Rady dla początkującego MG w ZC

Forum dyskusyjne poświęcone temu właśnie systemowi.

Moderator: Jakub Cieślak

Rady dla początkującego MG w ZC

Postautor: bukins » czw 24.06.2004 15:56

wiekszosc z was siedzi w temacie zc pewnie z pare ladnych lat. ja natomiast zainteresowalem sie zc w grudniu tamtego roku i od tego czasu naczytalem sie tego i owego.
moze opisze wam...jak sie przygotowuje - ocencie to i mile widziane rady z waszej strony :)

1) znam dokladnie zasady gry, wiec mysle, ze w sesji bede je bezproblemowo stosowal.
2) scenariusz, ktory bede prowadzil znam na pamiec.
3) zrobilem sobie zaslonke mg (gdybyscie ja zobaczyli to oczy by wam wyszly z orbit 8) ) gdzie bede rzucal koscmi. bede stosowal taka zasade, ze rzuty bede wykonywal w tajemnicy przed graczami. mysle, ze wzmocni to dodatkowo emocje podczas gry, a graczom bardziej pozwoli wcielic sie w swoich badaczy. wczesniej spisze sobie wszystkie umiejetnosci by nie pytac sie onie podczas sesji.
4) kazdy gracz dostanie podrecznik i bedzie musial sie zapoznac z zasadami, a takze zrobic sobie postac badacza.
5) gra odbedzie sie obowiazkowo w ciemnosciach rozswietlanych swieczkami.
6) nastroj bedzie potegowac odpowiednia muzyka

hmm...to chyba wszystko. jakies uwagi? pomoce z waszej strony? wszytko mile widziane :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bukins
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Atum » czw 24.06.2004 16:22

Skoro dajesz im podręcznik uważaj żeby nie zobaczyli za dużo ;).
Przygotowanie dobre, ale pewnie wiesz, że sesja może być nieprzewidywalna.

A jeśli moge Ci coś poradzić to czytaj. Czytaj dużo. Kryminały, klasykę grozy, kiczowate horrory. Zalety płynące z tej czynności są bezcenne.
Awatar użytkownika
Atum
Wojownik
Wojownik

Postautor: bukins » czw 24.06.2004 18:55

Atum pisze:Skoro dajesz im podręcznik uważaj żeby nie zobaczyli za dużo ;).

nie zobacza. najwyzej popsuja sobie zabawe.

odnosnie czytania...czytam duuuuuzo i to sie raczej nie zmieni 8)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bukins
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Atum » czw 24.06.2004 21:34

Ja bym im jednak podręcznika głównego do rąk nie dawał.
Niech sobie kupią "Podręcznik Badacza Tajemnic".
Awatar użytkownika
Atum
Wojownik
Wojownik

Postautor: jesussan » pt 25.06.2004 23:09

wow... bukins... pozazdroszczenia godny perfekcjonizm... ;-) mojej sesje z reguly wygladaja tak:

a) dowiaduje sie o nich tak okolo 2-5h przed
b) scenariusza nie mam ---> albo improwizuje albo biore cosik z ksiazki (z reguly tej co aktualnie czytam)
c) w drodze na sesje (w srodkach transprtu) wymyslam i staram sie zapamietac archetypy BNow
d) na sesji zdaje sobie sprawe ze ZNOWU zapomnialem podrecznika/kosci/dodatkow (damn! nie cierpie tego a zdarza mi sie prawie zawsze!)
e) zaczynam improwizowac

sa + i - takiego podejscia do gry, a mianowice:
"+" - gra jest bardzo spontanicza, czesto zaskakuje (w tym nawet mnie...), dostarcza przez to duzo emocji zarowno graczom jak i straznikowi
"-" - nie kazda sesja jest udana :-( poprostu niekiedy w wymyslanym na biezaco scenariuszu pojawiaja sie niedomowienia, czasami wrecz bledy...
jest wiec to ryzykowny sposob ale eliminuje ta swoista 'treme' przed sesja, kiedy to boisz sie ze: nie spodoba sie Twoj scenariusz, gracze rozwala Ci gre (a tyle sie przygotowywales), a co jak nie wypali klimat (czy aby swieczki sa w dobrych miejscach? czy muzyka jest odpowiednia?) itp. itd. ja wole luz i spokoj (nawet za cene czasami nienajlepszych sesji)

troche juz tak prowadze (Zewa jakies 5-6 latek) i nie narzekam. ;-)

ale jedno moge Ci powiedziec - jak nie bedize luzu na sesji to gdy tylko cosik nie pojdzie po Twoim planie sypnie sie cala reszta. zawsze trzeba miec wydzielonaa 'przestrzen' na improwizaje. dlatego jestem zwolennikiem 'luznych', ramowych scenariuszy. ale nic nie narzucam - probuj... :-D

acha. powodzenia na pierwszej sesji! :-D
jesussan
Wojownik
Wojownik

Postautor: Hifidelic » sob 26.06.2004 8:46

Drogi Bukinsie, mam jedną radę natury technicznej - ja mimo wszystko pozbyłbym się stołu, przy którym gracie i usiadł raczej w kółko, tak żeby nic nie odgradzało Cię od graczy. Skłoni to wszystkich (w tym także i Ciebie) do wstawania przy witaniu się z npctami i graczami, umożliwi wygodną prezentację wykonywanych czynności, no i zwielokrotni możliwość wywierania presji psychofizycznej na graczy. :twisted: Trzeba mieć tylko warunki lokalowe. Karty wtedy opierasz na sztywnych podkładkach. Gracze będą je odkładać, ponieważ trzymać je w ręku nonstop jest po prostu niewygodnie. Dzięki temu nie będą się gapić w swoje karty, myśląc: "Ale stworzyłem ekstra postać/ Ale jestem super" ;), tylko skupią się na grze.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!

Postautor: bukins » wt 29.06.2004 15:59

dzieki za wasze rady, napewno sie przydadza :)

jesussan:
wole jednak miec wszystko przygotowane. mysle, ze scenariusz na poczekaniu raczej by mi nie wyszedl, ale kto wie? kiedys pewnie sprobuje improwizowac :)

hifidelic:
nie mam zamiaru grac przy stole :) gracze napewno nie beda tyle patrzec w karty, bo bedzie zbyt ciemno by cos zobaczyli ;)

atum:
dalem im podrecznik, poniewaz mysle, ze zasady mimo wszystko powinni znac. do tego sa to ludzie, ktorzy nigdy nic nie czytali o cthulhu...wiec musza zalapac choc troche z klimatu jaki oferuje zc.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bukins
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Atum » wt 29.06.2004 16:32

bukins właśnie na tym polega rola MG żeby wprowadzić graczy w klimat. danie im do rąk podręcznika jest chyba największym błędem jaki możesz popełnić na starcie. A co do mechaniki, to ona w Zewie nie jest wcale taka ważna.
Awatar użytkownika
Atum
Wojownik
Wojownik

Postautor: bukins » wt 29.06.2004 16:40

danie im do rąk podręcznika jest chyba największym błędem jaki możesz popełnić na starcie.

hmm...ale przynajmniej nie musze sie spodziewac na sesji profesora rambo ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bukins
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Hifidelic » wt 29.06.2004 16:42

Zgadzam się z Atumnem. Jak jeden z graczy luknął u nas na sesji mistrzowi w podstawkę, to na następnej grał w opasce na oczach, bo wzrok zaczął tracić :D Bóg go pokarał ;D

Zobaczysz drogi Bukinsie, jak oni z tymi kartami będą się cisnąć do świeczki, jak przyjdzie co do czego :D

A jeśli chodzi o improwizację, to uważam że najlepsza jest taka, do której jesteś dobrze przygotowany ;)
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!

Postautor: jesussan » śr 30.06.2004 6:55

wez po uwage tez jeden brzydki nawyk graczy w RPG (zwlaszcza takich co wczesniej grali w inne systemy, a nie grali w Zewa): jezeli gracze zobacza, ze cos ma tabelke/statystki bada to traktwac jako 'kolejnego' potwora, ktorego da sei poprostu zabic...
jesussan
Wojownik
Wojownik

Postautor: Hifidelic » śr 30.06.2004 9:33

Taaak, w pierwszych edycjach potężniejsze potwory wogóle nie miały tabel i współczynników - twórcy założyli, że są zbyt potężne. Potem się to zmieniło. Nie wiem, czy na lepsze, czy nie.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!

Postautor: bukins » czw 22.07.2004 16:59

dzis w nocy nareszcie dojdzie do sesji ktora planuje zrobic od dluzszego czasu. jak mi wyjdzie? pozyjemy, zobaczymy :) najwazniejsze jest to, ze bedziemy grac cala noc we wspomnianym przeze mnie domku gdzie bede straszyl mych graczy :twisted:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bukins
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Jakub Cieślak » czw 22.07.2004 18:45

Pamiętaj o dobrym opisywaniu otoczenia, stworzeń. Po prostu to jest najważniejsza umiejętność Strażnika Tajemnic. Staraj się nie nazywać rzeczy po imieniu. Żaden wyskakujący potwór nie wystraszy graczy. Ich wystraszy ogromny cień przysłaniający światło księżyca, sylwetka szybko przemieszczająca się w ich kierunku. Napięcie wspaniale buduje się na niepewności. W takich sytuacjach głupi wąż ogrodowy, o który potyka się postać może nieźle wystraszyć. Udanego straszenia!
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Tyhagara » czw 22.07.2004 19:00

A właśnie, ma ktoś podręcznik pierwszej edycji Zew Cthulhu w formie elektronicznej? Ja mam oryginalny podręcznik w sztywnej oprawie wydanie polskie edycja 5.1.1. Ale z wielka chęcią oglądnął bym, pierwsze wydanie. Pierwszej edycji już chyba nie można kupić?
Tyhagara
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » czw 22.07.2004 19:42

Jak zeskanuję to będziesz miał :D. Jednak może z takimi sprawami to nie ten temat.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: bukins » sob 24.07.2004 10:14

a wiec...juz po pierwszej sesji. jak wczesniej wspominalem, sesja odbyla sie w domku nad jeziorem, ktory wspaniale nadawal sie do grania. druzyna skladala sie z 3 osob: misjonarza, mowcy i inzyniera. na poczatku bylo standardowo tak jak myslalem...zaczalem nieco byc nerwowy i zbyt malo szczegolowo omawialem niektore rzeczy, jednak uspokoilem nerwy i zaczalem spokojnym, cichym glosem mowic co i jak :)
2 graczy i jedna graczka mieli juz kontakt z innymi systemami wiec w porownaniu do mnie nowicjuszami nie byli ;) z ZC spotkali sie pierwszy raz i w mig zalapali klimat gry. wczasie gry naprawde trudno stworzyc klimat grozy, ale gracze tylko mi w tym pomagali. okazywali strach, roztargnienie itp. za co im szczerze podziekowalem :) scenariusz rozwiazali o wiele dluzej niz myslalem, jednak jak stwierdzili na koncu...woleli by cos dluzszego ;) sesje uwazam za udana i mam nadzieje, ze teraz bede mogl bez problemu poprowadzic ktoras z kampanii jakie posiadam (serce grozy, twierdza wron). co bedzie dalej? sam do konca nie wiem... :>
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bukins
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Jakub Cieślak » sob 24.07.2004 11:32

Serce Grozy nie jest skomplikowaną kampanią. Jednak musisz się do niej dobrze przygotować, wymaga sporego wkładu pracy, żeby miało to ręce i nogi. Jeżeli masz ochotę na poważniejszą zabawę to gorąco polecam. Drużyna powinna być usatysfakcjonowana...:D
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: kilof » czw 05.08.2004 11:57

moze to trochge za pozno ale ja takze sprzeaciwaim sei dawaniu graczom podrecznika głownego czy innych dodatkow oprocz 'ksiegi badacza tajemnic' a to dlatego ze uwazam ze bohaterowie graczy powinni czuc sie jak postacie z opowiadan lovecrafta czyli nie wiedziec nic i dowiadywac sie coraz wiecej podczas gryu nie powinni wiedziec duzo o mitologii bo nie zapominajmy ze ich postaci są zwykłymi ludzmi, a gracze czesto zapominają ze ich postac wie mniej od nich i wykorzystują tą wiedzę
kilof
Pustelnik
Pustelnik

Wróć do Zew Cthulhu