Mosty i Tczew 1939 - Herbert Schindler

od starożytnej po nowożytną na wszystkie sposoby ;-)

Mosty i Tczew 1939 - Herbert Schindler

Postautor: Fidel-F2 » wt 04.05.2021 18:16

Mosty i Tczew 1939. Dwie akcje specjalne niemieckich sił zbrojnych przed rozpoczęciem kampanii polskiej - Herbert Schindler

Opis dwóch akcji jakie strona niemiecka przedsięwzięła na krótko przed rozpoczęciem wojny. W obu przypadkach chodziło o przejęcie "wąskich gardeł" logistycznych. Obie akcje zakończyły się niepowodzeniem, polscy saperzy wysadzili obiekty na chwilę przed wkroczeniem Wehrmachtu. W pierwszym przypadku wydarzenia miały miejsce 25.08.1939r. i chodziło o tunel kolejowy niedaleko Mostów na przełęczy Jabłonkowskiej (dziś Czechy), w drugim zaś, 1.09.1939r., o mosty na Wiśle w Tczewie (a także w Grudziądzu).

Praca jest bardziej naukowa niż popularna. Autor bada rzecz bardzo drobiazgowo i rzetelnie, sięgając do wszelkich dostępnych źródeł, przeprowadza analizy których logice trudno cokolwiek zarzucić (zwłaszcza jeśli idzie o Mosty, gdzie jest mnóstwo źródeł wzajemnie wykluczających się). Praca zawiera również bardzo bogatą bibliografię, cześć dokumentów przytoczonych jest w załącznikach. Mamy też dwie poglądowe mapki. Czasem autor wspomina o zdjęciach istotnych dla tematu, jednak ich nie zamieszcza. To chyba jedyne uchybienie jakie zarejestrowałem podczas lektury.

Z pracy wynika, iż strona niemiecka, wydawałoby się słynąca z wyjątkowo dobrej organizacji, przygotowała obie akcje bardzo nieumiejętnie, fatalnie skoordynowała je zarówno przestrzennie jak i czasowo, a także popełniła wiele błędów w dowodzeniu. Do tego stopnia, że część z podjętych działań pomogła polskim oddziałom w wykonaniu zadań.

Na pochwałę zasługuje tłumacz, Grzegorz Bębnik. Sam będąc historykiem, rozumie co przekłada, nie popełnia błędów, i potrafi odnaleźć w pracy drobne nieścisłości o których informuje w przypisach.

Pozycja oczywiście bardzo wartościowa i dla osób zainteresowanych tematem warta polecenia.
9/10
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Książę
Książę
 
Posty: 2803
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Wróć do Historia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość