Opowiadania z Katedry

Wszystkie tematy traktujące o literaturze w bardziej ogólnym rozumieniu

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Czy podoba ci się to, że na Katedrze zamieszczane są opowiadania?

Tak
24
75%
Nie
2
6%
Jest mi to obojętne
6
19%
 
Liczba głosów : 32

Postautor: PawLoS » ndz 07.03.2004 12:27

Moim zdaniem wiekszosc opowiadan zamieszczonych na katedrze jest bardzo dobra. ( nie liczac niewielkich wpadek stylistycznych i literowek, ale to sie zdaza kazdemu - mi tez :D ) Mysle, ze wielu mlodych/starych :D ludzi, ktorzy czuja, ze maja smykalke do takich rzeczy, powinno wykozystywac jak najlepiej swoje umiejetnosci, m.in. piszac wlasnie opowiadania. Wszyscy ktorzy potrafia ciekawie pisac, niech to robia, bo to sposob jak polaczyc przyjemne z pozytecznym! Pozdro dla wszystkich :D
We don't know where it came from,
We can't imagine where it goes...

Pij coca-cole, będziesz wielki :D
Awatar użytkownika
PawLoS
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: czw 19.02.2004 15:53
Lokalizacja: Szydłowiec

Postautor: Fett » pn 26.04.2004 15:57

http://www.katedra.mud.pl/modules.php?n ... er=&thold= - :shock: to jest rzeczą, która mnie przeraża... Nie widze zainteresowania userów w czytaniu twórczości innych katedrowiczów, a potwierdza to ta ankieta :cry: Prawie połowa osób, które głosowały nie czyta opowiadań...
Obrazek
Awatar użytkownika
Fett
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 322
Rejestracja: pt 16.05.2003 13:54
Lokalizacja: jestem?

Postautor: szycha_007 » pn 26.04.2004 20:02

Masz racje, to przykre. Ale jak ktoś burak to już nic nie poradzisz...
Sey goodbey to gravity, and sey goodbey to deth, hello to eternety and live for every breth
Awatar użytkownika
szycha_007
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 26
Rejestracja: śr 23.07.2003 13:49
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jander » pn 26.04.2004 20:08

Powiedz mi, jakie polecasz opowiadania to przeczytam.
Przydał by się jakiś krótki opis każdego opowiadania, bym mógł wybrać pasującą mi tematykę.
ps: twoje Star Warsy już przeczytałem :wink:
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: Azirafal » pn 26.04.2004 22:21

Praktycznie rzecz biorąc, bez żadnej szansy znudzenia się czy trafienia na coś kiepskiego możesz czytać opowiadania "Degara" Fabiszewskiego i Kuby CIeślaka. Ci dwaj, to w chwili obecnej największe katedralne talenty i możesz czytać wszystko po kolei nie wpadając na żadne gnioty.
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Fett » wt 27.04.2004 15:56

Popieram Azirafala, ale mym zdaniem każde opowiadanie umieszczone na Katedrze jest warte uwagi... :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Fett
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 322
Rejestracja: pt 16.05.2003 13:54
Lokalizacja: jestem?

Postautor: szycha_007 » czw 29.04.2004 13:09

A tak propo opowiadanek... Fett dostałeś moje?

PANOWIE, TAKIE SPRAWY NA PRIV!!! CHATOWE POSTY BĘDĄ LECIEĆ!
VAMP
Sey goodbey to gravity, and sey goodbey to deth, hello to eternety and live for every breth
Awatar użytkownika
szycha_007
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 26
Rejestracja: śr 23.07.2003 13:49
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jakub Cieślak » śr 02.06.2004 22:01

Zaktualizowano dział Opowiadania. Dodano kolejne opowiadanie Jakuba Cieślaka (to chyba o mnie mowa...). Zapraszam do lektury.
Lektura z założenia łatwa, lekka i podobno przyjemna (coś z Monty Pythona i Pratchetta). Oceńcie sami.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Jakub Cieślak » sob 05.06.2004 6:47

Wytężacie swoje sprawne umysły by prowadzić zażarte dyskusje na temat swoich awatarów, to może choć część potencjału zechcecie skierować na nowe opowiadanie i ocenienie go. Dobrze Wam zrobi...
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 06.06.2004 10:59

