"Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

od starożytnej po nowożytną na wszystkie sposoby ;-)

"Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Postautor: Nurgling » wt 15.09.2009 20:28

Hey - znalazłem coś ciekawego:

"Fabularna" gra planszowa: "Zaczęło się w Polsce"

Wydawnictwo jest elementem kampanii promocyjnej Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na pierwszy rzut oka przypomina ona Magię i Miecz: trzy obszary (odpowiadające okresom historycznym), karty przygody (jedną z nich jest np: talon na "Malucha") oraz korona władzy - tutaj reprezentowana przez Okrągły Stół. Autorzy udostępnili przykładowe grafiki z gry - można je zobaczyć TUTAJ

Co ciekawe do gry dołączona jest płyta pt: "I’ll Meet You In Poland, Baby" zawierająca m.in utwory wykonawców L.U.C, Tilt, Aurora, Ballady i Romanse, Made in Poland, Agressiva 69, Mona, Liberty Diamonds i Czesław Śpiewa.

Patroni wydawnictwa są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacja MusicXport.

Jak oceniacie pomysł? Podoba się Wam mieszanie Polskiej historii z zabawą?
Ostatnio zmieniony pn 21.09.2009 14:02 przez Nurgling, łącznie zmieniany 1 raz
POLCON 2009 - www.polcon2009.pl - najniecierpliwiej oczekiwany konwent tego roku
SMF - www.smerf.fero.pl - łódzka ostoja fantastyki
Awatar użytkownika
Nurgling
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: pn 24.11.2008 13:26

Postautor: Shadowmage » wt 15.09.2009 22:35

Myślę, że to całkiem dobry pomysł na propagowanie historii - choć nie grając w samą grę nie jestem w stanie stwierdzić, czy akurat w tym przypadku pomysł wypalił. Niemniej jednak takie inicjatywy są cenne i powinno być ich jak najwięcej. Skoro nie mamy kasy na wspaniałe filmy budujące świadomość historyczną (nie zawsze prawdziwą, ale to szczegół), to przynajmniej wypada coś innego robić.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: RaF » śr 16.09.2009 8:52

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony nie mam nic przeciwko mieszaniu historii z zabawą - wręcz przeciwnie. Z drugiej, jak tak sobie tę grę pooglądałem, to mi się odechciało w nią grać. Przecież to czysta propaganda. :S
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » sob 02.01.2010 15:04

Chyba uznano, że gry planszowe to dobry pomysł na promocję historii, bo wyszedł niedawno również "Wroniec" w wersji planszówkowej - zasady proste jak konstrukcja cepa, informacje przekazywane przez grę również bardzo podstawowe, ale może dzieciakom coś na temat stanu wojennego w głowie zostanie?
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno


Wróć do Historia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości