Amazon Kindle - zmierzch papierowej książki?

Wszystkie tematy traktujące o literaturze w bardziej ogólnym rozumieniu

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Amazon Kindle - zmierzch papierowej książki?

Postautor: Gavein » śr 21.11.2007 14:41

Amazon przedstawił urządzenie do odczytu książek w wersji elektronicznej (e-books). Sprzęcik zwie się Kindle i wygląda tak: http://www.engadget.com/2006/09/11/amaz ... ok-reader/

Początkowo nie dawałem mu szans w starciu z klasyczną książką (zapach farby, szelest stron itp.), ale wkrótce zacząłem się zastanawiać, czy nie wystąpi tu mechanizm a'la Ipod. Ekranik Kindle'a wykorzystuje technologię e-papieru i podobno "do złudzenia" przypomina prawdziwy. Książki w formacie elektronicznym są już oczywiście dostępne (ok. 10$).

Czy uważacie, że to jest przyszłość książki? Czy papierowa książka przetrwa starcie z nowoczesną (mimo wszystko muszę przyznać, że atrakcyjną) technologią?
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Postautor: RaF » śr 21.11.2007 15:50

http://katedra.nast.pl/nowosci/5155/Kindle-od-Amazona/ ;)

Ale to tak na marginesie.

Co do przyszłości elektronicznych publikacji, to nie sądzę, żeby e-booki wyparły klasyczne książki. Zmniejszyć ich rynek - jak najbardziej, ale nie wyprzeć. Sądzę, że papierowa książka przetrwa, chociażby dlatego, że zapach tuszu i papieru, faktura okładki itp. ma swoich wielbicieli. Poza tym taka gruba, okazale oprawiona cegła ładnie na półce wygląda i przydaje ważności jej właścicielowi :P

Osobiście jako ebooki preferuję książki naukowe/fachowe, ze względu na łatwość wyszukiwania oraz możliwość przeklejania fragmentów tekstu (np. kodu źródłowego). Jeśli chodzi o beletrystykę, to zdecydowanie wolę papierowe wydania.

Póki co jednak ceny czytników ebooków są dość zaporowe (Kindle nie jest wszak ani jedynym, ani pierwszym takim urządzeniem). Jest się więc prawie że skazanym na czytanie z monitora (fuj) albo drukowanie we własnym zakresie (drogo, choć najczęściej i tak taniej, niż normalna książka).
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » śr 21.11.2007 18:50

Chyba gdzięs na forum swego czasu toczyła się dyskusja właśnie na temat tego, czy książki mają przyszłość, czy też forma elektroniczna je wyprze w przyszłości. Swojego zdania nie zmieniłem i jest ono dosyć zbieżne ze zdaniem RaFa, więc nie będę się powtarzać.

Co do Kindle'a zdania nie będę miał wyrobionego, póki nie będę mógł czegoś takiego potestować przez dłuższy czas - a na to na razie się nie zanosi. Osobiście mam silną awersję do czytania z monitora, więc nie wiem czy przekonałbym się do czytania z takiego urządzenia. Bez wątpienia ma ono praktyczne zastosowania w niektórych przypadkach, ale nie mam pojęcia jak to będzie z komfortem czytania. A to przecież jest najważniejsze.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: kurp » wt 27.11.2007 14:23

Jak to w życiu bywa z tych dwóch technologii zwycięsko wyjdą... obie :)

"Papierowi elektronicznemu" (oksymoron?) kibicuję od dawna, bo przydałby mi się "służbowo", ale chyba tylko szaleniec uznałby jego wyższość nad książką - papierową, ciężką, szeleszczącą i pachnącą drukiem! :D
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Vanin » czw 29.11.2007 8:53

Wprowadzenie Kindle ma chyba dosyć niespodziewany dla sporej części (no, większości) klientów, efekt.
Awatar użytkownika
Vanin
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 140
Rejestracja: śr 16.05.2007 10:11

Postautor: Gavein » czw 29.11.2007 14:48

Vanin pisze:Wprowadzenie Kindle ma chyba dosyć niespodziewany dla sporej części (no, większości) klientów, efekt.


Hmm, ciekawe czy taka strategia się Amazon'owi opłaci? Pliki dla Kindle'a są w formacie stworzonym przez Amazon, może liczą, że zarobią na tym więcej niż na marży książek papierowych?
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Postautor: Azgheros » wt 22.01.2008 19:57

E.booki za nic nie mogą się mierzyć z normalnymi książkami - ale faktycznie, gdy wreszcie pojawi się uniwersalny i tani czytnik, na którym czytanie nie będzie męczyło - to cóż, póki jest starsze pokolenie, nauczone czytania na książkach, to nie ma jeszcze obaw, będą istniały obydwie formy, ale w dalekiej przyszłości - być może tylko snoby będą miały książki papierowe. Ale my tych czasów już nie doczekamy :P
Azgheros
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 16
Rejestracja: czw 27.09.2007 15:22

Postautor: kurp » czw 31.01.2008 23:09

(O e-bookach pisał ciekawie (i dosadnie) Grzędowicz w styczniowej "Nowej Fantastyce", a z tezami, których Grzędowicz nie stawiał, w lutowym wydaniu polemizuje zaciekle jakiś czytelnik. ;))
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Shadowmage » czw 31.01.2008 23:27

Ja bym dyskutował czy Grzędowicz pisał o tych ebookach ciekawie.. Moim zdaniem raczej się miotał i nie widać za bardzo co chciał powiedzieć.
A tak poza tym to ta opinia czytelnika to nie jest przypadkiem z forum NF (toczyła się tam zaciekła dyskusja dotycząca tego felietonu)? Nie mam pod ręką numeru to nie sprawdzę sobie sam.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno


Wróć do Ogólnie o literaturze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron