Świat staje się coraz bardziej bizarny :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Ambrose » pt 30.03.2018 20:29

No nie wierzę, twarda oprawka! Może się skuszę.
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: adskal » pt 30.03.2018 21:23

Jedno z opowiadań ukazało się niedawno w magazynie "Książki": jak najbardziej fantastyczne i jak najbardziej świetne.
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Fidel-F2 » pt 30.03.2018 21:36

bizarne? :? :roll:
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Ambrose » sob 31.03.2018 9:59

Za slovnik.azet.sk:

bizarný - čudný, zvláštny
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Fidel-F2 » sob 31.03.2018 13:42

Serio, słowacki? :roll: daj cos jeszcze ze suahili, o! albo z francuskiego może daj. dżizzz

Wiem co znaczy bizarre, ale w naszym języku nie ma takiego słowa. Nie ma też przymiotnika bizarny. Mamy opowieści niesamowite i to jest odpowiednik bardzo ładny i zupełnie wystarczający. Zresztą, jeśli komu nie wystarcza, to mamy wpierdyliard synonimów. Język polska bogata. Coś można sobie wybrać. I nie, nie mam nic przeciw rozwojowi języka, autorskiej inwencji, itd., ale słowotwórstwo tego rodzju jest żenującym makaronizmem bez cienia jakiejkolwiek finezji. Na poziomie czternastoletnich hip-hopowców. Przynajmniej we mnie budzi politowanie. Ale Tokarczuk tak chyba ma. Robi wielką sztukę przez wielkie SZTU. I zupełnie nie zdziwi mnie jeśli za chwilę otrzymam stado postów od oburzonych moim wpisem.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Coacoochee » sob 31.03.2018 17:09

Czym tu sie oburzać mistrzu chybionych porównań? Klasyczna twoja wypowiedź. Jestem znudzony.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1796
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Fidel-F2 » sob 31.03.2018 18:18

przewidywalny jesteś jak japońska kolej
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: ASX76 » sob 31.03.2018 20:57

"Bizarne" - brzmi sztucznie i brzydko.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Magellan » ndz 01.04.2018 16:25

Fidel-F2, a o czymś takim jak licentia poetica słyszałeś?
Magellan
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 58
Rejestracja: sob 18.07.2015 21:26

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Fidel-F2 » ndz 01.04.2018 16:58

Słyszałem też o tramwajach, pończochach samonośnych i wielkim kanionie. Masz jeszcze jakieś pytania bez związku?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Magellan » ndz 01.04.2018 20:34

"Bez związku"? Ależ to było pytanie jak najbardziej w związku. Po Twojej odpowiedzi już wiem, że mam do czynienia z emocjonalnym nastolatkiem. Dorośnij.
Magellan
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 58
Rejestracja: sob 18.07.2015 21:26

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: adskal » ndz 01.04.2018 22:28

Cytując: "I zupełnie nie zdziwi mnie jeśli za chwilę otrzymam stado postów od oburzonych moim wpisem."

W sumie to dobry objaw, że jeśli wypisuje się głupoty, to ma się przynajmniej tego świadomość.
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Fidel-F2 » ndz 01.04.2018 23:05

Magellan, wykaż ten związek. Idąc twoim tokiem rozumowania każdą grafomanię i każdy bełkot można by w ten sposób zasłonić.

adskal, nawet emocjonalny nastolatek potrafi przewidzieć reakcję przeciętniaków w tak banalnej sytuacji. A ze trzech, zacisnęło zęby i nic nie napisało żeby nie dać mi satysfakcji. :lol:
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Ambrose » pn 02.04.2018 9:28

Fidel-F2, o Prawdziwy Polaku Patrioto, Ty który czytać nie musisz, by wiedzieć, pokornie Cię błagamy, wybacz nam nasze słowa. Przepraszamy, że ośmieliliśmy się chwalić czy też bronić dorobku pani Tokarczuk, raniąc tym samym Twoje poczucie dumy narodowej. Przecież powszechnie wiadomym jest, że owa kobieta, niesłusznie określająca się mianem pisarki, szkaluje tylko dobre imię naszej Ojczyzny. Dlatego raz jeszcze kornie schylamy swe głowy, na które popiół posypujemy.
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: nosiwoda » pn 02.04.2018 11:05

Ale może nie próbujcie wpieprzać Fidela w jakieś durne polityczno-ideologiczne ranty. Nie podoba mu się słowo bizarny (mnie też), nie podoba mu się twórczość Tokarczuk (nie mam wyrobionego zdania), nie znaczy to, że potępia ją ze stanowiska gazetopolskiego. Napisał, co mu się nie podoba, dyskutujcie z tym, zamiast stawiać chochoła.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Fidel-F2 » pn 02.04.2018 13:37

Dzięki nosiwoda. Miło trafić w końcu na kogoś kto używa mózgu. Co do twórczości Tokarczuk, też nie mam zdania, nic nie czytałem, lecz ze wskazaniem negatywnym. Słyszałem w radiu fragmenty Kronik Jakubowych. Delikatnie mówiąc, nie zachwyciły.

Ambrose, sofistyka to bardzo stara dyscyplina. Jesteś w niej na etapie jakiegoś wczesnego młodzika, juniora czy co tam. Przyniosłeś mi chwilę uśmiechu. Żeby cię nie dręczyć, choć to zupełnie nie w temacie, powiem tylko, że patriotyzm mam za pojęcie pejoratywne, określenie mnie Polakiem stawiam w dwudziestym siódmym rzędzie istotności (a na przykład gruby jest w siódmym, a łysy w dziewiątym), a na hasło BógHonorOjczyzna leję ciepłym moczem. Teraz sobie sam przedstaw, co twórczość Tokarczuk, czy też wasze niemrawe podrygi, mogą zrobić mojej dupie narodowej, tfu..., dumie narodowej. Matołku.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: asymon » pn 02.04.2018 16:57

Czekam, choć jej jedyny zbiów opowiadań właściwie tylko rozgrzebałem.

Najbliżej fantastyki jest zdecydowanie "Prawiek", określany jako realizm magiczny chyba tylko dlatego, że Tokarczuk nie pija piwa po konwentach i podobno pisać fantastykę to trochę siara.

"Anna In" to też na upartego fantastyka, choć bardziej chodzi o przepisanie sumeryjskiego mitu. Czytałem jakoś niedługo po "Zamieci" Stephensona i fajnie ją uzupełniła.

Obie kaiążki pisane są dość specyficznie, albo ktoś tę jej manierę pisania polubi, albo nie, ja lubię. A "Księgi Jakubowe" to rzecz bardziej historyczna, choć pojawiają się elementy fantastyczne, jak nieśmiertelna babka.
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: adskal » pn 02.04.2018 18:23

Nosix, a widzisz różnicę między zdaniem `nie podoba mi się słowo bizarny' (niewywołującym szczególnych kontrowersji) a elaboratem zawierającym bzdurne uwagi o SZTUce, żenujących makaronizmach, czternastoletnich hiphopowcach, i tak dalej?
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Fidel-F2 » pn 02.04.2018 18:41

Tak właśnie napisałem. Przeczytaj mój pierwszy post. Nawet wam narysowałem obrazkami, żebyście się nie zmęczyli. Matołku.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: adskal » pn 02.04.2018 19:13

Droga obsługo - czy określanie dyskutantów `matołkami' jest tu akceptowalnym poziomem prowadzenia konwersacji, czy jednak pora na reakcję?
adskal
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: pt 09.03.2012 10:14

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Ambrose » pn 02.04.2018 19:18

W normalnych warunkach pewnie wskazana byłaby reakcja, ale ponieważ w tym przypadku chodzi tylko o niewinne wygłupy koziczki mającej się za mistrza erystyki, to zachowanie jest jak najbardziej akceptowalne.

Fidel-F2, propozycja Pynchona jest nadal aktualna. Może po lekturze któreś z jego książek spojrzałbyś na świat z odrobiną uśmiechu :D
Ble, ble, ble, koniec
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Fidel-F2 » pn 02.04.2018 19:47

Psepani a fidej się bije. Czy ja się obrażam o rzucenie mi w pysk Polakiem Patriotą? Jak dzieci.

Niom, zlekturowałem książkę Pynchona jedną. Niemożebny gniot. A poza tym niespotykanie radosny z mnie człek. Nawet żona mówi, że wyszła za mnie bo zawsze potrafię ją rozbawić i uradować. I wierzę jej bo gruby, łysy i brzydki jestem więc innego powodu nie miała. No ale mam tę przywarę, że jak kto zad wypnie to go w niego dla checy kopnę. I takich reksiów co po kostkach gryzą nie lubię. Nie dlatego, że gryzą ale, że głupie są.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Shadowmage » pn 02.04.2018 20:40

Koniec pieszczot. A tacy ostatnio grzeczni byliście. Merytorycznie poproszę (choć nie mówię, trochę jest).
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Aegnor » pn 02.04.2018 21:23

Dżizzz, bizarne te wasze przemoskitanki. Macie ode mnie po buziaku na koniec Świąt, czy chcecie czy nie. :)
Aegnor
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 493
Rejestracja: sob 31.03.2012 9:04

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: Thuringwethil » wt 03.04.2018 8:27

Mnie też "bizarny" pryzmiotnik nie przekonuje, brzydka kalka/makaronizm, która nie wnosi nic nowego do języka. Naprawdę nie widze uzasadnienia (poza kaprysem autorki, do którego ma prawo, a my mamy prawo krytykować, jak każdy inny zabieg czy twór literacki w opublikowanym dziele;) ) by używać mało finezyjnego spolszczenia zamiast funkcjonujących określeń jak: niezwykły, niesamowity, (prze)dziwny i pewnie jeszcze parę innych zgrabniejszych synonimów by się znalazło.

Autorce pewnie dam szansę, bo to krótsza forma i może bardziej strawnie pisana niż Księgi Jakubowe, których fragmentów słuchałam i nie przekonały mnie (jednak lekki przerost formy w mojej ocenie). I dziękuję o przypomnieniu o Annie Inn, na która kiedyś patrzyłam.
Thuringwethil
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 234
Rejestracja: wt 25.07.2017 12:44

Re: Świat staje się coraz bardziej bizarny

Postautor: nosiwoda » wt 03.04.2018 14:03

adskal pisze:Nosix, a widzisz różnicę między zdaniem `nie podoba mi się słowo bizarny' (niewywołującym szczególnych kontrowersji) a elaboratem zawierającym bzdurne uwagi o SZTUce, żenujących makaronizmach, czternastoletnich hiphopowcach, i tak dalej?

Widzę. Natomiast nie widzę powodu, by na elaborat odpowiadać chochołem <baczność>Polaka Patrioty i jego urażonej Dumy Narodowej <spocznij>. I do tego się odniosłem.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości