Dwóch panów P. w Magu :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Kjarik » czw 11.05.2017 20:47

Świetna wiadomość. Liczę na klimatyczne okładki do Mrocznych Materii. I mean, na pewno nie będzie gorzej niż u Albatrosa.
Kjarik
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 992
Rejestracja: śr 12.02.2014 11:45

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: gadba » pt 12.05.2017 8:55

Rewelacja. Już nie mogę się doczekać "Against the Day" Pynchona
gadba
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 97
Rejestracja: wt 09.06.2015 22:43

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Magellan » pt 12.05.2017 20:30

Mroczne materie - dla dzieci przekombinowane, dla dorosłych zbyt infantylne.
Magellan
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 58
Rejestracja: sob 18.07.2015 21:26

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Ambrose » ndz 14.05.2017 17:23

Alleluja! Teraz pozostaje tylko modlić się o wydanie w twardych okładkach! Ave Pynchon :)
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: romulus » pn 15.05.2017 7:12

"V", "Tęcza grawitacji", "Against the day". To jeszcze "Mason i Dixon" i ekstaza. :) Podziwiam wydawcę za odwagę. Albatros, który wydał "Vineland", "Wadę ukrytą" i "W sieci" odpuścił po tych trzech tytułach. Nie wiem, dlaczego, pewnie trudny rynek dla takiego pisarza. Zwłaszcza że "V" i "Tęcza grawitacji" do najłatwiejszych ponoć nie należą. Tym bardziej się cieszę. Choć "49 idzie pod młotek" wciąż czeka u mnie na lepsze czasy do czytania. Dwie próby podjąłem i nie dałem rady. Ale to wczesny Pynchon, może ten "dojrzały" jest strawniejszy. Bo ten "późniejszy" wydany niedawno w Polsce jest wyśmienity. I bardzo przystępny w odbiorze.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Re: Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Shadowmage » pn 15.05.2017 7:16

"Mason i Dixon" fajny jest. I w sumie tylko to przeczytałem (zacząłem jeszcze "W sieci", ale z jakiś powodów przerwałem).
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Plejbek » pn 15.05.2017 8:11

Dużo radości dla mnie :) Pytanie kiedy "V" (bo zakładam, że pierwsze się pojawi), początek 2018 czy raczej koniec?
Awatar użytkownika
Plejbek
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 148
Rejestracja: czw 15.09.2011 8:29

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: gadba » pn 15.05.2017 9:39

Dla zainteresowanych recenzja "Against the Day" (Tygodnik Polityka, 2007)
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/ksiazki/222584,1,recencja-ksiazki-thomas-pynchon-against-the-day.read
gadba
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 97
Rejestracja: wt 09.06.2015 22:43

Re: Dwóch panów P. w Magu

Postautor: nosiwoda » pn 15.05.2017 10:31

Może dzięki temu wydaniu przełamię moją ignorancję w temacie Pynchona.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: romulus » pn 15.05.2017 10:33

Można powiedzieć, że to fantastyka. :)
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Re: Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Fidel-F2 » pn 15.05.2017 14:04

przereklamowany grafoman
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Ambrose » czw 18.05.2017 11:57

Fidel-F2, a którą z książek Pynchona czytałeś? Może warto spróbować z innym tytułem :)
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Re: Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Fidel-F2 » czw 18.05.2017 13:28

nie sądzę

49 idzie pod młotek - Thomas Pynchon
Jest pewna grupa wytworów amerykańskiej kultury - zaliczam do niej między innymi Easy Ridera Hoppera, Buszującego w zbożu Salingera czy Wielkiego Gatsby'ego Fitzgeralda - które mam za zwykłe śmieci. Czy to za sprawą mojej ułomności, braku jakiejś warstwy wrażliwości, tępoty intelektualnej, dziur w edukacji czy może jednak syndromu 'nowych szat cesarza'? Nie wiem. Ale dla mnie są to rzeczy marne warsztatowo, intelektualnie miałkie, a w aspekcie rozrywkowym beznadziejne. Do tej grupy dołączam w tej chwili 49 idzie pod młotek. Może nie w stopniu tak wyraźnym jak wyżej wymienione tytuły, ale jednak zdecydowanie. Jedyne co znajduję interesującym w tej powieści to kilka myśli, ani szczególnie odkrywczych ani genialnych ale z sensem, i może sama koncepcja tajnej poczty. I nic poza tym. Trudno mi doszukać się tu jakiejkolwiek maestrii literackiej, fabularna sraczka wzbudza politowanie, brak wiarygodności psychologicznej i emocjonalnej bohaterów na rzadko spotykanym poziomie. Ja oczywiście rozumiem, że nie wszystko musi być podane jeden do jednego, że metafora, groteska i absurd, itd. Tyle, że w mojej ocenie, zabiegi te wykonane są mocno nieudolnie, kompletnie bez bigla. Lektura była dla mnie męczącą, nie opuszczało mnie uczucie znudzenia przechodzącego w znużenie. Szczęśliwie, całość to tylko około sto siedemdziesiąt stron. W okolicach setki miałem już serdecznie dość i gdyby przede mną były jeszcze kolejne dwie lub trzy, rzuciłbym w diabły, a tak uznałem, że te następne kilkadziesiąt stron dam radę przemęczyć, zwłaszcza, że tytuł, można chyba tak powiedzieć, kultowy. Na tym kończę, krótką na szczęście, przygodę z twórczością pana Pynchona, to literatura zdecydowanie nie dla mnie.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Ambrose » czw 18.05.2017 21:57

Fidel-F2, dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Wyczerpującą na tyle, że pozwolę sobie odnieść się do niej w punktach :)

1) Każdy z nas na swój sposób przetwarza bodźce płynące z otoczenia, w związku z czym rzeczywistość odbieramy w sposób wysoce indywidualny i niepowtarzalny. Odnosi się do także do literatury, w związku z tym nie ma możliwości, by powstało dzieło, które zadowalałoby gusta wszystkich. Nawet pozycje uznawane za klasyczne i wybitne zawsze trafią na swoich oponentów, którzy będą potrafili rzetelnie uzasadnić swoją niechęć, pogardę, awersję, itd. Ty piszesz o Fitzegarldzie, Salingerze i Pynchonie, ja dla przykładu nie rozumiem fenomenu Orsona S. Carda :)

2) „49 idzie pod młotek” to bardzo wczesne dzieło Pynchona, dlatego nie oceniałbym całej jego twórczości na podstawie tego jednego tytułu. Jeśli obcowałeś z prozą Charles’a Bukowskiego i jest ona dla Ciebie strawna, to polecam zmierzyć się z „Wadą ukrytą” albo „Vineland” – oba utwory to gorzkie pastisze, ale cechujące się interesującą akcją oraz równie ciekawą paletą bohaterów. Szczególny urok posiada „Wada ukryta”, mocno przypominająca mi „Szmirę” wspomnianego Bukowskiego. Jeśli jesteś zainteresowany nieco szerszym „omówieniem” przytoczonych pozycji, to zapraszam do odwiedzin bloga, którego jestem współautorem: http://klub-aa.blogspot.com/
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Re: Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Fidel-F2 » pt 19.05.2017 7:42

Też nie rozumiem "fenomenu" Carda... ale połowicznie. Za młodziaka przeczytałem Grę Endera i zrobiłem łoł. I dalej uważam, że to dobra rzecz dla dzieciaków. Parę lat później przeczytałem, kurwna niewiempoco w całości, jakiegoś Alvina. Zrzygałem się. To był glut niemożebny. I tak, twierdzę, że Card jest niezły jako twórca książek dla dzieci, gdy literacki zmysł krytyczny/analityczny dopiero czytelnikowi kiełkuje. I zgadzam się, że Card nie napisał, żadnej książki dla czytelnika starszego niż 16 lat.

Co do Pynchona, to jednak nie. Świat jest tak pełen literatury którą wiem, że mi się spodoba, i takiej której mam chęć spróbować, że nie widzę powodu by "dawać kolejną szansę" autorowi, który mnie swą wyobraźnią zamęczył, którego oceniam jak najgorzej, którego mogę podejrzewać jedynie o pustkę, banał a którego popularność, jestem przekonany, wynika jedynie z solidnej dawki snobizmu składającej się na ogólnoludzką psyche.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Ambrose » pt 02.06.2017 10:10

Fidel-F2, tak z innej beczki - pozwoliłem sobie zajrzeć na Twój profil na LC i odkryłem, że mamy sporo "wspólnych" książek. W razie czego mogę pożyczyć którąś z pozycji, które masz na półce "chcę przeczytać", a które uchodzą za trudno dostępne. Gdybyś się na coś zdecydował (np. na Pynchona, he he - taki strasburgerowski sucharek) to proszę o kontakt przez PW na LC :)
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Re: Dwóch panów P. w Magu

Postautor: Fidel-F2 » pt 02.06.2017 10:37

To miłe ale raczej podziękuję. Nie mówię, że nigdy, bo może kiedyś przypili ale to raczej mało prawdopodobne. Mam na półkach bez mała trzy tysiące książek, z czego przeczytana może jedna trzecia, ciągle coś dokupuję a wszystkiego co tam na LC mam zaznaczone i tak nie zdążę przecztać.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości