Coś na temat kampani wojennych.

od starożytnej po nowożytną na wszystkie sposoby ;-)

Coś na temat kampani wojennych.

Postautor: Bloody » pt 22.10.2004 22:54

Czy znacie moze jakieś książki czy też inne źródła na temat kampanie wojennych rozgrywanych w czasach starożytności czy też średniowiecza?
w sumie najlepszym źródłem sa książki,a z tych to najlepsze były:
III tomowa "Historia krucjat", "Pamiętnik żołnierza Corteza" ( to w sumie czasy XVI wieku a nie starożytność czy średniowiecze, ale i tak fajne :) ) no i "Taktyka błędu" rozpisująca wiele bitew jak i kampani w dziejach histori ludzkości :). Czy znacie może też jakieś ciekawe pozycje ?
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 68
Rejestracja: śr 10.03.2004 4:38
Lokalizacja: Wieszowa

Postautor: Alganothorn » pn 25.10.2004 9:11

jeśli chodzi o starożytność to wszystko zależy o KTÓRĄ Ci chodzi
;-)
czy Środziemnomorze, czy Bliski Wschód, czy Daleki, czy cokolwiek inszego;
dla Grecji/Rzymu podstawą są rozliczne ogólniejsze dzieła w typie np. Pauzaniasza, czy nawet Plutarcha (Diodora Sycylijskiego itp, itd) i konkretniejsze, w typie obu pamiętników Cezara, w typie Flawiusza, w typie wielu, wielu innych pozycji mniej lub bardziej literackich;
jeśli chodzi o inne tereny, to znam raczej korpusy inskrypcji, niż 'literaturę' ;-)
jeśli zaś chodzi o późniejsze opracowania, to masz szeroki wybór umiarkowania wiele wartych albumów i kilka lepsiejszych pozycji - ja raczej doradzałbym sięgnąć do starozytnych autorów, można zacząć od Cezara, jest łatwo destępny i pisze dość przystępnie (nawet w oryginale :-) )
co do Średniowiecza, to na początek 'Podęcznik historii wojskowości powszechnej - Średniowiecze' Dziewanowskiego i stąd idź za bibliografią, w zależności od tego co Cię zainteresuje...
może zburzę jakieś wyobrażenia, ale jeśli wymienione przez Ciebie pozycje są 'najlepsze', to mamy zgołaodmienne wartościowanie źródeł i moje propozycje maja nieco inny charakter ;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Gvynbleid » pn 01.11.2004 14:57

Bellona wydała całą serię książek będących dokładnymi retrospektywami bitew od starożytności po konflikty w zatoce perskiej, to co przelotnie wpadło mi w ręce w księgarni to Kanny, Issos i Akcjum nie wiem czy coś więcej ze starożytności jest należałoby sprawdzić na oficjalnej stronie Bellony.

Do grona wymienionego przez Algigo dodałbym jescze Ariana.
Swoją drogą gdzie takie inskrypcje można zdobyć, bo w bibliotece publicznej ośmielę się twierdzić że ich nie ma - czy w grę wchodzą tylko biblioteki uniwersyteckie, a może można gdzieś kupić :?:
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Alganothorn » pn 01.11.2004 15:17

Nie mam pojęcia jak jest z ic\ch dostępnością - ja korzystałem w razie zapotrzebowania głównie z biblioteki...Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (popularnie zwanego 'jajem') - obawiam się, że z szerokim dostępem może być rzeczywiście problem;
jeśli chodzi o serię wydawniczą nt. kampanii, to tutaj Bellona jest taka sobie, lepsze są monografie z cyklu 'historyczne bitwy' - jeśli chodzi o wydawnictwa w typie bellonowskich 'kampanii', to lepiej z tym sobie radzi Osprey (graficznie to w ogóle Osprey wyznacza poziom), niemniej jednak ta cena zwala z nóg...
:-(
z całą pewnością dla antyku śródziemnomorskiego podstawą jest 'Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu' pod redakcją prof. Wipszyckiej, wyszły 3 tomy - ostatni obejmuje schyłek starożytności - tam jest kompletny korpus autorów piszących na KAŻDY temat, absolutny punkt wyjścia dla dalszych poszukiwań;
jeśli chodzi o dostępność tego dzieła, to swego czasu było szeroko dostępne na wszelkiej maści wyprzedażach, ale od jakiegoś czasu już tego nie widuję...
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return


Wróć do Historia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości