"La Belle Sauvage" z projektem okładki :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: historyk » ndz 26.01.2020 11:27

Bibi King
Ale w tej mojej wypowiedzi nie chodziło o poziom filmu czy serialu - chodziło tylko o to, że znudziło mnie powtarzanie tej samej fabuły po raz trzeci.

***
Nie wiem skąd licencjonowanemu trollowi ubzdurało się, że ktoś ma ochotę obrzucać się z nim piaskiem w piaskownicy...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony ndz 26.01.2020 11:32 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Bandobras » ndz 26.01.2020 13:13

W sumie chciałbym się odnieść do merytorycznego tematu dyskusji czyli wyglądu grzbietów książek Pullmana, bo połowicznie zgadzam się z historykiem.

Sama odwrócona orientacja tytułu i autora aż tak mnie nie razi, bo po prostu kojarzę powieści i konieczność przeczytania "kopniętego" tytułu nie jest aż takim problemem. Nie jest to wygodne, ale rozumiem wizję twórcy okładki i wydawnictwa, który musi się jakoś w nawale tytułów na rynku wyróżnić (Pullman to autor skierowany głównie do małoletniego odbiorcy, a młodzi lubią takie cudeńka i nowinki, jak kolorowe bloki kartek zastosowane np. u Hearn).

Jednak popieram argument historyka względem tego kleksa złota w miejscu tytułu i autora. Gdy stoi się w księgarni i patrzy na te książki na półce ustawionej niżej poziomu oczu to przez odbicie światła widzi się wyłącznie ten złoty kleks (przynajmniej w moim przypadku, z średnią wadą wzroku tak to wygląda). Wystarczyło zostawić to złoto w miejscu kompasu, loga wydawnictwa i przedłużyć tą złotą nitkę przez całość grzbietu, co polepszyło by odbiór i czytelność.
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Bandobras » ndz 26.01.2020 13:25

Poza tym w ramach całej dyskusji wysnuł się istotny motyw tego czym głównie powinien charakteryzować dobrze zaprojektowany grzbiet książki - czytelność i widoczność w tłumie innych książek.

Nawiązując do tego to ciekawi mnie jak na wysoką sprzedaż książek Cixina Liu (to, że była wysoka widać z obecności dodruków na półkach księgarni) mogła wpłynąć niezwykła czytelność i widoczność (przez duży i wyraźny tytuł książki widać z większej odległości na półce) tytułu na grzbiecie ? Oczywiście bardziej mam na myśli wpływ na kupujących stacjonarnie, w Empikach i podobnych, niesiedzących głęboko w tym co wydawane w sf na rynku polskim, ale podatnych na chwycenie po tom/autora, bo książka wyróżniła im się na tle wszystkich z regału w trakcie przechodzenia obok w poszukiwaniu jakiegoś czytadła.
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Shedao Shai » ndz 26.01.2020 13:27

Bandobras pisze:Poza tym w ramach całej dyskusji wysnuł się istotny motyw tego czym głównie powinien charakteryzować dobrze zaprojektowany grzbiet książki - czytelność i widoczność w tłumie innych książek.

Nawiązując do tego to ciekawi mnie jak na wysoką sprzedaż książek Cixina Liu (to, że była wysoka widać z obecności dodruków na półkach księgarni) mogła wpłynąć niezwykła czytelność i widoczność (przez duży i wyraźny tytuł książki widać z większej odległości na półce) tytułu na grzbiecie ? Oczywiście bardziej mam na myśli wpływ na kupujących stacjonarnie, w Empikach i podobnych, niesiedzących głęboko w tym co wydawane w sf na rynku polskim, ale podatnych na chwycenie po tom/autora, bo książka wyróżniła im się na tle wszystkich z regału w trakcie przechodzenia obok w poszukiwaniu jakiegoś czytadła.


Obstawiam, że sporą. Aż przestawiłem Liu na wysoką półkę, bo mając go na linii oczu, jego książki mocno biły po oczach :lol:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Bibi King » ndz 26.01.2020 13:31

A żeby było coś na temat - mnie to złotko nie przeszkadza, nie razi w oczy, nie mam problemu z odczytaniem. Pewnie dlatego nie odczuwam w związku z tym żywszych emocji.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: ASX76 » ndz 26.01.2020 14:39

Książki Pullmana bardzo dobrze się sprzedają, więc nie ma potrzeby jakichś tam wydumanych kombinacji! :)

Dla mnie wszystkie te okładki książek Pullmana wydawane przez MAG-a bardzo się podobają, o!
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Bandobras » ndz 26.01.2020 18:48

Wracając jednak do tematu grzbietów to jeszcze ciekawostka z publikacji Powergraphu.

Książki z serii "Fantastyka z +" i "Science fiction z +" niemal wszystkie posiadają jeden, prosty schludny styl: czarny grzbiet, białą czcionką autor, kolorem tytuł konkretnej powieści. Wszystko ładnie wygląda póki nie postawi się na półce "Amnezjaka" Kuby Nowaka. Osobę z nerwicą natręctw może wkurzać niczym "Wieki światła" w rzędzie książek Uczty Wyobraźni.
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: historyk » ndz 26.01.2020 18:53

Coś chyba dziś wisi w powietrzu, że tu taka wzajemna życzliwość, wyrozumiałość...

Bandobras
Co jest nie tak z okładką Amnezjaka? Nie mam, więc nie wiem...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Bandobras » ndz 26.01.2020 22:04

@historyk

Zmieniona czcionka, jak przypuszczam z takiego powodu iż taka akurat bardziej pasowała wizualnie do okładki i wylądowała też na grzbiecie. Zarówno autor jak i tytuł powieści jest wyższy, a literki bardziej "ściśnięte". Poza tym jednak zachowany styl serii tzw. autor na biało, tytuł tomu kolorkiem (w tym wypadku niebieski) i grzbiet czarny.

Natomiast jeśli ciekawi Cię jakoś tekstu w środku to polecam, styl słusznie porównywany z dukajowym i widać umiejętność pisania krótkiej formy w dobrym stylu.
Ostatnio zmieniony ndz 26.01.2020 22:06 przez Bandobras, łącznie zmieniany 1 raz
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: historyk » pn 27.01.2020 15:24

Bandobras pisze:Natomiast jeśli ciekawi Cię jakoś tekstu w środku to polecam, styl słusznie porównywany z dukajowym i widać umiejętność pisania krótkiej formy w dobrym stylu.

Wierzę Ci na słowo - w sprawie okładki, bo nie mogę znaleźć zdjęcia z widocznym grzbietem. A nie będę tego kupował, bo jakoś ostatnio nie po drodze mi z krótką formą.

EDYCJA: znalazłem:
Obrazek

Eee tam, są różne czcionki na grzbietach, do tego niektóre tytuły (Cetnarowski, Kańtoch) między dwoma liniami.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Shadowmage » pn 27.01.2020 15:41

Akurat to chyba różne serie są. Te z liniami to Kontrapunkty, bez Fantastyka+ czy jakoś tak.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: historyk » pn 27.01.2020 16:01

Ale i tak: Zembaty wersalikami, Kosik minuskułą...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Bandobras » pn 27.01.2020 21:22

@historyk

Tutaj z kolei wychodzą moje braki w biblioteczce, gdyż Zembatego nie posiadam i wyleciało mi z głowy, że też ma swój styl. Jednak biorąc pod uwagę te 3 powieści z ostatnich lat (dylogia Zembatego i Amnzejak) reszta książek w serii "SF z +" i "Fantastyka z +" w spójnym stylu przez lata publikowania w ich ramach (Kontrapunkty to inna seria, więc i styl inny, podobnie z serią autorska Szostaka).
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: historyk » pn 27.01.2020 21:34

Bandobras pisze:Zembatego nie posiadam

To niedobrze :D Tak poważnie, to polecam. Zresztą coraz bardziej się przekonuję, że książki Powergraphu można brać prawie w ciemno (prawie, bo tu jeszcze preferencje gatunkowe - nie przepadam za niektórymi odmianami SF, więc od Zbierzchowskiego się odbiłem).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2656
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Vramin » wt 28.01.2020 10:16

O polskich wydaniach "Thin Air" Morgana i "Zero History" Gibsona dalej brak danych?
Vramin
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 89
Rejestracja: pt 08.11.2019 13:34

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Spriggana » wt 28.01.2020 16:09

„Thin Air” właśnie zaczęło się tłumaczyć.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Vramin » śr 29.01.2020 14:13

Świetnie! Dzięki za info.
Vramin
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 89
Rejestracja: pt 08.11.2019 13:34

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Paul Atryda » śr 29.01.2020 14:25

A dla kogo się tłumaczy, można prosić o przypomnienie, kto to ma wydać i kiedy?
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Re: "La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: lordofthedreams » sob 01.02.2020 23:07

Paul Atryda pisze:A dla kogo się tłumaczy, można prosić o przypomnienie, kto to ma wydać i kiedy?

MAG. A kiedy to się dopiero okaże.
"Leave your mind hard open..."
lordofthedreams
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 484
Rejestracja: pn 18.03.2013 17:28
Lokalizacja: Lublin/Warszawa

"La Belle Sauvage" z projektem okładki

Postautor: Coacoochee » ndz 02.02.2020 18:56

Brakowało mi tego. Kolejna grzbietowa gównoburza. Bist bien coyo?
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1816
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości

cron