Nebula Awards 2019 - zwycięzcy :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » ndz 31.05.2020 13:33

Co prawda w większości kategorii dot. literatury jest zgodnie z linią programową, ale donoszę, że Max Gladstone, współautor nagrodzonej mikropowieści, to mężczyzna. Oburzający seksizm, żeby w 2020 w nagrodach literackich jeszcze przemycać jakichś mężczyzn. Wzywam do burzy na Twitterze i utworzenia wydarzenia "I boycott Nebula 2021 awards" na Facebooku. Niech ten zaścianek wie, z kim zadarł.

A tak z innej beczki, to chętnie bym uścisnął dłonie ludziom, którzy mając na nazwisko "Rambo", dają swojej córce na imię "Cat". Fantazji im nie brakuje, to pewne :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Tigana » ndz 31.05.2020 13:40

Gaiman też jest mężczyzną
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » ndz 31.05.2020 13:49

Pomijając oczywiście Bujold to spośród laureatek/laureatów nagród literackich praktycznie nie znam nikogo. Chyba ich utwory w PL się dotychczas nie ukazywały poza opowiadaniem Gladstone'a w NF.
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Fidel-F2 » ndz 31.05.2020 14:02

A czemu? Cat nie pasuje do Rambo?

Poza tym to pewnie jakaś Catrine albo inna Cathline.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » ndz 31.05.2020 14:28

Tigana, toteż zaznaczyłem: "literatury".
Fidel, po prostu zabawna kombinacja. Niestety, zrobiłem research i na stronie autorki mamy: "My name is not a pen-name; “Cat” is short for Catherine and “Rambo” is my husband’s surname"
Ech, zepsułeś.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » ndz 31.05.2020 14:29

Chociaż najważniejszym faktem o autorce (pierwszym w rubryczce "random fact") jest: "I am politically left and ardently feminist.". No ta-ak.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: toto » ndz 31.05.2020 16:38

Mnie zastanawia, na ile te wyniki nie odzwierciedlają po prostu zmiany w demografii fandomu. Kiedyś fantastyka, nie oszukujmy się, to była głównie rozrywka białych chłopaków. Kobiety były od zawsze, ale jednak stanowiły mniejszość. Być może po prostu dziewczyny, czytające zazwyczaj więcej, "przejęły" fandom liczebnie i głosują na to, co im się podoba?
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: jezzo » ndz 31.05.2020 16:51

Wiem, że dla wielu to może być szok, ale może po prostu wygrywają najlepsze albo jedne z najlepszych powieści? A że akurat piszą ostatnio je głównie kobiety, wynika z faktu, że po prostu przedstawiciele płci męskiej nie piszą nic lepszego od wygrywających powieści.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » ndz 31.05.2020 16:53

Wszystko jest możliwe. To też... ale mało prawdopodobne. Twoja teza brzmi mocno naiwnie.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: toto » ndz 31.05.2020 16:56

Może moja wypowiedź zabrzmiała jak zarzut/wyrzut, czego nie chciałem. Mnie to ani ziębi, ani grzeje. Po prostu rzuciłem jakiś "trop", w sumie nawet nie wiem czy słuszny, choć podświadomie czuję, że coś może być na rzeczy. Dodatkowo nie wyklucza to tego, że kobiety mogą pisać obecnie lepiej. Kiedy u nas wygrywa Anna Kańtoch, to nie ma, chyba(?), głosów o politpoprawnym spisku przeciwko mężczyznom. A jak w Nebulach wygrywają kobiety, nie-biali - "olaboga, polityczna poprawność psuje nagrody".
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: jezzo » ndz 31.05.2020 17:10

Nie mam nic przeciwko głosom, że zwycięża polityczna poprawność, jeśli ktoś razem z taką opinią zapoda listę tych rzekomo lepszych tytułów napisanych przez pisarzy płci męskiej z odpowiednią argumentacją. Z reguły jednak jest to tylko czcze gadanie. Żeby nie było, sam jestem facetem, a z głupich 'sex wars' wyrosłem gdzieś na poziomie wczesnej podstawówki.
Ostatnio zmieniony ndz 31.05.2020 17:18 przez jezzo, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » ndz 31.05.2020 17:20

Być może dlatego, że Brzezińska rzeczywiście dobrze pisze i jest to zdrowe nagradzanie wg. kryterium jakości, a nie parytety po amerykańsku, czyli "w ramach rekompensaty za dekady dyskryminowania was, teraz będziecie rok w rok na świeczniku, dzięki czemu będziemy się dobrze czuć sami ze sobą"?

Znaczy, pewnie, może być tak, że kilka lat temu miała miejsce jakaś niewykryta flara słoneczna, dzięki której nagle płeć piękna totalnie zdominowała jakościowo literaturę fantastyczną (przy okazji są to książki zbyt dobre, żeby przebić się poza rodzimy rynek, o dotarciu na nasz, mizogiński i zacofany, już nie wspominając). Albo od zawsze istniał tu podział na płcie i panie pisały lepiej, tylko dopiero od niedawna przebijają się przez spiski seksistowskich nerdów siedzących w komisjach nagród. Wszystko jest możliwe, jako fani fantastyki wiemy to najlepiej. Ale jednak niezbyt prawdopodobne. Pięknie to wszystko koreluje się z trendami poprawności i kompensacji dyskryminacji, które pustoszą różne pola (pop)kultury w Stanach.

jeszzo: Moim celem nie jest tu udowadnianie, że tak jest - za mało znam się na nowościach, nie czytałem nagrodzonych dzieł itd. Sądzę jednak, że większości tego nie trzeba udowadniać. Jak ktoś chce wierzyć, że "mOżE pO pRoStU KoBiEtY oStAtNiO pIsZą LePiEj, ty spiskowcu i mizoginie", to niech sobie wierzy. Ludziom, którzy tak a nie inaczej przyznają te nagrody, dokładnie o to chodzi, żebyście tak myśleli. Gdyby to jeszcze było tylko wyjątkowo, w tym roku, a nie część trendu mającego miejsce od kilku lat... Takie myślenie to dla mnie niesamowita naiwność. Trochę mi wstyd (za innych), że muszę takie coś tłumaczyć. Rozumiem wierzenie w to w odklejonej Ameryce, ale u nas?
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: jezzo » ndz 31.05.2020 17:34

Za bardzo osobiście to wszystko potraktowałeś, a oskarżenia pod swoim adresem to sobie dopisałeś. Jako, że staram się wierzyć w ludzi, wierzę, że literówka w nicku to przypadek, a nie małostokowe ukazanie pogardy do dyskutanta. Ja tylko wyraziłem swoje zdanie, w takich wypadkach staram się zachować zdrowy rozsądek, zamiast popadać od razu w paranoję. Jeśli tak naprawdę jest, to gdzie są te opracowania, wytłuszczające które powieści męskich autorów zostały skrzywdzone tymi wyborami, niedocenione i dlaczego? Być może gdzieś są, ale przepadają w nicości internetu, być może nie ma ich, bo nikomu nie chce się ich zrobić, albo przeczytać tyle książek aby rzeczywiście je wszystkie sprawiedliwie porównać. A być może po prostu wygrywają powieści lepsze. Albo o lepszym marketingu (patrz inny wątek dyskusyjny).
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » ndz 31.05.2020 18:57

Pobczym wnioskujesz, że osobiście? Jakie oskarżenia? Teraz to chyba Ty sobie coś dopowiedziałeś. Jest luzik. Gadamy sobie o ciekawym zjawisku, na które różne patrzymy. Z mojej strony jest po prostu zdziwienie, że ktos patrzy inaczej niż ja, bo moje podejście wydawało mi się oczywistościa dla każdego.
Oczywiście, ze literówka w nicku jest niecelowa, nie jesteśmy w przedszkolu. Nie widzę nic paranoicznego w moim poście. Chociaż... paranoik zawsze by tak powiedział :mrgreen:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: AM » ndz 31.05.2020 20:03

Duża część środowisk twórczych, artystycznych, politycznych w USA przesunęła się bardzo w kwestiach światopoglądowych czy ideologicznych w ostatniej dekadzie. Podobnie jest za dużą częścią miłośników fantastyki. Klucz, wedle którego przyznawane są nagrody, jest odzwierciedleniem tego stanu rzeczy. Być może autorzy związani ze środowiskami LGBTQ+, feministycznymi czy "lewicującymi" i poruszający problemy nierówności rasowych, płci ale też wiele innych ważnych kwestii współczesnego świata, są bardzie atrakcyjni dla dużej grupy współczesnych fanów i jurorów?
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1494
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » ndz 31.05.2020 20:42

jezzo pisze:A być może po prostu wygrywają powieści lepsze.

Wystarczy przeczytać ostatnio nagrodzone/nominowane do Nebuli powieści Novik czy Leckie by zacząć bardzo mocno wątpić w tę tezę, chyba że założymy, że reszta literatury SF&F publikowanej w ostatnich latach to wyłącznie ekstremalne gnioty.
AM pisze:Duża część środowisk twórczych, artystycznych, politycznych w USA przesunęła się bardzo w kwestiach światopoglądowych czy ideologicznych w ostatniej dekadzie. Podobnie jest za dużą częścią miłośników fantastyki. Klucz, wedle którego przyznawane są nagrody, jest odzwierciedleniem tego stanu rzeczy. Być może autorzy związani ze środowiskami LGBTQ+, feministycznymi czy "lewicującymi" i poruszający problemy nierówności rasowych, płci ale też wiele innych ważnych kwestii współczesnego świata, są bardzie atrakcyjni dla dużej grupy współczesnych fanów i jurorów?

A uważa Pan, że te nagrody przyznaje się tylko za temat a nie za jego, nazwijmy to w uproszczeniu, wykonanie?
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » ndz 31.05.2020 21:47

Nagrody są odzwierciedleniem gustów "środowiska" a nie fandomu, który nadal stanowią głównie "biali chłopcy". Branża SF/Fantasy podąża niestety tą samą drogą, którą wcześniej podążył przemysł komiksowy. Wydaje się i nagradza twórców według klucza politycznego a nie według jakości ich dzieł co w efekcie doprowadza do tego, że nikogo to juz nie interesuje.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: historyk » ndz 31.05.2020 22:11

jezzo pisze:Nie mam nic przeciwko głosom, że zwycięża polityczna poprawność, jeśli ktoś razem z taką opinią zapoda listę tych rzekomo lepszych tytułów napisanych przez pisarzy płci męskiej z odpowiednią argumentacją. Z reguły jednak jest to tylko czcze gadanie. Żeby nie było, sam jestem facetem, a z głupich 'sex wars' wyrosłem gdzieś na poziomie wczesnej podstawówki.

Rok 2017, nagroda dla Charlie Jane Anders - główne osiągnięcie tegoż autora/autorki to transpłociowość.
Nominacje:
Mishell Baker - autorka urban fantasy.
NK Jemisin - czarnoskóra autorka chałowatej fantasy.
Yoon Ha Lee* - trans autor/autorka space oper i fantasy; pochodzenie azjatyckie.
Nisi Shawl* - niebinarna/niebinarny czarna/czarny autor/autorka fantasy.

Kto został pominięty. A taka tam chałowata drobnica, typu China Miéville Ostatnie dni Nowego Paryża, Ian McDonald Luna: Wilcza pełnia, Chris Beckett Córka Edenu czy Lavie Tidhar Stacja centralna.


A wiesz, że nominacji nie dostał Petter Wats za Ślepowidzenie (Nebula 2007) i Echopraksję (Nebula 2015), albo David Mitchell za Czasomierze (Nebula 2015)? Ale załóżmy, że nie lubią ich, zresztą w 2015 akurat nagrodę dostał VanderMeer za Anihilację, więc jeszcze ujdzie (nagroda, nie nominacje).

Tendencja do nagradzania kobiet, mniejszości rasowych i seksualnych - bez oglądania się na wartości literackie dzieł - zaczęła być widoczna od 2012 roku, a do 2016 to już jest patologiczna.

Przypis
*Definicje człowieka niebinarnego i transa (czym się różni od transseksualisty) znajdziecie na Wiki.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Rusłan » ndz 31.05.2020 22:43

Na dokładkę dodam, że nominację w tym roku w kategorii mikropowieść dostał Ted Chiang. Ten człowiek mógłby napisać listę zakupów i byłoby to lepsze niż wypociny większości współczesnych "pisarzy SF" ale na Nebulę był za cienki.
Rusłan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 163
Rejestracja: pt 18.11.2011 8:47

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Kjarik » pn 01.06.2020 0:24

Historyku, czy do nagród w 2017 roku czyli poniekąd za 2016 nie powin a się łapać także Ada Palmer (tak czy inaczej, w kolejnym roku także jej nie ma)? Jak widać bycie "tylko" kobietą już nawet nie wystarcza, mniejsza o wartości literackie, gdzie zresztą wplata wątki dotyczące płci i seksualności w sposób, którego taka Leckie mogłaby tylko pozazdrościć.

Oczywiście, że kobiety potrafią pisać tak dobrze jak mężczyźni (vide Palmer) i oczywiście, że tematy płciowości, tożsamości i równouprawnienia są nie tylko ważne ale i popularne...ale udawanie, że Nebule czy inne nagrody przyznawane w Stanach mają w tych czasach jakikolwiek związek z talentem, a nie graniem pod lewicową publikę jest dość naiwne.
Kjarik
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 996
Rejestracja: śr 12.02.2014 11:45

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: jezzo » pn 01.06.2020 7:51

Dzięki historyk, o coś takiego właśnie mi chodziło. Nominowanych książek nie czytałem, ale przyznaję, że sprawa rzeczywiście wydaje się, delikatnie mówiąc, mocno podejrzana.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » pn 01.06.2020 8:27

Taka jeszcze ciekawostka, wygooglałem sobie panią Sarah Pinsker. Na Wiki jest taki oto ustęp:

Among her early influences as an author were the works of Ursula K. Le Guin and Kate Wilhelm. Later influences on her fiction include Octavia Butler, Karen Joy Fowler, Kij Johnson, and Kelly Link.

Same kobiety. Niby nic, nazwiska rzeczywiście dobre, może i się czepiam, ale... pasuje do mozaiki ;)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » pn 01.06.2020 8:46

Seksizmem jest za to niewątpliwie wyskakiwanie z takimi komentarzami, jak powyżej, po raz kolejny. To Was to boli, to Was to uwiera. A że Was uwiera, bo nagrody nie zgadzają się z Waszymi poglądami czy z Waszymi gustami? To świadczy jednak głównie o Was. Po raz kolejny.

Wrzucam ten komentarz nie po to, by wchodzić w "dyskusję", nie po to, by Was przekonywać, jedynie po to, żeby dać znak, że nie wszystkich tutaj tak samo to samo uwiera.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5005
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » pn 01.06.2020 8:50

Ty tak serio?
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » pn 01.06.2020 8:53

Oczywiście. Niestety, nie muszę pytać, czy Ty na serio piszesz np. "trendami poprawności i kompensacji dyskryminacji, które pustoszą różne pola (pop)kultury w Stanach", bo wciąż niestety, jestem przekonany, że na serio. I EOT z mojej strony.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5005
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shedao Shai » pn 01.06.2020 9:18

Oh boi. Jesteś z tych delikatnych i wiecznie urażonych? Moje pytanie bierze się stąd, że przejrzałem całą dyskusję od góry do dołu i nie widzę tu śladu seksizmu. Stąd pytanie, bo skojarzyłeś mi się z tymi (głównie z Ameryki), co wszędzie krzyczą: that's sexist, that's racist, check your privilege... i tak dalej. U nas to rzadkie, ale niestety też się troszkę już przesączyło. Ale to tak na marginesie. Chciałem się odnieść do tego:

"To Was to boli, to Was to uwiera. A że Was uwiera, bo nagrody nie zgadzają się z Waszymi poglądami czy z Waszymi gustami? To świadczy jednak głównie o Was. Po raz kolejny. To Was to boli, to Was to uwiera. A że Was uwiera, bo nagrody nie zgadzają się z Waszymi poglądami czy z Waszymi gustami? To świadczy jednak głównie o Was. Po raz kolejny."

- no, Ameryki to nie odkryłeś. Nie wiem jak innych, ale mnie - tak, boli i uwiera, że nagrody przyznawane wg. kryterium jakościowego po cichu przestały być przyznawane wg. kryterium jakościowego, na rzecz światopoglądowego. A oficjalnie dalej się mówi o jakościowym.
Jakoś z dekadę temu miałem taką myśl, żeby sobie czytać wszystkich laureatów Nebuli, Locusów, Hugo itd., bo wszystko co te nagrody otrzymało, a ja czytałem, bardzo mi się podobało. Przenosimy się w czasie do roku 2020 i już tak nie jest; ba, stały się dla mnie antynagrodami. Od jakiegoś czasu noszę się z zakupieniem trylogii "Pęknięta Ziemia" N.K. Jemsin. Brzmi ciekawie. Z drugiej strony, każdy tom dostał Hugo. Każdy! Mamy do czynienia z arcydziełem (które lud Katedry mocno pomija w jakichkolwiek polecankach czy zachwytach, mimo wydania go w Polsce), czy jest to kolejny przykład kompensacji dyskryminacji? Autorka - kobieta, czarna. Kolejny przypadek? Może. Ale to kolejny element, który pasuje do mozaiki. Nie wiem, pewnie w końcu kupię i sam się przekonam, ale podkreślam - czynnikiem zniechęcającym mnie do kupna jest fakt hojnego nagradzania. Trochę absurd, nie? No właśnie. Tym się stały nagrody branżowe. Więc tak, boli mnie to, szkoda mi, że tak się stało. I wg. Ciebie to "świadczy o mnie". Zgadzam się, świadczy - pozytywnie. Z kontekstu Twojej wypowiedzi wnioskuję, że negatywnie. I tego nie rozumiem.
Ostatnio zmieniony pn 01.06.2020 9:23 przez Shedao Shai, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Fidel-F2 » pn 01.06.2020 9:49

Musze stanąć po stronie Shedao Shai. Nie widzę seksizmu w jego wypowiedziach.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: AM » pn 01.06.2020 10:01

Czy nie jest również trochę tak, że czkawką odbija się im ciągle sytuacja ze "szczeniaczkami".
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1494
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Shadowmage » pn 01.06.2020 10:01

Tak tylko w kontekście Jemisin - jak rozmawiałem kiedyś z VanderMeerem, to bardzo ją chwalił, choć nie miał w tym interesu. I wskazywał książkę, którą potem wydali u nas i bolały zęby od kiepskiego romansidła. A on chyba coś w niej widział.
Ale "Pęknięta ziemia" to już coś ciutek innego. Nie powiedziałbym, że każdy tom zasługuje na nagrodę (choć, wiadomo, nie znam dobrze konkurencji), może nawet żaden, ale to już niezła fantasy z pomysłem.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20764
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: historyk » pn 01.06.2020 10:10

Kjarik pisze:Historyku, czy do nagród w 2017 roku czyli poniekąd za 2016 nie powina się łapać także Ada Palmer

No coś Ty, biała, heteroseksualna? No, żeby chociaż była chorą psychicznie muzułmanką. A tu nic...

I jak można by ją nagrodzić, skoro są tak wspaniali pisarze, jak transpłciowe, trans-żółte, niebinarne-czarne, czarne (słabo wygląda sam kolor skóry, bo tu przydałoby się coś jeszcze, najlepiej z paczki LGBTQ, ale pani Jemisin nadrabia zaangażowaniem w walce o prawa kobiet i mniejszości rasowych)? + paprotka Mishell Baker, ale idzie to jakoś uzasadnić - Baker obnosi się ze swoim poważnym zaburzeniem osobowości (borderline - jedno z najcięższych zaburzeń osobowości, de facto już chyba choroba psychiczna, bo u osób z tym zaburzeniem widoczne są zmiany w mózgu, a w leczeniu stosuje się też farmakoterapię).

Nebula to nie jest już nagroda literacka, to nagroda dla przedstawicieli "uciskanych" mniejszości za to, że potrafią pisać. Taka forma walki z analfabetyzmem.\

Shadowmage pisze:Ale "Pęknięta ziemia" to już coś ciutek innego.

Nie wiem czy to nadaje się do czytania - znajomość z tą panią zacząłem i skończyłem na powieści Zabójczy księżyc (2013 - nominacja do Nebuli). Nie udało mi doczytać tego do końca.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: asymon » pn 01.06.2020 10:23

@Shendao czytając komemtarze, mam wrażenie że to nie nosiwoda jest tu urażony.


A "This Is How You Lose the Time War" jest spoko, choć przyznaję, książka ma ~200 stron i jeszcze nie skończyłem :-( Za to powieść "Calculating Stars", zeszłoroczna laureatka, średnio mi podeszła, jest zbyt politycznie poprawna i zbyt o walce z patriarchatem nawet jak dla mnie. Jeśli chodzi o wątki s-f to takie trochę podobne do pierwszej części "Seveneves". Napisane ładnie, ale tylko tyle, ogólnie nie wciągnęło mnie.

EDIT: Uzupełnię jeszcze, bo skończyłem grę "The Outer Worlds" (można pograć za 4zł w abonamencie Xbox), i myślę że obrońcy "tradycyjnych wartości" też mieliby się czego przyczepić xD
Ostatnio zmieniony pn 01.06.2020 10:34 przez asymon, łącznie zmieniany 2 razy
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » pn 01.06.2020 10:25

historyk pisze:
Kjarik pisze:Historyku, czy do nagród w 2017 roku czyli poniekąd za 2016 nie powina się łapać także Ada Palmer

No coś Ty, biała, heteroseksualna? No, żeby chociaż była chorą psychicznie muzułmanką. A tu nic...

I jak można by ją nagrodzić, skoro są tak wspaniali pisarze, jak transpłciowe, trans-żółte, niebinarne-czarne, czarne (słabo wygląda sam kolor skóry, bo tu przydałoby się coś jeszcze, najlepiej z paczki LGBTQ, ale pani Jemisin nadrabia zaangażowaniem w walce o prawa kobiet i mniejszości rasowych)? + paprotka Mishell Baker, ale idzie to jakoś uzasadnić - Baker obnosi się ze swoim poważnym zaburzeniem osobowości (borderline - jedno z najcięższych zaburzeń osobowości, de facto już chyba choroba psychiczna, bo u osób z tym zaburzeniem widoczne są zmiany w mózgu, a w leczeniu stosuje się też farmakoterapię).

Nebula to nie jest już nagroda literacka, to nagroda dla przedstawicieli "uciskanych" mniejszości za to, że potrafią pisać. Taka forma walki z analfabetyzmem.\
Widzę, że przekonania o szczypcie szaleństwa niezbędnej by być artystą. przestały znajdować poparcie w zdrowej moralnie części społeczeństwa :angel:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: historyk » pn 01.06.2020 10:43

Janusz S.
Widzę, że przekonania o szczypcie szaleństwa niezbędnej by być artystą. przestały znajdować poparcie w zdrowej moralnie części społeczeństwa.

Owszem, borderline sprzyja działalności artystycznej (pytanie: na ile literackiej?; bo znani z tym zaburzeniem, to głównie chyba aktorzy, piosenkarze, malarze). Ale przecież przy Nebuli poziom literacki znaczenia nie ma - nawet jeśli książka tej pani jest arcydziełem, to nie z tego powodu dostała nagrodę.

asymon pisze:myślę że obrońcy "tradycyjnych wartości" też mieliby się czego przyczepić xD

NIe jestem "obrońcą tradycyjnych wartości" - nie mam problemu z tym, że nagrodę dostanie czarnoskóry transwestyta i schizofrenik wyznający islam. Ale pod warunkiem, że na nią zasłuży poziomem literackim dzieła. I to powinno być jedynym kryterium dla takiej nagrody - poziom literacki. A w przypadku Nebuli tak nie jest - to nagroda będąca jakąś formą akcji afirmatywnej.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: jezzo » pn 01.06.2020 12:59

Poczytałem sporo na ten temat zaintrygowany krytykami historyka i jak to zwykle bywa, prawda oczywiście leży po środku.

Prawdą jest, że nagrody w ostatnich latach zostały upolitycznione i rację miał AM, bo stało się to przez grupę którą wspomniał, a która nie potrafiła sobie poradzić z tym, że coraz więcej nominacji zdobywały kobiety czy ludzie innego koloru skóry niż biały, lub wręcz zaczynali dominować w liście nominowanych. Uważam, że był to naturalny trend, pisarzy takich było coraz więcej, a więc coraz więcej ich pojawiało się w nominacjach, a nie że było to jakieś celowe działanie, które ma na celu kompensację tego, że przez lata dominowali tam biali, głównie mężczyźni (bo po prostu większość która pisała taka była...). Niestety szczeniaki przekonane o swojej racji próbowali na siłę zmanipulować nagrody Hugo i rzeczywiście ją popsuli. Cały three-peat Jesmin był tak naprawdę polityczną odpowiedzią środowiska i fandomu na tego typu akcje. Nagroda Hugo (a za nim pewnie też Nebula) stała się więc miejscem batalii ideologicznej, a zwycięzcę wybierano pod kątem przekazu ideologicznego, Jesmin stała się symbolem drugiej strony konfliktu. Nie oznacza to oczywiście, że wygrywała powieść słaba, ale z pewnością gdyby nie akcja szczeniaków wyglądałoby to wszystko inaczej. Echa tego podejrzewam mogą się nadal odbijać w nominacjach czy zwycięzcach, dokładnie tak jak zasugerował to AM, ale sam mam nadzieję, że te nagrody niedługo powrócą do dawnej świetności (o ile już nie powróciły?), gdzie rzeczywiście wartość literacka miała główne znaczenie.

Przy tym wszystkich uważam, że nie należy popadać w skrajność, bo w krytyce np. historyka już bardzo blisko do tych szczeniaków i tak naprawdę ustawiania się lub wypowiadania po jednej stronie konfliktu zatruwającego środowisko. Dla mnie obie strony konfliktu są do siebie podobne i tak samo szufladkują ideologicznie książki bez patrzenia na kryteria literackie, jednakże większość się zgodzi, że strona mniejszości była od początku moralnym zwycięzcą, bo po prostu się broniła na zabarwiony rasistowsko-homofobicznym sosem atak szczeniaków. Powątpiewam, że Jesmin jest autorką chałowej fantasy. Tak samo nie należy szufladkować pisarza tylko dlatego, że nie jest rasy białej lub nie jest heteroseksualny, w sensie, że "to tylko dlatego jest w nominowanych", a nie z literackich względów. Zwłaszcza, jeśli nie czytało się danej książki. Z drugiej strony w najbliższych latach trzeba będzie mieć na względzie, że to faktycznie mogło odgrywać jakąś rolę, co może utrudniać wybór książki do czytania i rzeczywiście obniża prestiż nagrody. Dlatego rozumiem osoby, które je postanawiają w ogóle olać. Takie czasy.
Ostatnio zmieniony pn 01.06.2020 13:02 przez jezzo, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Nebula Awards 2019 - zwycięzcy

Postautor: Paul Atryda » pn 01.06.2020 13:14

#jezzo jak mi się zdaje, nie wdając się w polemikę: abstrahujesz od układu odniesienia
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Następna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości