Anne Rice i "Kroniki Wampirów"...

Wszystko o literaturze zagranicznej

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Anne Rice i "Kroniki Wampirów"...

Postautor: Forrel » sob 17.01.2004 19:40

Czy nasunęły się komuś jakieś przemyślenia po przeczytaniu książek Anne Rice. Myślę tu głównie tych, których bohaterem jest Lestat. Co sądzicie o systemie wartości i dojrzewaniu psychicznym bohatera (czy aby na lepsze...)? Czy jesteście w stanie znależć usprawiedliwienie dla popełnianych przez niego zbrodni i popieracie jego argumenty? Jak rozumiecie pojęcie dziki ogród?

Dla mnie Lestat to postać niezwykle barwna, fascynująca ale przedewszystkim pełna goryczy. Jestem ciekaw waszych odczuć.
Forrel
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 15
Rejestracja: sob 17.01.2004 10:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Shadowmage » ndz 01.10.2006 15:57

Jakiś czas temu popełniłem na Katedrze recenzję "Posiadłości Blackwood", czyli ósmego tomu "Kronik wampirów". To na razie jedyna książka z tego cyklu, którą czytałem i zapewne przez długi czas tak zostanie, bo zupełnie mi twórczość Rice nie podchodzi.

Co do Lestata - nie wiem jak wygląda jego system moralny i sposób, w jaki wykształciła się jego psychika, bo akurat w "PB" nie ma go za wiele, jest w zasadzie tylko postacią drugoplanową. Jeśli jednak jego droga do obecnego stanu wyglądała tak samo, jak to miało miejsce w przypadku głównego bohatera "PB", to ja podziękuję, nie chce jej poznawać w najmniejszym stopniu, bo jest to starsznie infantylne i banalne, a do tego przeładowane sztucznością.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20761
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: romulus » pt 22.12.2006 15:59

Dla mnie Kroniki Wampirów mogłyby się zakończyć po Królowej Potępionych. Niestety Pożeracz Ciał nie wpadł mi w ręce mimo wysiłków więc nie podejmuję się oceniać.

Czytałem niestety inne książki z tego cyklu o pobocznych wampirach. Nuda że hej. Widać odcinanie kuponów od popularności historii Lestata. Wywiad z wampirem miał fajny klimat, Wampir Lestat dobudował efektowną mitologię wampirzą, a Królowa Potępionych ładnie cykl zamknęła.

Ale Anne Rice wzięła się za rozdymanie wątków pobocznych z tych powieści i wyszła z tego niezamierzona nuda a momentami parodia cyklu. Dobrze by zrobiła, gdyby wiedziała, kiedy przestać i skończyć. Ale nie ma na to co liczyć. Śmierć córki ją literacko "obudziła", ale widać też że teraz jest to tylko zarabianie zielonych. Jakby już miała ich mało. Chciwość, nic innego.

Znalazła formułę na kontynuowanie tego cyklu do śmierci: zawsze się znajdzie jakiś wampir, który będzie chciał się wyspowiadać przed Lestatem.
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2059
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11


Wróć do Literatura zagraniczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości