Mag - czerwiec-wrzesień 2021 :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Kszych » śr 21.04.2021 21:19

bel_e_muir pisze:IMHO "Helikonia" obrosła legendą, na którą w ogóle nie zasłużyła. Przeczytałam co prawda tylko "Wiosnę Helikonii", ale była to bardzo przeciętna lektura, takie 5/10. Chociaż inne powieści pana Aldissa to dla mnie: 5/10 za "Cieplarnię" i 6/10 za "Non stop", więc może być tak, że ten autor zwyczajnie do mnie nie trafia.

Osobiście cieszę się, że nie będzie tego w Artefaktach...

Osobiście cieszę się, że nie decydujesz o planach wydawniczych. :twisted:
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: bel_e_muir » śr 21.04.2021 21:37

Kszych pisze:
bel_e_muir pisze:IMHO "Helikonia" obrosła legendą, na którą w ogóle nie zasłużyła. Przeczytałam co prawda tylko "Wiosnę Helikonii", ale była to bardzo przeciętna lektura, takie 5/10. Chociaż inne powieści pana Aldissa to dla mnie: 5/10 za "Cieplarnię" i 6/10 za "Non stop", więc może być tak, że ten autor zwyczajnie do mnie nie trafia.

Osobiście cieszę się, że nie będzie tego w Artefaktach...

Osobiście cieszę się, że nie decydujesz o planach wydawniczych. :twisted:


No tak, gdybym decydowała, to znalazłyby się tam mniej popularne pozycje, jak "Region Węża" Cherryh, a z nowszych: "Aurora" K.S. Robinsona.
Ale wiadomo: każdy chciałby coś innego, jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził ;)
bel_e_muir
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 67
Rejestracja: czw 23.04.2015 12:05

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » śr 21.04.2021 21:42

Bez przesady, Mathesona chcemy wszyscy :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7356
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Kszych » śr 21.04.2021 22:09

bel_e_muir pisze:No tak, gdybym decydowała, to znalazłyby się tam mniej popularne pozycje, jak "Region Węża" Cherryh, a z nowszych: "Aurora" K.S. Robinsona.

Gdybym ja decydował, to też nie Aldiss (bo go mam), ale jakieś niewydane u nas pozycje, choćby Bakkera czy Donaldsona. Tyle że na tych kilku sztukach dla mnie czy Asexa wydawnictwa nie tylko nie zarobią, ale zwyczajnie stracą, więc spokojnie czekam na ich własne pomysły.
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » śr 21.04.2021 22:58

Co do Helikonii pełna zgoda - szkoda miejsca w Artefaktach na coś takiego. Najlepszą książką Aldissa jest "Non stop" (rebisowy Wehikuł Czasu).
Donaldsona żaden polski wydawca już nie ruszy :(
Bakkery chyba jeszcze będą, aczkolwiek zapewne przyjdzie na nie długo poczekać.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7356
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Benson » czw 22.04.2021 5:49

Czyli na miękkie Abercrombie nie ma szans w tym roku?
Benson
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 49
Rejestracja: czw 30.11.2017 7:29

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Sumire » czw 22.04.2021 6:35

Albo Gibson, albo nic. Zobaczymy. Czekam na UW :)
Sumire
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 356
Rejestracja: pt 11.04.2014 10:12

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Fidel-F2 » czw 22.04.2021 7:04

bel_e_muir pisze:IMHO "Helikonia" obrosła legendą, na którą w ogóle nie zasłużyła.
ASX76 pisze:Co do Helikonii pełna zgoda - szkoda miejsca w Artefaktach na coś takiego.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: asymon » czw 22.04.2021 7:35

Przepraszam że jestem taki monotematyczny, ale czy planowane jest wydanie ebooków Eriksona?

I to samo pytanie o McAuleya, w sensie całej trylogii.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: FKJZ » czw 22.04.2021 7:46

asymon pisze:Przepraszam że jestem taki monotematyczny, ale czy planowane jest wydanie ebooków Eriksona?

Ogólnie tak (info z FB Wydawnictwa)
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 169
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: historyk » czw 22.04.2021 7:54

bel_e_muir pisze:No tak, gdybym decydowała, to znalazłyby się tam mniej popularne pozycje, jak "Region Węża" Cherryh

Ale zdajesz sobie sprawę, że Region Węża to tylko mały wycinek wielkiego cyklona - łącznie ma to około 30 tomów, z czego po polsku wyszło 11? Dawno temu Mag wszedł już w jeden długi cykl Cherryh - cykl Przybysz. To 21 tomów, podzielonych na trylogie. Mag wydał cztery tomy (czyli, jak łatwo obliczyć, druga trylogia została wydana w 1/3) i przerwał.

A tej autorki to najbardziej chciałbym zobaczyć trylogię Rusalka, bo akurat Region Węża i mam, i nie bardzo widzę sens wznawiania, skoro na Allegro i OLX wciąż jest masa tego do kupienia; w zależności od stanu i fantazji sprzedawcy, ceny już od złotego do 30 zł.
ASX76 pisze:Jeśli McAuley bez dodruku dwóch poprzednich części, to nie będzie do wzięcia, niestety.

Też bym to brał, gdyby wyszła całość. Po siedmiu latach od wydania poprzednich tomów, to się chyba prosi o dodruk.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony czw 22.04.2021 10:02 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2650
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: kawoy » czw 22.04.2021 8:09

Co z ebookami? Zaprzestajecie wydawanie? Powiem, że tłumaczenia na facebooku, że wy dajecie tylko nr ISBN do dystrybutora i więcej was nie interesuje, jest co najmniej niepoważnym traktowaniem potencjalnego klienta.
kawoy
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 8
Rejestracja: pt 19.03.2010 8:36

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Haribo » czw 22.04.2021 8:45

McAuley'a na bank biorę. Trzymajmy kciuki, żeby nie było przesunięcia. Z reszty nic, co najwyżej Wolfe i Finney do zastanowienia. "Perhaps the Stars" Palmer ma premierę w USA chyba we wrześniu, więc i tak nie spodziewałem się jej u MAGa w tym roku. "Helikonię" chętnie bym zobaczył w Artefaktach, tak samo "Aurorę" Robinsona. A czy jest szansa na "Chagę" Mcdonalda albo coś Grega Egana? Kończę właśnie "Diasporę", książka powala wizją, wręcz miażdży mózg.
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 496
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: nosiwoda » czw 22.04.2021 8:57

bel_e_muir pisze:IMHO trylogia XYZ obrosła legendą, na którą w ogóle nie zasłużyła. Przeczytałam co prawda tylko X, ale była to bardzo przeciętna lektura, takie 5/10. Chociaż inne powieści pana AB to dla mnie: 5/10 za U i 6/10 za K, więc może być tak, że ten autor zwyczajnie do mnie nie trafia.

Osobiście cieszę się, że nie będzie tego w Artefaktach...


Każde z nas może tak napisać o jakiejkolwiek innej pozycji wydawanej czy przymierzanej do Artefaktów (czy jakiejkolwiek innej serii wydawniczej, w tym SF Masterworks - w której trylogia Aldissa zajmuje poczesne miejsce). Moim zdaniem, Helikonia to kwintesencja tego, czym mają być Artefakty - stara dobra SF z wielką wizją.
Więc ja jednak pozostanę przy swym docenieniu wizji Aldissa i poczytam omnibusa na kundelku. :0X:


Na marginesie - Aurora trochę za świeża do tej akurat serii.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4988
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » czw 22.04.2021 9:04

"Helikonię" do Wehikułu Czasu zapchać ;)
Skoro Rebis "jedzie" z Haldemanem, to i dla Aldissa (w 3 tomach) może znajdzie miejsce :BIG:
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7356
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: bel_e_muir » czw 22.04.2021 11:49

historyk pisze:
bel_e_muir pisze:No tak, gdybym decydowała, to znalazłyby się tam mniej popularne pozycje, jak "Region Węża" Cherryh

Ale zdajesz sobie sprawę, że Region Węża to tylko mały wycinek wielkiego cyklona - łącznie ma to około 30 tomów, z czego po polsku wyszło 11? Dawno temu Mag wszedł już w jeden długi cykl Cherryh - cykl Przybysz. To 21 tomów, podzielonych na trylogie. Mag wydał cztery tomy (czyli, jak łatwo obliczyć, druga trylogia została wydana w 1/3) i przerwał.

A tej autorki to najbardziej chciałbym zobaczyć trylogię Rusalka, bo akurat Region Węża i mam, i nie bardzo widzę sens wznawiania, skoro na Allegro i OLX wciąż jest masa tego do kupienia; w zależności od stanu i fantazji sprzedawcy, ceny już od złotego do 30 zł.


"Region węża" wspomniałam, bo to najstarsza wydana w Polsce pozycja, z kiepską okładką, ale mimo to uwielbiam i mam w biblioteczce, pomimo tego że kłuje w oczy. Aż się prosi o nowe, ładniejsze wydanie. "Cyteen" czy pozostałe części też bym chętnie przytuliła.
Cykl "Przybysz" mam jeszcze na liście do przeczytania, ale jak na razie półka wstydu nieprzeczytanych książek urosła do takich rozmiarów, że może za kilka lat...

nosiwoda pisze:Na marginesie - Aurora trochę za świeża do tej akurat serii.


Tak, to już lata 2000-czne, miałam na myśli plany wydawnicze ogółem, niekoniecznie Artefakty. Mam wydanie angielskie w wersji pocket, więc byłoby miło mieć w wersji polskiej, a w dodatku normalnych rozmiarów :)
bel_e_muir
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 67
Rejestracja: czw 23.04.2015 12:05

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: jezzo » pt 23.04.2021 12:38

Tak średnio bym powiedział. Wiadomo biorę standardowo Artefakty + serie które zbieram: ABŚ, Malazańska, ale bez przekonania, zawsze można potem sprzedać. I spróbuje poczytać Bakera, rozumiem, że jak zapoznawać się z dobrym horrorem to może to być pozycja odpowiednia.

Swoją drogą, może zrobić podobną serię do Artefaktów, ale z Fantasy? Jest sporo ciekawych ramotek, których już dawno nikt nie wydał, które aż się proszą o jakieś omnibusy (ostatnio był fajny topik na fejsie o tym na Polska Fantastyka).
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » pt 23.04.2021 14:33

Szanowny Panie Jezzo, jak fantasy, to oczywiście koniecznie Donaldson!! :D
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7356
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: AM » pt 23.04.2021 15:54

jezzo pisze:Swoją drogą, może zrobić podobną serię do Artefaktów, ale z Fantasy? Jest sporo ciekawych ramotek, których już dawno nikt nie wydał, które aż się proszą o jakieś omnibusy (ostatnio był fajny topik na fejsie o tym na Polska Fantastyka).


Przepraszam, ze użyję tego słowa, ale fantasy z tego okresu to shit w porównaniu do sf. Te książki, które shitem nie są, można bez problemu kupić w każdej księgarni.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: FKJZ » pt 23.04.2021 16:31

AM pisze:
Przepraszam, ze użyję tego słowa, ale fantasy z tego okresu to shit w porównaniu do sf. Te książki, które shitem nie są, można bez problemu kupić w każdej księgarni.

Przepraszam, że pytam, ale, z ciekawości, jakie kryterium bierze Sz.Pan pod uwagę, oceniając, czy dana pozycja to "shit" czy też nie?
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 169
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Fidel-F2 » pt 23.04.2021 17:01

Ja bym stawiał, że AM ma odpowiednią ekierkę i pasujący do niej kątomierz po czym przelicza na suwaku logarytmicznym.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » pt 23.04.2021 17:18

Fidel-F2 pisze:Ja bym stawiał, że AM ma odpowiednią ekierkę i pasujący do niej kątomierz po czym przelicza na suwaku logarytmicznym.


:lol:
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7356
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: El Lagarto » pt 23.04.2021 18:37

jezzo pisze: Swoją drogą, może zrobić podobną serię do Artefaktów, ale z Fantasy? Jest sporo ciekawych ramotek, których już dawno nikt nie wydał, które aż się proszą o jakieś omnibusy (ostatnio był fajny topik na fejsie o tym na Polska Fantastyka).

O tak, przydałaby się taka seria. Wiele przedtolkienowskiej fantasy w ogóle nie zaszczycono wydaniem w języku polskim. Kawał nieconanowskiej prozy Howarda leży odłogiem... (Bran Mak Morn nie dostał w Rebisie swojego tomu... :( ), Clark Ashton Smith, Abraham Merrit, Haggard, Fritz Leiber, Poul Anderson... ja bym brał, bo nie znam albo znam słabo. Gdyby dodać jeszcze ładne okładki i szczyptę marketingu...

Myślę, że nawet gdyby w ramach takiej serii wydano "Alicję w Krainie Czarów","Narnię", "Był sobie raz na zawsze król" to też by się sprzedało, może nie na pniu, ale w księgarni na pewno. Wiele z tych utworów to domena publiczna, więc i niższe koszty.

Cóż, pomarzyć można.
Ostatnio zmieniony pt 23.04.2021 18:45 przez El Lagarto, łącznie zmieniany 1 raz
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: El Lagarto » pt 23.04.2021 18:44

AM pisze: Przepraszam, ze użyję tego słowa, ale fantasy z tego okresu to shit w porównaniu do sf. Te książki, które shitem nie są, można bez problemu kupić w każdej księgarni.

Szitem jest większość fantastyki, którą wtedy wydawano i szitem jest większość, tej którą wydaje się obecnie. Ponieważ kiedyś przeważała ilościowo SF, to i szitowej SF było więcej niż szitowej fantasy :-D

Co do kupowania starej fantasy w każdej księgarni, to czołgi i mundury tez można kupić w Rosji w każdym sklepie.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: AM » pt 23.04.2021 18:47

FKJZ pisze:
AM pisze:
Przepraszam, ze użyję tego słowa, ale fantasy z tego okresu to shit w porównaniu do sf. Te książki, które shitem nie są, można bez problemu kupić w każdej księgarni.

Przepraszam, że pytam, ale, z ciekawości, jakie kryterium bierze Sz.Pan pod uwagę, oceniając, czy dana pozycja to "shit" czy też nie?


To samo, którego używam, gdy porównuję muzykę Milesa Davisa do muzyki Abby. I wcale nie chodzi o to, że Abba to shit, ale o proporcje i cel stworzenia serii. Gdybym chciał serii czytadeł fantasy już często bardzo zramociałych, czemu nie? Ale chce czegoś więcej i akurat to nie było atutem literatury fantasy w okresie, który mam na myśli. Brooks, Eddings czy Feist to przecież gwiazdy tego gatunku. To oczywiście nie oznacza, ze nie było wtedy książek fantasy, które warto pokazać, biorąc pod uwagę moje kryteria, ale zazwyczaj ktoś już je wydaje, albo ostatecznie pojawią się w Artefaktach. Przepraszam jest jeszcze trzecia grupa, "perły z lamusa", ale akurat ta mnie zupełnie nie interesuje. Lorda Dunsany czy Abrahama Merritta zostawiam miłośnikom "starego kina".
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: AM » pt 23.04.2021 18:56

El Lagarto pisze:
AM pisze: Przepraszam, ze użyję tego słowa, ale fantasy z tego okresu to shit w porównaniu do sf. Te książki, które shitem nie są, można bez problemu kupić w każdej księgarni.

Szitem jest większość fantastyki, którą wtedy wydawano i szitem jest większość, tej którą wydaje się obecnie. Ponieważ kiedyś przeważała ilościowo SF, to i szitowej SF było więcej niż szitowej fantasy :-D


W pewnym sensie to prawda, ale różnica jest taka, ze po tamtym okresie zostało 200 może 300 książek sf, które można byłoby pokazać w potencjalnej serii i w porywach ze 20 pozycji fantasy, które się do tego nadają, w tym 2 najważniejsze rzeczy, które ktoś już wydaje.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: FKJZ » pt 23.04.2021 19:04

El Lagarto pisze:Ponieważ kiedyś przeważała ilościowo SF, to i szitowej SF było więcej niż szitowej fantasy :-D

Wydaje mi się, iż działa to również w drugą stronę: skoro kiedyś wydawano więcej SF, to i więcej "ambitnych" pozycji się trafiało, skoro publikowano niewiele fantasy, to i "wartościowych" tytułów było mniej niż w przypadku SF (przy założeniu że dany % publikacji to te wartościowe). Skoro ambitnej fantasy było stosunkowo mniej, to i szybciej wyczerpała się pula, z której polscy wydawcy mogli wybierać.
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 169
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: toto » pt 23.04.2021 19:18

AM pisze:i w porywach ze 20 pozycji fantasy, które się do tego nadają, w tym 2 najważniejsze rzeczy, które ktoś już wydaje.

Z ciekawości, "Czarnoksiężnik z Archipelagu" (czy ogólniej Ziemiomorze) i co jako drugie?
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: AM » pt 23.04.2021 19:23

FKJZ pisze:
El Lagarto pisze:Ponieważ kiedyś przeważała ilościowo SF, to i szitowej SF było więcej niż szitowej fantasy :-D

Wydaje mi się, iż działa to również w drugą stronę: skoro kiedyś wydawano więcej SF, to i więcej "ambitnych" pozycji się trafiało, skoro publikowano niewiele fantasy, to i "wartościowych" tytułów było mniej niż w przypadku SF (przy założeniu że dany % publikacji to te wartościowe). Skoro ambitnej fantasy było stosunkowo mniej, to i szybciej wyczerpała się pula, z której polscy wydawcy mogli wybierać.


Kwestia skali to jedno. To rozumie się samo przez się (fantasy, szczególnie w USA była niszowym gatunkiem do drugiej połowy lat siedemdziesiątych), Ale to nie wszystko. Najpopularniejsi autorzy sf pisali często literaturę problemową, łącząc rozrywkę z czymś więcej (co nie było w większości przypadku domeną fantasy). I właśnie o to "coś więcej" mi chodzi.
Ostatnio zmieniony pt 23.04.2021 19:28 przez AM, łącznie zmieniany 1 raz
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Fidel-F2 » pt 23.04.2021 19:24

toto pisze:Z ciekawości, "Czarnoksiężnik z Archipelagu" (czy ogólniej Ziemiomorze) i co jako drugie?
Tolkien?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: AM » pt 23.04.2021 19:25

Fidel-F2 pisze:
toto pisze:Z ciekawości, "Czarnoksiężnik z Archipelagu" (czy ogólniej Ziemiomorze) i co jako drugie?
Tolkien?


Tak.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: toto » pt 23.04.2021 19:38

Założyłem, że Tolkien ("Hobbit" i "Władca pierścieni") jest za stary - w końcu pierwszy to lata '30., drugi '50, czyli już trochę "wykopaliska". Chociaż "Kroniki marsjańskie" to też lata pięćdziesiąte. Przy okazji - może będzie audiobook "Małego, dużego"? Ostatnio preferuję tę formę odświeżania klasyki, nawet jeśli książka papierowa jest już na półce.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: El Lagarto » pt 23.04.2021 20:13

AM pisze: Ale to nie wszystko. Najpopularniejsi autorzy sf pisali często literaturę problemową, łącząc rozrywkę z czymś więcej (co nie było w większości przypadku domeną fantasy). I właśnie o to "coś więcej" mi chodzi.

A o jakiej epoce dokładnie rozmawiamy? Tak czy siak IMO upraszczasz. Stereotyp SF jako tej szlachetniejszej odmiany jest wart mniej więcej funt kłaków, a może nawet mniej. Większość SF to też pulpa! Prawo Sturgeona mówi: "Ninety percent of everything is crap"

Gdyby "Podróże Guliwera" Swifta, powieść jak najbardziej problemową, próbować przypisać do obecnych kategorii, to można by ją zakwalifikować i do SF (latająca wyspa, futurystyczne wynalazki), i do fantasy (liliputy, olbrzymy, mówiące konie). Podobnie z dużo późniejszym Lovecraftem (kosmici się okazują bogami, czy też odwrotnie, zapomniałem). Dystopie Orwella z kolei da się zaliczyć albo do SF , albo do fantasy.

Nawet kiedy podział na konwencje się już krystalizował, wielu pisarzy SF pisało jednocześnie SF i fantasy: Zelazny, Donaldson, Anderson, Leiber, Vance, Kuttner, C.S. Lewis; ba! nawet P. K. Dick zhańbił się opowiadaniem fantasy!

BTW słynny pisarz fantasy G. R. R. Martin był kiedyś znanym pisarzem SF.


BTW2 Jeśli chcesz starej i ambitnej fantasy poza Le Guin proszę oto ona:
M. Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
Borges "Fikcje"
White "Był sobie raz na zawsze król"
C. S. Lewis "Kroniki Narnijskie", "Dopóki mamy twarze", "Listy starego diabła do młodego"
J. Gardner "Grendel"
S. Donaldson "Kroniki Thomas Covenanta" (mnie osobiście nie zachwyciły)
Ch. Williams "Wojna w niebie"
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: asymon » pt 23.04.2021 20:54

Jak ktoś chce, ma czytnik, i zna angielski w stopniu większym niż odmiana słowa posiłkowego (tu może się przydać kindle ze słownikiem), to większość tej starej fantastyki jest dostępna w domenie publicznej, np. na https://www.feedbooks.com/lists

Tyle że jak w praktyce się za to wziąłem, to większości nie da się czytać. Chyba tylko Solomon Kane Howarda był możliwy, ale to raczej nostalgia, przypomniały mi się Conany czytane w podstawówce, większość opowiadań na jedno kopyto, jakiś przeklęty kamień na moczarach, jacyś kultyści itp. Barsoom? Haggard? Dramat. Młodzież woli teraz paranormal romance i Ziemiańskiego, więc kto to kupi?

W ostatnim czasie próbowałem czytać "Córkę króla elfów" Dunsany'ego czy "Węża Uroborosa" Eddisona i serio, nie dałem rady. Język, patos, świadomość że ktoś to pisał na serio... Ale ja żalę się tu ostatnio, że chyba ogólnie mam dość fantasy. Choć Abercrombie okazał się całkiem fajny.

Aha, "Król w żółci" Chambersa czy "Bóg Pan" Machena były nawet niezłe, ale też nie dokończyłem. Tyle że te książki wydano po polsku. A, i pamiętam że rozkompletowane tomy T.H. White'a walały się w dedalusie (dalej są).

El Lagarto pisze:BTW2 Jeśli chcesz starej i ambitnej fantasy poza Le Guin proszę oto ona:
M. Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
Borges "Fikcje"
White "Był sobie raz na zawsze król"
C. S. Lewis "Kroniki Narnijskie", "Dopóki mamy twarze", "Listy starego diabła do młodego"
J. Gardner "Grendel"
S. Donaldson "Kroniki Thomas Covenanta" (mnie osobiście nie zachwyciły)
Ch. Williams "Wojna w niebie"


Sporo z tych rzeczy (Bułhakow, Borges, Lewis) jest w ciągłej sprzedaży. Ale "Grendela" bym kupił. White'a próbowałem czytać dzieckom do poduszki, ale odpadliśmy dość wcześnie, na bardzo dokładnym opisie średniowiecznego zamku ;-)
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: FKJZ » pt 23.04.2021 21:25

El Lagarto pisze:

Solidna salwa zarzutów wobec Redaktora AMa, opierająca się w większości raczej na nadinterpretacji i założeniu, że wg Ów Redaktora fantasy to bajeczki dla dzieci, a sf - prawdziwa literatura. Twórcy sf po prostu lepiej wykorzystali potencjał gatunkowy do poruszania istotnych tematów w mniej lub bardziej realistycznej konwencji.
W to, że większość sf (szczególnie współczesnego) to zwyczajna pulpa, raczej nikt nie wątpi.
El Lagarto pisze:Prawo Sturgeona mówi: "Ninety percent of everything is crap"

Jednak pozycji sf ukazywało się w Omawianym Okresie znacznie więcej niż fantasy. Więcej było pozycji słabych, lecz również więcej tych "wartościowych".
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 169
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

PoprzedniaNastępna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 70 gości