Nebula Awards 2019 - zwycięzcy :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Fidel-F2 » śr 03.06.2020 14:37

toto, ja się w ogóle merytorycznie nie odnoszę do "Wśród obcych", może to genialna rzecz, krytykuję obie strony za sztywne podejście do tematu
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » śr 03.06.2020 15:24

Rusłan pisze:Tak jakbym pisał cały czas to samo. Skoro po tylu powtórzeniach nie dotarło to definitywnie czas kończyć.

:D :D :D
Skoro nie zamierzasz reagować na inne tytuły, poza tym wybranym pod tezę, to faktycznie, skończ.

Za to Fidela rozumiem tak, że "skoro wygląda jak kaczka i kwacze jak kaczka, to zapewne jest to kaczka, a ja nie lubię kaczek, więc nie muszę czytać, wróć, jeść tej konkretnej kaczki, żeby uznać, że to nie dla mnie".
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: toto » śr 03.06.2020 16:39

Coś z tą kaczką jest na rzeczy - sam często stosuję do wstępnej selekcji negatywnej. Pamiętam jednak (albo sobie dopowiadam po latach), że czytałem obie książki ("Wśród obcych" i "Jak przeżyć...") w podobnym czasie i zapisały mi się obie jako w pewien sposób pasujące do siebie. Nie wiem, może to trochę nostalgia, może coś innego, bo jednak powieść Walton z nostalgią mogła celować w ludzi o jakieś pokolenie ode mnie starszych.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Kjarik » śr 03.06.2020 18:50

Rusłan pisze:Jedną trzecią frontu książki zajmują informacje o otrzymanych wyróżnieniach i peany wielbiące zawartość.


Przecież w tych czasach tak wygląda każda książka która nie należy do serii z jednolitą szatą graficzną.

Problemem "Among others" (i jak zakładam większości aktualnie nagradzanych dzieł) jest to, że są to książki napisane dla nikogo."


Wśród Obcych to nic innego jak list miłosny dla fanów klasycznej fantastyki. To że narratorem powieści jest nastolatka nie znaczy jeszcze, że to powieść dla młodzieży.
Kjarik
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 992
Rejestracja: śr 12.02.2014 11:45

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shadowmage » śr 03.06.2020 19:51

To ja powiem tylko, że moim zdaniem Walton to pisarka u nas mocno niedoceniana.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Fidel-F2 » śr 03.06.2020 20:03

Wszystkiego nie przeczytam, coś trzeb odrzucać, dużo trzeba odrzucać, może to być Walton.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Hassin » śr 03.06.2020 21:18

Kjarik pisze:Wśród Obcych to nic innego jak list miłosny dla fanów klasycznej fantastyki. To że narratorem powieści jest nastolatka nie znaczy jeszcze, że to powieść dla młodzieży.


Przypomniałem sobie, że specjalnie sobie zostawiłem Wśród Obcych na poczytanie na "za parę lat", z zamiarem nadrobienia klasyki (głównie LeGuin, Zelaznego, trochę Tolkiena poza Hobbitem i trylogią, może jeszcze Belgariadę, Mgły Avalonu Bradley, Gormenghast jak wznowią... nie wiem, czy jeszcze coś tu warto dodać? :) ), aby lepiej móc odczuć, że to jest właśnie ów "list miłosny dla fanów klasycznej fantastyki". Choć mogło chodzić też klasykę SF? No to za pół dekady z hakiem mam spotkanie z Walton :P Jak będzie niefajne, to i tak będę wdzięczny za dodatkowy bodziec do nadrobienia klasyki, bo o Walton już trochę zapomniałem, ale napęd, który mi dała do czytania klasyki pozostał.
Hassin
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 162
Rejestracja: ndz 31.05.2009 15:15

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Fidel-F2 » śr 03.06.2020 23:24

Nie każda klasykę warto. W zasadzie mniej niż więcej.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » czw 04.06.2020 9:39

Shadowmage pisze:To ja powiem tylko, że moim zdaniem Walton to pisarka u nas mocno niedoceniana.

Mam jeden tom jej fantasy King's peace, dzięki temu wątkowi teraz mam silniejszą motywację, żeby po nią sięgnąć :D Aha, przypomniałem sobie, że mam też pdf z jej Farthing, które brzmiało ciekawie. Co prawda obie książki to początki cykli, ale może jednak wezmę.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: jezzo » czw 04.06.2020 11:34

Cóż za zwrot akcji z Walton :)

Przy okazji przeanalizowałem wyniki Hugo i nie za bardzo rozumiem, o co szczeniaki miały pretensje. w pierwszej dekadzie wygrywały książki doceniane w fandomie. Inicjatywa powstała właśnie chyba po zwycięstwie Connie Willis z "Blackout" i rok potem Walton, która pobiła min. Taniec ze Smokami Martina i Ambasadorię Mevillę. Czyżby wśród szczeniaczków było sporo fanów Martina? W sumie powinien dostać chociaż 1 Hugo za któryś tom Pieśni Lodu i Ognia (w 2001 Nawałnica Mieczy przegrała z... Harry Potterem :)), ale i tak nie jest to argument do robienia afery. Swoją drogą zaskakujące, że Martin przeżywa te nagrody Hugo strasznie, a przecież odniósł tak ogromny sukces. Mimo wszystko dalej szuka docenienia w fandomie. Popularność, sława i respekt milionów czytelników, a także grube miliony na koncie nie wystarczają.
Rok później wygrały już typowo szczeniaczkowe "Czerwone Koszule" Scalziego. Potem był jeszcze Liu z "Problemem 3 ciał". Ciężko zrozumieć o co ta cała afera, która przyczyniła się do 3peata Jesmin.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » czw 04.06.2020 12:11

This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: historyk » ndz 07.06.2020 13:27

asymon pisze:Abstrahując od tej fascynującej wymiany poglądów, w Dedalusie (tzw. tania książka) widywałem swego czasu np. "Wir" i "Behemotha" Petera Wattsa (wydane przez Ars Machina), opowiadania J. G. Ballada czy zbiorczy czteropak "Odyseja Kosmiczna" Arthura C. Clarke'a (wyd. Vis-a-vis) albo "Crimen" Józefa Hena (wyd. Erica). Jeszcze pojedyncze tomy "Był sobie raz na zawsze król" T. H. White'a, to pięciotomowe, wydawane przez Solaris.

Więc argument "do dyskontów trafiają słabe książki" uważam za obalony.

Czyli obaliłeś argument, którego nikt nie stawiał. I to jeszcze obaliłeś z błędem. Bo Dedalus to nie dyskont, dyskont to TaniaKsiażka, niePrzeczytane czy Tantis - księgarnie z "normalnym" towarem, ale sprzedawanym znacznie poniżej ceny okładkowej. Dedalus to księgarnia specjalizująca się w określonym asortymencie - sprzedająca końcówki nakładów, czyli tzw. tania księgarnia. Różnica jest i w towarze (tanie księgarnie nie mają nowości), i cenie (rabat, który w dyskontach jest sufitem, w tanich księgarniach jest podłogą - w dyskontach max to rabat 50%, a w tanich księgarniach owe 50% to minimum).

I masz rację, nawet pozycje z UW pojawiały się w Dedalusie. Ale w przypadku Jo Walton jest nieco inaczej. Bo nie dość, że trafiła do tanich księgarń bardzo szybko po wydaniu, to jeszcze trafiła chyba do wszystkich. Przykładowo - książki z UW są tylko w Dedalusie, jakieś nieliczne pozycje do tego w poznańskim Arsenal. A Wśród obcych widziałem we wszystkich znanych mi tanich księgarniach (Dedalus, TakCZytam, 3telnia, Arsenał) + w pudłach marketowych. Więc to nie była sprzedaż końcówki nakładu, to było wypchnięcie towaru, który nie schodził. I nawet w niektórych tych tanich księgarniach wisi do dziś - pięć lat po wydaniu.

A co do związku dobry literacko - dobry komercyjnie, to - w kontekście książki Jo Walton - wypowiedziałem się wcześniej:
Owszem, nie można sukcesu artystycznego utożsamiać z komercyjnym, tym niemniej recenzje też mało zachęcające.

_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

cron