Nebula Awards 2019 - zwycięzcy :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: AM » pn 01.06.2020 13:25

jezzo pisze:Poczytałem sporo na ten temat zaintrygowany krytykami historyka i jak to zwykle bywa, prawda oczywiście leży po środku.

Prawdą jest, że nagrody w ostatnich latach zostały upolitycznione i rację miał AM, bo stało się to przez grupę którą wspomniał, a która nie potrafiła sobie poradzić z tym, że coraz więcej nominacji zdobywały kobiety czy ludzie innego koloru skóry niż biały, lub wręcz zaczynali dominować w liście nominowanych. Uważam, że był to naturalny trend, pisarzy takich było coraz więcej, a więc coraz więcej ich pojawiało się w nominacjach, a nie że było to jakieś celowe działanie, które ma na celu kompensację tego, że przez lata dominowali tam biali, głównie mężczyźni (bo po prostu większość która pisała taka była...).


Hugo to jeszcze bardziej skrajny przykład. I tutaj najbardziej uwypuklają się nowe trendy. To raczej nie przypadek, ze na 6 osób nominowanych w kategorii powieść, 2 są trans, jedna panaseksualna, jedna bi. 2 pozostałych nie kojarzę od tej strony (a nie chcę mi się sprawdzać), ale któż wie... Rzeczywiście decydują kryteria literackie?
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » pn 01.06.2020 13:59

historyk pisze:NIe jestem "obrońcą tradycyjnych wartości" - nie mam problemu z tym, że nagrodę dostanie czarnoskóry transwestyta i schizofrenik wyznający islam. Ale pod warunkiem, że na nią zasłuży poziomem literackim dzieła. I to powinno być jedynym kryterium dla takiej nagrody - poziom literacki.

Tu się w pełni zgadzam.
historyk pisze:A w przypadku Nebuli tak nie jest - to nagroda będąca jakąś formą akcji afirmatywnej.

A to może nieco przesada, ale trudno zgadnąć bez przeczytania przynajmniej części nagrodzonych książek. A przeczytałem tylko kilka. O Jemisin jako autorce mam koszmarną opinię od czasu "Stu tysięcy królestw", ksiązki w niczym nie odbiegającej poziomem od "Zmierzchu", ale akurat sporo ludzi chwaliło jej ostatnią nagrodzoną serię, więc może nie pisuje już ona wyłącznie scen łóżkowych z bogiem ciemności.
jezzo pisze:Prawdą jest, że nagrody w ostatnich latach zostały upolitycznione i rację miał AM, bo stało się to przez grupę którą wspomniał, a która nie potrafiła sobie poradzić z tym, że coraz więcej nominacji zdobywały kobiety czy ludzie innego koloru skóry niż biały, lub wręcz zaczynali dominować w liście nominowanych.

Skoro zmierzamy do prawdy to wypadłoby też wspomnieć, że szczeniaków tak naprawdę nie bolała płeć i kolor skory laureatów nagród. To była w znacznej mierze zasłona dymna skrywająca egoizm prawdziwej przyczyny - ich bolało, że to nie oni sami dostawali te nagrody tylko inni, w ich mniemaniu mniej zasłużeni. Żeby nie wychodzić na totalnych palantów zastosowali więc uogólnienia i mającą ich kryć ideologię, ale tak naprawdę to po prostu była zwykła zawiść.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5870
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » pn 01.06.2020 15:06

Przy okazji czytając powyższą dyskusję (i komentarze pod innymi newsami) można spokojnie obalić mit o szowinizmie fanów fantastyki, przynajmniej obecnych na tym portalu. Ada Palmer jest mocno chwalona i nie spotkałem się z ani jednym komentarzem w stylu "nie ma co czytać bo to baba pisała". Dobra literatura obroni się sama, nie ma potrzeby wciskać jej ludziom na siłę.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: raistand » pn 01.06.2020 15:12

"Pęknięta Ziemia" Jemisin jest w porządku (Oczywiście sceny łóżkowe w swobodnych konfiguracjach mają miejsce). Choć osobiście uważam Hugo dla każdej części za sporą przesadę. Tudzież wybierając między "Piątą porą" a "7EW" zdecydowanie postawiłbym na Stephensona.
raistand
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 08.02.2018 8:46

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » pn 01.06.2020 16:13

Rusłan pisze:Przy okazji czytając powyższą dyskusję (i komentarze pod innymi newsami) można spokojnie obalić mit o szowinizmie fanów fantastyki, przynajmniej obecnych na tym portalu. Ada Palmer jest mocno chwalona i nie spotkałem się z ani jednym komentarzem w stylu "nie ma co czytać bo to baba pisała". Dobra literatura obroni się sama, nie ma potrzeby wciskać jej ludziom na siłę.

Podoba mi się takie spojrzenie na sprawę, tym bardziej, że obie jej książki to zdecydowanie najlepsze co zdarzyło mi się przeczytać w 2019.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5870
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: historyk » pn 01.06.2020 19:21

jezzo pisze:Niestety szczeniaki przekonane o swojej racji próbowali na siłę zmanipulować nagrody Hugo i rzeczywiście ją popsuli.

No właśnie nie do końca. Oba ruchy szczeniaczków były reakcją na uideologicznienie nagród. Bo przypomnę, że początek szczeniaczków to rok 2013, po tym jak obie nagrody (Hugo i Nebulę + jeszcze British Fantasy Award ) dostała Jo Walton za Wśród obcych (autorka co prawda biała i hetero, ale w słuszny sposób uwzględnia w swoich dziełach problematykę LGBT). Mam tę książkę, jeszcze nie czytałem, jednak u nas można ją kupić w tanich księgarniach i nawet tam chyba niespecjalnie schodzi. Owszem, nie można sukcesu artystycznego utożsamiać z komercyjnym, tym niemniej recenzje też mało zachęcające.

Początkowo działalność szczeniaczków była dość anemiczna, ale energii dodały im nagrody z 2014 roku, kiedy znowu obie powędrowały do nędzy spłodzonej przez Ann Leckie Zabójcza sprawiedliwość. Wielu tu czytało, pochlebnych czy choćby umiarkowanych opinii nie było - raczej powszechnie oceniono tę powieść jako wybitną kiszkę.

Więc to nie szczeniaczki były przyczyną uideologicznienia nagród, a uideologicznienie przyczyną powstania ruchu szczeniaczków. I może ten ruch by coś zmienił, gdyby nie to, że jego twarzą został Theodore Beale (Vox Day), którego łatwo było zaszufladkować jako idiotę i naziola... Tym niemniej w relacjach z awantur podkreślano, że Vox Day zbluzgał biedną Jemisin, jakoś tak pomijając, że to ona pierwsza zbluzgała jego. Przepraszam, nie zbluzgała, tylko odważnie wytknęła mu, że jest nazistą, rasistą i antysemitą...

Rusłan
Dobra literatura obroni się sama, nie ma potrzeby wciskać jej ludziom na siłę.

Ja, przykładowo, bardzo wyczekuję premiery książki Czarny lampart, czerwony wilk Marlona Jamesa i jakoś jego kolor skóry mi nie wadzi. Choć po opiniach z Goodreads mam obawy, że się rozczaruję...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2637
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: AM » pn 01.06.2020 22:41

Może oddamy głos jednemu ze "szczeniaczków".

The Puppy-kickers are our ideological foes bent on replacing popular and well crafted sci fi tales with politically correct science-free and entertainment-free moping dreck that reads like something written by a highschool creative writing course dropout.The Puppy-kickers have repeatedly and vehemently assured us assured us that soliciting votes from likeminded fans for stories you judge worthy was a “slate” and therefore was (for reasons not specified) totally and diabolically evil and wrong and bad, was not something insiders had been doing for decades, and was always totally inexcusable, except when they did it, and voted in a slate to grant ‘No Award’ to categories where they had lost their stranglehold over the nominations.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » pn 01.06.2020 23:40

Tym, którzy tematu nie znają polecam poczytać o Comicsgate - podobnym zjawisku oporu wobec wymuszonej poprawności politycznej w branży komiksów superhero. Temat stał się na powrót aktualny w związku z załamaniem na rynku komiksowym w USA.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: jezzo » wt 02.06.2020 12:23

Dzięki historyk i AM za przedstawieniu opinii drugiej strony. Jak zresztą sam pisałem, większość głosów które powinny być obiektywne stanęła po stronie 'nowofalowców', przez co żeby w ogóle zrozumieć szczeniaczków trzeba rzeczywiście poczytać u źródła np. blog Brada Torgersena. Prawda w tym wypadku rzeczywiście leży po środku.
Wygląda na to, że nagrody Hugo zawsze były w pewnym sensie polityczne, że zawsze ktoś lobbował za konkretnymi pozycjami, a teraz stały się już całkowicie polityczne przez ten konflikt.
Co gorsza, jakakolwiek merytoryczna dyskusja na ten temat pomiędzy stronami konfliktu została szybko zastąpiona zwykłymi pyskówkami i obrażaniem (zwłaszcza Jesmin była i jest wyjątkowo 'wokalna', wiem bo śledzę ją na twitterze i się wcześniej zastanawiałem o co jej chodzi). Naprawdę smutne, że takie rzeczy się dzieją nawet w środowisku ludzi wydawałoby się inteligentnych.
Myślę, że błędem szczeniaczków było robienie tego tak otwarcie, co stało się zapalnikiem. Powinni to robić po cichu, tak jak inni w przeszłości i może tak dużego konfliktu udałoby się uniknąć.
Dzięki w sumie za bardzo interesującą i pouczającą (dla mnie) dyskusję o sytuacji w środowisku.
Potwierdzam też, że Walton i bodajże Leckie też były do zakupienia za niewielkie pieniądze (<=10 zł) w tanich księgarniach, bo znając nazwiska i tytuły zaintrygowany zakupiłem obie pozycje (jeszcze nie czytałem). Muza się chyba mocno przejechała na Leckie, bo 3 tomu już w ogóle nie wydali. W sumie sam zastanawiałem się, czemu tak mało ostatnio tytułów nominowanych do nagród jest wydawanych w Polsce i chyba dostałem odpowiedź.
Ostatnio zmieniony wt 02.06.2020 12:31 przez jezzo, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: adskal » wt 02.06.2020 17:04

Jeśli kogoś akurat w odróżnieniu od fobii interesowałaby literatura, to zwracam uwagę, że `Among Others' Jo Walton jest bardzo dobrą powieścią.
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: asymon » wt 02.06.2020 17:47

Abstrahując od tej fascynującej wymiany poglądów, w Dedalusie (tzw. tania książka) widywałem swego czasu np. "Wir" i "Behemotha" Petera Wattsa (wydane przez Ars Machina), opowiadania J. G. Ballada czy zbiorczy czteropak "Odyseja Kosmiczna" Arthura C. Clarke'a (wyd. Vis-a-vis) albo "Crimen" Józefa Hena (wyd. Erica). Jeszcze pojedyncze tomy "Był sobie raz na zawsze król" T. H. White'a, to pięciotomowe, wydawane przez Solaris.

Więc argument "do dyskontów trafiają słabe książki" uważam za obalony.

Poza tym Walton to młodzieżówka i strzelam że nie podejdzie duzej liczbie użytkowników Katedry. Zresztą dawniejszych laureatów też za bardzo nie wydawaniu nas, "Moce" UKLG (wygrała w 2009) wydano dopiero teraz, w omnibusie, wydawano znane nazwiska, a i to nie zawsze. To się nie zaczęło od Walton, Leckie, szczeniaczków, czy "akcji afirmacyjnej". Ogólnie dobrej fantastyki jest chyba mniej, stąd u nas moda wydawnicza na "artefakty", "wehikuły czasu" czy omnibusy.
Ostatnio zmieniony wt 02.06.2020 18:00 przez asymon, łącznie zmieniany 3 razy
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » wt 02.06.2020 20:05

Książki Wattsa i "Odyseja" pojawiały się na Dedalusie, były tam również całkiem niezłe pozycje z UW. Różnica jest taka, że wyprzedawały się one w ciągu kilku dni a czasem nawet godzin (sam załapałem się na kilka z nich rzutem na taśmę). Tymczasem "Pośród obcych" trafiło tam kilka miesięcy po premierze i do dzisiaj jest dostępne za 9 PLN. To chyba jednak coś znaczy.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » śr 03.06.2020 9:37

Tego hołubionego tu Chianga zestaw najlepszych opowiadań, czyli 72 litery, kupiłem dwa lata temu w nadmorskim namiocie za 8 złotych polskich. Dysponuję fotografią, gdyby ktoś powątpiewał.

Więc nie, nie znaczy i nie, nie ma różnicy.

Dobre pozycje zdarzają się na taniej książce cały czas (inaczej nie byłoby sensu tam chodzić), a to, co leży, a co znika - nie ma żadnych reguł. Niektóre UW, np. Vandermeera Podziemia Veniss czy Shriek, leżą tam nadal, tak samo, jak na wyprzedażach w Carrefourze. Poza wymienionymi przez asymona pozycjami (które wcale nie znikały migusiem i często-gęsto zalegały w wielu egzemplarzach), na taniej leżały także tygodniami i miesiącami: książnicowe wydanie Księgi Nowego Słońca Wolfe'a, magowe wydanie Księgi Długiego Słońca tegoż, Terror Simmonsa w wydaniu Bellony, Królowa Zimy Vinge, Jakiś potwór tu nadchodzi Bradbury'ego, różne Kingi, Akuniny, Nesbo, Ellroye, że też jedynie wspomnę o całych hałdach uznanej i docenionej klasyki fantastycznej (Wojna światów Wellsa) i pozafantastycznej (Czarodziejska góra Manna, Baudolino Eco). Pierwszy tom Mocy UKLG, czyli Dary, wydany przed omnibusem przez Prószyńskiego, też leeeeżaaaaał. I chyba nawet widziałem ten tom w ostatnie wakacje w namiotowej nadmorskiej taniej książce. Najlepsze opowiadania Connie Willis w wydaniu Solaris - krem de la krem, do kurtyzany! - leżały w Dedalusie na Koszykowej podczas mojej ostatniej wizyty - a wydane były PONAD 10 LAT TEMU. Podobnie jak Próżny robot Kuttnera - krem de la krem, ponownie!

A Wśród obcych to bardzo dobra książka (chociaż akurat tytuł jest do dupy, powinien brzmieć Między innymi i wtedy oddawałby dwuznaczność oryginału).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: asymon » śr 03.06.2020 9:45

Nie wiem, czy kilka miesięcy po premierze, z tego co wiem, do "taniej książki" trafiają niesprzedane książki bezpośrednio od wydawcy, kiedy kończy się licencja, jest to pewnie, zależnie od umowy 2-3 lata. Oczywiście to nie jest reguła, jeśli wydawnictwo bankrutuje, jak było z Ars Machina, może być inaczej. Watts faktycznie leżał krótko, ale Clarke, Swanwick z UW czy zdekompletowany White miesiącami.

Tak na szybko, bo strona Dedalusa jest straszna, wyszperałem Ci Czerwone koszule Scalziego (Hugo 2013, wydana przez Muzę w 2014), spoza fantastyki Dwanaście kręgów Andruchowycza (wydana w 2008), choć to zahacza o "realizm magiczny", 1Q84 Murakamiego z 2011, albo świetna Spuścizna Singera, wydana w 2006 roku.

EDIT: @nosiwoda, jak już się chwalimy co kto ustrzelił nad morzem, to ja w zeszłe wakacje Witaj Ameryko, JB Ballarda (Książnica 2011), wydanie kieszonkowe, ale 5 zł to myślę dobra cena... Poza tym dwa audiobooki z przygodami Cormorana Strike'a, kryminały JK Rowling, nie pamiętam czy 10 czy 15 zł za tom, wydane w 2013 r. A Terror Simmonsa też swego czasu kupiłem na kiermaszu podczas WTK, za 10 zł, sprzedałem nieprzeczytany parę lat później na Allegro :-D
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » śr 03.06.2020 10:29

Możecie nawet założyć fanklub tej książki, ale nie zmienia to faktu, że to przeciętniak niezasługujący na wszystkie wyróżnienia wymienione na okładce (które i tak nie pomogły w sprzedaży jak widać). Jeżeli względnie nowa, utytułowana książka trafia na wyprzedaże i kibluje tam latami to można się oszukiwać, że to nic nie znaczy ale rynek weryfikuje takie rzeczy. Porównywanie jej ze starociami z lat 70. i 80. albo pojedynczymi tomami serii wyprzedanych lata temu to tylko oszukiwanie samego siebie.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: jezzo » śr 03.06.2020 10:59

To, że coś się nie sprzedaje, nie znaczy, że jest słabe. Ambitna, doceniania przez krytyków literatura rzadko kiedy jest hitem sprzedażowym. Trend jest z reguły odwrotny, bestsellerami zostają pulpy. A czemu akurat Walton się nie sprzedała? Mało znane w Polsce nazwisko, mało kto pewnie w ogóle interesuje się nagrodami i pamięta zwycięzców (a już na pewno nie ludzie spoza fandomu), czy nawet kieruje się tym przy zakupach.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » śr 03.06.2020 11:14

@jezzo - nie chodzi o zostanie hitem sprzedażowym a o wyprzedanie sensownej części nakładu, który pewnie i tak nie był duży. Musiało to iść marnie skoro tak szybko wylądowało w "koszach". Co do nagród, to żaden czytelnik nie musiał o nich pamiętać. Jedną trzecią frontu książki zajmują informacje o otrzymanych wyróżnieniach i peany wielbiące zawartość.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: adskal » śr 03.06.2020 11:44

<Możecie nawet założyć fanklub tej książki, ale nie zmienia to faktu, że to przeciętniak niezasługujący na wszystkie wyróżnienia wymienione na okładce>

Albowiem? Czyżby jakiś głos z nieba? Najpewniej nie wymagający nawet przeczytania powieści?
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Fidel-F2 » śr 03.06.2020 11:49

Nie muszę czytać Harlequina, żeby mieć zdanie na jego temat i to zdanie bardzo silnie umocowane. Tak że, ten tego z tym argumentem o czytaniu/nie czytaniu.

Z drugiej strony popularność literatury, szerzej kultury i sztuki, nie jest żadnym wyznacznikiem jakości. Tym tropem idąc, disco-polo byłoby najwyższym kulturalnym osiągnięciem ludzkości. Fakt, że coś pojawia się w taniej książce, niewiele znaczy.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: adskal » śr 03.06.2020 12:02

W sumie podejście pozwalające oceniać jakość i głębię książki bez jej przeczytania i bez jakiegokolwiek odniesienia do jej zawartości doskonale wyjaśnia bardzo dużą część tego wątku.
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » śr 03.06.2020 12:12

"Albowiem? Czyżby jakiś głos z nieba?"
jest coś takiego jak własna opinia, ale są osoby, które chciałyby zakazać takich fanaberii.

"Fakt, że coś pojawia się w taniej książce, niewiele znaczy."
Owszem, ale fakt trafienia tam w ekspresowym tempie od premiery i zalegania przez kilka kolejnych lat moim zdaniem jednak oznacza sporo.

Problemem "Among others" (i jak zakładam większości aktualnie nagradzanych dzieł) jest to, że są to książki napisane dla nikogo. Nie są na tyle SF, zeby zainteresować fanów tego gatunku, nie są żadnym odkrywczym fantasy bo cięzko o coś nowego w tej kwestii, są napisane jakby dla młodzieży ale młodzież tego nie czyta bo woli bardziej przygodowe klimaty, są niby dla "środowisk postępowych" ale środowiska też tego nie czytają bo skupiają się na walce z patriarchatem i innymi wydumanymi problemami.
Ostatnio zmieniony śr 03.06.2020 12:14 przez Rusłan, łącznie zmieniany 1 raz
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: adskal » śr 03.06.2020 12:14

Słowo opinia jest zwykle rozumiane inaczej niż słowo fakt.
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Fidel-F2 » śr 03.06.2020 12:15

Ale wiesz, że bredzisz? Od tego człowiek ma inteligencję by korzystać z rozmaitych dostępnych informacji. Raczej nie będziesz w stanie bez czytania sensownie wypowiedzieć się o nowej książce Eco, ale spokojnie możesz zabrać głos na temat nowego Mroza albo Miloszewskiego. Przeczytanie książki w tym przypadku niczego nie wniesie.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » śr 03.06.2020 12:17

Brak argumentów zazwyczaj objawia się czepianiem się słówek. Oznacza to dla mnie koniec rzeczowej dyskusji. Dziękuję.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: adskal » śr 03.06.2020 12:21

Coraz bardziej fascynujące argumenty. Jak rozumiem, dodatkowa informacja, która pozwala inteligentnym uczestnikom dyskusji orzec o słabości nominowanych do nagród w tym roku powieści jest fakt, że ich autorki są płci żeńskiej.
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: adskal » śr 03.06.2020 12:25

To jeszcze raz przykłady rzeczowej dyskusji:
<Możecie nawet założyć fanklub tej książki, ale nie zmienia to faktu, że to przeciętniak>
<są to książki napisane dla nikogo>
<jest coś takiego jak własna opinia, ale są osoby, które chciałyby zakazać takich fanaberii>


Po prostu jest to głęboko fascynujące, że odbywa się dyskusja o powieści, w której biorą udział dwie osoby, które ją czytały i uważają za wartościową (skądinąd moim zdaniem absolutnie nie młodzieżową) i kilka osób, które co prawda jej nie czytały, ale za to doskonale wiedzą, że jest przeciętna, nikomu się nie podoba i nie zasługuje na żadne nagrody/rekomendacje.
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » śr 03.06.2020 12:40

Rusłan pisze:Brak argumentów zazwyczaj objawia się czepianiem się słówek. Oznacza to dla mnie koniec rzeczowej dyskusji. Dziękuję.

:D :D :D
Wiesz, na argumenty reagujesz powtórzeniem swojego bardzo silnego przekonania, więc tak jakby nie masz ich od samego początku. Nie ma czego kończyć z Twojej strony.

Rusłan pisze:"Albowiem? Czyżby jakiś głos z nieba?"
jest coś takiego jak własna opinia, ale są osoby, które chciałyby zakazać takich fanaberii.
(...)
Możecie nawet założyć fanklub tej książki, ale nie zmienia to faktu, że to przeciętniak niezasługujący na wszystkie wyróżnienia wymienione na okładce

O kurczę, czyli jeśli przytoczone fakty nie zgadzają się z Twoją opinią, to tym gorzej dla faktów? W sumie jest to logiczne rozwinięcie tezy opinia>fakt, brawo za konsekwencję. Podkreślenie moje.

asymon pisze:do "taniej książki" trafiają niesprzedane książki bezpośrednio od wydawcy
- z tego, co wiem, to raczej książki z hurtowni i magazynów, którym one zalegają bądź które upadają. Stąd czasem rzuty książek sprzed kilku lat, nagle pojawiających się w sporej ilości na taniej książce. Wydawcy (w większości) nie mają przestrzeni magazynowych, żeby trzymać swoje książki - stąd silna pozycja dystrybutorów z magazynami na polskim rynku. I stąd też szybko obrót tytułami - trzeba robić miejsce na nowe pozycje, nowość sprzed 3 miesięcy jest już uciążliwym starociem.

Ponadto BRAK książki na taniej książce W ŻADEN SPOSÓB nie świadczy o jej jakości. Niektóre wydawnictwa mają politykę wrzucania na przemiał tego, co się nie sprzedało, bez oddawania na tanią.

jezzo pisze:A czemu akurat Walton się nie sprzedała? Mało znane w Polsce nazwisko, mało kto pewnie w ogóle interesuje się nagrodami i pamięta zwycięzców (a już na pewno nie ludzie spoza fandomu), czy nawet kieruje się tym przy zakupach.

Plus tę książkę wydało Akurat - kolejną wydał Świat Książki i mogę się założyć, że sprzedała się jeszcze gorzej. Podobnie kilkanaście już teraz lat temu na rynek fantastyki chciało wejść wyd. Muza (ono samo, nie żaden imprint). Wydało trzy tytuły w serii w jednolitej oprawie. Ale nie poparło tego żadną promocją, a dwa nazwiska były w Polsce praktycznie nieznane (trzecia książka to antologia). I co? Muza już więcej żadnej fantastyki (nie wliczam tu Tolkiena czy fantastycznych tak naprawdę, ale nie uznawanych za "fantastykę" dzieł Murakamiego, Allende, Zafona, Huxleya) nie wydaje, wszystkie trzy pozycje z tej serii przez lata były na taniej.
Ostatnio zmieniony śr 03.06.2020 13:03 przez nosiwoda, łącznie zmieniany 8 razy
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Fidel-F2 » śr 03.06.2020 12:41

Sorry za szczerość, ale opierając się na Twoich recenzjach, których część przeczytałem żeby nie było, jeśli oceniasz książkę jako wartościową, to bez czytania mogę ją sobie odpuścić jako niewiarą lektury.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » śr 03.06.2020 13:23

@nosiwoda

To kolejny przykład czepiania się słówek. W jednym zdaniu użyłem "nie zmienia to faktu" w sposób nie pasujący do narracji więc ignorujemy resztę wypowiedzi. Dla uporządkowania, żeby już nie było wątpliwości.

Najpierw opinie - uważam, że to przeciętna książka, nie zasługująca na nagrody, którymi została obsypana.
Wniosek - użytkownik Rusłan uważa "Among others" za przeciętniaka

Potem fakty - książka ukazuje się w Polsce półtora roku po premierze w USA, w krótkim czasie po premierze trafia na wyprzedaże na których zalega kilka lat

Dodatkowe fakty (wiem, wyciągam z kapelusza, więc niesprawiedliwie je wspominam):
ocena książki na lubimy czytać to 6,4 na 10; Goodreads 3,69 na 5.

Wnioski - nie tylko użytkownik Rusłan uważa tę książkę za przeciętniaka.

Mam nadzieję, że to objaśnia wystarczająco różnice między faktami i opiniami. Wnioski moje własne.

PS. NIe wiem skąd wrażenie, że tego dzieła nie czytałem. Ba, kupiłem książkę nawet krótko po premierze w normalnej cenie. Był to błąd, bo od kiedy zalega na wyprzedażach nie jestem w stanie pozbyć się jej na allegro, więc zajmuje nienależne jej miejsce na półce.
Ostatnio zmieniony śr 03.06.2020 13:39 przez Rusłan, łącznie zmieniany 1 raz
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » śr 03.06.2020 13:37

Rusłan pisze:ignorujemy resztę wypowiedzi

To teraz jeszcze cała reszta moich (i nie tylko) wypowiedzi, z wyliczonymi przykładami książek raczej generalnie uznawanych za nie-przeciętniaki, w tym zbioru Chianga, które wylądowały i leżały na taniej książce, została zignorowana.
Tzn. nie musisz, broń borze, odpowiadać i odnosić się do wszystkiego. Tylko nie zarzucaj innym ignorowania reszty wypowiedzi i czepiania się słówek. Wybranie sobie Walton, a zignorowanie całej reszty tytułów, wskazuje na dobór pod tezę, nietrafiony do tego, niezależnie od osobistej oceny tej powieści.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » śr 03.06.2020 13:40

Nie ignorowałem ich, wręcz się do nich odniosłem. Wystarczy czytać całe moje posty. Wszystko tam jest.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: toto » śr 03.06.2020 14:06

Jestem zdziwiony, że Fidel ceniący "Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie" ma diametralnie inne podejście do "Wśród obcych". Jest to książka specyficzna, ale nie zła. Definiowanie dobrej/złej książki na podstawie obecności lub braku tytułu w składach taniej książki w ogóle zakrawa na kuriozum. W sąsiednim wątku było zdziwienie "Braciszkami niebożątkami", o którym większość, w tym ja, użytkowników zdawała się do chwili publikacji wieści nie wiedzieć. Dobra książka może przejść zupełnie niezauważona, z różnych względów. Choćby pierwsze wydanie "Requiem dla lalek" Zbierzchowskiego - czy ktoś nie znający autora z Ubika w ogóle się tym zbiorem zainteresował kilkanaście lat temu?
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » śr 03.06.2020 14:13

@toto
"Definiowanie dobrej/złej książki na podstawie obecności lub braku tytułu w składach taniej książki w ogóle zakrawa na kuriozum."

To ja może jeszcze raz wytłumaczę moją argumentację bo może nie do końca mnie zrozumiano (lub nie chciano zrozumieć). Nie chodzi o to, że w ogóle książka trafia na wyprzedaże, ale o to kiedy tam trafia i jak długo tam leżakuje.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » śr 03.06.2020 14:21

Rusłan pisze:Nie ignorowałem ich, wręcz się do nich odniosłem. Wystarczy czytać całe moje posty. Wszystko tam jest.

Porównywanie jej ze starociami z lat 70. i 80. albo pojedynczymi tomami serii wyprzedanych lata temu to tylko oszukiwanie samego siebie.

Nie chodzi o to, że w ogóle książka trafia na wyprzedaże, ale o to kiedy tam trafia i jak długo tam leżakuje.

Jak często będziesz zmieniał warunki brzegowe swojego "argumentu", zanim dostrzeżesz, że po prostu nie jest to żaden argument? To starocie... to pojedyncze tomy... to trafiło później... to leżało miesiące, a nie lata... a tego nie lubię.

Vandermeera Podziemia Veniss czy Shriek, książnicowe wydanie Księgi Nowego Słońca Wolfe'a, magowe wydanie Księgi Długiego Słońca tegoż, Terror Simmonsa w wydaniu Bellony, Królowa Zimy Vinge, Jakiś potwór tu nadchodzi Bradbury'ego, różne Kingi, Akuniny, Nesbo, Ellroye, Wojna światów Wellsa, Czarodziejska góra Manna, Baudolino Eco. Pierwszy tom Mocy UKLG, czyli Dary, najlepsze opowiadania Connie Willis w wydaniu Solaris, Próżny robot Kuttnera, Chiang - nawet nic nie dodaję, chociaż bym mógł, wystarczyłoby się przejechać na Koszykową.

Ahaś. Kto tu sam siebie oszukuje?
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » śr 03.06.2020 14:33

"Różnica jest taka, że wyprzedawały się one w ciągu kilku dni a czasem nawet godzin (sam załapałem się na kilka z nich rzutem na taśmę). Tymczasem "Pośród obcych" trafiło tam kilka miesięcy po premierze i do dzisiaj jest dostępne za 9 PLN"

"Jeżeli względnie nowa, utytułowana książka trafia na wyprzedaże i kibluje tam latami to można się oszukiwać, że to nic nie znaczy"

"nie chodzi o zostanie hitem sprzedażowym a o wyprzedanie sensownej części nakładu, który pewnie i tak nie był duży. Musiało to iść marnie skoro tak szybko wylądowało w "koszach"."

"Owszem, ale fakt trafienia tam w ekspresowym tempie od premiery i zalegania przez kilka kolejnych lat moim zdaniem jednak oznacza sporo."

Tak jakbym pisał cały czas to samo. Skoro po tylu powtórzeniach nie dotarło to definitywnie czas kończyć.
Ostatnio zmieniony śr 03.06.2020 14:42 przez Rusłan, łącznie zmieniany 1 raz
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości