Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

Postautor: Shedao Shai » czw 04.10.2018 12:03

Wspaniale!
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

Postautor: romulus » czw 04.10.2018 18:15

Biorę w ciemno.
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Re: Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

Postautor: toto » pt 05.10.2018 17:11

Świetna wiadomość.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

Postautor: Beata » pt 05.10.2018 18:02

Lubię takie niespodzianki. :)
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem. Karl Popper
Awatar użytkownika
Beata
Lord
Lord
 
Posty: 1725
Rejestracja: wt 09.09.2008 6:51

Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

Postautor: Shedao Shai » wt 12.04.2022 8:28

Do czwartego omnibusu Le Guin podchodziłem jak pies do jeża, mając wciąż w pamięci jak ciężko walczyłem z trzecim. No i 1184 stron... Ale trzeci to były cztery zbiory opowiadań upchane w jedną książkę - katorga dla kogoś nieprzepadającego za taką formą. Tu natomiast mamy trzy powieści, jedno, hmm... fabularyzowane opracowanie antropologiczne i jeden zbiór opowiadań połączonych ze sobą narracyjnie. Było znacznie lepiej. Niepotrzebnie się obawiałem.

Powieści to trylogia "Kroniki Zachodniego Brzegu". Niby młodzieżowa, o czym dowiedziałem się już po lekturze z opisu gdzieś tam, bo z treści nijak ta młodzieżowość nie wynika. Znaczy, bohaterami są ludzie młodzi, ale poza tym to standardowa Le Guin. Mądra i empatyczna, ciekawa i roztaczająca malownicze wizje. Te książki to była sama przyjemność.

Tytułowe "Wracać wciąż do domu" odpuściłem po kilkudziesięciu stronach. Zajmuje ono sporą część tego tomiszcza i stanowi zbiór relacji opisujących jakiś fikcyjny świat, plus różne "naukowe opracowania", analizy i tak dalej. Skrajnie nieciekawe.

"Międzylądowania" to eksploracja różnych fantazyjnych krain w formie dość krótkich opowiadań. Dużo tu zabawy z czytelnikiem, mamy niemało humoru oraz oczywiście analiz wpływu różnych czynników na poszczególne społeczeństwa. Całkiem przyjemna rzecz.

Ogólnie - książka warta kupna i lektury, nie tak wybitna jak pierwsze dwa omnibusy, ale też nie można oczekiwać w kółko takiego poziomu. Ja się jednak cieszę, że najgrubsze omnibusy już za mną i teraz zostały już tylko lżejsze rzeczy :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

Postautor: nosiwoda » wt 12.04.2022 10:57

Shedao Shai pisze:Tytułowe "Wracać wciąż do domu" odpuściłem po kilkudziesięciu stronach. Zajmuje ono sporą część tego tomiszcza i stanowi zbiór relacji opisujących jakiś fikcyjny świat, plus różne "naukowe opracowania", analizy i tak dalej. Skrajnie nieciekawe.

Według mnie do tego utworu lepiej podchodzić nieschematycznie. Czyli nie czytać od deski do deski. Mówię po sobie - nigdy nie siadłem i nie przeczytałem tego jednym ciągiem, natomiast od czasu do czasu sięgałem i podczytywałem to tu, to tam. I jako takie, moim zdaniem, się to sprawdza, jako imponująca wizja społeczeństwa kompletnie odmiennego od naszego i w jakimś stopniu utopijnego.
Swoją drogą, w oryginale była dołączana płyta z nagraną muzyką tego fikcyjnego, przyszłościowego plemienia. Można ją znaleźć na spotify: https://open.spotify.com/album/2SqMNBIC ... 4tni2MpejQ
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości