Stefan Otceten

Wszystko o rodzimych publikacjach

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Stefan Otceten

Postautor: Gytha Ogg » pt 26.01.2007 17:43

Stefan Otceten - autor "Przechowalni" wydanej przez Solaris i kilku artykułów w SFinksie oraz redaktor antologii "Polska nowela fantastyczna" wydanej przez Alfę. Realnie istniejący człowiek czy czyjś pseudonim? Czyj? Wiecie coś?
Gytha Ogg
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 368
Rejestracja: pt 17.06.2005 8:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stefan Otceten

Postautor: Achmed » pt 26.01.2007 22:25

Gytha Ogg pisze:Realnie istniejący człowiek czy czyjś pseudonim? Czyj? Wiecie coś?

Pytasz w związku z tym, co na Wiki się dzieje z jego hasłem? :-)
O ile wiem, ile wyczytałem - ale to tylko z pozycji jakiegoś tam fana gatunku, który czasy dla tej sprawy najważniejsze zna jedynie z retrospekcji - to istniejący realnie, widywany (?) przez ludzi ze środowiska okołofantastycznego w latach 80. Tutaj jest jego zdjęcie: http://solarisnet.pl/gallery.py?cat_id=a0 (trzecie od dołu po prawej) Tutaj recenzja "Przechowalni": http://www.skf.from.hell.pl/monthly/txt/mies134.txt Tutaj wątek jemu poświęcony na forum SFFH: http://www.science-fiction.com.pl/forum ... ceten#6963
Poza tym zredagował cztery tomy (numery od 3 do 6) antologii, o której wspomniałaś.

Przy czym disclaimery:
1. swoją wypowiedź opieram tylko na tym, co napisał Sedeńko, czyli:

Stefan Otceten był postacią tajemniczą. Urodził się w 1951 lub 1952 (gdy się spotykaliśmy, mylił się w zeznaniach). Pisywał kryminały pod pseudonimem. Po Tuwimie zredagował i dokonał wyboru tomów 3-6 Polskiej Noweli Fantastycznej. Pisywał jakieś kawałki dla pism niemieckich, z wykształcenia był polonistą. Nie pisał jednak dużo, choć był wielkim znawcą fantastyki (Lech Jęczmyk nazwał go krytykiem oralnym).

"Przechowalnia" to jego jedyna powieść, wiedziałem, że ją pisze, ale w 1988 roku Stefan zaginął bez wieści na Ochocie, na Grójeckiej. Poszukiwano go bezskutecznie, m.in. w programie 997. A w 1991 roku przyszedł na mój domowy adres maszynopis, nadawca nieznany. Cały czas mam nadzieję, że to tylko kolejny numer Otcetena.

Wojciech Sedeńko


2. co napisał Oramus w posłowiu do "Przechowalni" (które kiedyś czytałem, ale książki nie posiadam).

Nie mam numerów SFinksa z 2000 roku, w których o Otcetenie miało być coś napisane.

Zasadniczo jednak zwraca uwagę fakt, że informacje pochodzą z niewielu źródeł, żeby nie powiedzieć: źródła tylko jednego - środowiska paru znajomych. Sedeńko i Oramus, z którymi, o ile wiem, Jęczmyk jest zakumplowany, a "SFinks" - to też projekt Sedeńki (i Piaseckiego chyba). Dlatego teoria, że Otceten jest heteronimem Jęczmyka, wydaje się możliwa. Tyle że to na razie tylko stwierdzenie anonimowego gościa na Wikipedii. Gdyby napisał coś więcej - ale nie napisał.

edit: literówki
Ostatnio zmieniony pt 26.01.2007 23:56 przez Achmed, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Achmed
Lord
Lord
 
Posty: 1659
Rejestracja: wt 21.01.2003 16:09
Lokalizacja: Niederzahden/Warschau

Postautor: Gytha Ogg » pt 26.01.2007 23:39

Dzięki, Achmedzie. Na parę rzeczy też trafiłam (m.in. tu, ale imię jest pomylone ;-)). Niemniej jednak wydaje mi się, że te anonimowe sugestie nie są prawdziwe - być może człowiek po prostu nie miał dalej ochoty się tym zajmować, a znajomi go kryją ;-).
Gytha Ogg
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 368
Rejestracja: pt 17.06.2005 8:39
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Achmed » sob 27.01.2007 0:06

Gytha Ogg pisze:Niemniej jednak wydaje mi się, że te anonimowe sugestie nie są prawdziwe

Mnie też tak się wydaje.

Gytha Ogg pisze:być może człowiek po prostu nie miał dalej ochoty się tym zajmować, a znajomi go kryją ;-).

Niewykluczone :-)
Obrazek
Achmed
Lord
Lord
 
Posty: 1659
Rejestracja: wt 21.01.2003 16:09
Lokalizacja: Niederzahden/Warschau


Wróć do Literatura polska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron