Greyhawk- Flanaess

Wszystko o literaturze zagranicznej

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Greyhawk- Flanaess

Postautor: Durendal Waldergrave » wt 13.04.2004 14:29

Ostatnimi czasy zdarzylo mi sie przeczytac Dwie kasiazki z serii Greyhawk. Byly to " Krypta Grozy " i " Swiatynia Zlych Zywiolow". Po ich przeczytaniu mam dziwne wrazenie, ze sa one napisae w podobny sposob, czyli Rozdzial- bohaterowie Rozdzial-wrogowie(zle charatery).
Jak wy osadzacie te ksiazki ?? Czy podoba Wam sie ten typ pisania?? Czy ksiazki z tej serii dorownuja niektorym z FR ??
O czym jest " Krolowa Pajeczych Otchlani" ?? :twisted:
Fear is a part of the Dark Side,
fear is an angry,
angry is a hate,
hate is a suffering
- Yoda
Awatar użytkownika
Durendal Waldergrave
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 123
Rejestracja: pt 02.01.2004 20:30
Lokalizacja: Krotoszyn ( Wlkp. )

Postautor: RaF » wt 13.04.2004 19:54

Pytanie ignoranta (czyli moje ;)) - czy Greyhawkowi bliżej jest do FR czy do DL? Pytam z ciekawości, bo nigdy nie miałem większej styczności z tym światem, a tym bardziej z powieściami w nim osadzonymi. A boję się kupować, ze względu na swoje doświadczenia z ww. seriami :S
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Durendal Waldergrave » wt 13.04.2004 21:08

Drogi Raf'ie, pytanie jest troszeczke inne Czy FR lub DL ma cos podobnego do Greyhawka ?? Swiat ten jest dla osob, ktore najpierw zaznajomily sie FR czy tez DL moze wydawac sie podobny i nieco zblizony, ale jak kazdy z nich ma on to COS w sobie. Greyhawk opiera sie na wielkiej migracjach ludow, wyparciach Flanow przez Suelow Oerydyjczykow i itp. itd. Sa tam rowniez wojny wielkich Arcymagow, polbogowie ( Iuz) ktorzy stara sie zapanowac nad wiekszym terytorium Flanaess. Mozemy podobnie jak w Faerunie spotkac tam organizacje takie jak Szkarłatne Bractwo ( gildia mnichow ), czy tez Krag Osmiu ( 8 arcymagow) ktorzy swoimi umiejetnosciami i wiedza chca aby ponowal porzadek. Jest tam mniej magii niz w FR. Ksiazki dwie z tych ktore czytalem opisuja jakby SESJE spisane na kartkach. Jedna opowiada o paladynie, ktory po przykrym spotkaniu z Iuzem stracil wiare i zyje z dnia na dzien i tuła sie po karczmach. Druga natomiast to epicka historia Swiatyni Zlych Zywiolow na ktorej jest oparta gra Swiatynia Pierwotnego Zla, jak mysle doskonale ci znana Drogi przyjacielu. Opowiada ona o tym jak druzyna ma zapobiec uwolnienia demona, ktory przed parunastoma latami zostal uwieziony przez grupe Arcymagow. Nie bede za duzo zdradzal :twisted:

Drogi przyjacielu czy moglbym cie prosic o jakies linki dotyczace DL ?? Chcialbym sie cos wiecej dowiedziec na ten temat
Postram sie jak najszybciej zalaczyc jakies linki dotyczace Greyhawka, do tego jednak czasu proponuje ci abys jesli oczywiscie jest to mozliwe przeczytal w Empiku pare stron. :twisted:
Fear is a part of the Dark Side,
fear is an angry,
angry is a hate,
hate is a suffering
- Yoda
Awatar użytkownika
Durendal Waldergrave
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 123
Rejestracja: pt 02.01.2004 20:30
Lokalizacja: Krotoszyn ( Wlkp. )

Postautor: RaF » wt 13.04.2004 22:51

Jeśli chodzi o linki, to takowych nie mam, bo o DL wiem w zasadzie tyle samo, co o GH ;) Po prostu nie przemawiają do mnie tego typu rzeczy, nie potrafię się w nich odnaleźć. Jedyny wyjątek spośród dedekowych światów czynię (jak na razie) dla Planescape'a. Moje pytanie o GH było bardziej z ciekawości.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » śr 14.04.2004 12:34

RaF-->jeśli pytaszz o poziom piasrski ksiażek z GH, to zdecydowanie bliżej im do FR - czyli bardzo niskie loty. Inna sprawa, ze Dl uwazam za najleoszą literaturę rpg jaka została napisana, co nie oznacza od razu jakiegoś wysokiego poziomu.

A sam świat jest troche mniej bajkowy, bardziej brutalny od tych dwóch. niemniej to nic nadzwyczajnego i dosyc szybko sie nudzi.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: RaF » śr 14.04.2004 14:11

No chodziło mi bardziej o klimat niż o poziom pisarski, bo ten jakikolwiek by nie był, tłumacze ISY zaraz sprowadziliby go do odpowiedniego poziomu ;) Jeżeli GH jest mniej cukierkowy od FR czy DL, to jak dla mnie dobra wiadomość, bo już słabo mi się robi na myśl o tych wszystkich elfio-krasnoludzkich waśniach uzasadnianych "bo tak". Może się skuszę na jakąś książkę ze świata GH. Ktoś może polecić jakąś sztandarową pozycję?
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Durendal Waldergrave » śr 14.04.2004 14:14

Drogi przyjacielu Shadowmage 'u moglbym prosic o pare tytulow ksiazek ze swiata Dragonlance ?? I gdybys byl w stanie to obok tytul recenzja lub tez skala kazdej pozycji. Chcialbym wiedziec co warto, a czego nie warto przeczytac z tychze ksiag.

Co do Dragonlance ( z tego co zaslyszalem w necie ) to swiat przepelniony jest magiom i smokami, podobnie troche do FR.
Slyszalem, ze tam smiertelnicy zabijali bogow czy to nie lekka przesada ?!

W Greyhawku nie dopuszcza sie do takich sytuacji ten swiat nie jest taki banalny i nie w nim takim "wybrykow" ze tak powiem.

Jednakze lubie czarowanie, zaklecia i wszytkie paranormalne zjawiska, ale w granicach rozsadku.
Czy jest cos w DL co wytlumacze takie PRZESADZONE rzeczy ?? :twisted:
Fear is a part of the Dark Side,
fear is an angry,
angry is a hate,
hate is a suffering
- Yoda
Awatar użytkownika
Durendal Waldergrave
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 123
Rejestracja: pt 02.01.2004 20:30
Lokalizacja: Krotoszyn ( Wlkp. )

Postautor: Vampdey » śr 14.04.2004 15:20

Durendal, na dole listy jest dość duży topic o DragonLance, poczytaj dla informacji ;).

GreyHawka nie przeczytałem nic, słyszałem tylko opinie że tragiczne, więc nie tykam.

Też bardzo lubie elfy, krasnale itp, ale żeby to było opisane jakoś możliwie - w WOTC to sie nie zdarza niestety.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Shadowmage » śr 14.04.2004 18:26

Durendal Waldergrave pisze:Drogi przyjacielu Shadowmage 'u moglbym prosic o pare tytulow ksiazek ze swiata Dragonlance ?? I gdybys byl w stanie to obok tytul recenzja lub tez skala kazdej pozycji. Chcialbym wiedziec co warto, a czego nie warto przeczytac z tychze ksiag.


Cóż, polecam przeczytać kroniki (4 tomy, ze smokami i porą roku w tytule kazda) Wies i Hickman to najlpesze i zarazem nabardziej sztandarowe pozycje (a z reszta ksiażki z Dl to tylko tego duetu czytać). Poziom moze nie zachwycajacy, ale lepsze od FR i GH moim zdaniem.

W FR śmiertelnicy też zabijają bogów, choćby taki Cyric. A w DL tylko jeden miał szanse, ale w końcu z tgo nie skorzystał. Jest dużo smoków, sporo magii, ale znacznie mniej niz w FR i nie tak cukierkowo. i w miarę rozsądnie, przynajmniej jak na potrzeby wizardsów, jest wszystko uzasadnione.

jak cos wiecej to zapraszam do watku, o którym Vamp wspominał.

RaF-->az tak to nie odbiega od innych tworów woftc. Powiem tak, świat (ten z podręcznika) jest znacznie mniej bajkowy ni ten przedstawiony w ksiażkach.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20762
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: RaF » śr 14.04.2004 21:10

Shadowmage pisze:RaF-->az tak to nie odbiega od innych tworów woftc. Powiem tak, świat (ten z podręcznika) jest znacznie mniej bajkowy ni ten przedstawiony w ksiażkach.

Ech, szkoda. No ale można się było spodziewać, wszak ludzie lubią czytać o szlachetności i przyjaźni, która przetrwa wszystko. :roll: Mimo tego i tak przy okazji najprawdopodobniej się na jakąś pozycję rodem z GH skuszę, tak po prostu żeby się na własne potrzeby zorientować mniej więcej co i jak.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Durendal Waldergrave » czw 15.04.2004 19:05

Drogi Raf'ie na poczatek jesli moglbym zaproponowac to polecam "Krypte Grozy". Jest ona moim zdaniem najlepsza, bo nie opiera sie na takiej epickiej legendzie jak np. "Swiatynia Zlych Zywiolow".
Zwroc w niej uwage na pare zachowan i ciekawych rozwiazan np. tyczki, motyw jak czlowiek potrzebuje wiary, troska o najemnikow i ostateczny final.
Mam nadzieje, ze Ci sie spodoba. Nie licz na zbyt wiele, poniewaz ksiazki tego typu nigdy nie przerosna wspanialego kunsztu Mistrza Tolkiena i ogolnie rzecz biorac sa one slabe, lecz ja czytam je tylko po to aby poznac swiat i wyciagnac pare ciekawych zachowan, co pozwoli przyjemniejsze spedzenie sesji.

Zycze milej lektury i po przeczytaniu PROsze o wpis !! :twisted:
Fear is a part of the Dark Side,
fear is an angry,
angry is a hate,
hate is a suffering
- Yoda
Awatar użytkownika
Durendal Waldergrave
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 123
Rejestracja: pt 02.01.2004 20:30
Lokalizacja: Krotoszyn ( Wlkp. )

Postautor: RaF » czw 15.04.2004 20:24

No, szybko się go raczej nie doczekasz. Najprędzej pewnie już po sesji (egzaminacyjnej, żeby nie było niedomówień ;)). Niemniej dzięki za info.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: ...::Gaumat::... » ndz 18.04.2004 14:38

Obydwie z wymienionych wyżej książek są średnie, powiedziałbym mierne, choć miejscami są przyzwoite. Autorzy tych publikacji chyba nie wiedzieli za co się podejmują lub były to ich pierwsze styczności z pisarstwem. Dużo im brakuje do mistrzostwa za jakie uznaję twórczość Tolkiena lub Sapkowskiego. Książki z DL są zdecydowanie lepsze, lepiej opsują świat i pozalają się z nim utożsamić, a te dwie, tj. Krypta Grozy i Świątynia Złych Żywiołów, w ogóle nie oddają klimatu Greyhawka, no cóż każdy popełnia błędy, miejmy nadzieję, że powstaną jeszcze dobre książki z tego jakże ciekawego świata
"Jam częścią tej siły,
która wiecznie zła pragnąc,
wiecznie czyni dobro"
J.W. Goethe "Faust"
...::Gaumat::...
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 16
Rejestracja: sob 17.04.2004 13:18
Lokalizacja: Krotek

Postautor: Zaothong Shamo » pn 26.04.2004 20:22

Zgadzam się z Gaumat'em, gdyby przygody bohaterow z "Krypty Grozy" i "Świątyni ...." nie zostały dokladnie na początku sprecyzowane mapką i nazwami miast z Greyhawka to można by całą akcję umieścić w każdym świecie. Książka w zadnym procencie nie oddaje klimatu miejsca w którym rozgrywa się akcja, jednak warto przeczytać takie książki aby wyciągnąć pare ciekawych zachowań poszukiwaczy przygód. Ale cały czas uważam, że ksiązki z FR i Greyhawk są (pozwole sobie nazwać) na pożyczenie od kolegi albo lektura w Empiku na wagarach (tak, tak zdarzało mi się to :D ). Nigdy jeszcze nie rozłorzyłem kart żadnej książki z DL ale obiecuję, że jak mi się bedzie nudziło w szkole to pójdę coś poczytać do Empiku. hehehe
Słowa są tylko zwykłymi dźwiękami
w rzeczywistości nic nie znaczą.
_________________
Miecz jest śmiercionośną bronią. Sztuka władania mieczem jest sztuką zadawania śmierci.
Awatar użytkownika
Zaothong Shamo
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 12
Rejestracja: ndz 25.04.2004 17:33


Wróć do Literatura zagraniczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

cron