"Belgariada" - prezentacja :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: Ciacho » wt 19.09.2017 10:07

To chyba będzie największa cegła w serii a la Le Guin. Dostać taką w głowę...Przeczytam. :)
Awatar użytkownika
Ciacho
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 978
Rejestracja: sob 06.04.2013 17:31

Re: "Belgariada" - prezentacja

Postautor: Fidel-F2 » wt 19.09.2017 10:19

W młodości Sparhawk jakoś wchodził ale dziś pewne bym nie przełknął tego rodzaju fantasy.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: Bandobras » wt 19.09.2017 10:50

Dla mnie powrót do Belgariady będzie najprawdopodniej udany, głównie ze względu na sentyment. Poza tym chociaż to naiwne i proste fantasy, wolę takie od powieści spod ręki obecnie najgłośniejszych nazwisk (Sanderson, Ryan) z ich "nietykalnymi" i superbohaterskimi" postaciami.
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: Shedao Shai » wt 19.09.2017 10:51

Liczba stron: 1296

szieeet. Kupię obowiązkowo. A skoro już jesteśmy w temacie - kolejny omnibus Le Guin w tym roku jest jeszcze aktualny? Ktoś coś wie?
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Belgariada" - prezentacja

Postautor: Ziuta » wt 19.09.2017 11:06

Shedao Shai pisze:kolejny omnibus Le Guin w tym roku jest jeszcze aktualny? Ktoś coś wie?

A był w ogóle zapowiadany? Pytam, bo ucieszyłyby mnie kolejne wydania zbiorcze (zwłaszcza, że byłyby to tytuły słabiej dostępne i niewznawiane od lat), ale nie kojarzę żadnych deklaracji.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: Bandobras » wt 19.09.2017 11:16

Na fb NF, któryś z redaktorów nie zaprzeczał/ nie potwierdzał, więc coś pewnie szykują, choć wątpię by chcieli wcisnąć to jeszcze w tym roku i na następny rok się raczej przesunie.

Sam też z chęcią kolejny bym przygarnął, głównie z tych samych powodów co Ziuta. Najlepiej cykl Dary (w Polsce z tego co pamiętam nie wydany w całości) i obyczajówki w Le Guin, bo choć to nie fantastyka to spod jej pióra wszystko trzyma dobry poziom.
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: Ziuta » wt 19.09.2017 11:45

Spojrzałem na Wikipedię i na szybko podliczyłem 9 powieści i 5 zbiorów opowiadań (nie licząc eseistyki, cyklu dla dzieci o kotolotkach i pewenie paru drobiazgów zbyt niszowych nawet jak na wypasione wydania Prószyńskiego). Byłoby w sam raz na dwie książki :)
Z drugiej strony po Belgariadzie zapowiedziono dwa tomy Ellisona, więc nie wiem, czy to nie zablokuje kolejki na lata 2018-19.

A przy okazji: warto kupić? Nie czytałem nic Eddingsa, a forma wydania sugeruje, że to fantasy z wyższej półki.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: "Belgariada" - prezentacja

Postautor: historyk » wt 19.09.2017 11:56

Ziuta pisze:A przy okazji: warto kupić? Nie czytałem nic Eddingsa, a forma wydania sugeruje, że to fantasy z wyższej półki.

Czytałem ponad dwadzieścia lat temu i wtedy to było łoł. Ale zaryzykuję twierdzenie, że nieładnie się zestarzało.Zresztą już w latach 90. bardziej podobała mi się trylogia Elenium tegoż autora.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: light pillar » wt 19.09.2017 17:05

Dwa razy wpisywałem na listę zakupów, dwa razy wykreślałem. Teraz znów bardziej na tak. Jestem ciekaw dalszych zwrotów akcji.
light pillar
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 408
Rejestracja: ndz 24.04.2016 15:27

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: Beatrycze » wt 19.09.2017 19:51

Czytałam kiedyś pierwszy tom. Powiedziałam, że to raczej dla dzieci. Poniżej pozwolę sobie przekopiować fragment recenzji własnej:

"oto mamy boga, który stał się zły, klejnot o wielkiej mocy, wprawiony w miecz wykuty z meteorytu i umocowany w kamieniu, starego czarnoksiężnika w służbie dobra oraz królewski ród strażników wyżej wzmiankowanego artefaktu. W rozdziale pierwszym pojawia się natomiast dorastający na położonej na uboczu farmie Garion, sierota ze znamieniem na dłoni, którego obserwuje mroczny jeździec. (...) Nietrudno zgadnąć, że w „Pionku proroctwa” zawiąże się drużyna, która wyruszy na wyprawę. Wśród jej członków poza dwoma magami, sierotą i prostym-a-porządnym-człowiekiem (...) znajdą się także wojownik i łotrzyk.(...) Trzeba jednak oddać autorowi, że potrafi on te zużyte pomysły sprzedać w przystępnej formie. Styl powieści jest lekki i potoczysty, akcja biegnie wartko, opisy są krótkie, lecz treściwe. Całość przesycona jest sympatyczną atmosferą – „Pionek proroctwa” to jedna z tych książek, podczas lektury której można odpocząć w świecie przyjemniejszym od naszego. Na plus należy także policzyć niewymuszony humor."
Beatrycze
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 539
Rejestracja: pt 04.11.2016 10:22

Re: "Belgariada" - prezentacja

Postautor: Adon » wt 19.09.2017 22:01

Belgariada zdecydowanie powinna być zapomniana. Humor jest na poziomie "Sabriny, nastoletniej czarownicy" i daleko mu do niewymuszonego, do tego fabuła przypominająca zapis sesji RPG dość naiwnych nastolatków. Nie, zdecydowanie nie. Ellenium było nieco lepsze, ale chyba też obecnie wolałbym nie psuć nienajgorszych wspomnień.
Adon
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 250
Rejestracja: wt 02.03.2010 18:46

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: gadba » wt 19.09.2017 22:15

W dupach nam (wam) się poprzewracało po przeczytaniu tych setek książek. Zapominacie, że młodzież musi na czymś uczyć. Eddings jest w sam raz dla ludzi, którzy rozpoczynają przygodę z fantasy. Ergo, mniej więcej dla przedziału wiekowego 15-20 lat.
gadba
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 97
Rejestracja: wt 09.06.2015 22:43

Re: "Belgariada" - prezentacja

Postautor: Janusz S. » śr 20.09.2017 11:01

gadba pisze:W dupach nam (wam) się poprzewracało po przeczytaniu tych setek książek. Zapominacie, że młodzież musi na czymś uczyć. Eddings jest w sam raz dla ludzi, którzy rozpoczynają przygodę z fantasy. Ergo, mniej więcej dla przedziału wiekowego 15-20 lat.

:D Podpisuję się pod diagnozą w wersji z "nam". Kiedyś Eddingsa bardzo lubiłem (chociaż też raczej "Elenium" niż "Belgariadę") a teraz waham się czy do niego wracać. Pewnie kupię, bo będzie ładnie wyglądało na półce.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

"Belgariada" - prezentacja

Postautor: Coacoochee » czw 21.09.2017 10:42

Ja natomiast nigdy nie lubiłem Eddingsa, Belgariada dla dzieci (10-15 lat)a Sparhawk był królem deus ex machina. Brak klimatu, słabe dialogii, czerstwe żarty. Dłuuuuuuuużyzna.
Z braku laku sporo przeczytałem dorobiając w sezonie zimowym jako kotłowy. :)
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1796
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości