Ursula K. Le Guin

Wszystko o literaturze zagranicznej

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Ursula K. Le Guin

Postautor: kurp » pn 14.01.2008 20:00

"Lewa ręka ciemności" Ursula Le Guin

Wstyd się przyznać, ale LeGuin nie znam, a ilekroć zamierzam ugryźć, rozbijam się o problem co-jest-kontynuacją-czego, a co-można-czytać-niezależnie.
Czy wymieniona tu pozycja może zostać przeczytana bez znajomości innych tomów? Czy istnieje jakiś logiczny, sensowny porządek konsumpcji dorobku LeGuin? :roll:
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: toto » pn 14.01.2008 20:12

kurp pisze:Czy wymieniona tu pozycja może zostać przeczytana bez znajomości innych tomów? Czy istnieje jakiś logiczny, sensowny porządek konsumpcji dorobku LeGuin? :roll:

Tak.
Jeśli chodzi, o kolejność. Ja czytałem dość przypadkowo, to co wpadło mi w ręce (poza cyklem o Ziemiomorzu, który czytałem w miarę po kolei) i nigdy nie miałem problemu z kompatybilnością.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: Shadowmage » pn 14.01.2008 23:12

Pozwoliłem sobie na bazie pytania kurpa wydzielić oddzielny wątek na dyskusje o tej autorce.
Jak już napisał toto "LRC" można czytać bez znajomości innych książek autorki. A naprawdę warto, chyba najlepsze co napisała (a przynajmniej co mi wpadło w łapki i przeczytałem).
Ogólnie książki z serii o Ekumenie można czytać dosyc dowolnie, choć w niektórych przypadkach pewna kolejność jest mile widziana.
Ostatnio zmieniony pn 14.01.2008 23:34 przez Shadowmage, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: kurp » pn 14.01.2008 23:27

I ten temat, dotyczący znaczącej postaci, w którym pojawią się dziesiątki, setki postów, już na wieki będzie się otwierał popisem mojej ignorancji?? Veto! :D

Nawiasem - pytanie moje o LeGuin wzięło się stąd ;)
Dzięki za informacje.
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Shadowmage » pn 14.01.2008 23:36

Dzięki temu będziemy mogli śledzić Twoje postępy, zdobywanie kolejnych szlifów w starciach z prozą Le Guin :twisted:
Fajny dwupak, gdyby nie to że mam jedną z książek to bym kupił. Tak jednak bardziej mi się opłaca pojedynczy kieszonkowi "Wydziedziczeni".
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: MadMill » wt 15.01.2008 11:46

Kurp - kupuj i czytaj. Co tu więcej pisać. ;P

W "Lewej ręce ciemności" i "Wydziedziczonych" są takie niby słowniczki - chyba na końcu powieści, one trochę rozjaśniają prawa, miary czasu itd rządzące całą Ekumeną. Więc nie powinno być problemu ze zrozumieniem jeśli chodzi o stronę budowy świata. Przed tymi dwoma powieściami były jeszcze trzy pierwsze, często też nazywane Trylogią Hain - trochę naciągana ta nazwa, bo i całość Ekumeny często nazywa się cyklem haińskim - czy jakoś tak. ;) A kolejność jako taka to:
1. Świat Rocannona
2. Planeta wygnania
3. Miasto złudzeń
4. Lewa ręka ciemności
5. Słowo "las" znaczy "świat"
6. Wydziedziczeni
7. Cztery drogi ku przebaczeniu - opowiadania z uniwersum Ekumeny
8. Opowiadanie świata

Opowiadania dotyczące Ekumeny są też w zbiorach: "Wszystkie strony świata", "Urodziny świata" i nie wydanym u nas "A Fisherman of the Inland Sea". Jaka jakość nie wiem, bo tego nie czytałem. ;)

Kolejność wg. dat wydań na zachodzie. ;) A Ekumena to dla mnie miodzio. :D
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do Literatura zagraniczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości