Najbliższe daty Maga :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Najbliższe daty Maga

Postautor: nosiwoda » pt 29.05.2020 14:53

Offtopując: zacząłem się zastanawiać, który tytuł mam w największej ilości dubli. Diuna - 3 razy (wydanie Phoenix Press, Zyska Łozińskiego i Rebisu Siudmakowego) (+ebook), Epoka diamentu - 3 razy (1 po angielsku, wydanie Zyska i wydanie MAGa) (+ chyba ebook), Kroniki marsjańskie - chyba 3 (2 po polsku, 1 po angielsku), Cieplarnia - 3 razy (2 po polsku, 1 po angielsku). Dziewięciu książąt Amberu nadal zwycięża, bo ten audiobook jako 4. wersja przebija stawkę. Mam wrażenie, że jeszcze jakiś tytuł mi umyka... Ach, Dzienniki gwiazdowe! 3 razy (Agora, WL z '82 i nowe z okładką Przemka Dębowskiego).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Najbliższe daty Maga

Postautor: historyk » ndz 31.05.2020 9:29

A po co Wam duble? Czasami zdarza mi się wymieniać słabsze wydanie na lepsze, ale to wtedy słabsze wydaję... Nie pojmuję magazynowania na półkach tej samej książki w różnych wydaniach. U mnie zwielokrotnione są tylko:
- Faraon Prusa (1. mój, 2. po rodzicach, 3. mojej siostry, bo wyjeżdżając na zawsze na obczyznę, zostawiła u mnie część biblioteczki),
- Szwejk (jedno rozsypujące się wydanie miękkookładkowe z czasów PRL - tak rozsypane, że wstyd wydać, 2. wydanie takie prawie bibliofilskie),
- Trylogia Sienkiewicza (sytuacja jw.),
- Otchłań głodnych oczu Oldiego t. 1 (najpierw kupiłem t. 1, a potem oba tomy w pakiecie, którego sprzedawca nie chciał rozdzielić).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Najbliższe daty Maga

Postautor: Shadowmage » ndz 31.05.2020 9:50

Właściwie po nic :D Znaczy u mnie zwykle kupienie dla ładniejszego wydania (w przypadku książek, które lubię). Tylko potem brak mobilizacji do sprzedania/oddania starej (tym bardziej, że zwykle jest gdzieś zagrzebana) :P Ale w najbliższym czasie chyba szykuje się remont, będzie okazja do inwentaryzacji i wietrzenia półek.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Najbliższe daty Maga

Postautor: jezzo » ndz 31.05.2020 17:26

U mnie duble się pojawiają głównie jeśli dowiem się, że istnieje lepsze tłumaczenie. Tak było w przypadku Diuny, kiedy zdębiałem, jak słabo przetłumaczona jest Diuna pięknie wydana przez wydawnictwo Rebis. Sięgnąłem więc po Aledrogo i nabyłem tłumaczenie Łozińskiego. Ale ostatecznie kolega przekonał mnie, że z moim poziomem angielskiego, to taką książkę powinienem po prostu czytać w oryginalne, a nie wybierać pomiędzy kiepskim tłumaczeniem Rebisu, a Wolanami. I tak nabyłem Diunę po raz trzeci, tym razem po angielsku
Ostatnio miałem też tak z Dostojewskim. Rynek zalały wydania wydawnictwa MG w jednolitej, przyjemnej szacie graficznej. Po czasie dowiedziałem się, że w większości są to tłumaczenia słabe, lub wręcz tnące i wypaczające powieść, a wydawnictwo po prostu skorzystało z najstarszych tłumaczeń dostępnych za darmo w domenie. I szybko okazało się, że większość kolekcji jest do wymiany :)
Pewnie będzie u mnie pojawiało się coraz więcej dubli w stylu polskie tłumaczenie i oryginał. Następny pewnie będzie ASOIAF, o ile te Wichry Zimy kiedyś zawieją.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Najbliższe daty Maga

Postautor: Fidel-F2 » ndz 31.05.2020 17:48

Diuna nie ma dobrego tłumaczenia.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Najbliższe daty Maga

Postautor: asymon » ndz 31.05.2020 20:51

@jezzo: polecam czytnik, na Amazonie za śmieszne pieniądze można dostać klasykę s-f w serii Masterworks, Martin też bywa w promocjach kilka/naście dolarów za całość "Pieśni", a sześciopak Diuny kosztował niedawno $2.20.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Najbliższe daty Maga

Postautor: Janusz S. » ndz 31.05.2020 20:56

Dublom sprzyja też polityka wydawniczej zakładająca najpierw wydanie w miękkiej okładce a jak coś będzie popularne to dopiero w twardej. Jak coś polubię to zwykle dokupuję lepsze wydanie a starego, (jak @Shadow) nie zawsze mi się chce pozbywać.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Najbliższe daty Maga

Postautor: nosiwoda » wt 02.06.2020 11:26

U mnie duble wynikają a) z nałogu, b) ze wspomnień, związanych z tym konkretnym egzemplarzem.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości