Strona 1 z 1

Ursula K. Le Guin

Post: pn 14.01.2008 20:00
autor: kurp
"Lewa ręka ciemności" Ursula Le Guin

Wstyd się przyznać, ale LeGuin nie znam, a ilekroć zamierzam ugryźć, rozbijam się o problem co-jest-kontynuacją-czego, a co-można-czytać-niezależnie.
Czy wymieniona tu pozycja może zostać przeczytana bez znajomości innych tomów? Czy istnieje jakiś logiczny, sensowny porządek konsumpcji dorobku LeGuin? :roll:

Post: pn 14.01.2008 20:12
autor: toto
kurp pisze:Czy wymieniona tu pozycja może zostać przeczytana bez znajomości innych tomów? Czy istnieje jakiś logiczny, sensowny porządek konsumpcji dorobku LeGuin? :roll:

Tak.
Jeśli chodzi, o kolejność. Ja czytałem dość przypadkowo, to co wpadło mi w ręce (poza cyklem o Ziemiomorzu, który czytałem w miarę po kolei) i nigdy nie miałem problemu z kompatybilnością.

Post: pn 14.01.2008 23:12
autor: Shadowmage
Pozwoliłem sobie na bazie pytania kurpa wydzielić oddzielny wątek na dyskusje o tej autorce.
Jak już napisał toto "LRC" można czytać bez znajomości innych książek autorki. A naprawdę warto, chyba najlepsze co napisała (a przynajmniej co mi wpadło w łapki i przeczytałem).
Ogólnie książki z serii o Ekumenie można czytać dosyc dowolnie, choć w niektórych przypadkach pewna kolejność jest mile widziana.

Post: pn 14.01.2008 23:27
autor: kurp
I ten temat, dotyczący znaczącej postaci, w którym pojawią się dziesiątki, setki postów, już na wieki będzie się otwierał popisem mojej ignorancji?? Veto! :D

Nawiasem - pytanie moje o LeGuin wzięło się stąd ;)
Dzięki za informacje.

Post: pn 14.01.2008 23:36
autor: Shadowmage
Dzięki temu będziemy mogli śledzić Twoje postępy, zdobywanie kolejnych szlifów w starciach z prozą Le Guin :twisted:
Fajny dwupak, gdyby nie to że mam jedną z książek to bym kupił. Tak jednak bardziej mi się opłaca pojedynczy kieszonkowi "Wydziedziczeni".

Post: wt 15.01.2008 11:46
autor: MadMill
Kurp - kupuj i czytaj. Co tu więcej pisać. ;P

W "Lewej ręce ciemności" i "Wydziedziczonych" są takie niby słowniczki - chyba na końcu powieści, one trochę rozjaśniają prawa, miary czasu itd rządzące całą Ekumeną. Więc nie powinno być problemu ze zrozumieniem jeśli chodzi o stronę budowy świata. Przed tymi dwoma powieściami były jeszcze trzy pierwsze, często też nazywane Trylogią Hain - trochę naciągana ta nazwa, bo i całość Ekumeny często nazywa się cyklem haińskim - czy jakoś tak. ;) A kolejność jako taka to:
1. Świat Rocannona
2. Planeta wygnania
3. Miasto złudzeń
4. Lewa ręka ciemności
5. Słowo "las" znaczy "świat"
6. Wydziedziczeni
7. Cztery drogi ku przebaczeniu - opowiadania z uniwersum Ekumeny
8. Opowiadanie świata

Opowiadania dotyczące Ekumeny są też w zbiorach: "Wszystkie strony świata", "Urodziny świata" i nie wydanym u nas "A Fisherman of the Inland Sea". Jaka jakość nie wiem, bo tego nie czytałem. ;)

Kolejność wg. dat wydań na zachodzie. ;) A Ekumena to dla mnie miodzio. :D