W skrócie o "W skrócie" :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Postautor: kurp » śr 15.08.2012 13:11

Widzę, że jestem tu zbędny, bo niektórzy już sobie dopowiedzieli moje kwestie, dokonując projekcji własnych obsesji, ale - pro forma - odezwę się.

historyk pisze:
Shadowmage pisze:Historyku, nikt cię nie obraża

Obraża mnie sama obecność Pochmary.

:shock:

A co do cytatu, którym się historyk tak nakręcił, nadintepretował i który wystarczył mu za moją obecność w dyskusji z (nie) moimi poglądami, to zdanie w całości brzmi...

Chciałoby się szerokim łukiem ominąć ten grząski temat, którego nie sposób poruszyć tak, żeby nie zostać posądzonym o antysemityzm, ale patrzeć już nie mogę, jak na Bogu ducha winnym Benedykcie XVI wszystkie postępowe media i organizacje żydowskie wieszają psy, choć dalibóg nic złego nie zrobił.

...i pochodzi z konkretnego felietonu z 2009 roku, w którym piszę o "sprawie lefebrystów" i przezabawnym w sumie zjawisku, jakim było domaganie się ekskomuniki za negacjonizm. Negacjonistą nie jestem. Po prostu znam definicje obu pojęć i potrafię wyciągać z tego wnioski.

Co do całego zamieszania z recenzją - od dość dawna nie śledzę zbyt uważnie polityki, ale obstawiam, że emocje, które się tu ujawniły, to jakaś pochodna obecnych politycznych głupawek, bo nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek wzmianki o niefantastycznych tekstach (ex)fantastycznych autorów generowały aż takie protesty.

Mnie osobiście zawsze pisarskie losy Ziemkiewiczów, Twardochów, Szostaków i (sic!) Sapkowskich interesowały bez względu na to, jak daleko wychodzą poza granice fantastyki, więc polityka przemilczania połowy twórczości byłaby - IMO - czymś dziwnym i nienaturalnym.
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: historyk » śr 15.08.2012 14:52

Który to negacjonizm - nienawistne kłamstwo określiłeś mianem poglądu i interpretacji historii, broniąc głosiciela tegoż kłamstwa.

Teraz co do twórczości. To po 1. Ziemkiewicz od dawna nie jest twórcą fantastyki, a po 2. zmilczałbym gdyby była to recenzja jego powieści głównonurtowej, ale nie widzę sensu w recenzowaniu wypocin politycznych tego pana.

Co do generowania protestów, to bywały choć nieśmiałe, raczej na zasadzie obśmiania takiej pozycji, ale jest zasada dzbana i ucha, widocznie co za dużo to niezdrowo. Poza tym osobiście mam już dość prawulcow wciskających się ze swoją polityką wszędzie, a zjawisko to przybiera na sile.
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Postautor: kurp » śr 15.08.2012 18:12

Ten felieton przekazywał jedną, podstawową myśl: Ta ekskomunika nie miała nic wspólnego z negacjonizmem i oczekiwanie, że ktoś utrzyma ekskomunikę z takiego powodu jest grubym kretynizmem. Ekskomuniki nie służą okładaniu przygłupów. Ba, nie służą nawet oddzielaniu "tych złych" od "tych dobrych".

Co do "prawulcow wciskających się ze swoją polityką wszędzie" - wybacz, ale to Ty akurat przywlokłeś na to forum fragmenty moich tekstów politycznych; one się na tych łamach nie ukazywały.

Ta recenzja zaś naprawdę nie wydaje mi się propagandową agitką - raczej informuje, co się wewnątrz tej książki znajduje, a to jest pytanie, na które, jak mi się wydaje, nie tylko ja, ale i niektórzy czytelnicy Katedry chcieliby znać odpowiedź.
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: malakh » śr 15.08.2012 18:51

historyk pisze:To po 1. Ziemkiewicz od dawna nie jest twórcą fantastyki, a.


A w Poznaniu an konwencie był...
malakh
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 732
Rejestracja: sob 18.04.2009 10:12
Lokalizacja: Szczecin/Łobez

Postautor: Ziuta » śr 15.08.2012 20:09

... a NCK ma wydać jego powieść althistoryczną o Trzebińskim.
BTW, Dukaj napisał bardzo miłe posłowie do wznowienia "Walcu stulecia". Że też bodaj nasz najwybitniejszy autor fantastyki nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób traktuje te oszołomskie wypociny "pisarza" jak normalną literaturę.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Postautor: Mały_czołg » śr 15.08.2012 22:48

Ziuta pisze:... a NCK ma wydać jego powieść althistoryczną o Trzebińskim.

To akurat mało dziwne, wszystko co w polskiej fantastyce prawicowe lgnie do NCK. Nie bez powodu przecież.
Ziuta pisze:BTW, Dukaj napisał bardzo miłe posłowie do wznowienia "Walcu stulecia". Że też bodaj nasz najwybitniejszy autor fantastyki nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób traktuje te oszołomskie wypociny "pisarza" jak normalną literaturę.

A różnicy między powieścią fikcji a zgrzewką politycznych felietonów nie widzisz, bo to po prostu to samo.
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
Mały_czołg
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 172
Rejestracja: pt 09.11.2007 12:55

Postautor: historyk » śr 15.08.2012 22:55

Kurp
Po 1. nie rozumiem po co tłumaczysz, że napisałeś coś innego niż napisałeś. Jasno i wyraźnie napisałeś, że holocaust (czy miał miejsce czy nie) to kwestia poglądów i interpretacji historycznych. Nie Kurp, to kwestia prawdy i kłamstwa, uczciwości i nieuczciwości. Ty stanąłeś po stronie kłamstwa.

Po 2.co do tego co chcieliby userzy Katedry znać, to pewnie każdy zgłosiłby swoją pokaźną listę. Mnie np. interesuje akwarystyka, ale jakoś nie będę domagał się tutaj porad co do rozmnażania cierniooczków sumatrzanskich. Jak pewnie zauważyłeś, nie tylko ja, ale wcale pokaźna grupa użytkowników nie chce tu recenzji książek politycznych, które z profilem tego portalu nie mają nic wspólnego. Wasza sprawa czy to uszanujecie. Moja czy będę tu dalej wchodził.


Ziuta
Walc stulecia - nie czytałem książki, ale chyba dobrze kojarzę - to fantastyka, więc wypowiadasz się nie na temat, bo nikt tu nie mówi o literaturze SF czy fantasy.
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Postautor: kurp » czw 16.08.2012 7:25

Ad 1. Dla mnie to też kwestia prawdy i kłamstwa, podobnie jak to, że zaszlachtowanie dziecka parę miesięcy przed narodzinami to de facto morderstwo, a tzw. Wielka Rewolucja Francuska to fajerwerk oświeconej ciemnoty i historyczny prekursor niewyobrażalnych zbrodni XX wieku. To wszystko niby fakty, ale z jakiegoś powodu wielu wlicza te opinie w zakres poglądów i interpretacji historycznych, jednego broniąc jako prawa człowieka, a drugie czcząc jako święto. Ten biskup jest (być może, bo wywiadu nie słyszałem ani nie czytałem) historycznym ignorantem albo nawet skończonym durniem (od kłamcy różni takich motywacja, a tej po prostu nie znam), ale za to się póki co nie ekskomunikuje.

Ad 2. Nie jestem przekonany, że głośne grono przeciwników istnienia tej recenzji ma w ogóle przewagę w tej dyskusji, a co dopiero mówić o przewadze wśród czytelników Katedry.
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: historyk » czw 16.08.2012 23:32

kurp
Wiesz co? Idź se człowieku gadać o aborcji itd. itp. na Salon24 albo inną wylęgarnię tobie podobnych oszołomów. A mi daj spokój ze swoim politykierstwem. Aluzju paniał? Specjalnie dla ciebie powtórzę to co napisałem na str. 1 tego wątku:

Pochmara wynoś się robić politykę gdzie indziej!
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Postautor: kurp » pt 17.08.2012 6:17

Powtarzam więc i ja: politykierstwa żadnego tu nie było, a przynajmniej nie wskazałeś takowego w samej recenzji. Jeśli jakaś polityka się tu pojawiła, to głównie za sprawą cytatów, które sam tu przywłokłeś, stosując do tego ciekawą koncepcję dyskusji (Ty możesz mówić - a w zasadzie chamsko obrażać, bo głównie personalnymi wycieczkami operujesz - a reszta ma wyjść, bo Ci przeszkadza).
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 94 gości