Nominacje do Zajdli za 2019 r. :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: historyk » śr 17.06.2020 18:08

Fidel-F2 pisze:w odróżnieniu od prawicowych, które krytykę przyjmują jak nikt inny

Tak na logikę Fidlu, czy jeśli napiszę, że karp jest rybą, to twoim zdaniem szczupak już absolutnie rybą być nie może? Wskaż mi, gdzie i kiedy przez trzynaście lat obecności na tym forum wychwalałem [skrajną] prawicę. Bo wiesz, istnienie oszołomstwa prawicowego wcale nie nie determinuje braku oszołomstwa lewicowego. I vice versa.

Wbrew pozorom te środowiska są sobie bliskie (słyszałeś o teorii podkowy? Zacytuję z Wiki: teoria głosząca, że ugrupowania o ideologii skrajnie lewicowej i skrajnie prawicowej są bardziej do siebie podobne aniżeli do ugrupowań centrowych).

Owszem, z pewnych względów uważam skrajne lewactwo za bardziej niebezpieczne od skrajnego prawactwa. Ale to nie ich intencje wpływają na takową moją ocenę, a jedynie stosowana narracja. Bo to się nie zmienia od stu lat, taki drastyczny przykład: Hitler jasno i otwarcie mówił, że trzeba się pozbyć Żydów i Słowian, żeby stworzyć przestrzeń życiową dla Niemców; Stalin natomiast dużo mówił o pokoju, równości, braterstwie itd. itp. Dlatego Hitler miał przymuszonych wasali, a Stalin obok wasali, miał też swoich pożytecznych idiotów.

Wiesz jaka jest różnica między normalnym człowiekiem, a "skrajniakiem"? Patrz ostatnie Noble. Normalny albo nie jest zainteresowany, bo nie zna tych autorów, albo podyskutuje o wartości literackiej. Skrajny prawak będzie miał ból zadka, że Tokarczuk, taka lewaczka, a skrajny lewak będzie miał ból, że Handke, bo prawak. Obie te grupy kierują się mentalnością plemienną: być dobre bo nasze, być złe bo nie nasze. Dlatego im ich mniej we wszelkich gronach decyzyjnych, tym lepiej.

A wracając do Twojej wypowiedzi: pała z logiki. Nie jest tam u was, Fidlu, za gorąco? Bo coś jakby Ci myślenie trochę siadło :D

PS
Zostałem odbanowany na stronie nagrody, widocznie ktoś tam poszedł po rozum do głowy...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2655
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: Fidel-F2 » śr 17.06.2020 22:25

W sumie racja.

Z tym, że nie nazwał bym Tokarczuk lewaczką.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3464
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: Janusz S. » śr 17.06.2020 23:08

historyk pisze:Uprzedzenia... A dopiero co dyskutowaliśmy o Nebuli.

Nie widzę związku z Twoją skłonnością do krzywdzących uogólnień. Mniejsza z tym, w zasadzie już przywykłem i olewam to.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5932
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: historyk » czw 18.06.2020 7:04

Jakie uogólnienie masz na myśli?
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2655
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: asymon » czw 18.06.2020 8:30

@historyk z czystej ciekawości, dlaczego piszesz że ekipa od Zajdli to skrajna lewica?
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1964
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: historyk » czw 18.06.2020 9:08

Nie pisałem, że "ludzie od Zajdli", a zajmujący się organizacją, precyzując - np. prowadzeniem fanpage. A wiedza z obserwacji, mają profile na fejsie, widać jakie treści publikują.

Przyznam, że było to dla mnie zaskoczenie, bo zdawało mi się, że nasz fandom ma oblicze prawicowe, ale to pewnie moje błędne wnioski wynikające z postaw politycznych twórców i redaktorów w wieku 50+.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2655
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: Shadowmage » czw 18.06.2020 9:42

historyk pisze:Przyznam, że było to dla mnie zaskoczenie, bo zdawało mi się, że nasz fandom ma oblicze prawicowe, ale to pewnie moje błędne wnioski wynikające z postaw politycznych twórców i redaktorów w wieku 50+.

"Młode" pokolenie ma już znacznie bardziej lewicowy skręt, choć oczywiście nie jest to jednorodna grupa. Może nie nazwałbym go skrajnym... ale ocena pewnie wynika też ze światopoglądu oceniającego :D
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20761
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: historyk » czw 18.06.2020 10:06

Odróżniam lewicowość od skrajnej lewicowości - odróżniam okolice SLD od okolic Razem.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2655
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: jezzo » czw 18.06.2020 12:12

Polityka wjechała? Znowu lewica vs prawica? Litości.

Młode pokolenie ma lekko lewicowy skręt bo to naturalna kolej rzeczy. Trzeba patrzeć w przyszłość, dostosowywać się do zmieniającego się świata, reagować na te zmiany. Młodsi robią to naturalnie, po prostu w takich okolicznościach dorastają. Społeczeństwo się zmienia, religie jak katolicyzm bez gruntownej reformy nie mają racji bytu w świecie tak zdominowanym przez postęp naukowy. To, że postęp dzieje się tak szybko i w przekroju jednego pokolenia sprawia, że mamy dzisiaj taki konflikt lewica vs prawica w sensie stopnia konserwatyzmu. Lewica też jest bardziej empatyczna, a tej cechy potrzebujemy, zarówno w polityce jak i w życiu codziennym.
Mówicie o tym która skrajna opcja jest groźniejsza, a dla obie są tak samo groźne. A najbardziej groźni są Ci, co zaprzeczają globalnemu ociepleniu.
Z doświadczenia wiemy, że najlepszym ustrojem w dzisiejszych czasach jest socjaldemokracja z rozbudowanym socjalem, która musi najpierw stawiać na innowacyjność, aby zbudować mocną gospodarkę z firmami konkurencyjnymi na globalnym rynku, aby mieć z czego znaleźć środki na socjal. Jednakże nawet przy wysokim socjalu, aby środki były odpowiednio wydane, potrzeba odpowiedzialnych, w miarę inteligentnych i zdrowych na umyśle polityków a w tym jest niestety różnie. Ostatnio (i nie tylko ostatnio) na najwyższe stanowiska dostają się ludzie o podłożu psychopatycznym, realizujący swoje psychopatyczne wizje. Dominuje bezwzględny język, brudne gierki, brak szacunku dla bliźniego. Wina w tym wyborców, którzy takie coś tolerują, przez co jest jak jest i nie zanosi się, aby było lepiej (przynajmniej na naszym krajowym poletku).

Myślę, że wraz z wymianą pokoleniową poglądy określane jako prawicowe będą tracić na znaczeniu i popularności. To naturalna kolej rzeczy, wręcz ewolucja społeczeństwa. Jednakże to może się ziścić tylko w dobrym scenariuszu powstrzymania globalnego ocieplenia i trzymania globalnej gospodarki w ryzach (a do tego w rozwiniętych krajach potrzebna jest zmiana paradygmatu z opierania gospodarki na ciągłym wzroście na coś zbilansowanego, na jakies equilibrium, bo nie da się wiecznie rosnąć). W złym czeka nas kryzys za kryzysem związany z globalnym ociepleniem, załamanie światowej gospodarki, wzrost niepokojów społecznych i w efekcie kolejna wojna światowa. A w dalszej perspektywie zniszczenie większości życia na ziemi. Patrząc na otaczających mnie ludzi myślę, że drugi scenariusz jest bardziej realny, choć wciąż łudzę się na coś pomiędzy 1, a 2.

I obiecuję, że w przyszłym roku wyślę nominacje na Zajdle. Pewnie nie przeczytam wszystkiego, ale będę kierować się opiniami cenionych krytyków. Skoro na niektórych głosują kuzyni i wujkowie, ja postaram się być takim wujkiem docenionej przez krytyków literatury :D
Ostatnio zmieniony czw 18.06.2020 12:25 przez jezzo, łącznie zmieniany 3 razy
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: Beatrycze » pt 19.06.2020 13:56

Zgodzę się z przedmówcą odnośnie ocieplenia klimatu.
Patrząc, jak to przyspieszyło w ostatniej dekadzie, obawiam się, że nim minie 30 lat będziemy mieli globalny kryzys - setki milionów uchodźców z krajów w klimacie gorącym, który stanie się nieznośnie gorący (kto zniesie wielodniowe fale upałów powyżej 50 stopni C?), którzy ruszą na północ, częstsze jeszcze susze, huragany i inne gwałtowne zjawiska, załamanie produkcji żywności, rozszerzenie zasięgu chorób tropikalnych i inne tego typu atrakcje.

A skoro jeden kryzys migracyjny ułatwił drogę do władzy konserwatystom, to co zrobią ludzie, jak będą miliony zdesperowanych ludzi, których po prostu nawet przy dobrych chęciach nie byłoby jak pomieścić i wykarmić.

Zakładam, że w takich niekorzystnych warunkach niestety wygra podejście plemienne i kult siły, tudzież wszelkie odmiany fanatyzmu z religijnym włącznie, zamiast przyznać się do głupoty własnej i zabrać za ciężką pracę, łatwiej stwierdzić, że "to ich wina, bo ściągnęli na nas gniew boży", po czym rzeczonych "ich" zlinczować.

A ja niestety nie nadaję się do świata postapo, tym bardziej, jak będę już stara.

Niestety, żeby tak się nie stało, ludzie musieliby zmądrzeć a na to nie liczę zbytnio :( Cieszę się, że nie mam dzieci, tym gorzej by mi się żyło, widząc, na jaką przyszłość kogoś zkazałam.
Beatrycze
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 539
Rejestracja: pt 04.11.2016 10:22

Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: Beatrycze » pt 19.06.2020 13:56

skazałam miało być, źle mi się kliknęło.
Beatrycze
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 539
Rejestracja: pt 04.11.2016 10:22

Re: Nominacje do Zajdli za 2019 r.

Postautor: historyk » pt 19.06.2020 14:20

jezzo pisze:Myślę, że wraz z wymianą pokoleniową poglądy określane jako prawicowe będą tracić na znaczeniu i popularności.

A ja sądzę, że nie. I nic na to nie wskazuje. Tyle tylko, że tak jak na lewicy coraz mniej socjaldemokracji, a coraz więcej skrajnego lewactwa, tak na prawicy będzie coraz mniej konserwatystów czy chadeków, a coraz więcej skrajnego prawactwa. Po prostu od rządów skrajnego prawactwa minęło 75 lat, a od rządów skrajnego lewactwa lat 30. Dorosło nowe pokolenie, które nie zna tych rządów, a w szkołę rzucało kamieniami. I znowu chcą budować raj dla wybranych (bo lewactwo też dla wybranych - raj będzie jak już nie będzie nietolerancyjnych prawaków, a fakty niepasujące do lewackiej doktryny zostaną uznane za mowę nienawiści). Obecnie w Europie dochodzi jeszcze trzeci totalitarny element układanki, czyli islam (zapomniałeś o tym bardzo konserwatywnym i bardzo nietolerancyjnym czynniku). Będzie wesoło, ale mam nadzieję, że jeszcze z 50 lat utrzyma się jako taki spokój, a po mnie choćby potop.

Taki to już urok zachodniej cywilizacji, że co pokolenie musi być jakieś wrzenie, czasami pozytywne (np. upadek komuny), czasami mniej. Przez te wrzenia Zachód jest najbardziej innowacyjną cywilizacją, ale też przez te wrzenia ma wbudowany gen samozagłady. I moim zdaniem, właśnie obserwujemy aktywację tego genu.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2655
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości