15.07.2020 7:05

"Odnośnie Strugackich to do końca tego roku Prószyński ma wydać ich omnibusa"

Oooo! Nie, żebym był fanatykiem, ale doceniam. To jedni z nielicznych rosyjskich pisarzy, których trawię.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Bronsiu » śr 15.07.2020 7:53

Ja jestem fanatykiem :) Ooooooo!
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Ciacho » śr 15.07.2020 8:36

Jak dla mnie super, ale jeśli pojawia się "My", to pewnie zaraz Huxley i Orwell, bo to wszystko podobne jest. Ciekawe czy tak będzie. Chociaż Orwell dość często wydawany jest, ale kto wie.
Awatar użytkownika
Ciacho
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 978
Rejestracja: sob 06.04.2013 17:31

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: overseer » śr 15.07.2020 9:02

Muza wydaje Huxleya i Orwella - najnowsze dodruki (chyba z zeszlego roku) są łatwo dostępne za niewielkie pieniądze więc ryzyko że pojawią się w Wehikule myślę że są zerowe.
overseer
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 66
Rejestracja: śr 15.07.2020 5:14

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Shedao Shai » śr 15.07.2020 9:42

overseer pisze:Odnośnie Strugackich to do końca tego roku Prószyński ma wydać ich omnibusa. Szczegółów na razie nie podali ale zakładam że będzie to coś na kształt zbiorów Le Guin.


O, i to jest wspaniała wiadomość! :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Janusz S. » śr 15.07.2020 12:17

overseer pisze:Odnośnie Strugackich to do końca tego roku Prószyński ma wydać ich omnibusa. Szczegółów na razie nie podali ale zakładam że będzie to coś na kształt zbiorów Le Guin.

Świetnie, bo chociaż udało mi się pozbierać właściwie wszystko co w PL zostało wydane, to w większości są to dość miernej jakości wydania Amberu, albo jeszcze gorszej jakości wydania innych wydawnictw. Ciekawe co zmieszczą i czy na jednym omnibusie poprzestaną. Lepiej byłoby gdyby te księgi były ciut poręczniejsze.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Bronsiu » śr 15.07.2020 12:21

Najlepsze wydania Braci były chyba z SR.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Janusz S. » śr 15.07.2020 12:48

A co w nich było dobrego? Jakość papieru i okładki jest równie zła jak w wydaniach Amberu albo i gorsza (nie mam reprezentatywnej próbki, tylko 1 albo 2 książki).
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Bronsiu » śr 15.07.2020 13:01

Po namyśle i zajrzeniu na półkę przyznaję Ci rację.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: jachu » śr 15.07.2020 13:50

Strugackich biere w ciemno :)
jachu
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 321
Rejestracja: pt 20.11.2015 12:41

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Spriggana » śr 15.07.2020 14:20

Shedao Shai pisze:
overseer pisze:Odnośnie Strugackich to do końca tego roku Prószyński ma wydać ich omnibusa. Szczegółów na razie nie podali ale zakładam że będzie to coś na kształt zbiorów Le Guin.


O, i to jest wspaniała wiadomość! :)


Jedyny problem to to, że jak się ostatnio rzuciłam na ebook „Pikniku…” z Prószyńskiego to, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, się okazało że to nie jest przekład Ireny Lewandowskiej tylko Rafała Dębskiego.

I pewnie nowy przekład wyląduje też w omnibusie, a chciałabym mieć oba w elektronach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: toto » śr 15.07.2020 16:40

Ileż ja się kiedyś w bibliotece publicznej na "My" naczekałem aż będzie dostępna. Polowanie trwało miesiące. Chętnie kupię, choć nie jest to klasa "Roku 1984" czy nawet "Nowego wspaniałego świata", ale warto znać.

Omnibus(y) Strugackich biorę w ciemno.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Ziuta » śr 15.07.2020 18:06

Spriggana pisze:Jedyny problem to to, że jak się ostatnio rzuciłam na ebook „Pikniku…” z Prószyńskiego to, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, się okazało że to nie jest przekład Ireny Lewandowskiej tylko Rafała Dębskiego.

I pewnie nowy przekład wyląduje też w omnibusie, a chciałabym mieć oba w elektronach.

To wbrew pozorom może być bardzo dobra wiadomość, bo Lewandowska tłumaczyła stare wydania, natomiast w latach 90 Borys Strugacki pousuwał cięcia cenzury i wydał kanoniczne wersje wszystkich książek swoich i brata. Zmiany mogą być bardzo duże, bo z takiego "Przenicowanego świata" potrafiło wylecieć 1/3 książki. Nawet była wola przetłumaczenia wszystkiego na nowo po polskiej stronie, ale problemy miał sprawiać Borys Natanowicz, bo żądał Lewandowskiej, a ta była już ciężko chora i nie mogła.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: asymon » śr 15.07.2020 18:41

Ale ja rozumiem, że jeśli prawa do książek Strugackich są uwolnione, to może tłumaczyć kto chce jak chce?

I zdziwiłem się, że był ebook, ale chyba był, jakoś krótko. W publio.pl mimo że ebook jest niedostępny, to można obejrzeć próbkę tłumaczenia Dębskiego i porównać.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1965
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: historyk » śr 15.07.2020 21:48

asymon pisze:Ale ja rozumiem, że jeśli prawa do książek Strugackich są uwolnione, to może tłumaczyć kto chce jak chce?

Ale dlaczego miałyby być uwolnione? Prawa autorskie obowiązują przez siedemdziesiąt lat od śmierci twórcy - Borys zmarł w 2012, czyli prawa zostaną uwolnione dopiero w roku 2082 lub 2083 (nie pamiętam czy to wygasa w dniu, w którym mija 70 lat, czy z końcem roku).
Co do tłumaczeń, to Borys nie zgadzał się na innego tłumacza, niż Lewandowska, ale spadkobiercy mogą już mieć inne zdanie, a martwi głosu nie mają :D
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Shadowmage » śr 15.07.2020 21:53

Może chodziło o to, że uwolnione=nikt ich u nas nie ma.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: asymon » śr 15.07.2020 23:10

@historyk OK, może jaśniej napiszę o co mi chodzi, bo sam nie wiem jak to do końca jest...

W kwietniu 2017 gruchnęła wiadomość, że spadkobiercy braci udostępniają całą twórczość w sieci za darmo (ale po rosyjsku).

https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1021551

I teraz, ja dobrze rozumiem, że to dotyczy tylko treści po rosyjsku i nie wpływa na ewentualne umowy z tłumaczami, czy moje "uwolnione" znaczy "domena publiczna" i każdy może co chce?

Bo przyznam, że też się zdziwiłem, że jest jakieś nowe tłumaczenie. Gdzieś słyszałem o tym oporze autora co co innych tłumaczy, o czym wspomina Ziuta. Ale zdaje się że książka była wydana w 2007, czyli na długo przed całą sprawą z udostępnianiem w sieci.

EDIT: książki i tak są już chyba zdjęte z sieci :-(
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1965
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: historyk » czw 16.07.2020 0:20

asymon pisze:W kwietniu 2017 gruchnęła wiadomość, że spadkobiercy braci udostępniają całą twórczość w sieci za darmo (ale po rosyjsku).
I teraz, ja dobrze rozumiem, że to dotyczy tylko treści po rosyjsku i nie wpływa na ewentualne umowy z tłumaczami, czy moje "uwolnione" znaczy "domena publiczna" i każdy może co chce?

Niekoniecznie, bo może dotyczyć darmowego udostępnienia na wybranych stronach (czyli rusf.ru/abs/books.htm) i wyłącznie w formie ebooka, a nie drukowanej. To trzeba by znaleźć post z facebooka, a to sprzed trzech lat - ja nie będę mielił :D

Na samej stronie (to oficjalna strona Strugackich) brak informacji o przeniesieniu do domeny publicznej.
Ale na dole jest zaznaczone do kogo należą prawa autorskie, więc moim zdaniem, nawet puszczenie takiego ebooka na innej stronie byłoby złamaniem praw autorskich (tym bardziej, że tu nie mamy formy ebooka do ściągnięcia, a jedynie do czytania online). Sapkowski też na swojej stronie puszczał swoje opowiadania, ale to nie daje prawa do ich kopiowania na inne strony czy drukowania w formie książkowej.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: Spriggana » czw 16.07.2020 1:50

Ziuta pisze:To wbrew pozorom może być bardzo dobra wiadomość, bo Lewandowska tłumaczyła stare wydania, natomiast w latach 90 Borys Strugacki pousuwał cięcia cenzury i wydał kanoniczne wersje wszystkich książek swoich i brata. Zmiany mogą być bardzo duże, bo z takiego "Przenicowanego świata" potrafiło wylecieć 1/3 książki. Nawet była wola przetłumaczenia wszystkiego na nowo po polskiej stronie, ale problemy miał sprawiać Borys Natanowicz, bo żądał Lewandowskiej, a ta była już ciężko chora i nie mogła.

Tyle że obejrzałam tego ebooka na dziesiątą stronę, nie ma tam nic, co by pozwalało przypuszczać że jest to wersja „odcenzurowana”. W stopce stoi Copyright © 1972 by Arkady & Boris Strugatsky i tyle. Takoż notka tego wydania nie wspomina ani pół słowem o jakiśch zmianach w stosunku do wcześniejszych.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: Rebis dodaje do Wehikułu czasu

Postautor: nosiwoda » czw 16.07.2020 9:31

No, to może chociaż te omnibusy byłyby oparte na wersjach pełnych?
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości