Czytnik książek kontra książki tradycyjne.

Wszystkie tematy traktujące o literaturze w bardziej ogólnym rozumieniu

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Czytnik książek kontra książki tradycyjne.

Postautor: muad » wt 26.07.2011 13:08

Od pewnego czasu myśle o kupnie czytnika książek, na ten moment wybrałbym kindle 3. Ale zastanawia mnie jedno, dlaczego nie ma szerokiego dostępu do polskich eksiażek. Przeglądałem różne sklepy i niestety wybór jest bardzo kiepski. Poza tym jak już są to sporo kosztują. Ostatnio gdy wydali grę DIRT3 to wersja pudełkowa kosztowała ponad 100 zł, a elektroniczna poniżej 30 zł. W przypadku książek ceny są praktycznie takie same.

Niemniej jednak jak ktoś zna angielski to wiele jest darmowych pozycji. A czy ktoś miał okazje korzystać z czytników i już nie zamierz wrócić do papierowej wersji?
muad
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 43
Rejestracja: pn 02.08.2010 14:56

Postautor: nosiwoda » śr 27.07.2011 13:26

Nie zastępuję kundelkiem papierowych książek, raczej uzupełniam. Jak zauważyłeś - jest sporo darmochy w sieci, którą bez czytnika byłoby trzeba wydrukować. Ponadto pisma są tańsze (Asimov's, Analog, Polityka).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Postautor: muad » wt 11.10.2011 13:00

Kupiłem jednak czytnik (Kindle 3, wi-fi), jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Po wgraniu nowych czcionek (najlepiej mi się czyta na takich jake są w Rzeczpospolitej) i zwiększeniu marginesów, muszę przyznać że teraz nie tak często będe sięgał po papierowe wersje. (a na pewno nie sięgnę już po ważące 2 kg dzieła Emila Zolli ;-)

Fajna jest funkcja radia internetowego, które można słuchać podczas czytania. Słownik ang-ang dla osób znających troche już język i czytające ang ksiażki też jest super.

Jak dla mnie przydał by się troszkę lepszy kontrast. Niemniej jednak i tak jest ok, szczególnie gdy czytamy w dobrze oświetlonym pomieszczeniu.
muad
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 43
Rejestracja: pn 02.08.2010 14:56

Postautor: kurp » wt 11.09.2012 20:45

Pytanie do zorientowanych - czy (w sensownej cenie najlepiej) da się dziś kupić czytnik, który będzie sobie radził z PDF-ami?

Czytałem, że te urządzenia mają w zwyczaju albo wyświetlać stronę w całości i w formie nieczytelnej (typowy PDF ma za dużo tekstu na stronę, żeby czytało się to komfortowo), albo mielą PDF-a i wypluwają goły tekst z całkowicie zdewastowanym składem (a często rozsypany). Jedno i drugie może być problematyczne, gdy czyta się np. podręczniki programowania, książki zawierają jakieś schematy, poglądowe rysunki itp. Czy coś takiego da się na jakimś czytniku czytać?

Będę wdzięczny za radę :roll:
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Maeg » wt 11.09.2012 21:35

Ale to pdf z drm czy bez? Bo jak bez to można skonwertować do innego pliku (epub, mobi zalezy co wybierzesz).
Na bardzo tanie czytniki nie ma co się łasić, bo to dziadostwo. Na Kindlu jeszcze pdfów nie testowałem, jutro dam znać.
"Gdyby to koty miały definiować świat, ważne miejsce zajmowałyby w nim pożerane dla zabawy muchy"
— M. John Harrison

Bistro Californium 
Awatar użytkownika
Maeg
Lord
Lord
 
Posty: 1523
Rejestracja: wt 16.10.2007 13:02
Lokalizacja: Łomianki/Wawa

Postautor: kurp » wt 11.09.2012 21:49

Nie wiem. A skoro nic mi nie wiadomo, to bez DRM, nie? :)

Konwersja do tych formatów, jak mniemam, obejmuje właśnie zmianę układu strony, co przy bardziej skomplikowanym składzie oznacza de facto rozsypanie...
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Maeg » wt 11.09.2012 22:21

Pytanie jak bardzo skomplikowany, jeśli jakieś typograficzne fiku-miku to tak. PDFy są "sztywne" i chyba żadne urządzenie sobie dobrze z nimi nie radzi.
"Gdyby to koty miały definiować świat, ważne miejsce zajmowałyby w nim pożerane dla zabawy muchy"
— M. John Harrison

Bistro Californium 
Awatar użytkownika
Maeg
Lord
Lord
 
Posty: 1523
Rejestracja: wt 16.10.2007 13:02
Lokalizacja: Łomianki/Wawa

Postautor: muad » pt 21.09.2012 13:43

Amazom w swojej ofercie czytnik 10 calowy kindle dx, na którym pdfy powinny wyglądać ok. Niemniej jednak gdy chcemy używać pdf jak podręcznik (wyszukiwanie, cofanie itp) to moim zdaniem czytniki są do tego zbyt wolne. Lepiej kupić jakiś tablet 10 calowy z szybkim procesorem. Wyjdzie taniej i efektywniej, w końcu tablet można używać i do innych rzeczy - a sam kindle dx jest po prostu za drogi.
Przy okazji Amazon wypuścił niedawno nowe czytniki, z regulowanym podświetleniem - dzięki czemu kontrast będzie pewie porównywalny z normalnym papierem.
muad
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 43
Rejestracja: pn 02.08.2010 14:56


Wróć do Ogólnie o literaturze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości