Kolejny Dick w marcu :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Konsul » pn 04.02.2019 16:55

Ja to już się nie łudzę nawet że doczekam klasyków sci-fi. Będą ciągnąć do usranej śmierci te fanfiki młodego Herberta i co raz gorsze książki Dicka. Lada chwila wyciągną to co pisał do zeszytu w college`u. W połączeniu z faktem, że Mag zawiesił UW i Artefakty to zadowoleni będą chyba tylko fani literatury klasy B. Dla mnie pozostaje chyba tylko się przemóc i zacząć kupować anglojęzyczne wydania.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Kolejny Dick w marcu

Postautor: kpr » pn 04.02.2019 17:21

uw i artefakty wciąż wychodzą. tyle, że wolniej.
a dicka nigdy za dużo. niech za parę lat okaże się, że dzieła wybrane były de facto dziełami wszystkimi.
kpr
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 263
Rejestracja: ndz 30.10.2011 23:41

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Konsul » pn 04.02.2019 17:57

Przez najbliższe pół roku nie wychodzą, czyli mój wtręt o zawieszeniu tych serii jest jak najbardziej słuszny. A co do Dicka to nie jest aż takim jego pasjonatem by uważać że wszystko co napisał jest dobre. Uważam, że to co warte przeczytania już dawno zostało przez Rebis wydane. Wolałbym zamiast wyciągania takich powieści poczytać sobie Clarka czy Zelaznego.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Shadowmage » pn 04.02.2019 18:17

Raz, że takie przerwy się już zdarzały. Dwa, że mogą to równie szybko odmienić, bo u nich przymiarki płynne. Trzy, ja tam nie narzekam na niedobór lektur (choć Zelaznego czytałem prawie wszystko, a Clarke to teraz w większości ramotki) :P
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Jim » pn 04.02.2019 18:59

W ostatnich latach w marcu Mag robił "niespodziankę" w postaci czterech UW, bez wcześniejszych szumnych zapowiedzi. Chowam nadzieję że w tym roku będzie podobnie.
Jim
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 66
Rejestracja: pt 05.02.2016 22:39

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Konsul » pn 04.02.2019 19:32

Oby, chociaż jestem raczej fanem starej sci-fi, ale UW przeważnie trzyma poziom i jest co poczytać.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Kolejny Dick w marcu

Postautor: ASX76 » wt 05.02.2019 0:53

Czas niespodzianek minął :(
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Kolejny Dick w marcu

Postautor: lufarudego » wt 05.02.2019 1:55

Zankomity "teraz czekaj na zeszly rok" sie na przyklad nie ukazal. Znalazly by sie inne ale nie chem mis sie w tym grzebac. Swoja droga mogli by wydac dziela Strugackich.
lufarudego
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 77
Rejestracja: wt 17.05.2016 1:47

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Shedao Shai » wt 05.02.2019 8:29

Ostatnią książkę z uniwersum Diuny wydano w USA trzy lata temu, więc obecnie nie mamy materiału do wydania i nie zanosi się, żeby był. Przynajmniej ja nie znalazłem żadnych informacji, mówiących że planowane są kolejne. Dodatkowo, Anderson i Herbert są konsultantami na planie ekranizacji, co też im trochę czasu zajmuje.

Wieczne przesuwanie klasyków sci-fi to faktycznie granda, i zastanawia mnie powód tego. Nie mam nawet pomysłów, żeby sobie pospekulować. Nie winiłbym tu faktu, że wychodzi kolekcja Dicka, bo przecież Dicki i Diuny wychodziły przez lata równocześnie i w dobrym tempie, i jakoś się nie gryzły nawzajem. Teraz nie ma już Diun, wychodzi tylko Dick, więc wydawnictwo ma przepustowość, żeby ruszyć z kolekcją klasyków. Zatem to nie sytuacja "albo-albo". Czemu nie ruszyła? Dobre pytanie.

UW nigdy fanem nie byłem, więc jest mi to obojętne, czy wychodzi, czy nie. Za Artefaktami faktycznie tęsknię, ale jak się biznesowo sprawdzają to wszyscy wiemy.

"Lada chwila wyciągną to co pisał do zeszytu w college`u" - ja bym bardzo chętnie poczytał, co Dick pisał do zeszytu w college'u. Uwielbiam jego serię w Rebisie i łykam wszystko jak leci; mam nadzieję że potrwa ona jak najdłużej i wyjdzie w niej jak najwięcej.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Kolejny Dick w marcu

Postautor: raistand » wt 05.02.2019 10:44

lufarudego - podpytywałem solaris.net i na wydanie Strugackich nie ma raczej szans.
raistand
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 08.02.2018 8:46

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: AM » wt 05.02.2019 11:03

UW i Artefakty są niezagrożone. Nie ukazują się regularnie, ale 4 Uczty i 5 Artefaktów w tym roku na pewno zobaczymy.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1494
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Shedao Shai » wt 05.02.2019 11:26

I to są dobre wieści przed południem :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Shadowmage » wt 05.02.2019 11:31

AM pisze:UW i Artefakty są niezagrożone. Nie ukazują się regularnie, ale 4 Uczty i 5 Artefaktów w tym roku na pewno zobaczymy.

Będziemy rozliczać :twisted:
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Kolejny Dick w marcu

Postautor: finegan » wt 05.02.2019 13:04

Panie Andrzeju, proszę jeszcze napisać które tytuły mają największą szansę na wydanie w tym roku w obu seriach. I co z Pynchonem?
finegan
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 96
Rejestracja: czw 25.10.2018 17:37

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Janusz S. » wt 05.02.2019 13:38

A może by tak nowa wspaniała strona MAGa zaczęła działać? O forum nie wspominając? Aktualności z listopada wyglądają nieco śmiesznie.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Fidel-F2 » wt 05.02.2019 15:15

A co z Sutherland?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Kolejny Dick w marcu

Postautor: lufarudego » śr 06.02.2019 1:45

Dzieki Raistand.
Tez mi to kiedys wpdlo w oko na blogu Wojtka Sedenki. Ale to jest chyba tylko perspektywa Solarisu. Gdyby taki Rebis sie za to zabral to chyba by to wygladlo inaczej. Poza tym sytuacja sie troche zmienila, Pani Lewandowska niestety zmarala. sila rzeczy juz wiecej nic nie przetlumaczy.
Tak a propos Strugackich to rodzina udostepnila wszystko za darmo i jest to w necie ale trzeba zanc Rosyjski.
A tak w ogole to mnie sie marzy Heinlein!!!
lufarudego
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 77
Rejestracja: wt 17.05.2016 1:47

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Fidel-F2 » śr 06.02.2019 8:20

Czemu marzy Ci się Heinlein?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Kolejny Dick w marcu

Postautor: ASX76 » śr 06.02.2019 10:14

Panie Andrzeju, w miarę możliwości "odgrzewane kotlety" prosimy na sam koniec ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Spriggana » śr 06.02.2019 16:35

kpr pisze:a dicka nigdy za dużo. niech za parę lat okaże się, że dzieła wybrane były de facto dziełami wszystkimi.

W tym celu musieliby przetlumaczyć co najmniej 7 powieści jeszcze nigdy nie wydanych po polsku (chyba że były klubówki, które mi umknęły). Jakoś nie podejrzewam żeby się rzucali na.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Shadowmage » śr 06.02.2019 16:56

Z drugiej strony, z tego co kojarzę, jedną już taką wydali. Może więc tempa zawrotnego nie będzie, ale od czasu do czasu coś się jeszcze ukaże.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Kolejny Dick w marcu

Postautor: ASX76 » śr 06.02.2019 17:05

Niby można, ale po co? Już lepiej niechaj się wezmą za serię Klasyki, która jest przesuwana z roku na rok.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Kolejny Dick w marcu

Postautor: lufarudego » czw 07.02.2019 2:11

Fidel,
Powodow jest wiele, oto kilka z nich i wiem ze to kwestia gustu i ze teraz czasami traca myszka ale:
jest absolutnym klasykiem gatunku
mial znakomite pioro, przynajmniej w orginale. po polsku nie czytalem
nie napisal w zasadzie ani jednego gniota
kilka jego ksiazek to absolutne klasyki gatunku ktore do tej pory nie maja sobie rownych. np. dzwi do lata, kawaleria kosmosu, dubler, obcy w obcym swiecie ze wymienie tylko kilka
wiekszosc co mnie dziwi nie ukazala sie nigdy po polsku
jego opowidania sa rownie dobre jak powiesci
kazda ksiazka jest w zasadzie inna. nie ma kontynuacji i odcinanina kupnow w nieskonczosc.
wreszcie nie ma jednolitego wydania angielskiego. poza tym co wydala wydala zona autora i jest obecnie nie osiagalne. jak sie ukazalo kosztowalo ponad 2000 dolcow. teraz strach pomyslec.
moglbym dlugo
pozdrawiam
lufarudego
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 77
Rejestracja: wt 17.05.2016 1:47

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Fidel-F2 » czw 07.02.2019 10:23

No to mamy kompletnie odmienne zdanie na temat tego autora.

I tu nie chodzi o kwestię gustu. Moglibyśmy brać ją pod uwagę gdyby jeden lubił Fantasy a drugi SF albo różniło nas podejście do tematu pierwszego kontaktu, albo coś w ten deseń. IMHO Heinlein to, bez względu na gusta, pisarz marny. Po prostu nie umie pisać, a jego popularność bierze się z faktu, że miał jakieś tam pomysły gdy ludzkość ich pożądała, klasę literacką stawiając w dwudziestym siódmym rzędzie istotności.

Czytałem trzy powieści, żadna z nich nie była w żaden sposób wybitna, opowiadań nie przypominam sobie.

Obcy w obcym kraju - to najlepsze co udało mi się poznać. Jest tu jakiś pomysł, napisane jak na H. w miarę dobrze, ale naiwność i ideologia psują rzecz. Takie 6/10. i moim zdaniem to poziom którego H. nie jest w stanie przeskoczyć.

Poza tym czytałem jeszcze Piętaszka i Władców marionetek. Wrzucam je razem, bo są w swej kasie bardzo podobne. Dwieście lat temu było to może i do przełknięcia ale nie współcześnie. To jedne z najgorszych książek jakie zdarzyło mi się przeczytać. Fabuła głupawa, z dziurami logicznymi. Postacie to śliniący się kretyni, dialogi adekwatne. Wszystko to razem naiwne i prymitywne do skrajności. Napisane co najwyżej poprawnie w kontekście konstrukcji zdań, wyższe poziomy leżą. Nie czytałem w oryginale, i może brzmi to lepiej, ale nie dam się przekonać do określeń typu "znakomite pióro". Czytanie tych pozycji bolało, a ja podczas lektury nieustannie odczuwałem zażenowanie.

Po takich trzech próbach dałem sobie spokój, szkoda czasu na miernotę. Od tej pory jak tylko mogę unikam nazwiska Heinlein.

Jest to autor, który z pewnością znajduje się w TOP3 najbardziej przereklamowanych autorów fantastyki. Jego twórczość była słaba, a dodatkowo zestarzała się bardzo mocno. Dziś to tragiczne w swym poziomie ramoty. Temu też, mocno zdziwiły mnie Twoje marzenia.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Kolejny Dick w marcu

Postautor: asymon » czw 07.02.2019 10:36

"Kawaleria kosmosu" jeszcze ewentualnie zasługuje na szansę, moim zdaniem ludzie błędnie odczytują ją jako pochwałę wojny, a jest w sumie bardzo humanistyczna w przesłaniu. Ale autor chce skleić "męską" akcję i to przesłanie, przez co książka jest, jak by to powiedzieć, trochę dla nikogo.

I zgodzę się, że "Obcy" jest najlepszą jego książką (z tych które przeczytałem), pomimo tego że hipisowsko naiwna i przegadana.
Ostatnio zmieniony czw 07.02.2019 10:40 przez asymon, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1965
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Spriggana » czw 07.02.2019 17:16

Ja bardzo lubię „Luna to surowa pani”, ale w polskim przekładzie, w oryginale nie jest tak barwna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Konsul » czw 07.02.2019 20:49

Ja tylko dodam, że pojęcie odgrzewanych kotletów jest względne. Ja osobiście połknąłem bakcyla zbierania książek sci-fi dopiero jakieś 2 lata temu i siłą rzeczy, jak ktoś wydał Clarke, Zelaznego, Heinleina czy kogo tam jeszcze ileś lat temu to dla mnie to nie jest odgrzewany kotlet bo nie miałem możliwości zakupu i przeczytania tej książki. Temu dziwi mnie trochę takie podejście, np. jak MAG zaczął wznawiać Stephensona to też czytałem tutaj jakieś płacze że przecież "Epoka diamentu" była wydana x lat temu i lepiej wydaliby coś nowego. To że coś kiedyś było wydane to nie znaczy że nie można tego wznowić nowym czytelnikom, zwłaszcza że dopiero w ostatnich latach wydawnictwa zaczęły wydawać książki sci fi z okładkami które nie budzą odruchu wymiotnego.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Kolejny Dick w marcu

Postautor: ASX76 » pt 08.02.2019 1:29

Panie Konsul, warto szukać na Allegro ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Konsul » pt 08.02.2019 6:49

Każdy ma swoje gusta, mnie przerasta kupowanie używanych, rozsypujących się książek z paskudnymi okładkami i to jeszcze w cenie jak za zboże. Zobacz sobie chociażby jak wygląda na allegro wydany ostatnio w latach 90tych V.Vinge.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Fidel-F2 » pt 08.02.2019 8:44

Konsul, nie wiem ile masz lat i co lubisz ale podobnie jak innych, dotyka cię problem nadmiaru i konieczność wyboru. Literatury jest za dużo. Ogromna większość to śmieci, trzeba uważnie selekcjonować. Naprawdę uważasz, że V. Vinge jest Ci do czegokolwiek potrzebny?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Konsul » pt 08.02.2019 8:54

Fidel-F2, no dokładnie, nie wiesz ile mam lat więc nie wiem po co w ogóle na ten temat spekulujesz. Raczej więcej niż ty, jeśli koniecznie chcesz wiedzieć. Co lubię napisałem wyżej. Dalej - sam sobie przeczysz, bo piszesz o dużym wyborze, ale jednocześnie przyznajesz że większość to śmieci. A Vinge mi potrzebny bo dostał dużo prestiżowych nagród i ma bardzo dobre recenzje, więc z pewnością przeczytałbym niektóre jego książki chętniej niż "Słoneczną loterie".
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Fidel-F2 » pt 08.02.2019 9:05

Konsul pisze: ile mam lat więc nie wiem po co w ogóle na ten temat spekulujesz. Raczej więcej niż ty, jeśli koniecznie chcesz wiedzieć.
ups, szósty krzyżyk na karku? I wciąż taki nieogarnięty literacko? Podobno psychologia każe pielęgnować wewnętrzne dziecko, ale chyba przesadziłeś? :wink: Skoro pytasz, spekuluję bo sprawiasz wrażenie późnego nastolatka, co nie jest niczym złym, ale w pewien sposób ustawia rozmowę.
Ale wybacz, każdy może się pomylić.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Konsul » pt 08.02.2019 9:11

Fidel-F2, wybacz ale skończymy tę rozmowę bo nie masz do zaoferowania nic prócz wycieczek osobistych.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Kolejny Dick w marcu

Postautor: Konsul » pt 08.02.2019 9:13

Ps. Jestem nierozgarnięty literacko, bo chciałbym żeby wydawano w Polsce więcej klasyków. Mówi facet, który przyznaje że większość tego co wychodzi w Polsce to szrot. Ot, logika.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Re: Kolejny Dick w marcu

Postautor: Fidel-F2 » pt 08.02.2019 9:31

Większość klasyków to szrot.

Co do wycieczek osobistych to jesteś nadmiernie przewrażliwiony, trochę dystansu i przymrużenia oka nikomu nie zawadzi.

Dalej - sam sobie przeczysz, bo piszesz o dużym wyborze, ale jednocześnie przyznajesz że większość to śmieci
Zachodzę w głowę, skąd wzięło Ci się to zdanie. Wydaje się, że to do mnie się zwracasz ale nie jestem pewien. Tego zdania nie da się odnieść do żadnej z moich wypowiedzi. Jestem w kropce. Mógłbyś jakoś dokładniej wyjaśnić o co chodzi?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Następna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości