Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne" :: Sprawdź komentowany artykuł.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

Postautor: Janusz S. » śr 09.10.2019 22:24

Dotarłem dopiero do połowy książki, ale do recenzji dodałbym tylko jedną uwagę. Autorka pisała niezwykle konsekwentnie w oparciu o opisane na początku fundamentalne założenia. I tu trudno jej coś zarzucić. Same założenia są, moim zdaniem, zbyt optymistyczne i utopijne, przez co w ogóle nie uwzględniają rozlicznych paskudnych cech ludzkich osobowości. Złej woli, nienawiści, chciwości, zawiści i wielu innych przypadłości, które w zadziwiający sposób zanikły w społeczeństwie opisanym przez Adę Palmer. Być może w dalszej części książki jest jakieś wyjaśnienie tego zjawiska, które trochę jednak psuje realistyczne wrażenia wywołane drobiazgowością opisów powieściowego świata i wielością szczegółów. Pomimo tego - i tak warto spróbować przeczytać.
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

Postautor: romulus » czw 10.10.2019 17:03

Nie jest to lektura lekka i łatwa. Z racji zobowiązań recenzenckich musiałem ją odłożyć na później, bo wymaga skupienia. A skupienie czasu. Czytanie jej po kilka stron dziennie nie ma chyba sensu.
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Re: Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

Postautor: Janusz S. » czw 10.10.2019 18:09

Nie jest, ale nie czytam jej po kilka stron. Przeczytałem pół na raz i może w weekend dokończę :)
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

Postautor: raistand » pt 11.10.2019 5:54

Ja się niestety zmagam z formą. Szalenie deprymuje mnie to "widziałom", "słyszałom", "byłom".
raistand
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 08.02.2018 8:46

Re: Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

Postautor: romulus » pt 11.10.2019 18:08

"Perfekcyjna niedoskonałość" Dukaja mi się skojarzyła pod tym względem. :)
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Re: Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

Postautor: Janusz S. » pt 11.10.2019 18:49

Właśnie dzięki tamu, że "Perfekcyjna niedoskonałość" to jedna z moich ulubionych książek, wszelkie "widziałom", "słyszałom", "byłom" traktuję jako naturalne elementy gramatyki.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

Postautor: asymon » wt 15.10.2019 9:35

Janusz S. pisze:Właśnie dzięki tamu, że "Perfekcyjna niedoskonałość" to jedna z moich ulubionych książek, wszelkie "widziałom", "słyszałom", "byłom" traktuję jako naturalne elementy gramatyki.


Trochę szkoda, że nie przyjęło się dukajowe  "widziałum", "słuszałum"...

Swoją drogą, dowiedziałem się niedawno (z redditta), że angielskie neutralne "they" w liczbie pojedynczej to nie jest jakaś lewacka nowość i produkt "szkodliwej ideologii gender", a rzecz występująca w angielskim od wieków. https://en.wikipedia.org/wiki/Singular_they

A książka Palmer faktycznie nie jest łatwa, od angielskiej wersji odbiłem się z hukiem, po polsku też na razie zrezygnowałem na rzecz łatwiejszych lektur :-)
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 29 gości