A na katedrze kolejne opowiadanie, ponownie mojej roboty. Zapraszam do lektury, oba w sam raz na leniwe, niedzielne przedpołudnie :D.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Tyhagara » ndz 06.06.2004 13:34

Strzały w Złotej Dolinie
Ja tu nie widzę jakiegoś wyróżniającego się stylu. Właściwie to jest brak stylu. Słownictwo czasem pasuje do konwencji czasem nie, ogólnie mam wrażenie, że autor bardzo się starał by jego opisy były jak najlepsze. W rezultacie tekst nie jest 'lotny', to znaczy ciężko się go czyta, nie ma tej lekkości, która sprawia, że czytelnik przechodzi gładko przez tekst. Sceny zawierają wiele informacji, ale czasem trudno je sobie wyobrazić, może dla tego, że nie tworzą jakiejś spójnej całości. Zdania wyglądają, jak by, były tworzone każde z osobna, a potem połączone razem. Początek, opisujący szpital, jest nudny i zagmatwany. Niepotrzebna ilość informacji. Oczekiwałem na kontynuacje niektórych wątków, ale się nie doczekałem. Sądzę, że miało to oddać klimat szpitala, zabieganych i zapracowanych lekarzy, ogólnego rejwachu i chaosu. Ale ja odebrałem to jako ogólny bałagan w warsztacie autora.
Pomijam już konwencję. Całkowicie nie trawie takiego połączenia, elfy w szpitalu ala MASH, i na dodatek wszyscy noszą broń palną, dziki zachód. Ogólnie tekst mało wciągający. Jedyne co zasługuje na uwagę to lekarz z dwoma osobowościami. Za to krasnolud z pistoletem w tyłku, raczej kiepski pomysł, mało zabawne, i trudno sobie to wyobrazić. On go nosił cały czas? Czy tylko okazyjnie jak kazano mu się rozebrać. Nie podobało mi się, nie wciągnęło mnie.
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 06.06.2004 14:10

W gusta nie każdemu utrafię i bronić konwencji nie będę. Niewszystkim się może podobać. Do stylu pisania też przekonywać nie będę. Jednak atak na mój warsztat trochę mnie zabolał. Nie piszę od wczoraj i niejednokrotnie konsultowałem każde opowiadanie. Wychodzi jednak na to, że zawiedli mnie moi nauczyciele języka polskiego, oraz ludkowie sprawdzający spójność opowieści, jeżeli masz rację Tyhu.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Tyhagara » ndz 06.06.2004 14:41

Znawca nie jestem. Ale sam prosisz się o krytykę, więc ją dostałeś. Nigdy bym tego nie kupił. A gdyby była to jakaś dłuższa opowieść, to pewnie do końca bym nie doczytał.
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 06.06.2004 15:06

Nie prosiłem o krytykę, a jak już to nie dosłowną, albo przynajmniej konstruktywną. Prosiłem o ocenę. Nie podoba się, ok. Jednak warsztat tu gra sprawę osobną, nie jest przedmiotem oceny jakościowej w takiej formie. Zwłaszcza, że wstydziłbym się ludziom pokazać opowiadanie niedoszlifowane- opowiadanie, które nie przeszło przez kilka samodzielnych korekt. Mam duży zapas cierpliwości i umiem trzeźwo oceniać swoją robotę, dlatego też nie będę się denerwował. Niemniej jednak Tyhu, z całym szacunkiem, ale powinieneś dwa razy zastanowić się nad wciśnięciem "wyślij". Nie sądzę, byś pragnął co chwila z kimś się awanturować i każdemu podgryzać pośladki. Jednak czasem przeczą temu słowa, które piszesz.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Tyhagara » ndz 06.06.2004 17:01

Hehehe ,co ty z tymi pośladkami masz?
No wiesz ty to odbierasz jak jakiś atak? To przepraszam cię bardzo, ale to twoja sprawa. Czasem recenzuje teksty swoim kolegom i wierz mi, że wygląda to podobnie, nikogo nie atakuje. To nie jest jakaś złośliwość po prostu taki mam "styl" oceniania. Opowiadanie było trudne do przebrnięcia, głównie przez ten styl, nie czytałem twoich innych opowiadań, nie wiem czy jestes dobry w tym czy nie. Ja też nie jestem krytykiem czy recenzentem i nie ukrywam tego. Być może się nie znam, raczej napewno. Ale oceniłem wszystko, gdyby moja opinia była przychylna to jestem niemal pewnien, że nie musiał bym się teraz tłumaczyć.

Jeśli uznajesz to za atak i chcesz mi się zrewanżować, to zapraszam na subforum Warhammera, i topik Epizod by Tyhagara.
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 06.06.2004 17:40

Nie szukam okazji do odgryzania się. Daję Ci znać, że styl opiniotwórczy masz agresywny i mało sprawiedliwy. Wiesz, raczej on nie zjednuje ludków. Kumplom nie szkodzi (oni zawsze mogą to obrócić w żart), ale na forum, gdzie prawie nikt nie zna Cię osobiście- to może być odebrane osobiście, o czym się już przekonałeś. Ja nie pokazuję swoich opowiadań szerszemu forum zanim nie pokażę tego komuś zaufanemu i komuś, kto się zna na tych sprawach lepiej ode mnie. Mogę więc zakładać, że czepiając się warsztatu miałeś na myśli mój styl, który po prostu Ci nie leży. To jest normalne, bo nie wszystkim będzie się podobać styl pisarski. Jedni nie będą lubić Pilipiuka, drudzy powiedzą, że Ziemiański pisze banalnym językiem. Jednak to jest kwestia gustu, a nie oceny umiejętności na podstawie własnej wiedzy w tej materii.

Wątek o sposobie recenzowania kontynuowany jest w osobnym topicu na literaturze.
Ostatnio zmieniony pn 07.06.2004 6:38 przez Jakub Cieślak, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Azirafal » pn 07.06.2004 0:09

"Impotetor" by JC

Przeczytałem i naszło mnie pytanie - jak długo siedziałeś nad Dungeon Keeper'em zanim to napisałeś? :lol: A tak na serio. Bardzo zalatuje właśnie DK. Humor czasem nienajwyższej próby (kiepawe wspomnienia o problemach gastrycznych smoków, chociażby :/ ), ale ogólnie w miarę bawiący (bardzo kojarzy się z Pratchettem :D ) Trochę nie pasuje mi rozbicie opowiadania na kawałki narracyjne i "akcji" - wygląda to trochę sztucznie, jakby nie do końca dopracowane. Pomysły są ciekawe, a przynajmniej dość zajmujące, choć wynik kolejnych akcji i scen można dość bezbłędnie przewidzieć.

Ogólnie - w miarę ciekawe i śmieszne opowiadanko, ze świeżym pomysłem, ale niepasujące (mnie osobiście; może innym nie przeszkadza...) stylem i troszkę nieudolnie zbudowane. Wiem, że piszesz od dawna JC i wiem, że zazwyczaj dopracowujesz opowiadania przed ich ukazaniem na światło dzienne, ale to przydałoby się doszlifować troszkę dokładniej. :?
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jakub Cieślak » pn 07.06.2004 8:36

I tu muszę od razu przyznać się do grzechu pewnego. Jak spojrzycie na datę, kiedy rozpocząłem pracę nad "Impotetorem", to zorientujecie się, że długo nad tym tekstem pracowałem. Po prostu jest w nim jeszcze kilka rzeczy do wypracowania, jednak ja sam ugrzązłem i nie mam absolutnie pomysłu na przeredagowanie tego opowiadania. Chcę, abyście na spokojnie je przeanalizowali i powiedzieli mi, co z niego powinno wylecieć, a co zmienić miejsce. Acha- niestety nie dane mi było grać w Dungeon Keepera, ale słyszałem o tej grze. Trudno w dzisiejszych czasach (o czym pisał imć Feliks W. Kres w "Science Fiction") nie znaleźć w każdym pomyśle literackim elementów już wykorzystanych przez innych pisarzy.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Jakub Cieślak » pn 14.06.2004 21:47

Tym razem do działu Opowiadania trafiło pisadło Tyhagary. Zapraszam do lektury.
Czytaj opowiadanie.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Fett » pn 05.07.2004 18:08

W dziale Opowiadania pojawiły się dwa nowe teksty autorstwa szychy_007. Zapraszam do ich oceny!
Obrazek
Awatar użytkownika
Fett
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 322
Rejestracja: pt 16.05.2003 13:54
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Jakub Cieślak » pt 23.07.2004 9:08

W dziale Opowiadania na Katedrze możecie przeczytać nowe opowiadanie Adama "Iorwetha" Miziołka. Zapraszam do wsłuchania się w Melodię Wojny

14:39 Na prośbę autora wstawiłem poprawioną wersję opowiadania.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Fett » czw 29.07.2004 10:24

Jakoś dużego zapału czytelników do recenzowania zamieszonych tekstów nie widać... Ludzie, wiem, że są wakacje, ale postarajcie się! :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Fett
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 322
Rejestracja: pt 16.05.2003 13:54
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Jakub Cieślak » pt 30.07.2004 10:05

Tym razem Adam zaprezentował nam "Boską Siłę". Zapraszamy do lektury i oceny.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Jakub Cieślak » śr 25.08.2004 8:56

Kolejne opowiadanie Adama "Iorwetha" Miziołka, "Droga do mamy" zostało opublikowane. Osobiście uważam, że jest to dotychczas najlepsze jego opowiadanie, a także jest ono perełką pośród naszych zbiorów opowiadań. Ludzie, po prostu musicie je przeczytać!
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Azirafal » śr 25.08.2004 14:05

Argh! *zbieranie szczęki z podłogi*

Świetne, boskie, bardzo, ale to bardzo dobre!!! Jestem Twoim wielkim fanem :D Przybądź na forum, byśmy mogli Ci złożyć gratulacje za tak świetne opowiadanie :muu:
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Na żądanie...

Postautor: Iorweth » śr 25.08.2004 14:20

Jakoś nie miałem wielkiej ochoty udzialć się na tym forum, ale po przeczytaniu Twojego, Azirafale, postu, jakoś nie mogłem się powstrzymać :) Dzięki za ocenę, chociaż jak sądzę, jakaś konstruktywna krytyka też by się przydała.
Iorweth
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 48
Rejestracja: czw 29.07.2004 11:17
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Tyhagara » śr 25.08.2004 14:50

Opowiadanie bardzo dobre, półprofesjonalne (ocenia amator :wink: ) Dlaczego "nie miałem wielkiej ochoty udzialć się na tym forum"? Czyżby To forum było jakieś trędowate?
Co do samego opowiadania. Czasem odnosiłem wrażenie, że jest zbyt dopieszczone w kwestii opisów. Kładziesz zbyt duży nacisk na to co chcesz przekazać, w konwencji tego opowiadania niby dobrze. Źle natomiast, że to dostrzegłem. Powinienem chłonąć treść, bez zwracania uwagi na słowa, jeśli wiesz co mam na myśli. Zbyt wiele słów które posiadają “zagęszczony barwnik”, które są mocne, wyraźne. To mnie trochę rozpraszało, trudno było się skupić na czymś konkretnym. Takie właśnie dopieszczone, przesadzone, niemal przerost formy nad treścią, choć tekst broni się jako całość...
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Wyajśnień słów kilka

Postautor: Iorweth » śr 25.08.2004 15:18

Dzięki za krytykę, postaram się wyciągnąć wnioski. Heh, forum nie jest trędowate, ale po prostu nie pociągało mnie pisanie postów:) Teraz zapewne się to zmieni, zacznę się udzielać. Najtrudniejszy ten perwszy raz
Iorweth
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 48
Rejestracja: czw 29.07.2004 11:17
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jakub Cieślak » śr 25.08.2004 20:22

Tyha, iście "nieamatorski" ten twój krytycyzm. Aż się prosi o jakąś chłostę normalnie. Powinieneś zostać profesjonalnym krytykiem, we wszystkim znajdziesz dziurę :D. Oczywiście jako profesjonalny krytyk nie będziesz zbytnio lubiany, ale taka uroda zawodu.
Ja powiem krótko, opowiadanie jest bardzo dobre treściowo i składniowo. Nic mu nie brakuje, a ewentualne niedociągnięcia to pryszcz, który znika w obliczu po prostu świetnie opowiedzianej historii, której zakończenie po prostu mnie powaliło.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Wotan » śr 25.08.2004 21:39

uroda...
heh czy już mówiłem że krytyk to kura która gdacze gdy inne znoszą jaja?
ale to tak tylko OFFTop - na marginesie;-)
http://www.allsecrets.co.uk
moj film...
http://www.well-known-artist.com
Moja nowa odkurzona www, zapraszam!
http://www.vimeo.com/1271372 - moj showreel
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: RaF » śr 25.08.2004 22:24

Ja się tylko przypnę dwóch fragmentów:
Wybiegł z oddziału, trzaskając drzwiami. Z całej siły. A może nawet mocniej.

To może zalatywać błędem logicznym, wszak jeśli mówimy o CAŁEJ sile, to niech ona będzie cała ;) A z próżnego nawet Salomon nie naleje :D

Opadł na stary fotel, patrząc na syna, siedzącego na krześle przy stole, kreślącego kredkami linie na kartce papieru wyrwanej z zeszytu. W końcu zapytał, grobowym, słabym głosem.

W pierwszym odruchu (i drugim też) miałem wrażenie, że to syn zapytał grobowym głosem ;) Chciałem to wytknąć, ale po chwilowym zastanowieniu się jednak zrezygnuję, bo jednak chyba nie ma czego.

Ale opowiadanie fajne, przyznam. Choć zakończenia się spodziewałem już po pierwszej rozmowie ojca z synem, wbrew temu co tamci nade mną mówili o zaskoczeniu ;) Broń Boże żaden to zarzut! :D
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Azirafal » śr 25.08.2004 22:51

- Chodź, synku, idziemy- Powiedział, stawiając go na ziemi.
- Tak, idziemy. Chcę do mamusi- Powiedział smutnym głosem, z wyrzutem. Coś w nim pękło, jakby cienka żyłka na której ktoś zawiesił zbyt duży ciężar. [...]


Tutaj jest gorzej, jeżeli chodzi o osobę mówiącą/działającą. Autor wprowadza czytelnika w błąd - najpierw mówi ojciec, potem synek, a potem ne zmieniając osoby mówiącej, "odczuwa" ojciec. Wygląda to, jakby w synku coś pękało, itp., a nie w ojcu (co wydaje się być zamierzeniem autora). I tak to z początku traktowałem, ale pod koniec akapitu mi coś już przestało pasować... :D

Jest kilka błędów... nazwijmy je "logicznych" lub "składniowych/gramatycznych", ale nie są to błędy jakoś strasznie rażące. Choć przy poważniejszym już wysyłaniu opowiadań, takie błędy powinny być wyeliminowane :wink:
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jakub Cieślak » śr 25.08.2004 23:29

Sam starałem się wyłapać wszystkie takie błędy przed publikacją, ale, jak widać, się nie udało. Mimo wszystko, czepiać się można, ale w obliczu tak fajnego opowiadania to powiedzcie mi- warto się czepiać?
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: RaF » śr 25.08.2004 23:30

Azi: fakt, zapomniałem o tym :D

A czy czepiać się warto czy nie warto... Nie postrzegam tych, powiedzmy, wytknięć błędów jako czepianie się. Wiesz, nikt tu nie oczekuje profesjonalizmu. Pisze się dla radości pisania, a jeśli opowiadanie się spodoba innym, tym większa radość. Ja zawsze z wdzięcznością przyjmuję krytykę swoich tekstów, o ile nie jest to krytyka typu 'to jest do dupy' - a dlaczego jest do dupy, to tajemnica poliszynela ;) Chodzi o naukę, o to, by pisać jak najlepiej i eliminować błędy. Broń Boże aby kogoś zdołować czy ogólnie rzecz ujmując zjechać.

No chyba że Iorweth nie życzy sobie krytyki, to nie ma sprawy, ma prawo. Mogę nie pisać, czy i co mi się podoba, a co nie. Tyle tylko że wtedy nie będzie wiedział, czy opowiadanie podoba się rzeczywiście ;)

EDIT - kurde muszę nauczyć się pisać tą xywę :P
Ostatnio zmieniony śr 25.08.2004 23:36 przez RaF, łącznie zmieniany 3 razy
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Tyhagara » śr 25.08.2004 23:31

No tak, błędy są. Gdyby opowiadanie było dłuższe, z pewnością i błędów było by więcej, a w tedy traciło by na wartości. Ale autor ma talent, sprawnie operuje słowem, umie stworzyć klimat, wzruszyć, zaskoczyć i celuje dość wysoko, ambitnie. Warto postawić na tego konia :wink:
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogólnie o literaturze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości