Pierścien Mroku - Nik Pierumow

Wszystko o literaturze zagranicznej

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Pierścien Mroku - Nik Pierumow

Postautor: Vampdey » pt 20.12.2002 18:08

Na okładce tejże książki widnieje hasło "świat włacy pieścieni 300 lat póżniej"... Dla mnie jest to naprawde świetnie napisana ksiazka fantasy, przemyślana, osadzona w realiach śródziemia. Co wy sądzicie o tej trylogi? Świętokradzctwo czy wspaniała przygoda?
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Vampdey » pt 20.12.2002 18:27

Szczerze nie rozumiem osób, które podobne temu dzieła nazywają "bluźnierstwem" czy "świętokradzctwem". Chyba jush mówiłem, ale powtarzam, że według mnie świat wykreowany przez mistrza Tolkiena nie jest jakąś świętością by tak nazywać próbę odnowienia go. Szczególnie, jesli jest ona bardzo udana, tak jak mn. "Pierścień mroku". Ogólem streszczając, po trzech wiekach zło odradza się w postaci tego, kto posiadł przetrwałe pierścienie nazguli. Nie jest to majar, nie żaden bóg, lecz zwykły człowiek, który zbieraja pozostałosci po sarumanie i sauronie wraz z easterlingami i resztą tych których łączy nienawiść do gondoru i arnoru. Aby mu przeszkodzić po calutkim śródziemiu, oraz w miejscach których Tolkien nie opisał, podróżuje trzch łowców, przeczuwających zagrożenie.
Sposób napisania książki jest wspaniały, opisy barwne i pochłaniajace. Wbrew opiniom tych którzy lubia wybrzydzać nie czytając przedtem, książka nie jest naciągana i wymuszona!
Najbardziej podobał mi sie trzeci tom, gdzie autor najumiejetniej wykonuje swoje zadanie. Tajemnica, dynamika i nowatorskość, tak można to określić.
Po dziele Pierumowa i "ostatni władca pierscieni", mam nadzieje że Sródziemie stanie się pewnym uniwersum, jak np. Zapomniane krainy.
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Avathar » śr 25.12.2002 16:28

Cóż, skoro polecasz muszę kiedyś zerknąć :) WIdziałem książkę ale jakoś specjalnie mnie nie przyciągneła.
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: RaF » śr 25.12.2002 19:54

Hmm może i ja się skuszę. Też widzę wszędzie tę książkę, ale z reguły do podobnych przedsięwzięć podchodzę raczej sceptycznie. Co nie znaczy, że zawsze muszę mieć rację ;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: '//iedzmin » pt 27.12.2002 9:11

Widzialem recenzje w TV - podobno naprawde solidne i dobre dzielo choc jak kolega pare postow wyzej napisal - swietokradztwo... dla fanow.
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: '//iedzmin » śr 08.01.2003 9:42

Uprzejmie informuje ze dostalem juz w swoje wiedzminskie lapska I tomik tej lekturki i juz niedlugo skrobne cos wiecej. Przeczytalem pare strona wczoraj w nocy ale nie bardzo moglem sie skupic poniewaz wisialo nademna dziesiejsze kolokwium z ekonomi ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: Vampdey » sob 25.01.2003 15:06

Można dodać że Nik Pierumow w Rosji jest tym, czym dla nas jest Sapek... To pierwszorzędna postać tamtejszej fantastyki, a jego powieści sprzedają się tam w ogromnych nakładach... Nie dziwię się, gość ma talent do tworzenia "dzieł" :)... Niestety w polsce nie można dostać nic tego wspanialego autora oprócz trylogi "Pierścień Mroku".... Szkoda, oj wielka....
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: '//iedzmin » ndz 04.05.2003 23:33

No tak po przeczytaniu uwazam ze ksiazka jest kompletnie zerznieta. Zamiast napisac cos orginalnego ale nawiazujacego do Sagi "Krola" to pan Nik sobie ogolnie zerznal co sie dalo, troszq pozmienial. Dodal pare rzeczy. Nie ma jak zarabiac pieniazki dzyn dzyn
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: Vampdey » pn 05.05.2003 11:03

Dla kasy nie dla kasy. Pokażcie mi człowieka który pisze publikuje dla satysfakcji, a nie dla kasy. To, że Pierumow (co fakt, ze względów komercyjnych) oparł się na Mistrzu, nie zmienia faktu że to bardzo barwna, przemyślana i wciągająca powieść.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Jakub Cieślak » czw 20.05.2004 9:44

