Strona 1 z 1

Matura ustna z polskiego - pytania, porady

Post: sob 24.02.2007 14:19
autor: g_grek
Wybrałam temat na ustną maturę z polskiego: "Różne koncepcje walki w literaturze polskiej"
I w związku z tym - jakie teksty proponujecie przejrzeć, czego poszukać...? Może znacie jakiś utwór (liryczny/epicki/ew. muzyczny), który odpowiada tematowi...? Zaczęłam się już rozglądać za literaturą, a nie do wszystkiego pewnie uda mi się dotrzeć i nie na wszystko trafię... :)

Post: sob 24.02.2007 14:54
autor: Jakub Cieślak
Rzucę na wstępie propozycje oczywiste:
Trylogia Sienkiewicza.
Cała seria powieści piastowskich Karola Bunscha.
To daje jakiś przekrój historyczny, bo autorzy są z różnych epok.

Post: ndz 25.02.2007 13:15
autor: Shadowmage
Hmm... A o co konkretnie chodzi w tym temacie? Bo można go rozumieć na kilka sposobów. Dla mnie może to być równie dobrze pokazanie jak autorzy patrzą na starcia, jak i rózne rodzaje walk pokazywane przez pisarzy. No i jeszcze czy w ogóle jest tu mowa o walce w sensie militarnym? Bo przecież to nie jest moim zdaniem jednoznacznie powiedziane.

Post: ndz 25.02.2007 16:33
autor: Hifidelic
Może właśnie niestandardowe podejście do tematu będzie wysoko punktowane? To zależy w dużej mierze od tego, jakich masz nauczycieli. Powiesz coś więcej?

Matura ustna z polskiego

Post: ndz 25.02.2007 19:33
autor: g_grek
Raczej chodzi o koncepcie jak na przykład walka patriotyczna czy coś w tym stylu:) różne rodzaje walki w literaturze:)

Post: śr 28.02.2007 13:48
autor: romulus
Będę banalny: nie zapomnij o Wiedźminie. Zaimponujesz znajomością nie tylko lektur szkolnych ! ! ! Walka dobra ze złem, chaosu z przeznaczeniem - porównaj to ładnie z Tolkienem i 5 w kieszeni.

Post: śr 28.02.2007 19:52
autor: Hifidelic
Może "Państwo Podziemne" Karskiego?
Jedna z najciekawszych książek jaką czytałem.

Matura ustna z polskiego

Post: śr 28.02.2007 19:56
autor: g_grek
Raczej bym wolał Lektury szkolne:) I koncepcje walki raczej mi chodzi:) jak np. walka z chorobą - Dzuma.. i najlepiej jakieś materiały bo dożo nie mogę znaleźć:(

Post: śr 28.02.2007 20:40
autor: Jander
Z lektur to oczywiście romantyzm - Konrad Wallenrod, Kordian.
Można jeszcze wziąć pozytywizm - praca organiczna, sposób walki o niepodległość.
Trylogia Sienkiewicza, to jasne.
Ze współczesności Kamienie na Szaniec.

Post: śr 28.02.2007 22:46
autor: Żerań
Różne koncepcje walki? Zależy co rozumiesz przez "koncepcje" I teoretycznie lepiej jest, jak bierzesz książki spoza kanonu lektur, bowiem nauczycielka wtedy "pyta na odczepnego". Znam to z doświadczenia.
Teoretycznie można brać "Dżumę", "Rok 1984", choć to walka z systemem, "Kordian" imo też jest dobry. Walka... hmm, hmm, ze współczesności coś z literatury obozowej byłoby dobre.

Re: Matura ustna z polskiego

Post: śr 28.02.2007 23:56
autor: Jakub Cieślak
g_grek pisze: "Różne koncepcje walki w literaturze polskiej"

Zatem, Żeraniu, odpadają nam wszelakie obce literatury... :)

Post: pt 11.05.2007 10:00
autor: Shadowmage
lord kupa pisze:witam wszystkich, mam male pytanie otoż zdaje tegoroczną mature i na język polski musze przygotować przezentacje na temat: ,,Kreacje herosa w literaturze fantasy i filmach sensacyjnych (analiza porównawcza na wybranych przykładach).” Wybrale 3 postacie z książek: Conana, Wiedźmina, i Rolanda (z ,,Mrocznej Wieży" Kinga). chcialbym się dowiedzieć jak Wy oceniacie te postacie, może coś w nich znajdziecie czego ja niedostrzegłem.
z gory dziękuję za za pomoc

Post: pn 04.02.2008 18:02
autor: bitter
a jaki był by wasz pomysł w temacie ,,Nieśmiertelność błogosławieństwo czy przekleństwo?,, oprócz książek mogę korzystać również z filmów i innych dziedzin sztuki.
Ogółem chcę rozdzielić nieśmiertelność na fizyczną i duchową ale mam problem z wyborem bohaterów

Post: pn 04.02.2008 18:13
autor: Jander
Dracula, seria filmów Nieśmiertelny, może film Źródło(tu nieśmiertelność duchowa i fizyczna). I jeśli jesteś w stanie zobaczyć - "A Man from Earth". Jeszcze z książek możesz spróbować "Gniazdo Światów" Huberatha. Sam osobiście polecam "Wampira z Mgieł", ale to już do własnego uznania.
pozdrawiam

Post: pn 04.02.2008 18:53
autor: Shadowmage
Zdecydowanie "Podróże Guliwera". Część trzecia jeśli się nie mylę, może czwarta. Doskonały przykład nieśmiertelności cielesnej.

Post: wt 05.02.2008 9:55
autor: Alganothorn
g_grek:
koncepcja walki to na dzień dobry
- walka 'tradycyjna' -> etos rycerski, męstwo etc. -> np. Sienkiewicz (ale jeśli się decydujesz, pokaż zróżnicowanie motywacji bohaterów, od 'czystej' miłości Ojczyzny w Trylogii po osobistą zemstę w 'Krzyżakach')
- walka 'podstępna' -> odrzucasz walkę wprost w imię zasad i wyższych wartości -> np. 'Konrad Wallenrod'
- walka 'niezbrojna' -> nie tylko ci, co za broń chwytają walczą, liczy się budowanie ducha i tożsamości -> prawie cały pozytywizm (co Ci pasuje najlepiej)
poza tym 'jak' walczysz masz też koncepcje dotyczące 'o co' i tutaj masz wachlarz od walki o Ojczyznę, przez walkę o kobietę, przyjaciół, dobra doczesne po walkę samego ze sobą o siebie (bohaterowie uciekający przed swoją przeszłością, zmagający się z nią etc.) - wiele zależy od tego, jak zdefiniujesz pojęcie 'koncepcja'

bitter:
ograniczam się na razie do kilku filmów
'Zagadka nieśmiertelności' (Hunger) - zwłaszcza dylematy Johna (David Bowie)
'Nieśmiertelny II', bo choć to chyba najgorszy z cyklu, najlepiej pokazuje jakim ciężarem może być 'dar nieśmiertelności' (warto też powołać się na śmierć żony w części pierwszej)
'Frankenstein' w dowolnej odsłonie, bo pomijając otoczkę horroru zawsze chodziło o pokonanie śmierci (uwypuklił to Branagh w swojej wersji)
'LotR' jest dobry na wszystko, czyli pamiętna rozmowa Elronda z córą nt. jej ewentualnych losów po związaniu się z Aragornem (z dość wymowną wizualizacją) - możesz posłużyć się bezpośrednim cytatem z książki
stąpając po cienkim lodzie możesz zawsze odwołać się do biblijnej koncepcji nieśmiertelności duszy, ale to pole chyba bezpieczniej sobie odpuścić
;-)
nie do końca rozumiem też, jak chcesz rozdzielać kwestię nieśmiertelności duchowej i fizycznej - jak rozumiem albo nieśmiertelny jest 'komplet' (tj. ciało i dusza), albo ciało umiera tradycyjnie, a dusza zmienia swoją siedzibę? taka uproszczona reinkarnacja? jeśli tak, to popatrz na 'Małego Buddę' albo 'W sieci zła' ("Fallen'), dwie 'strony' spojrzenia na taka kwestię;
wypowiedz się, jak widzisz koncepcję całości, jak interpretujesz temat, pomożemy lepiej...

pozdrawiam
w.

Post: wt 05.02.2008 16:25
autor: bitter
jeśli chodzi o fizyczną to oczywiście o ciągłe życie wieczne,uniknięcie śmierci.
co do duchowej to każda religia głosi to iż śmierć ciała nie jest końcem naszego życia bo tak jak przytoczyłeś w buddyzmie następuje reinkarnacja tak w chrześcijaństwie wierzymy w nieśmiertelną duszę.

dziękuje za tak szybką reakcję zwłaszcza że jestem tu nowy :) napewno coś z tego wybiorę i dorzuce też chyba coś z mitologii albo syzyfa albo prometeusza którzy muszą cierpieć na wieki.

Post: wt 05.02.2008 16:33
autor: Tigana
W "Wywiadzie z wampirem" jest sporo egzystencjalnych rozważań na temat nieśmiertelności.

Post: wt 05.02.2008 16:38
autor: bitter
Tigana pisze:W "Wywiadzie z wampirem" jest sporo egzystencjalnych rozważań na temat nieśmiertelności.


tak,nawet dzisiaj na ten temat rozmawiałem z panią która mnie uczy polskiego i stwierdziła że z filmów ten będzie jednym z bardziej pasujących obok nieśmiertelnego.Tylko że będę go sobie musiał obejrzeć w czasie ferii bo już dawno go oglądałem i mam luki w pamięci :)

Post: wt 05.02.2008 16:45
autor: Shadowmage
U Swifta masz nieśmiertelność jako przekleństwo:)

Post: wt 05.02.2008 16:59
autor: bitter
Shadowmage pisze:U Swifta masz nieśmiertelność jako przekleństwo:)


ogółem Swifta czytałem jak byłem mały i to tylko Guliwera, zbyt wiele nie pamiętam ale skoro twierdzisz że było tam trochę o nieśmiertelności to jeśli znajdę czas to postaram się przejrzeć :)

Post: wt 05.02.2008 17:18
autor: Shadowmage
No mówię, 3 albo 4 podróż. Guliwer dociera do kraju, w którym czasem rodzą się nieśmiertelni. Jest to przekleństwo, bo oni się cąły czas starzeją, ale nie mogą umrzeć. Świat jaki znają przemija, a oni nadal tkwią w przeszłości.

Problem

Post: czw 06.03.2008 19:43
autor: Ogórasek_20
Siemka wszystkim :) mam problem z ustna maturą..wybrałem temat "krajobraz jako motyw literacki pisarzy różnych epok" napisałem wstęp i nie wiem co dalej :cry: ma ktoś ten temat??albo pomysł na niego??piszcie jak możecie thx

Post: czw 06.03.2008 21:56
autor: toto
Podałeś zbyt mało informacji.
Skoro napisałeś wstęp, to znaczy, że masz już jakąś literaturę, na której chcesz pracować. Bo na razie to by było z mojej strony wróżenie z fusów, gdybym chciał ci coś poradzić.
Ale jak chcesz.
Pomysł
Wybierasz trzy (albo więcej, mniej raczej być nie może) książki, w których krajobraz odgrywa jakąś rolę, z różnych epok. Konsultujesz z polonistką, czy wybrane lektury są odpowiednie. I działasz. :wink:
Odpowiedź równie enigmatyczna jak prośba. :twisted:

Post: pt 07.03.2008 9:39
autor: Shadowmage
No właśnie, trochę to enigmatyczne. Może napisałbyś jakie podejście masz do tematu?
Z literatury to na razie przychodzą mi do głowy Sonety krymskie :P

Post: pt 07.03.2008 12:23
autor: Galvar
Ja dodałbym Inwokację z "Pana Tadeusza". :P

Post: pt 07.03.2008 12:41
autor: Lord Turkey
A może te fantastyczne opisy Orzeszkowej z "Nad Niemnem"? No i "Cieplarnia" Briana W. Aldissa... :wink:

Jeżeli chcesz, żebyśmy mogli Ci coś doradzić, zdradź koncepcję swojej pracy, dobór literatury, plan na rozwinięcie wątków...
Coraz więcej osób przewija się przez ten temat, chociaż przyznam, że najłacniej pomoc można uzyskać przy fantastycznych tematach prezentacji - wszak taki jest profil tego miejsca. W zeszłym roku przy okazji mojej matury zawiązała się krótka, acz interesująca dyskusja - a sam egzamin to była przyjemność. Nic nie rozumiejące, nie znające fantastyki panie z komisji i ich miny...
... bezcenne :P

Post: pt 07.03.2008 15:06
autor: Alganothorn
Pytanie, czy chcesz literaturę polską, czy też obcą (niezależnie od subforum, na którym ten post się znalazł);
o polskiej już coś napisano, z obcej przykład z głowy: Bukoliki Wergiliusza (Teokryta też, w sumie wybierzesz sobie bardziej pasujące do całości)
Pozostaje też kwestia tego, o czym napisali inni: jak ujmujesz temat, czy krajobraz jako motyw przewodni, czy jako uzupełnienie i ilustrację akcji, sam krajobraz, czy ogólnie przyroda...
im więcej wyjaśnisz, tym lepsze tytuły dostaniesz
;-)
pozdrawiam

Post: czw 20.03.2008 15:32
autor: bitter
Shadowmage pisze:Zdecydowanie "Podróże Guliwera". Część trzecia jeśli się nie mylę, może czwarta. Doskonały przykład nieśmiertelności cielesnej.


Przeczytałem i znalazłem w trzeciej części-wielkie dzięki bo to rzeczywiście świetny przykład i na pewno z niego skorzystam :)

Post: sob 24.05.2008 10:11
autor: bitter
Dziękować, dziękować :wink: matura zdana na całkiem dobrym poziomie :)

Post: sob 24.05.2008 10:20
autor: Lord Turkey
Pozostaje więc tylko pogratulować :)