Jarosław Grzędowicz - nr 1 ostatnich lat?

Wszystko o rodzimych publikacjach

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Jarosław Grzędowicz - nr 1 ostatnich lat?

Postautor: Shadowmage » ndz 04.11.2007 10:44

Jako, że nie ma jeszcze u nas wątku o Jarosławie Grzędowiczu, to zakładam. W sumie to spore niedopatrzenie, bo co by nie mówić, to autor robi na naszym rynku furorę, zgarniając nagrodę za nagrodą. Ciekawe kiedy skończą mu się półki na statuetki?

W każdym Grzędowicz jest autorem niezwykle popularnym. Doceniane są zarówno jego powieści jak i opowiadania. I, co ciekawe, mam wrażenie, że ta jego popularność wybuchła całkiem niedawno, po premierze pierwszego tomu "Pana Lodowego Ogrodu" w 2005 roku. Wcześniej i owszem, wydał zbiór "Księga Jesiennych Demonów", wpółtworzył pisma, pisał opowiadania, ale nie wymieniało się go jednym tchem obok największych tuzów rodzimej fantastyki. Jak myślicie, co jest przyczyną takiej jego popularności w ciągu ostatnich 2-3 lat?
I czy faktycznie jest obecnie numerem jeden w polskiej fantastyce - jak wskazują na to różne plebiscyty? Prześcignął ASa, Dukaja czy Brzezińską?

Jeszcze jedno - za niecałe dwa tygodnie ma premierę drugi tom "Pana Lodowego Ogrodu" - jedna z najbardziej oczekiwanych książek tego roku. Jakie macie w stosunku do niej oczekiwania? Jak myślicie, jak potoczy się fabuła?
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Jarosław Grzędowicz - nr 1 ostatnich lat?

Postautor: Vanin » ndz 04.11.2007 11:31

Shadowmage pisze:Jeszcze jedno - za niecałe dwa tygodnie ma premierę drugi tom "Pana Lodowego Ogrodu" - jedna z najbardziej oczekiwanych książek tego roku. Jakie macie w stosunku do niej oczekiwania? Jak myślicie, jak potoczy się fabuła?

Po tym co już się od dwóch (w tym od ciebie) osób naczytałem, to przestałem mieć jakiekolwiek oczekiwania. PLO2 spada z planowanej listy zakupów na ten rok.
Awatar użytkownika
Vanin
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 140
Rejestracja: śr 16.05.2007 10:11

Postautor: Shadowmage » ndz 04.11.2007 11:37

Cii, nie chciałem pisać tutaj, żeby nie płoszyć ludzi i zobaczyć czego oczekują w konfrontacji z tym, co już wiem.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: KoZZ » ndz 04.11.2007 17:55

Mnie trochę smuci fakt, że Grzędowicz to najwięcej na co stać Polską fantastykę :?

Pierwszy tom Lodowego ogrodu przeczytałem i niestety bez większego entuzjazmu. Głównie za sprawą "następcy tronu". Zupełnie nie mogłem wczuć się w ten wątek. Z początku nie rozumiałem, skąd ta przegrzebka w narracji, ale pomyślałem, że będzie to osobny wątek na maksimum jeden rozdział. Czytam dalej, a tu okazuje się, że owy wątek rozrósł się na pół książki... Nie takiego obrotu rzeczy spodziewałem się po paru pierwszych rozdziałach.

No i jeszcze to zakończenie... Nie fajne.

Drugi tom kupię, bo niestety co tu innego Polskiego czytać? (oprócz Lodu rzecz jasna :) )
Awatar użytkownika
KoZZ
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: pn 24.07.2006 16:29

Postautor: Shadowmage » ndz 04.11.2007 18:02

Hehe, w sumie ciekawostka - ogólna ocena się zgadza z moją, ale w poszczególnych elementach zupełnie się różnimy. Wątek cesarski uważam za znacznie bardziej interesujący niż nordyckie przygody Vuka i tylko właśnie zakończenie do mnie przemówiło. No ale ja lubię, jak autor znęca się nad bohaterami.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Lord Turkey » pn 05.11.2007 21:04

Grzędowicz jest popularny, a jego utwory są całkiem niezłe. Ale to za mało, żebym mógł się zgodzić z opinią, że przerósł on Sapkowskiego czy Dukaja (Brzezińskiej nie czytałem zbyt wiele :oops: ). "Czarne oceany" czy trylogia husycka to klasa sama dla siebie - choć każdy utwór cenię za co innego.

W PLO podobał mi się głównie wątek księcia - rywalizacja braci polegająca na zarządzaniu małymi społecznościami "piesków" czy nauczanie bohatera jak nie poddać się kobiecie w miłosnych zmaganiach - warte są kilku chwil poświęconych lekturze. Także zakończenie powieści jest wspaniale szalone :wink:

Liczę na to, że drugi tom będzie jeszcze lepszy! (chyba były tu pewne opinie na jego temat, ale nagle zniknęły... :wink: )
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: KoZZ » pn 05.11.2007 22:14

A wiadomo na ile tomów zaplanowany jest PLO?
Awatar użytkownika
KoZZ
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: pn 24.07.2006 16:29

Postautor: Achmed » pn 05.11.2007 22:30

Kiedyś autor mówił, że będą dwa tomy. Obecnie obowiązuje wersja, że PLO zamknie się w trzech częściach.
Obrazek
Achmed
Lord
Lord
 
Posty: 1659
Rejestracja: wt 21.01.2003 16:09
Lokalizacja: Niederzahden/Warschau

Postautor: historyk » wt 06.11.2007 23:15

Achmed pisze:Obecnie obowiązuje wersja, że PLO zamknie się w trzech częściach.

W t.1 autor nawiązuje do Ogrodu Rozkoszy Ziemskich Hieronima Boscha, a to w końcu tryptyk
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Postautor: smerfetka » pt 09.11.2007 12:06

Eee??? A kto to jest ten Grzędowicz???
smerfetka
 

Postautor: Shadowmage » sob 10.11.2007 8:59

Pisarz :D

A skoro już na Katedrze pojawiła się moja recka 2 tomu "Pana Lodowego Ogrodu", to ją zalinkuję.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Gavein » pn 19.11.2007 18:18

Pan Jarosław to bardzo sprawny rzemieślnik, i owszem, ale dajcie chłopu spokój i nie wymagajcie Prastwórca wie czego :wink:
Tak naprawdę, to w Polsce są Dukaj, Huberath i ... może Jabłoński od biedy się załapie.
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Postautor: Shadowmage » śr 21.11.2007 18:45

Jabłoński? Ciekawa teza :) Choć przyznam się bez bicia, że jakoś nie jestem dobrze obznajomiony z jego twórczością. Jeden czy dwa tomy o Witelonie mi starczyły :P

Wracając jednakże do tematu: Od premiery "PLO2" minęło kilka dni, wiele osób już przeczytało. Jakie wrażenia?
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: kurp » ndz 02.12.2007 19:39

Cisza - jeszcze czytają ;)

Ja, niestety, ciągle nie mam drugiego tomu :? Pewnie zamówię razem z Dukajem, będzie cała lodowa paczka z Merlina ;)
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Gavein » śr 02.01.2008 13:14

W końcu zacząłem PLO t.2 - jest całkiem nieźle, moim zdaniem na poziomie 1 tomu, z tym że akcja rozwija się zdecydowanie wolniej, widać, że autor z wydawcą założyli przedłużone dojenie profitów z PLO :) Mi to specjalnie nie przeszkadza, tylko niech autor już bardziej nie zwalnia akcji, bo stanie w miejscu :)
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Postautor: Shadowmage » śr 02.01.2008 14:14

Mnie to przeszkadzało, i to bardzo - o czym dawałem wyraz w recenzji. Spokojnie pierwsze 450 stron można było skondensować do połowy albo 1/4 i by się PLO w dwóch tomach zamknęło. Prócz tego doszło kilka rozwiązań fabularnych, na które mam alergię... Także więc nie mogę się zgodzić z tezą, którą wysnułeś w wątku o "Lodzie" - dla mnie Dukaj jest nieporównywalnie lepszy.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Gavein » śr 02.01.2008 15:11

Zgadzam się, "Lód' jest bardziej ambitny i lepszy pod względem języka, złożoności i konceptu. Ale PLO2 przyjemniej się czyta :twisted:

8.01.08: odrobina samokrytyki odnośnie postu powyżej: po minięciu półmetka PLO2 faktycznie zaczyna być coraz bardziej rozlazły i repetytywny. No i ta idiotyczna wróżka :) Nie jest tak dobrze, jak myślałem, że będzie...
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Pan Lodowego Ogrodu 3

Postautor: MORT » śr 04.03.2009 22:10

Według solarisnet Pan Lodowego Ogrodu 3 ma się ukazać z nadejściem 21 września 2009. Nie wiem skąd mają te informacje. Fabryka zwykle jako pierwsza umieszcza swe zapowiedzi na domowej stronce, ale póki co nic tam nie ma.
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: Shadowmage » śr 04.03.2009 23:32

Ploty chodzą różne, ale ogólnie podobno są szane, żeby "PLO3" ukazał się na jesień... choć osobiście wątpię, by tak wczesną. No i nie wiadomo czy to koniec będzie, bo 4 tom jest wielce prawdopodobny...
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: MORT » czw 05.03.2009 0:03

Tak, z tym tomem czwartym to już dawno temu coś wspominano.
Mam nadzieję, że tak będzie, zakładając jednak, że Grzędowicz nie obniży poziomu. Niech się facet nie spieszy, a dobrze pisze. :)
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: MadMill » czw 05.03.2009 10:16

Wczoraj o tym PLO3 gadaliśmy i jakoś nikt nie dawał temu wiary... ja dalej nie wierzę. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: MORT » czw 05.03.2009 18:13

ech... czyli wszystko co mamy to nadal tylko PLO T(rz)Y...
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: Gavein » sob 24.10.2009 15:33

PLO 3 zapowiedziany na listopad. Wszyscy będą mówić o Peanatemie, ale czytać Grzędowicza :)
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Postautor: MORT » sob 24.10.2009 19:40

Tak, już wiem... od paru miesięcy ;)
Grzędowicz powiedział ponadto, że IV ukaże się na początku przyszłego roku. Oby.
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: Gavein » wt 17.11.2009 12:41

Pan Jarek popełnił ostatnio interaktywne (wow) opowiadanie, którego akcja dzieje się w świecie gry Dragon Age: http://dragonage.gry-online.pl/#/0
Pecunia non olet ;)
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Postautor: Shadowmage » wt 17.11.2009 14:15

Nom. A samo opko ma w sobie coś z fanfika..
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: MORT » sob 12.12.2009 1:51

Postanowiłem podzielić się skrótowo wrażeniami z PLO3.

[SPOILERY możliwe]

Niektóre opisy były zbyt rozwlekłe, a działo się w nich na prawdę niewiele. Inne opisy (szczególnie akcji) kończyły się zbyt szybko i pozostawiały wrażenie niedosytu.

Oprócz tego, ostatni rozdział był dziwny. Tzn. wszystko było świetne, na koniec dobry cliffhanger, ale niestety rozdział sprawiał wrażenie upchniętego na siłę i skompresowanego, nie dającego miejsca choćby na zwyczajowe rozterki Drakkainena. Miałem wrażenie, jakby autor chciał jak najszybciej zakończyć ten tom (choć przecież pisał III i IV razem).

Sam styl powieści też mnie jakoś nie poruszył specjalnie (tym razem). Nie wiem, czy to wina tego, że ostatnio czytałem więcej książek trudnych, czy to może Grzędowiczowi się coś popsuło. ;) Nie wiem też czy to wina korekty, czy autora, ale kilka zdań było tak dziwnie złożonych, że czytałem je trzy razy i dochodziłem do wniosku, że jednak coś jest nie tak.

Doszło też do pewnych, w jednym przypadku - poważnych, nieścisłości.
[spoiler] Cała scena z atakiem na Lodowy Ogród lodowym skorpionem, była bez sensu. Drakkainen nie znał się na magii jeszcze tak dobrze, żeby cokolwiek podobnego spreparować, co potwierdzają jego późniejsze rozmowy z władcą Ogrodu. Tak technicznie złożona maszyna nie miała prawa się udać, IMO - i to w tak krótkim czasie. Wyprowadźcie mnie z błędu, ale czy Filar nie powiedział, że już mieszka jakiś czas na Wyspie, zanim Vuko go znalazł? W takim razie powinien chyba zdążyć zauważyć różnicę między fizycznymi mutantami z Wyspy, a dziećmi Doliny, wychodzącymi z mgły i cieni. Można się więc przyczepić, że zaczął śpiewać tę Por que te vas gdy ci z Wyspy go otoczyli (deformacje ich ciał powinny raczej mu przypominać ludzi żyjących w Dolinie, a to przecież ci bronili się tą piosenką). A propos piosenki, po przesłuchaniu jej natychmiast na YouTubie, wyobrażenia jak ci wszyscy ludzie ją śpiewają rozśmieszały mnie raczej, psując nieco klimat grozy.

Ogólnie źle nie było, a całość oceniłbym na mniej więcej na 7/10, choć im więcej czasu upływa od przeczytania książki, tym więcej zostaje w myślach negatywów.
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: Shadowmage » sob 12.12.2009 9:13

A mnie nadal nie ciągnie, choć niedługo powinienem się za Grzędowicza zabrać... gdzieś na początku przyszłego roku jak myślę.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Kato Starszy » sob 16.01.2010 17:27

fakt faktem, że PLO3 był najsłabszy z dotychczasowo wydanych tomów; ja mam tylko nadzieję, że Grzędowicz faktycznie ma pomysł aby to wszystko pociagnąć i zamknąć w czterech tomach tak jak zapowiedział, bo w trzecim już pod koniec się wyraźnie meczył.
Ceterum censeo Artefaktem delendam esse
Kato Starszy
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 579
Rejestracja: ndz 22.02.2009 18:50
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: historyk » czw 11.03.2010 16:46

PLO3, jak dla mnie, to słabizna. Gdyby to napisał debiutant, to bym uznał, że rokuje nadzieje na przyszłość. Ale w wykonaniu Grzędowicza, to zwyczajne lekceważenie czytelnika.

Ciekawostka - JG świetnie sobie zdaje sprawę, że wypuścił smrodliwego bąka, więc z wyprzedzeniem zaatakował w SFFiH "reckarzy". Ich opinie - jak podkreśla - w ogóle go nie interesują, bo kimże oni są? Otóż krótko - klientami, którym JG wcisnął kupę.

ostatni tom PLO kupię, żeby mieć komplet, natomiast późniejsze dokonania JG chyba sobie daruję. Nota bene, czytywałem jego opowiadania w śp. Fenixie i nie robiły na mnie specjalnego wrażenia, więc 2 pierwsze tomy PLO są wyjątkiem od niskopoziomowej normy JG
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Postautor: Shadowmage » czw 11.03.2010 17:53

Dla mnie tom 3 jest co prawda jednak trochę lepszy od 2, ale szczerze powiedziawszy, niewiele. Wynudziłem się i choć pewnie dla powinności przeczytam ostatni tom (jeśli będzie ostatni), ale nie spodziewam się jakiejś znaczącej odmiany... chociaż w końcu musi się coś wyjaśnić :)

Swoją drogą dla mnie sporym zaskoczeniem było, że "PLO3" nie załapał się do naszego plebiscytu. Mimo wszystko obstawialem, że jednak ktoś na niego zagłosuje...
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Kot Kóry Mówi » czw 29.04.2010 22:49

Może jestem dziwny, ale PLO jakoś całkiem na mnie nie działa. Znaczy, sporo ludzi sie nim zachwycało straszliwie, a mnie wchodzi jak zwyczajne czytadło do poduszki.
Najlepsze mi sie nie wydaje o niebo lepiej czyta mi sie Piekarę, albo Magdę Kozak. Nie rozumiem tych zachwytów.
Zgubiłem "T" w środkowym wyrazie :P
Kot Kóry Mówi
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: czw 29.04.2010 22:40

Postautor: Shadowmage » pt 30.04.2010 7:26

W sumie... prawie się zgadzam. Znaczy - że Piekarę czyta mi się lepiej :D
Grzędowicz co prawda jest lepszy pisarsko, ma ciekawsze pomysły i potrafi czasem napisać kawałek, że szczeka opada, ale całościowo to jednak nie za bardzo mi wchodzi.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Teukros » ndz 02.05.2010 22:14

Grzędowicz to dla mnie ciekawy przypadek - pisarz, który umie pisać powieści, i któremu - niestety - nie bardzo one wychodzą. Co rozumiem przez "umie pisać powieści"? Ano cóż, wie co to są początek, rozwinięci i zakończenie, nie gubi się w licznych wątkach (Pan Lodowego Ogrodu to dobry przykład na umiejętność Grzędowicza na prowadzenie wielowątkowej akcji), potrafi stworzyć obszerny, wewnętrznie spójny świat (i się w nim nie pogubić)... I jakoś z tego wszystkiego nie wychodzi to, co powinno. Niby jest wszystko to, co być powinno, ale kiepsko się te powieści czyta; nudne są po prostu, aż miejscami kartkowałem, czego normalnie nigdy nie robię.
O wiele lepiej Grzędowiczowi wychodzą opowiadania, może dlatego, że w nich z jednej strony może zabłysnąć pomysłem, a z drugiej - nie ma okazji do wodolejstwa. W każdym razie, do "nr 1 ostatnich lat" sporo mu brakuje, a po lekturze cyklu ogrodowego widzę go raczej jako zręcznego rzemieślnika literackiego.
Teukros
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: ndz 02.05.2010 21:16

Postautor: Shadowmage » pn 03.05.2010 7:25

Wątek powstawał w czasie, kiedy zgarniał wszystkie nagrody - teraz faktycznie już nie jest topie, tak jak kiedyś, Dukaj go przyćmił.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno


Wróć do Literatura polska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron