Premiera z dawna oczekiwana :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: Tigana » ndz 27.01.2019 13:16

Opis wydawcy z Facebooka "W największym skrócie - będzie to rozprawa o współczesnej cywilizacji i o tym, jak ludzkość porzuca kulturę pisma i przechodzi ku nowej erze, czyli epoce bezpośredniego transferu przeżyć".
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: toto » ndz 27.01.2019 14:33

A kiedy powieść?
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: Janusz S. » ndz 27.01.2019 15:24

Dukaj pisze już głównie dla siebie, nie oglądając się specjalnie na innych czytelników. Nowe tłumaczenia, rozprawy i inne (przepraszam z góry za mowę nienawiści) pierdoły. Powieści i fantastykę najwyraźniej porzucił na rzecz teorii i eksperymentów. Szkoda. Tym bardziej, że dalej uważam go za najlepszego pisarza SF w ostatnich latach.
Ostatnio zmieniony ndz 27.01.2019 15:26 przez Janusz S., łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5939
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: kpr » ndz 27.01.2019 17:07

Dukaj wydawał się zafascynowany tematem, kiedy opowiadał o nim na zeszłorocznym Apostrofie. Jeżeli dobrze pamiętam uciekał od jasnej odpowiedzi na pytanie kiedy nowe powieści. Sugerował, że jest zainteresowany nową formą, i być podąży w taką właśnie stronę. Sam temat jest na pewno ciekawy, ale dla mnie nie aż tak ciekawy. Niemniej najpewniej zakupię i przeczytam.
kpr
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 263
Rejestracja: ndz 30.10.2011 23:41

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: asymon » pn 28.01.2019 11:06

CZekam. Przy okazji wydania "Aksolotla" w agorowym magazynie "Książki" 1/2015 był tekst o ebookach, który jak dla mnie był lepszy od samej powieści.
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1964
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: Janusz S. » pn 28.01.2019 13:27

Może i będzie to interesująca książka i coś nowego. Niestety, taka książka nie zaspokaja tych samych potrzeb co powieści JD. Wiem, że to głupota, ale po prostu żałuję, że największy talent naszej SF rozmienia się na drobne i zajmuje pierdołami (z mojego punktu widzenia) zamiast napisać coś na poziomie "Innych pieśni". I tak, pamiętam o tym, co kiedyś Gaiman powiedział o niezadowolonych fanach GRRMa.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5939
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: drwalrabarbar » pn 28.01.2019 14:11

Trudno się zgodzić, że Dukaj zajmuje się pierdołami. Jest pomysł na powieść, jest pomysł na fraszkę. Widocznie Dukaj stwierdził, że woli pisać o ideach w stanie czystym, otrzepanych z fabularnej otuliny. Trzeba sobie zadać pytanie, czy ważniejsza jest idea, czy bijatyka, która tę ideę stara się przekazać?
drwalrabarbar
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 131
Rejestracja: śr 04.01.2017 19:50

Re: Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: nosiwoda » pn 28.01.2019 14:41

Z punktu widzenia czytelnika literatury - bijatyka.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: Plejbek » pn 28.01.2019 14:44

@drwalrabarbar
o tym już pisał Lem, który w miarę upływu lat sarkał strasznie na to, że bez fabuły będzie mu ciężko dotrzeć do odbiorcy (na cholerę mi pisać o tej markizie, co wyszła z domu o piątej, kogo to obchodzi?). Pisał zatem recenzje nieistniejących książek i inne apokryfy, tłumacząc, że ma coraz mniej czasu na markizę.

Nie wiem co kieruje Dukajem - raczej nie to samo co Lemem, bo wiek nie ten. Pewnie, że fajnie byłoby przeczytać "Rekursję", ale jeśli miałaby zostać tylko dlatego, że powinna to nie - nie w przypadku Dukaja.

A odpowiadając na Twoje retoryczne chyba pytanie - potrzebne są idee w stanie czystym tak samo jak te ubrane w beletrystykę. Gdyby było inaczej, gdyby bijatyka miała przedstawić tylko bijatykę i nic więcej - śmiem twierdzić, ze oznaczałoby to śmierć literatury.
Awatar użytkownika
Plejbek
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 148
Rejestracja: czw 15.09.2011 8:29

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: drwalrabarbar » pn 28.01.2019 15:02

Proszę uwierzyć, że z wiekiem gust się zmienia i mam dużo mniej ochotę czytać kolejny Tom cyklu. Być może dzieje się tak z powodu deficytu czasowego, może z infantylnej treści? Trudno powiedzieć. Może wynika to z faktu innych zainteresowań Dukaja (mówił w wywiadzie o romansie z filmem) i brak mu czasu na 1000 stron Lodu. Nie przeczę, że literatura jest ważna, jak mówił Dariusz Karłowicz:literatura to bardzo poważna sprawa. Ale czasem trzeba użyć innej formy i przekazać własne myśli w sposób skondensowany. A z rozmów z Dukajem widać, że przesuwa się z literatury do idei.
drwalrabarbar
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 131
Rejestracja: śr 04.01.2017 19:50

Re: Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: Janusz S. » pn 28.01.2019 15:55

drwalrabarbar pisze:Trudno się zgodzić, że Dukaj zajmuje się pierdołami. Jest pomysł na powieść, jest pomysł na fraszkę. Widocznie Dukaj stwierdził, że woli pisać o ideach w stanie czystym, otrzepanych z fabularnej otuliny. Trzeba sobie zadać pytanie, czy ważniejsza jest idea, czy bijatyka, która tę ideę stara się przekazać?

Spieramy się (o ile w ogóle) o semantykę. Nieopublikowanych pomysłów Dukaja było już całe mnóstwo. Fragmenty, strzępy, chronomastyki Baśni, pomysły na fraszkę (???)... W skrócie to właśnie synonim pierdół. A @Nosiwoda odpowiedział, chociaż nie jestem całkiem przekonany, że na poważnie, na Twoje pytanie.

Plejbek pisze:@drwalrabarbar
o tym już pisał Lem, który w miarę upływu lat sarkał strasznie na to, że bez fabuły będzie mu ciężko dotrzeć do odbiorcy (na cholerę mi pisać o tej markizie, co wyszła z domu o piątej, kogo to obchodzi?). Pisał zatem recenzje nieistniejących książek i inne apokryfy, tłumacząc, że ma coraz mniej czasu na markizę.

To nie jest do końca prawda. I kto jak kto, ale Ty doskonale o tym wiesz. Przynajmniej części z tych książek nikt nie zdołałaby nigdy napisać. Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby Dukaj napisał swój odpowiednik "Doskonałej próżni" albo "Wielkości urojonej", chociaż żadna z tych dwóch książek nie budzi we mnie większego entuzjazmu i po lekturze w młodości nie mam ochoty do nich wracać.

Plejbek pisze:A odpowiadając na Twoje retoryczne chyba pytanie - potrzebne są idee w stanie czystym tak samo jak te ubrane w beletrystykę. Gdyby było inaczej, gdyby bijatyka miała przedstawić tylko bijatykę i nic więcej - śmiem twierdzić, ze oznaczałoby to śmierć literatury.

Zapewne znaleźliby się tacy, którzy w tym miejscu zaczęliby się z Tobą spierać. Ja nie. Dukaj jest jednym z autorów, który doskonale potrafi połączyć idee i bijatyką. Czytałem "Inne pieśni" już kilka razy i za każdym razem dochodzę do wniosku, że te dwa elementy łączą się w tej książce idealnie. I tego, że ideałów już chyba więcej nie znajdę w twórczości JD, mi żal. Same idee, jakkolwiek fascynujące, bez oprawy fabularnej są dla mnie nużące. A ja bardzo, ale to bardzo chciałbym przeczytać nową powieść Dukaja. Imperium chmur mi nie wystarcza.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5939
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: nosiwoda » pn 28.01.2019 16:46

Janusz S. pisze:@Nosiwoda odpowiedział, chociaż nie jestem całkiem przekonany, że na poważnie, na Twoje pytanie.

Jak najbardziej na poważnie (choć jednocześnie ignorując niezasadne założenia tego zerojedynkowego wyboru).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: Louri » wt 29.01.2019 8:03

Może w końcu coś zostanie wydane? Lista zapowiadanych (lata temu!!) książek Dukaja, które się nie doczekały napisania/wydania:

"Chrześcijanin kwantowy"
"Rekursja"
"Samotność podglądacza"
"Miasto śmierci: Gra" z Pawłem Majką
Louri
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 121
Rejestracja: pt 05.02.2016 11:20

Re: Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: asymon » wt 29.01.2019 11:17

Louri pisze:Może w końcu coś zostanie wydane? Lista zapowiadanych (lata temu!!) książek Dukaja, które się nie doczekały napisania/wydania



Mam propozycję, Janusz S. już wspominał, poszukaj sobie i przeczytaj, co Gaiman napisał na swoim blogu w odpowiedzi na list niezadowolonego fana GRR Martina.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1964
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Premiera z dawna oczekiwana

Postautor: Shedao Shai » wt 29.01.2019 16:38

Janusz (i Lem) mają rację: Dukaj w formie odartej z "bijatyki" jest dla mnie mniej atrakcyjny; tzn. nie dociera do mnie. Chciałby coś przekazać w powieści - kupiłbym. Chce coś przekazać w artykule/rozprawie/itd. - mam to gdzieś i nie udaje mu się mi tego przekazać. Pewnie on ma to gdzieś, ale ja to ja i sobie narzekam, bo mogę.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości