"Zawyżane" ceny w księgarniach sieciowych?

Dyskusje o rynku wydawniczym

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

"Zawyżane" ceny w księgarniach sieciowych?

Postautor: Janusz S. » wt 06.09.2016 16:02

Nie wiedziałem gdzie o tym napisać, więc zdecydowałem się podciągnąć pod "rynek wydawniczy" chociaż nie zdziwię się jak zaraz nadbiegnie Shadow z pochodnią i mnie wyegzorcyzmuje. Kiedyś już chyba o tym tu wspominałem, ale ostatnio zjawisko to wkurza mnie coraz częściej.
Niektóre księgarnie stosują taką niemiłą sztuczkę (najczęściej widzę to na dobre-ksiazki.pl). Załóżmy, że jestem stałym klientem i wchodzę na stronę księgarni i wyszukuję sobie książkę Robin Hobb. Przykład poniżej. Adres strony: http://www.dobre-ksiazki.com.pl/wyprawa-skrytobojcy-p478766.html
Obrazek
W tym samym czasie osoba, która nigdy nie kupowała w tej księgarni wchodzi na ceneo i wyszukuje tę samą książkę, znajduje tę samą księgarnię i korzysta z linka na ceneo: http://www.dobre-ksiazki.com.pl/wyprawa-skrytobojcy-p478766.html?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc
Wynik poniżej:
Obrazek.
Różnica wynosi 5,39 zł i tak jest ze wszystkimi książkami. Obie oferty sklepu wyświetliłem w odstępie kilkunastu sekund.

Jeśli postąpicie w odwrotnej kolejności (lub odświeżycie pierwszy link po otwarciu drugiego), strona księgarni będzie wam wyświetlała już tylko wyłącznie cenę niższą, "zapominając" o tym, że jeszcze przed chwilą usiłowano wam sprzedać tę samą książkę drożej.

Czy tak powinno się traktować stałego klienta?
Czy to legalne, żeby sklep utrzymywał dwa zestawy cen w tym samym czasie bez ogłaszania promocji dla użytkowników serwisu ceneo (tajna promocja?).
Chętnie poczytam, co o tym sądzą kupujący.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5833
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: "Zawyżane" ceny w księgarniach sieciowych?

Postautor: Shadowmage » śr 07.09.2016 10:09

Jedni zakładają dwie różne księgarnie z różnymi cenami, inni stosują takie techniki. Nie wiem jak powinno być w świetle prawa i czy to legalne (pewnie jest jakaś luka podpadająca pod promocje czy specjalne zamówienia), ale z pewnością jest to robienie klienta w balona. Ale to mi przypomina praktyki sieci komórkowych i innych operatorów, którzy dla nowych klientów mają lepsze oferty niż dla obecnych, chcących przedłużyć umowę.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20729
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: "Zawyżane" ceny w księgarniach sieciowych?

Postautor: Janusz S. » czw 08.09.2016 21:59

No cóż, przynajmniej widać, że nikogo to specjalnie nie interesuje. Może wszyscy kupują w ępiku... :0X:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5833
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: "Zawyżane" ceny w księgarniach sieciowych?

Postautor: nosiwoda » śr 14.09.2016 9:14

No, niezbyt, bo nie korzystam z tej właśnie księgarni. A w tej, z której korzystam, takich praktyk nie zauważyłem.

Za to nieco podobną kwestię zauważyłem w przypadku bookdepository.com oraz bookdepository.co.uk - ceny są czasem odmienne. Zapewne wynika to z przeliczeń walutowych, chociaż niekoniecznie, bo jeśli dobrze pamiętam, to zdarzało się, że ceny były odmienne o więcej niż wynikałoby z takich przeliczeń.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4958
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Wydawnictwa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron