Nowa Fantastyka

Prasa przez Was czytana

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Nowa Fantastyka

Postautor: Fidel-F2 » pt 30.07.2021 10:22

Nowa Fantastyka 11 (446) 2019

Kochałam Zbyszka Cybulskiego - Piotr Górski
Bardzo dobrze, nowocześnie, napisane opowiadanie. Wieloaspektowe, przemyślane. Mamy tu hołd (może to za duże słowo? "wspomnienie" chyba jednak za słabe) dla Zbyszka Cybulskiego, rozważania nad AI, nad sednem człowieczeństwa w obliczu rozwoju technologicznego, nad kierunkami rozwoju społecznego i na koniec komentarz do dramatycznej i coraz bardziej pogarszającej się sytuacji polityczno-społecznej w Polsce (opowiadanie jest z 2019 roku więc autor nie mógł wiedzieć o geologicznych rozmiarów barbarzyństwach, jakich dopuści się władza w nadchodzącym czasie). Mimo, iż tematy są dość popularne, autorowi udało się przedstawić kilka oryginalnych myśli. Górski zauważa przemiany w patrzeniu na świat, zmiany języka, celnie punktuje nacjonalistycznych przygłupów, ale dostaje się też lewackim absurdom. Nerw wzrokowy poraziło mi użycie słowa "chodź" w miejsce "choć". To jest straszne.
8/10

Dziewczyna z papieru i ognia - Krzysztof Rewiuk, Krzysztof Matkowski
Opowieść z nastrojem, z odbrązowiającymi odwołaniami do romantycznych tuzów - Mickiewicz, Słowacki, Chopin - zarówno na poziomie artystycznym jak i biograficznym, z lekką kpiną z dziewiętnastowiecznych środowisk niepodległościowych. Rzecz napisana z jajem i dystansem. Jedynie fabularnie opowieść jest zasadniczo nijaka. Wygląda jak wyrwany fragment, bez początku i sensownego końca, utwór formalnie niezamknięty, niekompletny.
6,5/10

Żagle na horyzoncie - Marta Sobiecka
Jest pomysł fabularny, jest manifest - precz z eutanazją. I nawet styl raczej w porządku. Niestety rzecz jest niedopracowana warsztatowo, tekst aż prosi się o redakcję, której chyba całkiem zabrakło. Błędy logiczne, rzeczowe, semantyczne. Momentami, takie na siłę naciąganie gaci pod tezę. Szkoda.
6/10

Przyjaciele Masquelayne'a Niezrównanego - Matthew Hughes
Jakaś siakaś humoreskowa popierdułka, fabularyzowany zapis rozgrywki w grze karcianej. Na szczęście jest w tym dystans. Napisane przyzwoicie, ale bez nijakiej treści dodanej. Średniak.
5,5/10

Broń doskonała - Elizabeth Bear
Znów rozważania o AI, tyle że tym razem to AI jest bardziej ludzka od człowieka. Przyzwoity, ale lekko afektowany średniak.
6/10

Publicystyka:
Marek Starosta pisze o tym, że któregoś dnia technologia pożre nas w całości. Przemysław Pawełek bierze na warsztat temat Watchmenów. Ominąłem, ileż można. Przemysław Pieniążek analizuje "W paszczy szaleństwa" Carpentera, nie jestem fanem, przebiegłem tylko wzrokiem, ale dla zainteresowanych to chyba wartościowa rzecz. Witold Vargas, w swoim cyklu, prezentuje kilka opisów zwierząt z "Fizjologa", nie uciekając przy tym od komentarza. Interesujące i miejscami humorystyczne z perspektywy. Andrzej Kaczmarczyk opisuje historię Rodziny Addamsów. Haska i Stachowicz prezentują sylwetkę Alberta Robidy, zapomnianego tuza dziewiętnastowiecznej fantastyki. Po przeczytaniu artykułu, choć raczej nie jestem fanem tego typu archeologii, nabrałem ochoty na lekturę jakiegoś dzieła pana Alberta. Wywiad z Davidem Selzerem ominąłem, nie dla mnie, wzmiankuję tylko kronikarsko. Kosik rozważa przyszłość w kontekście chaosu językowego, cała Ziemia jako Wieża Babel. Kołodziejczak przygląda się względności czasu w kontekście długości życia człowieka. Orbitowski, na przykładzie filmu Crawl, zauważa, że nawet horror czasem ma ręce i nogi. I odrobinę sensu.

Recenzje:
Zupełnie nieźle, poza jednym wyjątkiem. Recenzją Cieplarni - rażąco schematyczną, stereotypową, bez cienia jakieś myśli dodanej. Do takiej wypowiedzi, recenzent nawet nie musiał książki czytać. I chyba nie czytał.

Komiks:
Kur i Bednarczyk, Lil i Put. Graficznie w standardzie 3/10, ale tym razem z jakiś pomysłem 5/10.

Numer zupełnie niezły literacko, przy czym przewaga zdecydowanie po polskiej stronie. Przestrzeń pozaliteracka pisma coraz bardziej przestaje dla mnie mieć wartość. Chyba za długo w tym siedzę.
7,5/10
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Książę
Książę
 
Posty: 2687
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nowa Fantastyka

Postautor: Ziuta » sob 07.08.2021 0:49

Fidel-F2 pisze:Kochałam Zbyszka Cybulskiego

Dzięki za miłe słowa! Uważam wprawdzie, że autor nie jest od interpretowania własnych tekstów, a one, poza jakimiś ekstremalnymi przypadkami, powinny mówić za siebie, ale rzucę ciekawostką: opowiadanie ukazało się jesienią 2017, ale skończyłem je prawie dwa lata wcześniej, w grudniu 2017. Później już niczego nie zmieniałem. Poza redakcją, rzecz jasna, ale to było poprawianie niezręczności, a nie treści.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 296
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: Nowa Fantastyka

Postautor: Fidel-F2 » sob 07.08.2021 8:56

Ziuta pisze: opowiadanie ukazało się jesienią 2019
poprawiłem

no to tym bardziej nie mogłeś wiedzieć

enyłej, gratuluję dobrej roboty

kolejna tożsamość rozszyfrowana :wink:
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Książę
Książę
 
Posty: 2687
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nowa Fantastyka

Postautor: Ziuta » ndz 08.08.2021 19:26

Fidel-F2 pisze:kolejna tożsamość rozszyfrowana :wink:

Tylko nie pomyl mnie z tym drugim :wink:
Po prostu chciałem na swoim przykładzie pokazać, że cykl wydawniczy nawet w dzisiejszych czasach bywa długi i nieraz coś, co wydaje się wstrzeleniem w temat albo szybką ripostą, jest zwykłym zbiegiem okoliczności. Na pewno jest tak u mnie, bo nie potrafię pisać szybko, a pomysł musi mi się długo uleżeć, zanim będzie się do czegoś nadawał. Teraz skrobię coś, nad czym luźno myślę od dwóch lat, rozwiązanie przyszło mi do głowy pół roku temu, a teraz dopiero zaczynam pisać. Zanim skończę i ewentualnie gdzieś opublikuję, sto razy wszystko się pozmienia w świecie.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 296
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: Nowa Fantastyka

Postautor: Fidel-F2 » pn 09.08.2021 10:53

Widać podprogowo bardzo wcześnie wylapujesz trendy rzeczywistości. :drinking:

Dawno, dawno temu pewnie byłbyś świetnym materiałem na jakiego wieszczka. :wink:
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Książę
Książę
 
Posty: 2687
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Poprzednia

Wróć do Czasopisma, Gazety i Magazyny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron