Mordimer powróci :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Mordimer powróci

Postautor: Dice » ndz 29.03.2020 15:01

No niemożliwe.
Dice
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 134
Rejestracja: sob 04.11.2017 10:34

Re: Mordimer powróci

Postautor: Shedao Shai » ndz 29.03.2020 18:02

LOL. Na spotkaniu autorskim w czerwcu, z okazji premiery "Przeklętych krain", nakreślił wyraźne plany na Inkwizytora: jesień 2019 - "Przeklęte kobiety", pierwsza połowa 2020 - "Płomień i krzyż, tom 4", końcówka 2020 - "Czarna Śmierć" i koniec. Potem kiedyś tam "Rzeźnik z Nazaretu", ale to inna bajka. Mówił tak konkretnie i z przekonaniem, że nawet uwierzyłem :mrgreen: Zaliczył oczywiście obsuwę i "Przeklęte kobiety" wyszły parę dni temu, ale... myślałem, że wszystko idzie z planem, uwzględniając opóźnienia. A tu kolejny spin-off. Piękne. Niekończąca się saga :shock:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mordimer powróci

Postautor: Fidel-F2 » ndz 29.03.2020 18:06

Serio, jakiekolwiek zakończenie miałoby tu znaczenie? Ciekawe czy widzowie Mody na sukces też czekają na wielki finał.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Mordimer powróci

Postautor: Janusz S. » ndz 29.03.2020 19:27

Szczęśliwie ten autor zupełnie mnie nie obchodzi. :D
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Mordimer powróci

Postautor: Bronsiu » ndz 29.03.2020 21:12

Współdzielę z Tobą owo szczęście :lol:
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: Mordimer powróci

Postautor: historyk » pn 30.03.2020 10:49

A mnie autor obchodzi - znaczy obchodzi mnie, żeby przestał już tłuc tę kiszkę i zaczął produkować coś nowego, albo np. wrócił do Necrosis. Choć zdaje się, że Piekarze wystarcza już pisanie kolejnych inkwizytorskich sequeli do prequeli + paplanina na Twitterze.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Mordimer powróci

Postautor: sebgrz » pn 30.03.2020 12:26

Swoją przygodę z cyklem inkwizytorskim zakończyłem na części "Głód i pragnienie", bo ile można czytać to samo... Cały podcykl "Ja inkwizytor" jest niepotrzebny, praktycznie nic nie wnosi a ile można czytać "o waszym uniżonym słudze, o czułym powonieniu, sokolim wzroku, niebywałej inteligencji i niespotykanym wdzięku przed którym każda dziewka chętnie rozkłada nogi", tego typu zagrywki i ciągłe wulgaryzmy podobały mi się jak miałem 16 lat i wydawało mi się, że idealnie obrazują mroczne czasy średniowiecza, a można to przecież opisać w bardziej dojrzały i mniej prostacki sposób. Czekam aż pan Piekara przestanie odcinać kupony od wymęczonej serii i napisał coś nowego, albo kontynuacje wcześniej wspomnianego Necrosis.
sebgrz
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 58
Rejestracja: wt 23.05.2017 18:36

Re: Mordimer powróci

Postautor: Shedao Shai » pn 30.03.2020 12:37

Ja się zatrzymałem na "Łowcach dusz" w 2007 roku; może dlatego wciąż z entuzjazmem kupuję kolejne tomy - nie zdążyłem sobie zepsuć wrażeń odnośnie tego cyklu xD A nie mam złudzeń, że spoglądając na niego bogatszy o 13 lat edukacji literackiej, wrażenia będę miał podobne jak z innymi sympatiami z czasów nastoletnich. Ale póki co, nie tykam, zadowolony kupuję i z zamkniętymi oczami wyobrażam sobie, że nie jest tak źle jak wszyscy mówią xD #ignoranceisbliss
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mordimer powróci

Postautor: historyk » pn 30.03.2020 13:51

Shedao Shai pisze: wyobrażam sobie, że nie jest tak źle jak wszyscy mówią

Jest gorzej. Mnie to zaczęło przynudzać przy Łowcach dusz - no ile można tego samego, ale miałem zamiar dokończyć cykl. Potem przeczytałem Płomień i krzyż 1, słabe to było, ale jeszcze do przetrawienia. I zacząłem czytać Ja inkwizytor. Wieże do nieba - i tego już nie strawiłem.

Na dziś nie mam zamiaru wracać do tego cyklu, nawet jeśli Piekara dokończy podstawowy - sądzę, że bez znajomości tych prequeli i sequeli do prequeli zakończenie będzie niezrozumiałe. Inna rzecz, że facet od 26 lat (bodajże w 1994 r. ukazało się pierwsze opowiadanie) nie potrafi tego skończyć...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Mordimer powróci

Postautor: Fidel-F2 » pn 30.03.2020 16:43

a co tu jest do potrafienia?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Mordimer powróci

Postautor: Oin » pn 30.03.2020 18:30

Inkwizytorska sraczka trwa w najlepsze... Ech...
Oin
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 82
Rejestracja: pt 29.06.2012 12:54
Lokalizacja: Gorlice / Kraków

Re: Mordimer powróci

Postautor: Shedao Shai » wt 31.03.2020 9:10

historyk pisze:
Shedao Shai pisze: wyobrażam sobie, że nie jest tak źle jak wszyscy mówią

Jest gorzej. Mnie to zaczęło przynudzać przy Łowcach dusz - no ile można tego samego, ale miałem zamiar dokończyć cykl. Potem przeczytałem Płomień i krzyż 1, słabe to było, ale jeszcze do przetrawienia. I zacząłem czytać Ja inkwizytor. Wieże do nieba - i tego już nie strawiłem.

Na dziś nie mam zamiaru wracać do tego cyklu, nawet jeśli Piekara dokończy podstawowy - sądzę, że bez znajomości tych prequeli i sequeli do prequeli zakończenie będzie niezrozumiałe. Inna rzecz, że facet od 26 lat (bodajże w 1994 r. ukazało się pierwsze opowiadanie) nie potrafi tego skończyć...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com


No cóż. W takim razie na twoim miejscu zastanowiłbym się, czy na pewno chcesz kontynuację "Necrosis". Może się okazać, że wyczekiwana od tak długo książka będzie równie sporym zawodem. Przynajmniej ja podejrzewam, że tak by było.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mordimer powróci

Postautor: historyk » wt 31.03.2020 10:55

Shedao Shai pisze:No cóż. W takim razie na twoim miejscu zastanowiłbym się, czy na pewno chcesz kontynuację "Necrosis". Może się okazać, że wyczekiwana od tak długo książka będzie równie sporym zawodem. Przynajmniej ja podejrzewam, że tak by było.

Możliwe, że Piekara się skończył :D Acz mam nadzieję, że po prostu się "zapętlił" w tym inkwizytorze dla kasy. Tak mi przypomina mojego byłego szefa w jednej z gazet. Gazeta miała obrzydliwy layout, a przy tym kulało tam wiele innych rzeczy. Kiedyś na składzie ów jegomość siedzi i coś tam redaguje, a ja oglądam jedynkę i mówię:
- Qfa, no zobacz jak to wygląda, weźcie coś zmieńcie, bo to oczy rani.
Na co jegomość powoli podniósł głowę znad klawiatury, spojrzał na mnie zaskoczony i prawi:
- Ale po co coś zmieniać, skoro to się dobrze sprzedaje?
Dziś ta gazeta jest w stanie agonalnym.

Pewnie Piekara ma tak samo - nie widzi sensu w zmienianiu czegokolwiek, skoro ta kaszana się dobrze sprzedaje. Acz sprzedaje się coraz słabiej, co chyba powinno mu dać do myślenia.

W każdym razie, Piekara nigdy nie był pisarzem wybitnym, ale był pisarzem przyzwoitym. Właściwie to pominąwszy jego młodzieńcze wprawki ("Zaklęte miasto", "Smoki Haldoru", czy owego Conana popełnionego pod pseudonimem), lubię większość tego co wypuścił: planetę masek, Arivalda, Alicję, Rycerza kielichów, Necrosis, nawet Szubienicznika (choć Charakternika nie trawię). Więc mam nadzieję, że nasza twitterowa papla jeszcze nas czymś zaskoczy.

Inna rzecz, że jak patrzę po innych koniach z tej stajni, to tam jest jakiś klimat sprzyjający staczaniu się pisarzy :D Wszak inne rumaki też od dawna nic sensownego nie pokazały - Grzędowicz od ośmiu lat (PLO IV), Kossakowska od trzynastu (Ruda sfora); oczywiście wspomnę o kabarecie pt. Kołodziejczak (sześć lat temu wypuścił jedną trzecią powieści i od tamtej pory cisza).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Mordimer powróci

Postautor: Zeb » wt 31.03.2020 12:05

Tak apropos Planety masek, to były tylko trzy opowiadania te z Fenixa? Czy jeszcze coś kiedyś wyszło?
A Inkwizytor podobnie jak poprzednicy. Wież do nieba nie dałem rady przeczytać do końca i od tego momentu zaoszczędziłem już niezłą sumkę i mnóstwo czasu nie zajmując się więcej tym badziewiem. Zastanawiam się kto to kupuje jeszcze? No poza Shedao ;)
Zeb
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 40
Rejestracja: pn 11.04.2016 11:05

Re: Mordimer powróci

Postautor: Tigana » wt 31.03.2020 13:31

Znam jednego. Właśnie kończy ostatni tom - będą dwie recenzje wkrótce.
A najlepsze co ostatnio Piekarze wychodzi to opowiadania, chociaż i te czterech liter nie urywają.
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Mordimer powróci

Postautor: historyk » wt 31.03.2020 15:47

Zeb pisze:Tak apropos Planety masek, to były tylko trzy opowiadania te z Fenixa?

Chyba to wszystko. Coś mi świta, że JP zapowiadał ciąg dalszy, ale nigdy tego nie zrealizował.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Mordimer powróci

Postautor: gg72 » śr 01.04.2020 11:05

historyk pisze:
Zeb pisze:Tak apropos Planety masek, to były tylko trzy opowiadania te z Fenixa?

Chyba to wszystko. Coś mi świta, że JP zapowiadał ciąg dalszy, ale nigdy tego nie zrealizował.


Czy Planeta masek to był w ogóle pomysł Piekary? Czy to tylko wariacja na temat pomysłu Jacka Vance'a z jego Księżycowej Ćmy? Pytam, bo Fenixa czytałem wieki temu i niewiele z tych opowiadań pamiętam (praktycznie tylko tyle, że nosili maski :-D jak w Księżycowej... właśnie).
gg72
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 46
Rejestracja: czw 08.03.2012 15:59

Re: Mordimer powróci

Postautor: Shedao Shai » śr 01.04.2020 11:46

Taka ciekawostka, znalazłem Q&A z Piekarą na fanpage'u Fabryki Słów i padło tam parę ciekawych pytań:

P: Czy ma Pan w planach kontynuację przygod Arivalda z Wybrzeża? I czy planuję Pan kontynuację Necrosis? A jeśli tak to kiedy można się ich spodziewać?
O: O Arivalda często pytają czytelnicy, ale mam duże wątpliwości czy nowe opowiadania o sympatycznym czarodzieju (do którego mam baaardzo ciepły stosunek) jeszcze się pojawią. Co do Necrosis to rzeczywiście miało ono otwarte zakończenie i mam nawet konspekt następnego tomu, pokazującego dalsze losy tych samych bohaterów,

... z drugiej strony:

P: Do której z porzuconych przez Pana serii czuje Pan największy sentyment, lub najbardziej chciałby do nich wrócić, lecz z różnych powodów nie może?
O: Nie ma serii, które "porzuciłem"! Arivald czy Necrosis dają możliwiości kontynuacji, ale można je też traktować jako projekty skończone.

P: Panie Autorze, a co z Szubienicznikiem?
O: Szubienicznik 3 oczywiście się ukaże. Zwieńczenie całej trylogii, wznowienie dwóch poprzednich tomów. Sądzę, że 2021 rok to absolutnie realny termin

P: czy w przybliżeniu mógłby Pan powiedzieć kiedy ukaże się 4 tom płomienia i krzyża i czarna śmierć?
O: Czwarty tom PiK to Gwiazdka tego roku, jeśli wszystko pójdzie dobrze. A w czasach takich jak teraz niestety nie do końca wiemy, co pójdzie dobrze, a co źle, prawda? Natomiast Czarna Śmierć to rok 2021.

P: Kiedy Rzeźnik z Nazaretu? Albo kontynuacja głównego wątku po Łowcach dusz?
O: Kontynuacja głównego wątku to Czarna śmierć. Ukaże się w roku 2021. Rzeźnika chciałbym pisać niedługo potem, ale być może wcześniej zaprezentuje czytalnikom zbiór opowiadań MROCZNE WIEKI - świat inkwizytorów w Brytanii wczesnego średniowiecza, gdzie rządzą pogańscy i heretyccy wielmoże oraz sabaty potężnych czarownic. krótko mówiąc: przechlapana czasy dla inkwuizytorów

P: Czy jest szansa na kontynuację Rycerza Kielichów?
O: Oczywiście myślałem o tym bohaterze i dlatego zostawiłem na końcu powieści możliwości jej kontynuacji. Zresztą w dzisjsiesych czasach tak naprawdę każdy cykl filmowy czy książkowy można kontynuować, to tylko kwestia chęci. Ale chyba nie będę miał na to czasu ani tak naprawdę nie mam jakiejś wielkiej potrzeby. Na razie.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mordimer powróci

Postautor: nosiwoda » śr 01.04.2020 15:08

gg72 pisze:
historyk pisze:
Zeb pisze:Tak apropos Planety masek, to były tylko trzy opowiadania te z Fenixa?

Chyba to wszystko. Coś mi świta, że JP zapowiadał ciąg dalszy, ale nigdy tego nie zrealizował.


Czy Planeta masek to był w ogóle pomysł Piekary? Czy to tylko wariacja na temat pomysłu Jacka Vance'a z jego Księżycowej Ćmy? Pytam, bo Fenixa czytałem wieki temu i niewiele z tych opowiadań pamiętam (praktycznie tylko tyle, że nosili maski :-D jak w Księżycowej... właśnie).


To nie była wariacja. To był plagiat.

BTW Arivald to też "wariacja" na temat Kedrigerna Johna Moressy'ego. Okładki pierwszego wydania tego nawet za bardzo nie ukrywały.
Obrazek
Obrazek
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Mordimer powróci

Postautor: gg72 » czw 02.04.2020 13:09

nosiwoda pisze:
gg72 pisze:Czy Planeta masek to był w ogóle pomysł Piekary? Czy to tylko wariacja na temat pomysłu Jacka Vance'a z jego Księżycowej Ćmy? Pytam, bo Fenixa czytałem wieki temu i niewiele z tych opowiadań pamiętam (praktycznie tylko tyle, że nosili maski :-D jak w Księżycowej... właśnie).

To nie była wariacja. To był plagiat.

Jak to się mówi - zrobiłeś mi dzień :-D
od razu mam lepszy humor :angel:
gg72
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 46
Rejestracja: czw 08.03.2012 15:59

Re: Mordimer powróci

Postautor: historyk » czw 02.04.2020 13:57

nosiwoda pisze:To nie była wariacja. To był plagiat.

BTW Arivald to też "wariacja" na temat Kedrigerna Johna Moressy'ego. Okładki pierwszego wydania tego nawet za bardzo nie ukrywały.[/img]

Rozumiem, że kolejne plagiaty Kedrigerna to książki Hobb, Carda czy Resnicka, bo wyszły w podobnej szacie graficznej (autorem okładek był Piotr Łukaszewski + w paru przypadkach Ryszard Ronowski) - rzeczywiście, jednolita szata graficzna to dowód na bezczelny (bo nie ukrywany) plagiat... Tak, teraz ironizuję.

Cóż, kolega Nosiwoda nie odróżnia powielania motywów obecnych od wieków od plagiatu. Może mu to ktoś (dla jego dobra!) wytłumaczy? Bo kol. Nosiwoda wchodzi na kurs kolizyjny z Kodeksem Karnym artykuł 212.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości