pytanie

od starożytnej po nowożytną na wszystkie sposoby ;-)

pytanie

Postautor: Lina » śr 18.01.2006 19:27

Witam! Otóż jestem tegoroczna maturzystka i szukam ksiazek do mojego tematu, czyli "Historyzmy w literaturze, malarstwie i architekturze". Mam juz takich autorow jak Sienkiewicz,Nałkowska,Mickiewicz ale chcialabym to bardziej urozmaicic.Potrzebuje ksiazek z literatury światowej wiec jezeli znacie jakies interesujace ksiazki o tej tematyce to bardzo prosze o podanie tytułów, z gory dziekuje:)
Lina
 

Postautor: Alganothorn » czw 19.01.2006 9:24

more details, please...
chcesz beletrystyki, czy literatury pięknej, bo nie sądzę, żeby literatura faktu;
chcesz konkretny okres historyczny? jeśli tak, to chodzi o czas powstawania dzieła, czy opisywany okres w dziejach?
przez ciekawość: co dałaś jako historyzmy w architekturze? swoje typy to bym miał, ale jestem ciekaw Twoich...
jeszcze jedno pytanie: jakiej definicji historyzmu oczekujesz? ścisłej, czyli zaczynamy tak koło XIX wieku, czy ogólnie interesują Cię książki (itp) historyczne?
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Gvynbleid » sob 21.01.2006 22:24

Ja bym wziął "Wesele" Wyspiańskiego, z uwagi na postacie będące symbolami wydarzeń z historii polski (wiek XVII - Wernyhora, i Rabacja Jakuba Szeli z 1845 bodajrze). Z historyzmem w architekturze i sztuce nie będzie problemu - wszystko co da się podciągnąć pod neogotyk.

Jak mi się coś jeszcze przypomni to wpiszę, swoją drogą rozglądnąłbym się za jakimiś przejawami historyzmu w sztuce za granicą (byłej wówczas) polski - w związku z nurtami historycznymi chociażby w prawie (Fridrich Carl von Savigny) czy historyzmem w metodologii nauk (w której to dziedzinie logiki akurat polacy dużych osiągnięć nie mieli) -napewno znajdziesz coś ciekawego.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Jaffa » sob 18.03.2006 18:23

Ponieważ wątek nadaje się znakomicie do zadawania pytań, a w dodatku umarł dosyć szybko - postaram się go ożywić choć na chwilę dla własnej korzyści :D - o ile znajdą się chętni i potrafiący mi pomóc. :wink:

Potrzebuję informacji odnośnie przyczyn upadku "oświecenioweo projektu wolności". Z odwołaniem do Woltera i De Sade'a oraz filozofii libertynizmu i krytycyzmu.

Byłbym wdzięczny za szybką i jak najobszerniejszą odpowiedź wszystkich wiedzących.
Jaffa
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: śr 15.03.2006 21:25

Postautor: Jaffa » wt 21.03.2006 3:11

Już nieaktualne, wszak dziękuję za pomoc :wink:

Właśnie w tej chwilii skończyłem pisać, jeżeli byłby ktoś zainteresowany tematem to niech się odezwie. Posiadając bazę faktów i własną opinię chętnie podyskutuję. :D
Jaffa
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: śr 15.03.2006 21:25


Wróć do Historia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości