Strona 1 z 1

e ziny

Post: ndz 27.06.2004 18:43
autor: Vampdey
No to...

Nie cierpię czytać prozy/publicystyki z monitora, tako też e-zinów nie czytam.

Co powiecie o Polskich zinach poświęconych Fantastyce? Rzucać linkami, rzucać argumentami :P

Post: wt 29.06.2004 11:53
autor: Jakub Cieślak
Patrz, Vamp, to tak samo jak ja... Nie czytuję z ekranu pism. Wolę je sobie kupić i poczytać z papieru. Zatem ode mnie brak linka.

Post: wt 29.06.2004 19:59
autor: Fett
No ja podobnie do was panowie. Co prawda zależy o jakie ziny chodzi. Jeśli te o fantastyce, to w żadnym wypadku ich nie czytam, bo z monitora lektura to dla mnie męczarnia. Jeśli chodzi o ziny o grach (gry często tez mają tematykę fantastyczna)- te czytam. Praca w jednym z nich (Revolter) pozwoliła mi kochać te twory za to co przynoszą (często rzetelniejsze recki niż te z gazet). Ale fakt, faktem. Świerzego papieru z drukarni nic nie zastąpi :D

Post: pt 30.07.2004 21:27
autor: Gvynbleid
No ja w tej chwili czytam sobie nową Esensję http://www.esensja.pl/magazyn/2004/06/index.html

Wiele bardzo ciekawych artykułów, ale póki co na nadmiar tuszu w drukarce nie narzekam a podobnie jak wy z monitora czytać nie lubię. Niemniej jednak esensja wydaje mi się chyba jednym z najlepszych polskich e zinów, wiarygodne i obiektywne recenzje ot co.

Post: sob 31.07.2004 0:44
autor: rabbi
Inkluz. www.inkluz.pl Starszy zin, większość pewnie o nim słyszała. Poziom mają całkiem niezły, a sam polecam kącik RPG via Internet Ailen. =)

Tawerna RPG, ukazuje się bodajże w CD-ACTION, swoją stronę mają w przepastnych sieciach Valkirii. Poziom mieszany, czasem znajdę coś ciekawego, czasem czytać nie mogę.

Post: wt 08.02.2005 14:50
autor: Zuhar
Z czystym sumieniem mogę polecić Wieże Snów (http://wiezasnow.prv.pl).

Post: wt 08.02.2005 23:34
autor: Fett
Ostatnio przeglądam (niestety na całkowite czytanie czasu nie mam) następujące ziny:

http://www.reset-forever.com
http://ss-ng.com
http://www.zalogag.pl
http://www.wiezasnow.prv.pl

Polecam je gorąco :wink:

Post: wt 30.08.2005 23:03
autor: butterball

Post: czw 23.08.2007 9:30
autor: Shakal
A co musialby zawierac ZIN internetowy, by przekonac do siebie ludzi, ktorzy lubia poczuc zapach papieru? :)

Dobra oprawa graficzna w polaczeniu z niezlymi tekstami, krotkimi, acz poczytnymi? Postawienie w glownej mierze na grafike, a 30% teksty? Same teksty?

Czy taki ZIN powinien byc krotki, dlugi? 20 stron ale samych dobrych tekstow czy 40, w polowie dobrych, a reszta takich do poczytania sobie na luzno? Ile stron to juz za duzo? Widzialem wiele ZINow na roznych stronach, niektore po 100-150(!) stron nawet. Na moje oko nikt czegos takiego nie przeczyta.

Czy taki ZIN internetowy wydany na przyklad w PDF'ie powinien miec forme przyjazna do wydruku( to znaczy kodowanie obrazow na CMYK oraz wiecej bieli nizli czerni[ograniczenie kosztow wydruku w domowych warunkach])? Czy mozna to sobie calkowicie odpuscic i postawic na soczysta grafike, przyjemna dla oka, mila w czytaniu i przesuwaniu kursora?

Co Waszym zdaniem nalezaloby by zrobic by ZIN byl jak najbardziej popularny? Skupienie sie na jednym konkretnym temacie[RPG, literatura, film]? Czy fantasy jest zbyt obszernym tematem, przy jednoczesnym zbyt malym nakladzie na fantasy w poszczegolnych wymienionych, by kazdym zajmowac sie osobno?

Czy profesjonalnie wydawany ZIN internetowy bylby w stanie wskrzesic swiat RPG i fantasy w Polsce... No i jesli ktos ma jakies pojecie czy cos takiego jest w stanie na siebie samo zarobic?

Prowadzilem kiedys mini e-zina z kolegami z Badlands (ktore jakies 3 lata temu na dobre zniknelo z internetu - brak czasu autorow), mielismy cos 1500 prenumeratorow(hasla do listy mailingowej niestety juz nie pamietam :) ], stad moje zainteresowanie czy warto sie w to pakowac. Co Waszym zdaniem przyciagnie najwieksze rzesze ludzi? Zaznaczam, z zalozeniem, ze projekt jest robiony dla szerszego grona czytelnikow, nie zas dla ludzi o jakims kosmicznie wysublimowanym guscie. Co nie znaczy, ze teksty nie beda na poziomie. Jak juz mowilem mialyby byc rozrywka, a nie klimatyczna mordega na temat klimatu itp.

Jakies sugestie? Byc moze bede wracal do pisania niedlugo, choc to pewne nie jest. Dyskusje mozna potraktowac bardzo ogolnie. W sumie to i tak do tej pory ludzie pisali ze po prostu lubia papier :). Ale co [na przyklad z powyzszych rzeczy]zrobic, by magazyn internetowy choc troche mogl dorownac papierowemu?

Zdecydowanie i z nasileniem zachecam do dyskusji :)

Jakub 'Shakal' Klich

Post: czw 23.08.2007 11:03
autor: Chaon
Moim zdaniem nie powinno się z internetu próbować zrobić czegoś czym nie jest, czyli papierowego czasopisma stanowiącego zamkniętą całość i skazanego na pewną periodyczność. Uważam, że magazyn jest przeżytkiem w zestawieniu z portalem, który jest uaktualniany na bieżąco, a nie z określoną częstotliwością - jeśli odbiorca załóżmy raz na trzy dni otrzyma nowy artykuł to bez problemu znajdzie 15 minut wieczorem na przeczytanie artykułu. Jeśli zaś na raz zasypie go 20 artykułów, będzie mu trudniej znaleźć na to czas z tego względu, że magazyn elektroniczny to nie papier, który możesz wziąć ze sobą wszędzie i poczytać w tramwaju gdy nie masz nic do roboty i się nudzisz. Oczywiście znalezienie godziny lub kilku na czytanie nie powinno być dla większości ludzi problemem, ale małe dawki informacji są bardziej przystępne dla ogółu. Podsumowując kwestię ilości informacji uważam, że jednorazowa dawka artykułów powinna wynosić od 1 do 3.
Jeśli chodzi o postać samego portalu to uważam, że najlepiej jest zrobić to na silniku blogowym, z których polecam WordPress lub joggera. Uważam tak z nastęujących powodów:
1. System taki jest łatwy w prowadzeniu i od razu ma zaimplementowane redagowanie przez wiele osób.
2. Posiada wbudowany (lub uzyskiwany przy pomocy rozszerzeń) system kanałów informacyjnych co jest moim zdaniem obecnie najlepszym sposobem na dostarczanie informacji użytkownikowi. Raz, że świetnie się nadaje do małego dawkowania informacji o którym wspomniałem, dwa że użytkownik może sobie rssy pozostawić w czytniku i zachowując powiadomienie o nowych artykułach przeczytać je w weekend, oraz trzy, że rssy z krótkim (kilkuzdaniowym) opisem treści artykułu pozwalają użytkownikowi szybko zorientować się czy chce go przeczytać, czy nie.
3. Posiada wbudowany lub możliwy do wdrożenia przy pomocy rozszerzeń sytem tagów którymi można oznaczyć artykuły i ułatwić użytkownikom wyszukiwanie po nich treści.
4. Posiada system komentowania artykułów, co dla użytkowników zawsze jest plusem bo wolności nigdy za wiele, a i dla redaktorów może być źródłem cennych uwag.
W kwestii budowy samych artykułów to mam do powiedzenia tylko tyle, żeby unikać długich bloków tekstu i dzielić je na kawałki podtytułami, a jeśli artykuł jest bardzo długi to zrobić podział na strony, tak jak jest to w tematach na tym forum. Kolumna tekstu nie powinna być szersza niż 60-70 znaków, bo powyżej tego źle się czyta.
Jeżeli chodzi o grafikę i kolorystykę, to trzeba zapewnić puste obszary na stronie, na których mogłoby odpocząć oko, zapewnić odpowiedni kontrast między kolorem czcionki, a kolorem tła, unikać wszelkich migoczących rzeczy, jaskrawych kolorów itp. nieprzyjemnych dla oka zjawisk.

To tyle z mojej strony na temat formy. Na temat zawartości i tego jaka tematyka w magazynie powinna być to nie mam nic do powiedzenia na ten temat bo fantastyką się już nie interesuję prawie w ogóle.

Jeśli Twój portal stałby się popularny to mógłby na siebie zarobić choćby poprzez reklamy google.

Post: czw 23.08.2007 11:23
autor: Shakal
Dobrze, moze nie robienie z internetu czegos czym nie jest, natomiast przy zalozeniu, ze kiedys takie pismo bedzie wydawane na papierze w jakims konkretnym nakladzie, wydawanie go na przyklad przez pol roku do roku w ten wlasnie sposob(co miesiac badz dwa), nie bedzie stanowilo swoistej formy reklamy? Moze to na przyklad posluzyc zebraniu opinii od szerokiego grona uzytkownikow sieci. Z tego, co zdazylem zaobserwowac czasopisma, ktore pojawiaja sie bez zadnej zapowiedzi, bez szerszej reklamy dosc szybko koncza. Krotko mowiac koncza tak pisma pojawiajace sie znikad. Gdyby natomiast okazalo sie, ze jest poczytne i zdobylo rzesze fanow, moze warto by to ciagnac. Coz, mysle ze jest to pole na ktorym warto troche powojowac :).

Z tego, co sie orientuje to jest wiele czasopism internetowych(zwlaszcza za granica), ktore maja swoich czytelnikow(nieraz w dziesiatkach tysiecy, choc dokladnych danych niestety nie jestem w stanie podac). Dlaczego by nie sprobowac? Jest pewna luka w czasopismach o fantastyce, sci-fi. Mnie tam obecnie wydawane nie zadowalaja. Taki ZIN ma jedna zasadnicza zalete - piszesz, ze ktos od czasu do czasu wpadnie na portal przeczytac artykul w pietnascie minut - majac takiego PDF'a na dysku mozna do niego zajrzec w kazdej chwili, jeden artykul w jeden dzien, w nastepny inny i tak dalej. Jasne, ze nie to to samo co regularne przegladanie sieci, czy czytanie pisma w autobusie, ale w tym momencie praktycznie potrzebujesz netu tylko do pierwszego sciagniecia. Udana forma graficzna z pewnoscia potrafilaby w jakis sposob przyciagnac ludzi, zwlaszcza tych mlodszych, ktorzy tez przeciez kiedys moga grac w RPGi lub zainteresowac sie tym swiatkiem.

Tak czy siak dzieki za uwagi :-). Milo, ze mozna tu spotkac jeszcze ludzi ze starej gwardii :)

Jakub 'Shakal' Klich

Post: sob 25.08.2007 21:51
autor: Jander
E-zinów nie czytam, bo rzadko znajduję tam pożądaną treść - jak są recenzje filmów, to nie tych, które mnie interesują, jak są recenzje książek, to nie tych, które czytam, jak są artykuły o RPGach... no cóż, ich prawie w ogóle nie ma.
Zdecydowanie bardziej wolę czytać artykuły ukazujące się z dnia na dzień niż dostawać kupę artykułów raz na miesiąc.
Ja częściej patrzę w przeglądarkę niż bezpośrednio w swój dysk, więc wolę artykuły poza pdfem. Często ściągam e-ziny na dysk i potem o nich zapominam. O miesięcznikach łatwo jest zapomnieć, natomiast gdy informacje o nowych artykułach otrzymuje się codziennie to trudno jest zapomnieć.
Jeśli chodzi o RPG to jest tu duża pustka. A przydałyby się informacje o zagranicznych systemach, recenzje i oczywiście artykuły typowo rpgowe czyli przygody, profesje, pomysły itp - od niedawna znowu gram, więc dla takich rzeczy na pewno czytałbym zin.
Nie zawsze posiada się wybitne teksty, więc nie widzę problemu by wydawać także te tylko dobre.
Na papierze gazet prawie w ogóle nie czytuję, bo nie mam tyle czasu i chęci, żeby czytać wystarczająco dużo artykułów, by zakup się opłacał.
Może jeszcze mnie coś najdzie później, jestem zmęczony po powrocie z wypoczynku, ale do inicjatywy zachęcam, bo brakuje mi dobrych RPGowych tekstów.
pozdrawiam
ps: to Badlands mnie tu przyciągnęło właśnie :wink:

Post: sob 01.09.2007 20:01
autor: Alganothorn
To, co jest dla mnie najważniejsze to spisy treści i opcje wyszukiwania - jeśli biorę do ręki tygodnik/miesięcznik/inne pismo papierowe, zaczynam od spisu treści, żeby wybrać to, co mnie interesuje;
podobnego mechanizmu oczekuję od dowolnego odpowiednika netowego z tym, że w tym przypadku oczekuję jeszcze wygodnej formy wyszukiwania (np. po kluczowym słowie w danej kategorii tekstów);
czy będzie to 30 artykułów raz na miesiąc, czy codziennie jeden to mnie mało rusza - i tak częściej, niż dwa razy w miesiącu nie zajrzę, przejrzę, czy coś mnie interesuję, zassę na dysk i przeczytam w wolnej chwili (z ekranu lub po wydruczeniu);
grafika jest dla mnie raczej wodotryskiem, który ma odwrócić uwagę od niedociągnięć w treści - przykre, ale na ogół tak jest, im lepsza grafika, tym więcej miewam do zarzuceniu samym tekstom, choć, rzecz jasna, są liczne wyjątki (najlepsze serwisy mają świetną grafikę i teksty na poziomie, ja tu piszę tylko o ogólnej zasadzie i wrażeniach);
miło by było zaimplementować inteligentny, modyfikowalny system powiadamiania (analogiczny do wyszukiwania - interesuje mnie cokolwiek o autorze X, albo tylko recenzje jego książek etc.);
na pewno dużym atutem wszelkich form netowych są linki i warto o tym pamiętać - podpięcie do artykułu linków do biogramu autora, jego bibliografii etc. to mały wysiłek, a czasami bardzo ułatwia życie czytelnikowi - autorzy wersji papierowych mogą o czymś takim tylko pomarzyć, próby zawarcia tylu informacji przekształciłoby każdy magazyn fantastyczny w coś rozmiarów Czworoksięgu Ziemiomorza...
pozdrawiam

Post: śr 05.09.2007 11:52
autor: Rheged
Temat o periodykach sieciowych, a nie ma najlepszego - Fahrenheit. Zdecydowanie najmocniejszy na polskiej strefie internetowej ;). Full recenzji, pisanych starannie i dość "staromodnie" (co tu oznacza - bez spoilerów, streszczeń - czyli tak jak powinna recenzja wyglądać). Opowiadania zdolnych, młodych autorów i niekiedy ciekawa publicystyka (od siebie polecam teksty o bajeczkach japońskich by Bebe), ale z tym jest już różnie, choć i tak lepiej niż w jakimkolwiek pseudoportalu.

Wyaje mi się, że w internecie najważniejsza powinna być treść, aby przykuć czytelnika, bowiem ten rzadko czyta z ekranu. Niebanalne podejście do tematu, etc. Na portalach rzadko kiedy takie coś się znajduje. Portale to głównie źródło informacji, a nie ciekawych i specjalnie udanych tekstów.

No i autoreklamę uskutecznię - Creatio Fantastica