Z czegoś trzeba żyć. Jedni żyją z rozbojów, inni z pisania powieści. Perumow żyje z pisania i oby żył długo. Zacząłem wchłaniać Pierścień Mroku, całkiem przyjemna lektura. Świat Tolkiena wyraźnie odrobiony przez autora. Oczywiście daleko Perumowi (może też po części tłumaczom Perumowa) do bogactwa języka Tolkiena i jego kunsztu pióra. Jednak jest to lektura lżejsza i świeższa. Z pewnością też mniej wystawna, ale i mniej rozlazła. Jak skończę czytanie to dam pełny obraz utworu.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Jakub Cieślak » śr 23.06.2004 11:44

Wchłaniam drugą część- Czarną Włócznię- apetyt rośnie w miarę jedzenia. Warto zajrzeć do tej trylogii, naprawdę.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Vampdey » śr 23.06.2004 13:58

Wątek jest już staary, więc prosze nie zwracać uwagi na mój wielki zachwyt z pierwszych postów ;).
Ostatnio ksiazkę sobie odświerzyłem i - świetna, ładnie napisana powieść przygodowa. Ale nie wiele więcej :).

Jakub, w mojej opini Adamant Henny (III) najfajniejszy - klimatem i stylem.
W sumie nie miałbym nic przeciwko aby Pierumow robił w tego dłuższy cykl...
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: bardzo_czarny_kot » śr 10.11.2004 11:40

Książka jako kasiązka sama w sobie - OK. czyta się szybko, wciąga, akcja jest na poziomie... Raczej.

Jednak perumow popełnił błąd korzystając ze Śródziemia, bo trochę się ośmieszył. Żadne świętokradztwo, tylko zepsuło mi to trochę przyjemność z lektury. Lasy Cza, jakis tam smok wiedzy... ta nocnica (czy co to tam było) będąca Upiorem z Kurhanów... Komedia. już lepiej było stworzyć własny swiat. I tak wszyscy kopiuja Tolkiena w tej materii.
Tylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie
Jasny jest lot sokoła
bardzo_czarny_kot
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: pn 08.11.2004 11:25
Lokalizacja: z Zapiecka

Postautor: Jakub Cieślak » śr 10.11.2004 12:04

Urok Śródziemia nie ma sobie równych. To w końcu pierwszy tak kompletny i niesamowity świat fantasy, który pojawił się w literaturze masowej. Dlatego nie dziwię się Pierumowowi, że sięga po tolkienowski świat. Wybaczam mu to "świętokradztwo", ponieważ Pierumow czuje się nieźle w tym świecie i dość dobrze opowiada o losach tego świata.

Rzeczywiście "Adamant" robi wrażenie tym, co się dzieje ze Śródziemiem i jego nowymi bohaterami. To taka absurdalna fabuła, że końcówkę potraktowałem jak oglądanie filmu na przyspieszonym podglądzie. Początek dobry, rozwój dobry, końcówka nie do wytrzymania!
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Ros » pt 27.04.2007 7:39

CZytałem 2 pierwsze tomy, trzeciego już nie kupiłem, a tu Vampdey twierdzi że tom 3 najlepszy. Gdzie jest możliwość kupienia tego tomu ?
Książka jest niezła tak na 3+, ale lepszy jest "Ostatni władca pierścienia".
Czy ktoś czytał "Nuda pierścieni" - taka parodia "Władcy pierścieni" ?
Ros
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 89
Rejestracja: pt 13.04.2007 7:53

Postautor: Jakub Cieślak » pt 27.04.2007 7:45

Odnośnie zakupu trzeciego tomu: Adamant Henny do kupienia w Merlinie
Parodii nie czytałem.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Ros » sob 28.04.2007 18:28

DZięki Jakubie ale nakład jest wyczerpany i na merlinie w prawym górnym rogu pisze, że produkt jest niedostępny :-)
3 tom mogę zdobyć tylko chyba na aukcji allego.
Ros
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 89
Rejestracja: pt 13.04.2007 7:53

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 29.04.2007 8:02

No patrz, jak to wklejałem, był jeszcze dostępny "w 24h".
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka


Wróć do Literatura zagraniczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości