Antyklerykalizm w fantastyce

Wszystkie tematy traktujące o literaturze w bardziej ogólnym rozumieniu

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Antyklerykalizm w fantastyce

Postautor: Vampdey » pn 08.03.2004 14:04

Zauważyliście, coraz więcej nawiązań w Fantastyce (tak Polskiej, jak i światowej) to Chrześcijaństwa, ukazujących religię w złym świetle?
Pomijając naprawdę duże stosy komiksów, to..:

-Ostatnia Saga - Mortki. Widać, że autor to typowy buntownik i w prozie religię troche stara się przestawić w złym świetle.

-Piekara Jacek i to, co napisał o Słudze Bożym. Chrystus schodzi z krzyża i krwawo obejmuje władze nad światem. Taki motyw dla niektórych to wogóle plugawstwo.

-Chociazby Achaja i wątek synów najwyższego Boga.

-Uczeń czarnoksiężnika. Już wogóle, książka ma specjalnie motywy sprzeczne z kościołem (co pare stron przewijający się homoseksualizm :P), katolicy to naiwna chołota, a nasz bohater wiąże się z ciemnymi mocami. Książka dość mroczna i nie dla Katolików.

- "Paradoks Leibniza, czyli do zobaczenia w piekle" Nie czytałem, ale hasło reklamowe mówi za siebie (też nadęte coś o bluźnierczości)

Niektórzy wątków tego typu doszukują się nawet u Jordana...

Co można o tym powiedzieć?
Ostatnio zmieniony wt 09.03.2004 16:47 przez Vampdey, łącznie zmieniany 2 razy
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Gvynbleid » pn 08.03.2004 15:00

Do tego wrzuciłbym jeszcze "Siewcę wiatru" Maji Kossakowskiej.

A zdanie? Jedynie domysły - może jesteśmy świadkami narodzin nowej epoki :wink: . Może po gąszczu (i to jest bardziej prawdopodobne) heric i darc fantasy ktoś zabrał się za całkiem odrębną dziedzinę fantastyki, wszakrze wszystko może się przejeść i pora na innowację - tym razem padło na na sacrum :D

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: NornaHexe » wt 09.03.2004 11:36

Vampdey pisze:Zauważyliście, coraz więcej nawiązań w Fantastyce (tak Polskiej, jak i światowej) to Chrześcijaństwa, ukazujących religię w złym świetle?


Ech, zaraz w złym? W innym (taaaa, jestem relatywistką...)

Faktycznie taka tendencja jest, i chwała, bo przyzwoite rzeczy się dzięki temu rodza:)
I'm a full moon fever
I'm a non-believer
I have hope and I regret
I accept and I neglect
NornaHexe
Lady
Lady
 
Posty: 12
Rejestracja: pt 19.09.2003 8:47

Postautor: Hifidelic » wt 09.03.2004 11:42

A pamiętacie "Jawnogrzesznicę"? To było świetne opowiadanie, choć atakowało nie samo chrześcijaństwo, a raczej podejście do kwestii wiary tych, którzy się dobrymi chrześcijanami zwali...
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Azirafal » wt 09.03.2004 11:56

?Ja osobiście widzę w tym po prostu przejściową modę i tyle. Temat religii, chrześcijaństwa itd. zrobił się ostatnio w fantastyce popularny (także w komiskach, ale o tym jakoś nikt nie wspomniał :wink: ). Szczytem ten "Paradoks Leibnitza", którego okładnkę przeczytałem i na pewno więcej tej książeczki nie ruszę... Po tak chamskiej reklamówce, uważam, że jest to tylko i wyłącznie chwyt reklamowy, by anty-Kościelni mogli sobie kupić książkę i się szczycić swoim antyklerykalizmem. :? Nie podoba mi się to...

Wiesz, hajfi. Jakby tak wracać, to czy ktoś pamięta "Czarną Galerę" Dukaja (debiut!)? To też było niezłe. Nawet ja miałem swego czasu okres pisania o religii (czyt. "Wiarę" w Opowiadaniach na stronie głównej Katedry :twisted: ).

EDIT => dopisałem odpowiedź hajfiemu ;)
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Alganothorn » wt 09.03.2004 12:05

fantasy dotyka praktycznie każdej sfery życia, tak było od zawsze: mieliśmy odbicie naszej rzeczywistości w nieco krzywym zwierciadle;
doszukiwano się odniesień do aktualnych wydarzeń w praktycznie każdej poważniejszej pozycji z Tolkienem i jego 'Władcą' na czele;
teraz w kręgu zainteresowań znalazłsię Kościół, ale mam niejasne wrażenie, że byłby on tematem dużo wcześniej, gdyby nie pewnego rodzaju cenzura i autocenzura obyczajowa - jestem dziwnie pewien, że pan Piekara nie znalazłby wydawcy na swoje opowiadania 40 lat temu (nawet w jawnie antyklerykalnym państwie), co więcej: mógłby mieć kłopoty ze znalezieniem czytelników...
żyjemy w czasach, kiedy, dobrze to czy źle, pojęcie tabu zanika, nie ma rzeczy o których pisać 'nie wypada', czy 'nie należy', a skoro nie ma takich ograniczeń szuka się temató, które zainteresują i będą same dość ciekawe - kwestia Kościoła i, szerzej, wiary jest nośnym tematem, zawsze aktualnym i, moim zdaniem, chwytliwym;
nie widzę w aktualnie powstających książkach jakiegoś atakowania chrześcijaństwa, widzę raczej sięgnięcie po do tej pory omijany temat;
autorzy działąją z zapałem neofity niemal, więc bardzo prawdopodobne, że, jak napisał to już Azi, mamy do czynienia z modą; może nie chwilową, ale np. kilkuletnią;
moim jednak zdaniem to jest tematyka, która będzie miałą swoje miejsce przez cały czas i będzie, tak jak i inne nurty fantastyczne, przeżywać swoje fluktuacje popularności - chwilowe 'zauroczenie' minie, ale sama tematyka pozostanie obecna
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Hifidelic » wt 09.03.2004 12:05

W tamtych czasach nie było takiej napastliwości w stylu "NIE" - autorzy piętnowali wybiórczo, to co uważali za złe, najczęściej przez pokazanie kontrastu z tym co dobre... Złote czasy dla polskiej fantastyki to były....

Edit: Wpasowałeś mi się z tym postem Algi :D to miała być odpowiedź na post Aziego, po Twoim zupełnie zmienia swoje znaczenie - stąd edit.
Ostatnio zmieniony wt 09.03.2004 13:21 przez Hifidelic, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Vampdey » wt 09.03.2004 13:16

(jak mówiłem, wydzieliłem wątek)
Myśle, że poprostu... Duzi Fantaści to wciąż jeszcze mali buntownicy :P. Może to trochę na przykładzie moim, gdy spory czas temu byłem buntowniczo przeciwny religii i starałem się to przelewać troche w moim elf-vs-krasnolud grafomańskich pierwszych tekstach ;). Myśle, że to częste w środowisku. I wystarczy przeczytać 'Uczeń Czarnoksiężnika' Witolda Jabłońskiego i 'Ostatnia Saga' Marcina Mortki (obie naprawdę świetne pozycje Fantasy) by dość do wniosku, że w moim wniosku dużo jest.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Wotan » wt 09.03.2004 14:54

mówimy o antyklerykaliźmie w fantastyce, ale warto też wspomnieć o drugiej stronie medalu, mianowicie na ubiegłorocznym Polconie w Elblągu Andrzej Pilipiuk wygłosił pewną prelekcję pod tytułem "Na tropie Żydów i Masonów" o 'fantastyce' pisanej przez twórców związanych z kościołem, a potępiających w swoich 'dziełach' unię europejską itp itd. Grafomania to była nie z tej ziemi, przejawiająca się gromkim śmiechem wśród słuchaczy prelekcji podczas czytania przez Pilipiuka ciekawszych fragmentów.
Fantastyka piętnująca intytucje kościelne może sobie istnieć, ale nie zapominajmy, że istnieje też fantastyka piętnująca to z czym kościół walczy.
Tą drugą zdecydowanie polecam;-)
Gdy czyta się opowieści o Żydach w kosmosie to czasem można wręcz spaść z krzesła ze śmiechu :-)
http://www.allsecrets.co.uk
moj film...
http://www.well-known-artist.com
Moja nowa odkurzona www, zapraszam!
http://www.vimeo.com/1271372 - moj showreel
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia


Wróć do Ogólnie o literaturze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości