Strona 1 z 1

pytanie

Post: śr 18.01.2006 19:27
autor: Lina
Witam! Otóż jestem tegoroczna maturzystka i szukam ksiazek do mojego tematu, czyli "Historyzmy w literaturze, malarstwie i architekturze". Mam juz takich autorow jak Sienkiewicz,Nałkowska,Mickiewicz ale chcialabym to bardziej urozmaicic.Potrzebuje ksiazek z literatury światowej wiec jezeli znacie jakies interesujace ksiazki o tej tematyce to bardzo prosze o podanie tytułów, z gory dziekuje:)

Post: czw 19.01.2006 9:24
autor: Alganothorn
more details, please...
chcesz beletrystyki, czy literatury pięknej, bo nie sądzę, żeby literatura faktu;
chcesz konkretny okres historyczny? jeśli tak, to chodzi o czas powstawania dzieła, czy opisywany okres w dziejach?
przez ciekawość: co dałaś jako historyzmy w architekturze? swoje typy to bym miał, ale jestem ciekaw Twoich...
jeszcze jedno pytanie: jakiej definicji historyzmu oczekujesz? ścisłej, czyli zaczynamy tak koło XIX wieku, czy ogólnie interesują Cię książki (itp) historyczne?
pozdrawiam

Post: sob 21.01.2006 22:24
autor: Gvynbleid
Ja bym wziął "Wesele" Wyspiańskiego, z uwagi na postacie będące symbolami wydarzeń z historii polski (wiek XVII - Wernyhora, i Rabacja Jakuba Szeli z 1845 bodajrze). Z historyzmem w architekturze i sztuce nie będzie problemu - wszystko co da się podciągnąć pod neogotyk.

Jak mi się coś jeszcze przypomni to wpiszę, swoją drogą rozglądnąłbym się za jakimiś przejawami historyzmu w sztuce za granicą (byłej wówczas) polski - w związku z nurtami historycznymi chociażby w prawie (Fridrich Carl von Savigny) czy historyzmem w metodologii nauk (w której to dziedzinie logiki akurat polacy dużych osiągnięć nie mieli) -napewno znajdziesz coś ciekawego.

Post: sob 18.03.2006 18:23
autor: Jaffa
Ponieważ wątek nadaje się znakomicie do zadawania pytań, a w dodatku umarł dosyć szybko - postaram się go ożywić choć na chwilę dla własnej korzyści :D - o ile znajdą się chętni i potrafiący mi pomóc. :wink:

Potrzebuję informacji odnośnie przyczyn upadku "oświecenioweo projektu wolności". Z odwołaniem do Woltera i De Sade'a oraz filozofii libertynizmu i krytycyzmu.

Byłbym wdzięczny za szybką i jak najobszerniejszą odpowiedź wszystkich wiedzących.

Post: wt 21.03.2006 3:11
autor: Jaffa
Już nieaktualne, wszak dziękuję za pomoc :wink:

Właśnie w tej chwilii skończyłem pisać, jeżeli byłby ktoś zainteresowany tematem to niech się odezwie. Posiadając bazę faktów i własną opinię chętnie podyskutuję. :D