Hal Duncan i jego "Welin"

Wszystko o literaturze zagranicznej

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Hal Duncan i jego "Welin"

Postautor: Shadowmage » sob 07.10.2006 7:15

"Welin" to druga książka ukazująca się w serii "Uczta wyobraźni" wydawanej przez Wydawnictwo Mag. Mają się w niej ukazywać książki ambitne, pokazujace nowe trendy i.... nie gwarantujące sukcesu finansowego :) "Sam "Welin" był nominowany do kilku prestiżowych nagród, więc oczekiwania są spore. Jak się do tego odnosicie?

Pierwsze wrażenia z książki - po 100 stronach. Duncan ma w sobie coś z Dukaja - mózg się lasuje i uszami wypływa jak próbuje się dojść, o co w tym wszystkim chodzi, gdzie jest nić przewodnia :) Cóż, mi to za badrzo nie przeszkadza, ale zdaje sobie sprawę, że dla wielu osób takie utrudnienie odbioru będzie zniechęcające.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: ASX76 » sob 07.10.2006 8:40

Zatyczki do uszu powinny zapobiec dalszym wyciekom mózgu. :P :wink:
Ale na lasowanie to już nic nie poradzę. :wink:

"Welin" jest niewątpliwie knigą wymagającą większego zaangażowania i skupienia. Człowiek czytając wreszcie czuje, że ma coś takiego jak UŻYWANY mózg... Ktoś bardzo przyzwyczajony do literatury typu: lekka i łatwa w odbiorze może paść jak kawka już na początku.
Chwała MAG-owi za to, że w Uczcie Wyobraźni ukazują się tak ambitne i ciekawe pozycje jak "Wieki światła" czy "Welin". Mam nadzieję, że ten trend się utrzyma.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Postautor: Shadowmage » ndz 08.10.2006 13:29

W porównaniu z "Welinem", to "Wieki światła" był przyjemną i lekkostrawną lekturą :) Także popieram wydawanie ambitnych pozycji - przynajmniej od czasu do czasu, bo przecież wydawca w życiu nie utrzymałby się z publikacji książek wyłącznie dla wąskiego grona odbiorców o wysublimowanych gustach :)

Na ocenę "Welinu" pokuszę się w pełni dopiero po skończeniu książki, bo nie zwykłem oceniać powieści po 1/4. Co prawda w przypadku MacLeoda po kilku stronach wiedziałem, że to będzie wielka książka, a tutaj mam jeszcze wątpliwości, bo zależy to od tewgo, jak wszystko zostanie połączone.

A co do jakości kolejnych książek z "uczty wyobraźni" to nie musisz się martwić. Na pewno będą to kolejne tomy MacLeoda i Duncana oraz podobno najnowsza książka Thomasa Pynchona - "Against the Day". To moze dopiero być wyzwanie :)
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Gość » pn 09.10.2006 12:06

Shadow, żyjesz. Zatyczki polecane przez ASXA poskutkowały? :)
Gość
 

Postautor: AM » pn 09.10.2006 12:08

Ten post powyżej jest mój, jakby co. Zapomniałem się zalogować :oops:
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Postautor: ASX76 » pn 09.10.2006 12:51

Shadow :arrow: Martwię się nie o jakość (bo AM zna się na rzeczy jak mało kto), lecz o to, czy dalsze wydawanie książek z tej serii będzie opłacalne.
Coś mi się zdaje, że zatyczki zbytnio Ci nie pomogły. :wink:
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Postautor: AM » pn 09.10.2006 12:53

Na 3 "wtopy" rocznie możemy sobie pozwolić. Nie poddamy się. I z niecierpliwością czekamy na 3 Eragona i kolejne tomy Barry'ego Trottera :wink:
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Postautor: Shadowmage » pn 09.10.2006 13:20

Żyję, żyję - spokojnie :) Weekend miałem przepakowany różnymi zajęciami, to książką się nie zajmowałem, ale dziś do niej siadam i oczywiście podzielę się dalszymi wrażeniami.

PS. I sprawiłem sobie ładne korkowe zatyczki :P
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Shadowmage » wt 10.10.2006 8:18

Jestem kawałek za połową "Welinu". Dla mnie kluczowe stały się okolice 150 strony. Nagle wszystko(no prawie) zaczęło się zazębiać, pasować do siebie i ukazała mi się wizja ogółu :) W każdym razie czyta się teraz znacznie łatwiej i przyjemniej, nie przeszkodziło mi w tym nawet rozpoczęcie drugiej części, gdzie dochodzą nowe odwołania i nawiązania.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Shadowmage » pt 13.10.2006 12:05

Skończyłem "Welin". Wkrótce powstanie recenzja, ale potrzebuję nieco czasu na przetrawienie i przemyślenie, bo nie była to łatwa lektura. Czytało się dobrze, ale powoli, cały czas będąc skoncetrowanym. Książka robi wrażenie, choć jak ktoś słusznie zauważył na innym forum - możliwe, że bardziej podziwia się wyobraźnię autora niż samą książkę.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: AM » pt 13.10.2006 13:40

Shadow, gratuluję :) .


A tak na poważnie, pisarze fantastyczni zwykle nie zmuszają nas do takiego wysiłku i w tym cały problem. Odwykliśmy od tego, że książka może być wyzwaniem intelektualnym. Przy Duncanie wysiada nawet, żeby daleko nie szukać, Dukaj, który przemyca w swoich dziełach niesamowite pomysły, ale nie eksperymentuje w takim stopniu ze strukturą powieści i jezykiem, jak autor Welinu. W tej sytuacji czytelnik stoi przed podwójnym wyzwaniem. Po pierwsze, musi zapanować nad niezwykle bujną wyobraźnią . Po drugiej połapać w nietypowej, jak na fantastykę strukturze opowieści. Ale kiedy już wyjdzie z tej walki zwycięsko, zostanie podziesięciokroć wynagrodzony.

Dla mnie Welin to taka książka, która sprawia, ze odzyskuję wiarę w literaturę fantastyczną, że zaczynam wierzyć (wypalony po lekturze dziesiątek podobnych fabuł), iż to wszystko ma sens. Że ciągle istnieją niezgłębione pokłady wyobraźni, czekające na odkrycie. I, że Literatura przez duże "L" to nie tylko domena "głównonurtowców". A że nie jest fajnym czytadłem? Nie szkodzi. Tych mamy pod dostatkiem.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Postautor: Shadowmage » pt 13.10.2006 15:00

AM pisze:Shadow, gratuluję :) .


Dziękuję bardzo :)

A tak na poważnie, pisarze fantastyczni zwykle nie zmuszają nas do takiego wysiłku i w tym cały problem. Odwykliśmy od tego, że książka może być wyzwaniem intelektualnym.


To jest prawda... Cóż, pewnie jest to po części spowodowane tym, że fantastyka od samego początku była przede wszystkim prostą rozrywką, która co najwyżej przemycała w tle różne treści. Oczywiście niektóre pozycje, szczególnie sf, dotykały poważniejszych problemówi były wyzwaniem intelektualnym (choć może nie takim jak "Welin").

Przy Duncanie wysiada nawet, żeby daleko nie szukać, Dukaj, który przemyca w swoich dziełach niesamowite pomysły, ale nie eksperymentuje w takim stopniu ze strukturą powieści i jezykiem, jak autor Welinu.


Szczerze powiedziawszy, to właśnie z niektórymi pozycjami Dukaja kojarzyła mi się książka Duncana. Faktycznie nasz rodak nie eksperymentuje aż do tego stopnia z formą, ale czy to jest wada? Jego książki i tak są wyzwaniem, podobnie jak to ma miejsce w przypadku "Welinu". Jak rozumiem eksperymenty struturalne i lingwistyczne są dla Ciebie zaletą. Po części się zgodzę, ale z drugiej strony to właśnie taka a nie inna forma powieści sprawi, że moim zdaniem będzie to pozycja dosyć hermetyczna i wiele osób po prostu się zniechęci. A z trzeciej strony, jakby Duncan napisał to prościej, to już by nie była ta sama książka :)

W tej sytuacji czytelnik stoi przed podwójnym wyzwaniem. Po pierwsze, musi zapanować nad niezwykle bujną wyobraźnią. Po drugiej połapać w nietypowej, jak na fantastykę strukturze opowieści. Ale kiedy już wyjdzie z tej walki zwycięsko, zostanie podziesięciokroć wynagrodzony.


Też prawda :) Choć otwarcie powiem, że pewnych rzeczy nie zrozumiałem, a na pewno wyłapałem zaledwie część nawiązań. Cóż, w tej powieści trzeba zwracać uwagę na każdy najmniejszy szczegół, bo może mieć kluczowe znaczenie dla późniejszego zrozumienia lub połączenia elementów w całość.

Dla mnie Welin to taka książka, która sprawia, ze odzyskuję wiarę w literaturę fantastyczną, że zaczynam wierzyć (wypalony po lekturze dziesiątek podobnych fabuł), iż to wszystko ma sens. Że ciągle istnieją niezgłębione pokłady wyobraźni, czekające na odkrycie. I, że Literatura przez duże "L" to nie tylko domena "głównonurtowców". A że nie jest fajnym czytadłem? Nie szkodzi. Tych mamy pod dostatkiem.


Ja bym powiedział, że na tym poziomie abstrakcji, to granica (jakkolwiek sztuczna by nie była) między fantastyką, a literaturą głównonurtową, skutecznie się zaciera. Duncan wykorzystuje tak wiele różnych źródeł inspiracji, że choć same założenia książki są fantastyczne, to "Welin" wykracza poza nie.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Tigana » ndz 19.11.2006 21:37

A w sierpniu "Atrament" .
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Shadowmage » ndz 19.11.2006 21:58

Tak - i spodziewam się, że wydawca dotrzyma terminu - w końcu Hal Duncan ma przyjechać na Polcon co ma być połączone z premierą "Atramentu" właśnie.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Elektra » sob 16.06.2007 10:32

Przeczytałam 'Welin', chociaż mózg rzeczywiście niekiedy się lasował. Ale chcę więcej. I mam w związku z tym pytanie. Czy 'Atrament' to jest druga i ostatnia część, czy będą jeszcze następne? Wiecie może?
"Kiedy człowiek spogląda w otchłań, otchłań nie powinna do niego machać"


Obrazek
Awatar użytkownika
Elektra
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 108
Rejestracja: czw 19.04.2007 20:23
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: Shadowmage » sob 16.06.2007 11:01

Według wszystkich znaków na niebie i ziemi wychodzi na to, że "Atrament" jest cześcią drugą i ostatnią, o czym zresztą Duncan chyba wspomina w wywiadzie u nas na stronie.
Ale nie ma co się martwić, jego kolejne plany pisarskie są równie pokręcone.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Elektra » sob 16.06.2007 11:22

Dzięki za przypomnienie o wywiadzie, nie chciałam go czytać przed skończeniem książki, a potem wyleciał mi z głowy.

Rzeczywiście, plany zakręcone, ale wyglądają smakowicie. :)
"Kiedy człowiek spogląda w otchłań, otchłań nie powinna do niego machać"


Obrazek
Awatar użytkownika
Elektra
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 108
Rejestracja: czw 19.04.2007 20:23
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: Lord Turkey » ndz 02.09.2007 12:58

Przeczytawszy recenzje z Katedry zdecydowałem się zakupić powieść Duncana i czym prędzej plan ten zrealizowałem. Właśnie skończyłem czytać "Welin" i zabieram się za nowiutki "Atrament".

Pierwszy kontakt z powieścią ujawnił jej nietypowe zabiegi narracyjne. Sam układ tekstu z podtytułami co kilka stron i zmianą miejsca i czasu akcji nieraz w pół akapitu nie wywarły na mnie dobrego wrażenia. Do czasu. Kiedy zagłębiłem się w świat książki odkryłem, że przed pokręconą rzeczywistością Welinu nie ma ucieczki. Czytelnik zostaje uwikłany w - pozornie niewidoczną i zatrzymaną w rozwoju - fabułę, której elementy składowe takie jak bohaterowie, czas i miejsce akcji stanowią odrębne zagadki i źródła inności tej lektury. Kiedy myślałem już, że wiem o co chodzi autor skutecznie wyprowadzał mnie z tego błędu jednym celnym akapitem.

Przyznam, że po lekturze nie odnalazłem jednej właściwej na 100% interpretacji. Mam wiele teorii co do bohaterów i wydarzeń, w których brali udział. Ustalenie która z nich jest prawdziwa stanie się zadaniem właściwym dla ponownego czytania - za jakiś czas, aby wszystko spokojnie przetrawić.

Ogólnie - powieść niesamowita, naprawdę inna od wszystkiego, co do tej pory czytałem (jak zapewnia mnie wydawca z tyłu okładki) i bardzo wymagająca. Miła odmiana w fantastyce.

Co do "Atramentu" - już prolog kazał mi zweryfikować spostrzeżenia dotyczące wydarzeń z pierwszej części cyklu. Jest nieźle :D

PS: A jak Wasze zmagania z drugim tomem?
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: MadMill » pn 03.09.2007 7:50

Zmagania idą powoli. Nie jest źle, ale chyba Welin był lepszy, ciekawszy, bardziej "pode mnie". ;) Brakuje mi tej mitologii - tej normalnej, a nie podszytej pod całość. Samych przypowieści i tych historycznych wstawek.

No i cyrk/teatr mnie się mało podoba, irytuje. No ale jestem tak mniej więcej w 1/3 książki. Erraty do rozdziałów wychodzą wspaniale. To naprawdę dobrze wychodzi Duncanowi. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » pn 03.09.2007 8:16

Jeszcze nawet nie kupiłem. Może jak będzie na lotnisku to się skuszę, ale i tak zabieram z 6 innych tytułów. "Atrament" sobie przeczytam za jakieś dwa miesiące, jak nadrobię wszystkie zaległości i będę miał odrobinę spokoju. Do tej książki potrzeba się skupić.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Shadowmage » sob 22.09.2007 14:03

I jak wrażenia z "Atramentu"? Ja nadal nie mam swojego egzemplarza. Ale cóż, przyjdzie i na niego pora... jak przyjdzie :)
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: MadMill » sob 22.09.2007 17:01

Zawiesiłem się w połowie książki... nie wiem czemu. I wrażania jak w poprzednim moim poście. Ci co przeczytali raczej na plus ja oceniają. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: nosiwoda » sob 22.09.2007 19:49

No, ja czytam, czytam. Ale spory przeskok w stosunku do Welinu, stąd trochę trudno się oswoić, mimo że Welin niedawno skończyłem i przejście powinno być naturalne. Ale za to bardzo ładnie pachnie. Serio.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Postautor: Lord Turkey » ndz 23.09.2007 21:59

Ja po namyśle odłożyłem - muszę odpocząć po Welinie i w ramach relaksu czytam Władcę Pierścieni :roll:
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: romulus » czw 27.09.2007 11:03

Właśnie przebrnąłem przez WELIN i zacząłem ATRAMENT. Momentami chciałem wyrzucić przez okno. Ale czytam dalej. I chyba długo się będę zastanawiał: geniusz czy szarlatan? literatura, czy bełkot? Ale wciąga...
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Postautor: Jander » czw 27.09.2007 22:57

Ja przed Atramentem muszę jeszcze raz Welin przeczytać, tym razem planuję robić notatki, bo w połowie pogubiłem się w bohaterach.
I może nawet za niedługo, bo autor jest naprawdę szczególny.
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: Lord Turkey » pt 28.09.2007 18:07

To tak samo jak ja Jander :P

Mam wrażenie, że kilku bohaterów w pewnym momencie zlewa się w jednego... i mam zamiar to sprawdzić! :wink:

Poza tym przydadzą się notatki, aby uporządkować chronologię. Takie czytanie książki po raz pierwszy byłoby zbrodnią - to nie byłaby już ta sama lektura, czytelnik zniszczyłby zamierzenia autora. Ale przy kolejnym czytaniu... czemu nie?
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Elektra » pt 28.09.2007 23:09

Shadowmage pisze:I jak wrażenia z "Atramentu"?

Moim zdaniem jest tak samo dobry jak Welin, ale nie ma już takiego zaskoczenia, takiej inności, teraz już wiadomo, czego się spodziewać. ;)
Jak dla mnie za mało było Finnana ;) i nie za bardzo przypadł mi do gustu motyw teatru.

Ale i tak mam ochotę przeczytać całość jeszcze raz. A może i dwa razy? Chociaż niekoniecznie z wypisywaniem bohaterów

Lord Turkey pisze:Mam wrażenie, że kilku bohaterów w pewnym momencie zlewa się w jednego... i mam zamiar to sprawdzić!

No co Ty? Wydawało Ci się. ;P
"Kiedy człowiek spogląda w otchłań, otchłań nie powinna do niego machać"


Obrazek
Awatar użytkownika
Elektra
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 108
Rejestracja: czw 19.04.2007 20:23
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: Grzegorz Szulc » sob 29.09.2007 10:33

romulus pisze:Właśnie przebrnąłem przez WELIN i zacząłem ATRAMENT. Momentami chciałem wyrzucić przez okno. Ale czytam dalej. I chyba długo się będę zastanawiał: geniusz czy szarlatan? literatura, czy bełkot? Ale wciąga...


All in one :) , ale za......e, prawda?
Grzegorz Szulc
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 80
Rejestracja: śr 13.06.2007 16:05
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » śr 03.10.2007 10:00

Wreszcie mam "Atrament". Myślę, że w okolicach weekendu się za niego zabiorę i zweryfikuję zasłyszane opinie :)
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: romulus » pt 05.10.2007 9:18

Właśnie skończyłem Atrament. Ale nie podejmuję się oceniać całości. Bo sam nie mam zdania jeszcze. Chyba musze przeczytać obydwie jeszcze raz. Ale to trochę ekstremalna jazda więc musze odczekać. Wydaje mi się, że to ciekawa alternatywa dla "konwencjonalnej" fantastyki. Ale nie jestem do końca pewien. Momentami czytanie było irytujące, bo człowiek siedzi czyta i się gubi, kiedy z akapitu na akapit okazuje się, że czyta o czymś całkowicie innym niż pół strony wcześniej. Stąd towarzyszące poczucie że momentami przeradza się to w bełkot. Ale z drugiej strony jeśli to bełkot, to ciekawie i ładnie "namalowany". Dlatego z oceną końcową trzeba poczekać.
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Postautor: Jander » śr 10.10.2007 22:05

Swoją drogą, nie wiem jak u Was, ale na moim Atramencie na tylnej okładce w napisie Uczta Wyobraźni B jest podwójne i nachodzi na siebie.
Wiem, jestem malkontentem :wink:
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: Achmed » śr 10.10.2007 23:09

Na moim egzemplarzu też to jest. I też trochę się skrzywiłem, jak zobaczyłem ;-)
Obrazek
Achmed
Lord
Lord
 
Posty: 1659
Rejestracja: wt 21.01.2003 16:09
Lokalizacja: Niederzahden/Warschau

Postautor: MadMill » czw 11.10.2007 8:47

To musicie mieć jakieś felerne egzemplarze, bo w moim takiego czegoś nie wiedzę. Jak tak samo jak w pozostałych dwóch książkach z tej "serii". ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » czw 11.10.2007 19:16

Na moim też tak jest - w sumie nic dziwnego, jak go dostałem od Achmeda :D
Z opóźnieniem, ale chyba dziś zabiorę się za "Atrament". Powoli wypada, choć mam potrzebę raczej lżejszej lektury w tym momencie... No zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Następna

Wróć do Literatura zagraniczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości