Erikson i Esslemont powrócą :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Shedao Shai » wt 23.05.2017 9:31

Lepszej wiadomości w tym roku nie słyszałem. Łyknę jak pelikan rybkę.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Himura » wt 23.05.2017 15:18

Malazańską mam w tzw. edycji kolekcjonerskiej, ale dobrze, że będzie wznowienie - za to druga część newsa... :D / no wreszcie :) - już miałem zamawiać Esslemonta w oryginale a tu taki news :)
Himura
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 61
Rejestracja: śr 08.09.2010 8:43
Lokalizacja: Porando-kyowakoku

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Pyrokar » wt 23.05.2017 17:34

Druga najprzyjemniejsza wiadomość tego roku zaraz po serialu o Wiedźminie od Netflixa :)
Pyrokar
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 58
Rejestracja: czw 02.02.2017 17:10

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Kash Tan » wt 23.05.2017 18:36

Czy książki Esslemonta są podobnie napisane jak Malazańska? Malazańską mam całą, ale muszę się przyznać, że przez mnogość wątków i postaci ciężko mi przebrnąć przez nią :( Męczę teraz piąty tom, ale już bardziej z przymusu czytam (bo szkoda porzucić, jak się całą serię kupiło impulsywnie) niż z przyjemności. Chociaż świat i historia bardzo mi się podobają.
Kash Tan
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 17
Rejestracja: pn 22.12.2014 20:51

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: sebgrz » wt 23.05.2017 18:50

Czekałem na tą wiadomość od bardzo dawna, uwielbiam Malazańską Księgę Poległych i muszę przyznać, że nie czytałem dotąd niczego lepszego (a trochę książek mam już za sobą). Wciągnęła mnie od pierwszego tomu, wiele osob narzeka na mnogość wątków, co prawda jest ich dosyć sporo na początku, ale nie należy od razu starać się wszystkiego zrozumieć, z czasem wszystko się zaczyna układać. A później już jest tylko lepiej ;) Chociaż rzeczywiście 5 tom jest troche słabszy, ale trzeba się przemęczyć, bo potem poziom się podnosi ^^ Dlatego też bardzo cieszę się, że MAG jednak postanowił dać jeszcze jedną szansę Eriksonowi, mam nadzieję, że tym razem więcej osób się do niego przekona. No i Esslemont, tak jak Himura, planowałem już zamawiać w oryginale. Oby rzeczywiście nic sie w planach nie zmienilo i go wydali!
sebgrz
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 58
Rejestracja: wt 23.05.2017 18:36

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Janusz S. » wt 23.05.2017 18:58

Esslemont generalnie pisze prościej, co nie znaczy, że lepiej. Dawno już założyłem, że Esslemonta u nas nie będzie i kupiłem całość z UK. A jego nowa trylogia-prequel do MKP jeszcze bardziej upraszcza fabułę - przynajmniej w pierwszym tomie.
AM zapowiedział, że wznowią nawet nowele o Bauchelainie i Korbalu Broachu i wydadzą także te, które w Polsce nie wyszły, co jest dość ryzykownym pomysłem, bo każda następna jest bardziej porąbana od poprzednich. Zwłaszcza "Crack'd Pot Trail".
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Shadowmage » wt 23.05.2017 19:07

Stawiam, że wydadzą je w jednym tomie, jak kiedyś mieli plany.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Janusz S. » wt 23.05.2017 22:07

Pewnie tak - biorąc pod uwagę jakie cegły wyjdą gdy MKP zostanie wtłoczona do formatu Artefaktów to zmieszczenie 6 nowelek w jednym tomie to betka. Nie wiem tylko, czy ktośwytrzyma taką jednorazową dawkę tych nowelek. One naprawdę są nieco chore...
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Coacoochee » śr 24.05.2017 9:01

@Kash Tan
Przypływy Nocy są dla wielu tomem dziwnym, ale czytać z przymusu? Rzadko bawiłem się tak dobrze jak przy scenach z Teholem Beddictem i Buggiem. Erikson w tej części, którą można czytać jako osobną powieść, zbliżył się klimatem do Pratchetta. To mój ulubiony tom.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1816
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Shadowmage » śr 24.05.2017 9:43

Może nie uznałbym go za najlepszy, co fajny i z powiewem świeżości. Humor mi odpowiadał - szkoda, że w późniejszych tomach jeszcze bardziej starał się go autor podkręcić i z czasem stawało się to już nieco męczące.
Najgorzej to się czyta tomy 7-9.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Janusz S. » śr 24.05.2017 11:37

Albo jeszcze ściślej - tom 8 :)
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: ASX76 » śr 24.05.2017 13:23

Czyli najlepiej nie czytać wcale :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: cana » śr 24.05.2017 14:49

mnie się myto ogarów podobało, mniej niż reszta, ale podobało :-)
cana
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 112
Rejestracja: pt 11.03.2016 8:02

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Fidel-F2 » śr 24.05.2017 16:58

Szkoda męczyć się z tym badziewiem.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: ASX76 » śr 24.05.2017 17:32

Wielka szkoda, że MAG zamiast sypnąć nam Artefaktami, będzie zapodawać Eriksony i tego chujowego Esslemonta.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Janusz S. » śr 24.05.2017 20:50

Kolejny członek klubu chamideł? Nie spodziewałem się.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Shedao Shai » czw 25.05.2017 8:25

Shadow, Janusz, cana: ale jak to? To mi się właśnie druga połowa sagi najbardziej podobała, wg. mnie MKP się robi z tomu na tom coraz lepsza :D przecież Myto Ogarów było fenomenalne, nie chcę tu wyróżniać poszczególnych wydarzeń, żeby nie spoilerować, ale wiecie no... co tam się w drugiej połowie wyczyniało. Czytałem z zapartym tchem.

ASX, Fidel: Boga w sercu nie macie, nawróćcie się!
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Shedao Shai » czw 25.05.2017 8:30

A co do nowelek o Bauchelainie, to wiem że zagranico wydali pierwsze trzy w wydaniu zbiorczym, kolejne też są w planach na "zebranie". U nas przewidywałbym podobnie; co prawda MAG już wydawał w wydaniu artefaktowym cieniutkie rzeczy (Sanderson), ale z drugiej strony, robił też kompilacje (Gibson, a to było dużo grubsze). Nowelki o Bauchelainie nie mają takiego potencjału sprzedażowego co Sanderson, więc obstawiłbym moje szekle bez wahania na wydanie zbiorcze. Pytanie tylko, czy 6w1 czy 2x3w1, ale mi to obojętne :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Fidel-F2 » czw 25.05.2017 9:00

Shedao Shai, ja przeczytałem dwa tomy. Pierwszy był w miarę przyzwoity ale drugi to była katastrofa rzadko spotykanej urody. Zmęczyło mnie strasznie. Wyrzuciłbym trzydzieści procent tekstu i trzydzieści procent bohaterów. Ta rozwlekłość mnie wykańczała, zupełnie nie byłem zainteresowany kolejnymi męczliwymi dialogami (a już wewnętrzne dumania Mappo Jaghut Icariuma Trella to jest rekord świata kaszany), nudnymi lokacjami i dwieście dwudziestą siódmą wersją deus ex machina. Poza tym w Erikson jest tak żenująco mierny w opisach bitwach, że jego wydawca powinien dostawać dopłaty z pfronu za niepełnosprawność umysłową. Trzeba mu jednak przyznać, że jest niezły w szybkich akcjach z gatunku płaszcza i szpady. Ogrody Księżyca - 7/10, Bramy Domu Umarłych - 2/10. Dalej mógłbym to czytać wyłącznie za grube pieniądze.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Shedao Shai » czw 25.05.2017 9:22

Dość nietypowa opinia, powszechnie się uważa właśnie że pierwszy tom jest najsłabszy, a drugi ludzie często stawiają jako najlepszy (ja osobiście nie, ale historię Sznura Psów cenię, szanuję mocno). Erikson to taki autor w którego bardzo ciężko się wgryźć, u mnie zaskoczyło dopiero w okolicach 3-4 tomu, ale bardzo się cieszę że się nie poddałem - od tego czasu awansował na mojego ulubionego pisarza. Gdybym się zatrzymał tam gdzie ty, oceniałbym go identycznie jak ty, a może i gorzej. Przy re-readzie początkowe tomy oceniłem już znacznie lepiej, no ale jednak jak się czyta już coś z perspektywy fana, wiedząc dokąd to zmierza, to wiadomo że odbiór inny. Z drugiej strony, moja narzeczona już od początku brała MKP bez większych zastrzeżeń, więc to nie jest reguła. Niemniej jak najbardziej rozumiem negatywną opinię nt. serii po lekturze pierwszych dwóch tomów, bo sam tak miałem. Chociaż teraz uważam, że problem był we mnie, a nie w książkach :D

Ja po skończeniu malazańskiej mam literackiego kaca, szukam, szukam, ale nie umiem znaleźć w fantasy nic co by dorównało twórczości Eriksona. Minęło już kilka lat i dalej szukam czegoś, co by mnie tak zachwyciło. Cook, Zelazny, Martin, Le Guin, Jordan, Abercrombie, Sanderson, Stover, Williams (itd. itp.) nie podołali. Takich emocji jak przy MKP, nie dała mi żadna inna lektura. Toteż ta reedycja MAGa to taki trochę mój mokry sen, bo te książki chciałbym mieć w bardziej wypasionym wydaniu niż te, które posiadam. Pomijając już fakt różnic formatów: MKP w starym wydaniu porozbijanym na dwie części, Kuźnia Ciemności w tym ceglanym-miękkookładkowym, zagraniczne Bauchelainy - każdy inny, Esselmonty - trzy z USA, jeden z UK (inne rozmiary). Jak to na półce wygląda... Więc mieć to wszystko w jednolitym wydaniu, to naprawdę dla mnie marzenie.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Fidel-F2 » czw 25.05.2017 9:39

u mnie zaskoczyło dopiero w okolicach 3-4 tomu,
3000 stron męki? nie wiem czy składać wyrazy szacunku czy pokiwać głową z politowaniem, dla mnie osobiście to przeraźliwa strata czasu, mógłbym w tym czasie przeczytać dziesięć innych książek które mają sens, a pewnie nawet więcej niż dziesięć, Erokson wlecze się jak flaki z olejem i zabiera więcej czasu niż inni
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2017 14:36

Shedao Shai pisze:Shadow, Janusz, cana: ale jak to? To mi się właśnie druga połowa sagi najbardziej podobała, wg. mnie MKP się robi z tomu na tom coraz lepsza :D przecież Myto Ogarów było fenomenalne, nie chcę tu wyróżniać poszczególnych wydarzeń, żeby nie spoilerować, ale wiecie no... co tam się w drugiej połowie wyczyniało. Czytałem z zapartym tchem. [...]

To tylko drobne różnice międzyfanowskie. :) Mnie najbardziej podobały się tom 2, 3 i 5. "Myto" zdecydowanie najmniej. Od połowy serii SE nabrał w zwyczaju przerabiania swoich bohaterów na filozofów. Im dłużej filozofowali w danym tomie, tym bardziej było to przygnębiające. Nie chodzi więc o akcję, wydarzenia i ich znaczenie, tylko o sposób ich opisywania. Sporo takiego bełkotu jest tez w "Kuźni", ale już "Fall of Light" znowu było lepsze. Esslemont pisał znacznie prościej i mniej interesująco niż SE, ale też ciekawie. I też miał kryzys w jednym tomie, którego akcja rozgrywa się na Jacuruku. Prequel o Tronie Cienia i Tancerzu jest za to fajną i prostą przygodówką. Przynajmniej na razie.
Nowelki o Bauchelainie zapewne wyjdą w jednym tomie, skoro pozostałe tomy, pomimo zmniejszenia formatu, mają być drukowane w całościach do mniej więcej 1100 stron maksymalnie (takie fizyczne ograniczenia podał AM na forum MAGa - ale pewnie wiesz o tym).
Zgadzam się za to w pełni ze stwierdzeniem, że nie ma na razie niczego w fantasy, co by dorównywało MKP. :)
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: nosiwoda » czw 25.05.2017 14:49

...ale to nie musi być komplement.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Shedao Shai » czw 25.05.2017 15:01

"To tylko drobne różnice międzyfanowskie"

Otóż to :) Zgadzam się, że ten tom o Jacuruku - Blood and Bone bodajże - jest najgorszy, strasznie chaotyczny, na koniec miałem takie "no w zasadzie to mniej więcej częściowo wiem o co chodziło i co się na końcu stało". Poczytałem trochę na necie i zrozumienie wzrosło, ale i tak: najciężej mi się tą ksiązkę czytało. Za to w Assail już dużo lepiej a i sporo ciekawych rzeczy się dowiadujemy.

Za ten prequel o początkach Imperium się wciąż nie zabrałem, czekam grzecznie aż wyjdzie całość, albo przynajmniej część druga, bo dłużej chyba nie wytrzymam. Czyli już niedługo, bo w tym roku ma być.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Himura » czw 25.05.2017 16:07

ASX76 - lata lecą a pewne rzeczy się nie zmieniają widzę...
MKP - to dla mnie najlepszy cykl fantasy, który czytałem / szanuje inne opinie - ta jest moja (choć fakt, że ja czytałem cykl systematycznie w miarę jak się ukazywał w PL - takie "dawkowanie" też może mieć wpływ na ocenę"/. Natomiast "Kuźnia ciemności" jest IMO niestety dość "ciężkostrawna" - ale i tak czekam na ciąg dalszy :)
Himura
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 61
Rejestracja: śr 08.09.2010 8:43
Lokalizacja: Porando-kyowakoku

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: ASX76 » czw 25.05.2017 16:16

Witaj zacny Himuro :) Bardzo trudno jest mi pogodzić się z sytuacją, gdy lud zamiast pożądać nowych tytułów, np. w serii Artefakty, woli "odgrzewane schaboszczaki" ze względu na twarde okładki... ;)
Jeśli MAG dobrze na tym wyjdzie pod względem finansowym, to mogę tylko przyklasnąć, natomiast jeśli nie, to smuteczek...
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2017 23:05

Himura pisze:ASX76 - lata lecą a pewne rzeczy się nie zmieniają widzę...
MKP - to dla mnie najlepszy cykl fantasy, który czytałem / szanuje inne opinie ...
:)
Ja też szanuję te inne opinie, tyle że dodatkowo się z nimi nie zgadzam. :wink:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Himura » pt 26.05.2017 8:14

ASX76 pisze:Witaj zacny Himuro :)

Kopę lat ;)
ASX76 pisze:Bardzo trudno jest mi pogodzić się z sytuacją, gdy lud zamiast pożądać nowych tytułów, np. w serii Artefakty, woli "odgrzewane schaboszczaki" ze względu na twarde okładki... ;)

No cóż - dziwne żeby wydawca nie brał pod uwagę "vox populi", czy tylko ze względu na twarde okładki - nie wiem - poprzednia edycja jest już (w przypadku większości tomów), o ile się orientuje, wyprzedana, a że robiąc kolejne wydanie "na twardo" zapewne MAG skusi kilku starych nabywców na nowe wydanie (bo w twardej) - to już plus wydawcy.
Mnie osobiście to wydanie nie interesuje (mam "kolekcjonerskie" - na twardo - i się go nie pozbędę, ani wymieniać nie mam zamiaru 8) ) niemniej cieszy mnie info odnośnie wznowienia, bo jest szansa, że kolejne osoby przekonają się do cyklu/ przeczytają go.
Dla mnie ważniejsze jest wydanie książek Esslemonta (IMO już "Powrót Karmazynowej Gwardii był niezły) - bo te chętnie przeczytam / a myślałem, że to już "sprawa przegrana" - swego czasu mocno męczyłem o to Pana Andrzeja na forum MAGa
ASX76 pisze:Jeśli MAG dobrze na tym wyjdzie pod względem finansowym, to mogę tylko przyklasnąć, natomiast jeśli nie, to smuteczek...

Sądzę, że MAG wie co robi / skoro będzie wznowienie (kolejne) to raczej jest zapotrzebowanie :)
“It has always seemed to me that my existence consisted purely and exclusively of nothing but the most outrageous nonsense.”
Himura
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 61
Rejestracja: śr 08.09.2010 8:43
Lokalizacja: Porando-kyowakoku

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: nosiwoda » pt 26.05.2017 12:29

ASX pisze:Bardzo trudno jest mi pogodzić się z sytuacją, gdy lud zamiast pożądać nowych tytułów woli "odgrzewane schaboszczaki"

Ekhu, ekhu *Donaldson* ekhu, ekhu! Kłaczek.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: Janusz S. » pt 26.05.2017 12:49

nosiwoda pisze:
ASX pisze:Bardzo trudno jest mi pogodzić się z sytuacją, gdy lud zamiast pożądać nowych tytułów woli "odgrzewane schaboszczaki"

Ekhu, ekhu *Donaldson* ekhu, ekhu! Kłaczek.

W miętkie trafiony :D
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Erikson i Esslemont powrócą

Postautor: ASX76 » pt 26.05.2017 17:00

A g...uzik prawda! Ze "Skoków" dawno temu wydano tylko trzy części, więc brakowało jeszcze dwóch... :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości