Wiosenna NF już dostępny :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Wiosenna NF już dostępna

Postautor: Shadowmage » sob 23.02.2019 16:39

I jeszcze spis treści:

P U B L I C Y S T Y K A
2 ZAPOWIEDZI
3 ZASTRZYK PRZYSZŁOŚCI Marek Starosta
4 HYMN KU CZCI KANADYJSKICH LEKARZY Łukasz M. Wiśniewski
8 TO NIE OWCA, BARANIE, TO JAGNIĘ! Witold Vargas
12 OSCAROWE EWOLUCJE Barbara Szeląg
14 CZY PAN ISTNIEJE, MR JOHNS? Marta Sobiecka
63 POWRÓT KAPITANA ŻBIKA (1) Maciej Parowski
65 WSZYSTKIE FANTAZJE... Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
72 PRAWY, WIELE PRAWD Rafał Kosik
73 UWAGA NA NIEDŹWIEDZIE! Tomasz Kołodziejczak
74 LIL I PUT – KOMIKS Maciej Kur, Piotr Bednarczyk
76 FANTASTYKA.PL Emil Wójcik
78 PAMIĘĆ O WIEDŹMIE Z BLAIR Łukasz Orbitowski
PROZA POLSKA
17 W STANIE NIEWAŻKOŚCI Magdalena Kucenty
21 NIEWAŻNOŚĆ Filip Laskowski
28 BABA JAGNA Piotr Mirski
34 GASZĄC MOTYLE Karolina Cisowska
PROZA ZAGRANICZNA
41 NIE POZWĘ CIĘ... Charlie Jane Anders
49 KAHRAMANA Anoud
53 MOJE ANGIELSKIE IMIĘ R.S. Benedict
RECENZJE
67 KSIĄŻKI 77 KOMIKS
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Silverhair » sob 23.02.2019 21:52

Może to tylko sentyment do dawnych czasów, ale brakuje mi w Nowej Fantastyce starej gwardii pisarzy: Kresa, Dukaja, Popik, Ziemiańskiego. Od bardzo dawna nie czytałem w NF tekstu, który porwałby mnie tak, jak kiedyś "Manipulatrice" Grzegorza Wiśniewskiego, czy "Irrehaare" Dukaja. Chętnie poczytałbym klasyczną fantasy, i gdzieś mam naukowe wywody, że smoki nie latają. Szkoda wielka, że zniknęła bezpowrotnie Galeria. Zamiast kolorowych historyjek - z całym szacunkiem dla ich autorów - obejrzałbym/poczytał krótkie komiksy typu pamiętnej "Szkoły". Mimo wszystko, nadal będę kupował NF. Raz jest lepiej, raz gorzej... Ale fanem fantastyki jest się przez całe życie.
Silverhair
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 161
Rejestracja: czw 12.11.2009 18:14

Wiosenna NF już dostępny

Postautor: niepco » ndz 24.02.2019 18:11

Nie tylko Tobie. Przez ostatnie 10 lat kupowałem NF tylko z sentymentu do dawnego czasopisma. Dla mnie dobre czasy NF skończyły się już z 15 lat temu...A kupuję pismo od początku i do niedawna miałem wszystkie numery. Od stycznia nie kupuję i...wcale mi tego nie brakuje. Pismo stało się periodykiem dla nastolatków z pryszczami, artykuły powierzchowne i irytujące, dobrej literatury jak na lekarstwo a okładki coraz bardziej koszmarne, jak i ta ostatnia. Cóż, coś się skończyło...
niepco
Lord
Lord
 
Posty: 1224
Rejestracja: ndz 19.09.2010 18:25
Lokalizacja: Antiquitatis Genus Crosniensis

Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Silverhair » pn 25.02.2019 2:42

Szczerze mówiąc, w NF czytam już tylko publicystykę. Może dałoby się od czasu do czasu namówić któregoś z polskich pisarzy na tekst? I gdzie się podział Grzegorz Janusz ze swoimi szortami? Mam wrażenie, że twórczość młodych polskich fantastów skostniała w jakimś powierzchownym niby-fantastycznym, bezpiecznym grajdołku, zamiast - niczym załoga "Enterprise" - podążać z misją badawczą, śmiało odkrywać nowe światy i cywilizacje i śmiało zdążać tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek.
Silverhair
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 161
Rejestracja: czw 12.11.2009 18:14

Re: Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Fidel-F2 » pn 25.02.2019 8:59

W zasadzie nie czytuję publicystyki. Albo coraz płytsza albo czytuję za długo i nie chce mi się po raz dwudziesty siódmy czytać wypocin o tym jaki to Lovecraft był wielki.

dżizz, tylko nie załoga Enterprise, bo to będzie literatura okrutnie płytka i drętwa

Mam wrażenie, że twórczość młodych polskich fantastów skostniała w jakimś powierzchownym niby-fantastycznym, bezpiecznym grajdołku
Czyli normalny stan jak zawsze. Jednak trochę mnie dziwi takie zdanie. Regularnie, co jakiś czas, trafiam na tekst oryginalny i ciekawy. Masz chyba świadomość, że rzeczy wyjątkowe nie rodzą się co dzień. Choćby z definicji. Wydaje się, że toczy cię odwieczna choroba "Panie, teraz to sama nędza, za moich czasów to było, że ho, ho, ho!"
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Shadowmage » pn 25.02.2019 9:07

Tak naprawdę dla pisma ważniejsze jest jak odbierają go nowi (lub potencjalni) czytelnicy. Stare zgredy jak my już albo się wykruszyły np. z przyczyn pracowo-rodzinnych, albo już tyle przeczytały, że mało co może ich zaskoczyć. Konieczny jest stały dopływ nowych czytelników, co jest tym trudniejsze, że prasa papierowa radzi sobie średnio.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Obłęd » pn 25.02.2019 9:10

Nie kupuję NF ze względu na płytką publicystykę i brak jakiejkolwiek sensownej krytyki literackiej. Co by nie mówić, Fenix robi to dużo lepiej, a mam wrażenie, że potrzeba nam omówień bliskich temu co serwuje np. Wydawnictwo Vesper w posłowiach do klasyki.

Odrzuca mnie jeszcze mały i kolumnowy druk. Męczy mnie czytanie wąskich partii tekstu.
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 673
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Ziuta » pn 25.02.2019 12:58

Jest to o tyle ciekawe, że podobne odczucia powtarzają się co kilkanaście lat. Pamiętamy chyba z jaką niechęcią do fantasy podchodziło pokolenie wychowane na ortodoksyjnej SF w stylu Lema. Z drugiej strony sam narzekam, że nie ma już mechanizmów pozwalających wykreować nowe mocne nazwiska.
Nie róbmy też z NF radiowej trujki, gdzie katuje się do upadłego Dire Straits, a Archive uchodzi za zdolną młodzież. Fantastyka się zmienia i nie wiem, czy da się dziś na poważnie pisać klasyczną fantasy (próbowałem i wychodził albo pastisz albo dekonstrukcja). Pewne nadzieje mogą mieć fani kosmicznej SF, bo dzięki Elonowi Muskowi odświeżamy stare koncepcje eksploracji z kosmosu - rodem z lat 70, 60 a nawet 50. Falą zwrotną mogłoby to wrócić do SF. Ale znowu: nie byłoby to klasyczne SF w skali 1:1, a raczej jego aktualizacja.

Czasem się zastanawiam, czy gdyby Irrehaare, Kara większa, albo Granica możliwości ukazały się dzisiaj, to czy ktokolwiek by je zauważył.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Silverhair » pn 25.02.2019 15:16

Shadowmage

Fantastyka, a później Nowa Fantastyka, zawsze była wyznacznikiem tego, co najlepsze w polskiej i światowej fantastyce. Czy pismo powinno zaniżać poziom, by zdobyć nowych czytelników? Kto będzie wtedy adresatem NF? Nie twierdzę, że wszystkie opowiadania są złe. Są po prostu... poprawne. Nie szokują pomysłami, nie wzruszają, ale przede wszystkim nie widzę w tych tekstach radości tworzenia, pasji, czegoś nowego i odświeżającego, co potrząśnie moją wyobraźnią tak, jak potrafią to zrobić Kres, Dukaj, Zelazny, a choćby i King. Tak, wiem, że to wielkie nazwiska, ale to tylko przykłady.

Fidel F-2

Z "Enterprise" to była tylko analogia.

Ziuta

A i owszem, myślę, że Irrehaare odniosłoby dzisiaj sukces. Co do pozostałych tekstów, trudno powiedzieć. Kiedyś teksty były chyba trudniejsze ale i odważniejsze; eksperymentowano z formą (np. Żwikiewicz, dialogi u Dukaja). Uważam, że dobre teksty sprzed nawet 40-stu lat można dziś poczytać z przyjemnością.
Silverhair
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 161
Rejestracja: czw 12.11.2009 18:14

Re: Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Shadowmage » pn 25.02.2019 17:07

Silverhair pisze:ShadowmageFantastyka, a później Nowa Fantastyka, zawsze była wyznacznikiem tego, co najlepsze w polskiej i światowej fantastyce. Czy pismo powinno zaniżać poziom, by zdobyć nowych czytelników? Kto będzie wtedy adresatem NF? Nie twierdzę, że wszystkie opowiadania są złe. Są po prostu... poprawne.

Masz rację... i nie masz. Znaczy zgodzę się, że w idealnym świecie pismo powinno publikować to, co najlepsze. Z tym, że w realiach wydawniczych ile głosów, tyle opinii (czyli czytelnicy mają różne pojęcia słowa "najlepsze"). Redakcja ma zapewne swoje, ale by pismo egzystowało - a widać choćby po zamknięciu Wydania Specjalnego, że z tym może być krucho - konieczne jest jakoś dopasowanie linii wydawniczej do szerszego grona odbiorców, nie tylko "elitarnych". I o ile sam bardzo chętnie czytałbym tylko najlepsze rzeczy, to jednak redakcja pewnie musi iść na jakiś kompromis, szczególnie w publicystyce. Otwartym pozostaje pytanie, czy nie stoi za bardzo okrakiem.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Ziuta » pn 25.02.2019 17:54

Czas Fantastyki próbował być kwartalnikiem dla czytelników na poziomie zaawansowanym i pamiętamy, jak wyszło. Cud, że przetrwał tyle lat. Na ten moment co najmniej jedna fanowska inicjatywa wydawnicza planuje zbiór publicystyki. Takiej, jakie wielu brakuje: długiej, pogłębionej, nieprzyczynkarskiej. Zobaczymy, czy znajdą się czytelnicy.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Shadowmage » pn 25.02.2019 18:05

W sumie celna uwaga. I Czas Fantastyki, i F&SF (pomijając inne minusy) próbowały wychodzić do bardziej ambitnego czytelnika. To trochę jak z "UW" - niby wszyscy chwalą, ale jak przyjdzie co do czego, to sprzedaje się na promocji dla osób lubiących serie na półce :P
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Fidel-F2 » pn 25.02.2019 18:42

Ziuta pisze:Czas Fantastyki próbował być kwartalnikiem dla czytelników na poziomie zaawansowanym i pamiętamy, jak wyszło. Cud, że przetrwał tyle lat.
Po pierwsze nie szło tego kupić, po drugie, "próbował" jest dobrym słowem, bo niestety publicystyka w 3/4 była płaska jak naleśnik, a opowiadania na poziomi fanfików. Przetrwał chyba dzięki dotacjom, ale może coś mieszam.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Wiosenna NF już dostępny

Postautor: Shadowmage » pn 25.02.2019 19:13

Dotacje to akurat miał. Co do reszty, bywało różnie.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości