Co z tą Arkoną?

Forum polskiego systemu RPG opartego na mitologii i wierzeniach pogańskich Słowian.

Co z tą Arkoną?

Postautor: Ulmo » ndz 10.12.2006 22:35

Widzę, że w miarę rozwoju tematu tytuł przestał odzwierciedlać treść tej dyskusji. Stąd moja zmiana. O tym chyba właśnie trzeba porozmawiać.
Jakub Cieślak
Oryginał posta:
hmmm widze że bez zasłony na forum o niczym się już nie da popisac :)
Awatar użytkownika
Ulmo
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Bloody » pn 11.12.2006 0:15

To już jakiś czas temu podjęto decyzję ujawnianie tajnych planów :twisted: . Choc rpzyznać trzeba ze wielu się tym nie zainteresowało.
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Ulmo » pn 11.12.2006 9:29

Brzmi to prawie jak "Arkona dla wybranych" :lol: hehe. Kto wie może za jakiś czas żeby przeprowadzć sesje trzeba bedzie miec zgode a zakup podrecznika tylko po złożeniu stosownego wniosku :? Tak przymać z pewnościa to zachęci do korzystania z forum :wink:
Awatar użytkownika
Ulmo
Wędrowiec
Wędrowiec

Re: Arkona za zasłoną

Postautor: Jakub Cieślak » pn 11.12.2006 13:51

Ulmo pisze:hmmm widze że bez zasłony na forum o niczym się już nie da popisac :)

Nie, że się nie da. Po prostu nikt poza pracującymi nad dodatkiem się tu nie wypowiada. A i pracujący o niczym innym nie chcą pogadać... :)
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Ulmo » pn 11.12.2006 14:05

Prosze przejtrzec sobie posty przy praktycznie wszystkich dodatkach... bradzo zachecające i sie nie dziwie ze nikt poza kilkoma osobami nie chce pisac pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ulmo
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Bloody » pn 11.12.2006 14:07

Możesz rozwinąć temat bo nie bardzo rozumiem.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » pn 11.12.2006 14:27

Zachęcam zatem do pracowania na rzecz prowadzenia dyskusji, które rozruszają użytkowników.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Lord Turkey » pn 11.12.2006 22:47

Ostatnio było tu bardzo wielu aktywnie piszących użytkowników... a może ktoś z Was poprowadziłby sesję w Grodzie? :wink: Znów są chętni gracze :P
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę

Postautor: Kazawar Wurdsten » śr 13.12.2006 14:59

Nie
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » śr 13.12.2006 15:10

To "nie" do czego się odnosi? :) Rozwiń myśl, Kazawarze.
Ja nie pomogę przy prowadzeniu, ani graniu. Nie czuję się dość dobrze przygotowany do tego świata i realiów.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Kazawar Wurdsten » śr 13.12.2006 15:29

Odpowiedziałem memu przedmówcy - Lordowi Turkey'owi.
Nie poprowadzę Arkony.
Powód - też się nie czuję dobrze w tym systemie.
Chociaż kiedyś myślałem, że jest inaczej. Okazuje się jednak, że pomyliłem Arkonę ze światem początków naszej państwowości.
Ponieważ okazały się to dwie różne bajki więc ja zostaję w swojej.

Myślę, że autorzy Arkony są marnymi wizjonerami i nie zrozumieli idei rpg. W efekcie świat im się rozlazł, gracze się rozleźli, wydawcy pieniądze się rozlazły, więc sam gdzieś polazł, no i sami autorzy też poleźli w świat.
Otrzepane rączki. Jak coś to nic się nie stało.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Bloody » śr 13.12.2006 15:53

Gdybać można wiele, Dzikie pola były systemem historycznym praktycznie bez magii i gdyby teraz wyszedł to by z konkurencją daleko nie ujechał, anwet sławetny Monastyr cienko przędzie. Arkona była przez niektórych an starcie klasyfikowana jako shit i wątpię czy zmiany rpzez ciebie opisywane wiele by zmieniły. Na ogół osoby które kupuja podręcznik są pozytywnie do niego nastawione, tylko brak dalszego rowoju przez wydawnictwo spowodowało że Arkona praktycznie jest martwa.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Kazawar Wurdsten » śr 13.12.2006 16:25

Arkona jest martwa bo została nędznie napisana i jeszcze gorzej wyedytowana. Rysownik z łapanki, a mechanika tylko trochę sensowniejsza od Kryształów Czasu lub pamiętanego przez niektórych z ostatnich stron "Magii i Miecza" systemu "TABELA".

To sprawiło, że nie gra się w Arkonę -> nie kupuje jej -> nie nakręca wydawcy do starań o dodatki, erraty, nowe edycje i takie tam pierdoły.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » śr 13.12.2006 16:52

No zaraz, to w jakim celu przybyłeś tu, na arkonowe forum? Naprawiać tą sytuację? Patrząc na Twoje zaangażowanie w prace, raczej trudno mi myśleć, że jesteś tu tylko po to, by krytykować kiepskie fundamenty tego systemu. Czemuś Ci jednak Arkona służy.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Lord Turkey » śr 13.12.2006 22:43

Dla mnie Arkona, poza oczywistymi wadami, stanowi pewne zapełnienie luki, jaka istniała do tej pory w systemach RPG, zwłaszcza rodzimych - grafiki ujdą, a podręcznik jest generalnie bardzo ładnie wydany - i dośc funkcjonalnie podzielony.

Ale nie o wadach i zaletach chciałem dyskutowac - choc, jak widzę, jest to temat bardzo popularny w kontekście systemów, które upadły lub są na dobrej do tego drodze. Wcale się temu nie dziwię -, lecz o prowadzeniu sesji na forum. Wiem już, że Kazawar i JC nie poprowadzicie - i powody nie wymagają komentarza, a inni?
Niech chociaż w tej formie system żyje - wszak to na tym forum ludzie poznają Arkonę.
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę

Postautor: Jakub Cieślak » śr 13.12.2006 23:16

Zady i Walety ;) są w każdym systemie, ale Arkona ma unikalne COŚ, co przyciąga moją uwagę. Myślę, że pomysł na fantasy czerpiące z wierzeń słowiańskich i historii ojców naszej polskiej narodowości stanowi ogromną siłę tego systemu. I ani mechanika, ani inne aspekty nie są rzeczą, która może temu zaszkodzić. Grunt to grupa oddanych ludzi, którzy będą chcieli rozwijać pomysł. I jak dobrze pamiętam, bliżej mi do Twojej wizji Arkony jako systemu silnie powiązanego z opowieściami Bunscha. Choć i magia i niezwykłe zdarzenia mogą mieć miejsce w tej przestrzeni to zawsze wolę je widzieć jako wyjątki stanowiące o jej niesamowitości, a nie jako stały element rzeczywistości tego świata. I chętnie bym tą wizję rozwijał.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Kazawar Wurdsten » czw 14.12.2006 7:25

Mnie Arkona przyciągnęła tym czego po niej oczekiwałem, a nie znalazłem.

Rozwijanie Arkony w moim odczuciu nie ma sensu, bo co to za system, który jest jedną wielką erratą.

Układ treści, ładna farba i papier to zalety, których w wymienianie w tym momencie wywołuje u mnie łezkę za zmarnowanymi możliwościami.

Ten podręcznik trzeba napisać od nowa. Od nowa przemyśleć jego podstawowe przesłanie i ducha. Od nowa opracować mechanikę. Od nowa narysować.
Wydać natomiast można na szarym papierze zszytym sznurkiem. Nawet fajnie by to wyglądało.

Kto to zrobi? Zapaleńcy amatorzy? Raczej nie. Potrzebny jest profesjonalny zespół z kimś zarządzającym i kimś finansującym.

Mi Arkona służy?
Nie wydaje mnie się.
Zaangażowanie moje wynika z przyzwoitości. Lea to największa artystka-altruistka, jaką poznałem na necie. Nie mogłem patrzeć na brak poszanowania dla jej pracy, więc domykam sprawę.
Jak trumnę.
.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Leuś » czw 14.12.2006 8:52

Mnie arkona kiedys zauroczyła. Okładka, pomysł, oprawka strony - prostota z delikatnym akcentem roślinnym. Pomysł.

Wtedy nie widziałam szczegółów. Tak bywa przy zauroczeniach.. Dziś jest dla mnie wewnętrznie sprzeczna, niezbalansowana, z lukami. Rzadko gramy, ale jeśli już tak, to Gared jest typem mg który jest elastyczny i nie przykuty do podręcznika. Na swój sposób rozwiązuje problemy i omija głupoty, a magię odcedza przez gęste sito. Dlatego da się grać i gra się fajnie.

Z postacią i w ogóle światem utożsamiam się raczej słabo. Może dlatego, że rzadko gram...

A odpowiadając na pytanie, ja na pewno niczego nie poprowadzę. Mam za sobą dopiero 3 prowadzenia, w tym 2 w arkonie. A poza tym nie mam bladego pojęcia o sesjach forumowych i nie bardzo mam czas się wdrażać.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Jakub Cieślak » czw 14.12.2006 9:45

Kazawar Wurdsten pisze:Kto to zrobi? Zapaleńcy amatorzy? Raczej nie. Potrzebny jest profesjonalny zespół z kimś zarządzającym i kimś finansującym.

Z tym się nie zgodzę. Nie umiem przytoczyć żadnego przykładu profesjonalistów z finansami, którzy usiedli i stworzyli system. Profesjonaliści z finansami zwykle podkupują czyjś pomysł, albo rozwijają system już istniejący. Tak było z Arkoną. Chłopaki długi czas sami pracowali nad pomysłem, potem pojawiła się okazja wydania (podobno na wyjątkowo beznadziejnych warunkach- wszystkie prawa na wydawcę, nikła kasa, zero kontroli).
Chyba zawsze zaczyna się od tej garstki kilku zapaleńców z pomysłem. Tylko, że czasem są to doświadczeni zapaleńcy, którzy już mieli za sobą zabawę w tworzenie systemu. I mi- nie powiem- marzyło się stworzenie własnego RPGa, ale wiem, że sam niczego nie zrobię. Zawsze jest potrzebna grupa ludzi.
I gdyby teraz mieć taką grupę (co do niedawna wydawało mi się możliwe) można było śmiało myśleć o rozwijaniu Arkony, lub o rozwijaniu własnych pomysłów zainspirowanych Arkoną.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Kazawar Wurdsten » czw 14.12.2006 13:09

Zespół zapaleńców musi się składać z konkretnych osób.

Przynajmniej dwie osoby piszące i znające temat. Ale tak z sercem i klimatycznie. Czytając fragment nowej edycji Warhammera mam film w głowie. To samo z nowym Światem Mroku, chociaż angielski mnie męczy z lekka. "Czoprynowe Uroki" mi się podobają. Lei teksty też.

Ja już wiem, że nie umiem pisać. Zabiera mi bardzo dużo czasu i wychodzi nieciekawie, zbyt technicznie.

Potrzebny jest rysownik, najlepiej też dwóch. Potrafiących narysować większe rzeczy, jak np. zagrodę z ludźmi, fragment bitwy, krajobraz rolniczy, wnętrze jaskini. Rysunki budują świat bardziej niż opisy. Same szkice postaci nie wystarczą.

Nie potrafię tak rysować.

Potrzebny jest koordynator - ktoś znający realia świata. Historyk-amator przynajmniej. Oczytany w literaturze. Mający koncept całości. Decydujący o tematyce tekstów i ich objętości w podręczniku. To nie może iść na żywioł.
To może być jedna z piszących osób.

Mogę być doradcą takiego kogoś. Sam takiej funkcji podjąłbym się w ostateczności.

Potrzebny jest ktoś otrzaskany w rpgach, znający trochę różnych mechanik i zasady statystyki. Czyli ktoś kto mechanikę opracuje i sensownie opisze. Współpracujący z koordynatorem w kwestii realności.

Mogę to robić.

Potrzebny jest składacz tekstu i grafik w spójny dokument.

Mogę to robić.

Jeśli taka wizja komuś odpowiada i są to osoby piszące się na powyższe funkcje, to jestem otwarty na podjęcie się tematu "Nienazwany-rpeg-w-realiach-Mieszka_1-albo-trochę-wcześniejszych".

Może to się nazywać "Arkona - 2 edycja".
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » czw 14.12.2006 14:17

Myślę, że już przy "Wiecu Opolan", a już może niebawem kolejny dodatek, wykonaliśmy nakład pracy godny podstawowego podręcznika. Zatem, jeżeli chodzi o same moce przerobowe to nie jest źle, aczkolwiek mogłoby być lepiej.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » czw 14.12.2006 16:01

Arkona 2? Prawa autorskie się kłaniają to raz, a dwa przedstawiony rpzez ciebie świat niewiele ma z Arkoną wspólnego. obecna Arkona to słowiańskie fantasy z alternatywną historią, a z tego co rozumiem to chciałbyś system widzieć jako historyczny. Co do twórców Arkony to szacunek dla nich ze w ogóle go zrobili, biorąc pod uwage ich wiek to my powinniśmy miec większe możliwości oraz umiejetności wzgledem wykonania takiego systemu.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » czw 14.12.2006 16:34

Mi tam nazwa Arkona nie jest niezbędna do życia, a to rzeczywiście będzie miało niewiele wspólnego ze starą Arkoną, jeżeli będziesz się trzymał tej inicjatywy, Kazawar. Oczywiście, wciąż sobie tylko mówimy o teorii, ponieważ nie zamierzam nikogo prosić o ogłaszanie, że ruszają prace nad czymś a'la Arkona. Niemniej jednak jestem chętny choć sobie pogdybać i pomyśleć nad ogólną ideą czegoś takiego ;). Po prostu pogadać o takiej koncepcji.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Leuś » czw 14.12.2006 18:56

Bloody pisze:Arkona 2? Prawa autorskie się kłaniają to raz, a dwa przedstawiony rpzez ciebie świat niewiele ma z Arkoną wspólnego.

Jezeli pomysl Kazawara niewiele ma wspolnego z arkona, nie mozna go nazwac jej podrabianiem i nie sa lamane zadne prawa autorskie. Starczy zmienic tytul i po sprawie.

Zadanie byloby trudne - wymaga konkretnej wiedzy historycznej o czasach, na temat ktorych niejednokrotnie nawet nie moga sie zgodzic uczeni...
W ramach pomocy moglabym poszperac w ksiazkach czasem i moze cos dorzucic, gdybym sie przydala. W caloksztalt wizji trzebaby mnie wprowadzic jednak, bo ja, wbrew pozorom, spojnej wizji swiata arkony nigdy nie mialam. Poszczegolnych rzeczy owszem. Calosci nigdy. Wydaje mi sie, ze jest zbyt rozbiezny na to. Ujednolicenia jestem ciekawa, tak.

Wybaczcie brak polskich farfocli, ale z jakiegos powodu na nowej windzie po ostatnich czystkach nie mam do wyboru jezyka ani klawiatury polskiej... :?
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Kazawar Wurdsten » czw 14.12.2006 20:24

Nazwę pies trącał.
Pogdybać, Jakubie to właściwie każdy potrafi. Zachęcanie nas do działania Ci nieźle idzie, ale staje się mało wiarygodne obserwując choćby reakcję na aktualny pomysł.

Kwestia jest prosta. Chcemy grać w erpegie w świecie słowian, wikingów i koczowników z Wielkiego Stepu, to musimy sobie taki system napisać.

Jeśli nikomu nie zależy na graniu. Nikogo nie kręci ten świat, to podręcznik nie jest potrzebny.

Moce przerobowe? Dobre sobie. Na zawołanie o chętnych niepewną gotowość udziału właśnie zgłosiła jedna osoba - Lea.

Ty Jakubie, jak wyczułem, orędownik klimatu słowiańskiego-z-lekką-nutką-magii, na konkretne wyzwanie odpowiadasz filozofowaniem.

Po co Ty nas podpalasz do działania w temacie Arkony? Odpowiedz szczerze bo nie rozumiem tego uporu?
Grozi coś temu forum bez naszej grupki wariatów? Kto ma interes w naszym paplaniu o niczym? W utrzymywaniu serwera, adminowaniu, itd...
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » czw 14.12.2006 21:45

Tiaa, ok, Kaz, troszkę źle odbierasz moje intencje i szukasz drugiego dna. Nie walczę tu o jakieś gwiazdy z nieba, nie muszę usilnie utrzymywać niczego. Temat Arkony jest tylko i wyłącznie pobocznym tematem Katedry i forum Naszych Stron. Tylko po prostu zawsze miałem sentyment do tej wąskiej grupy ludzi, którzy chcieli coś zrobić z systemem, który jest chyba niechcianym dzieckiem. A pozatym z tysiąc lat nie grałem w rpgi, nie bawiłem się tymi tematami, dlatego Arkona jest właśnie jakimś pomostem do tego porzuconego świata.
To, że wolę "filozofować"- jak to nazwałeś- bierze się z tego, że po ostatnich przygodach nie chcę cokolwiek rzucać na pomysł, ogłaszać jakichś wielkich inicjatyw, żeby nie było od razu zarzutów, że to też mogę spierdzielić. Dlatego oddaję Wam wolną rękę, róbcie, co chcecie i zachęcam Was do działania. Oddaję się też do dyspozycji- chcecie rysunków, chcecie składacza DTP, kolejną głowę do pomysłów, do pisania opowiadań? Zapraszam. Niczego jednak nie chcę narzucać ze swojej strony.
Zatem uczciwie- chcemy pogadać o możliwości stworzenia ciekawego systemu? Bez zobowiązań, bez terminów, bez przymusu? Jeżeli nam się skrystalizuje koncept i znajdzie się dość duża grupa ludzi, którzy będą chcieli rozwijać tą jedną wizję (to jest właśnie największy problem- żeby wszyscy byli w miarę zgodni w wizji) to wtedy można pogadać o tym poważnie- z terminami, zobowiązaniami i zadaniami do realizacji.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » pt 15.12.2006 4:18

Wiesz, ja bym pomógł w takiej produkcji, tylko raz ze nie ejstem aż tak obkuty w historii, a dwa ze wiem iż nie znajdę an to tyle czasu. Na zbyt wiele rzeczy się zobowiązałem, jak choćby tworzenie gry cRPG, mającą zarazem mieć swego odpowiednika w RPG fabularnym.
Choć priorytet dla mnie to rozwijanie naszej drużyny ASG

http://www.asg.wieszowa.pl/images/zoom/ ... apeta1.jpg

po za tym 27 grudnia razem z qmplem organizujemy LARPa w klimatach Neuro

http://merryxmesspdf.no-ip.info

zresztą mieszkających w pobliżu zapraszam jak coś :)

Nie wspomnę juz o tym że od września w pracy nabiłem do chwili obecnej 266 nadgodzin i rzecz po 12 godzin nadal trwa...

Twój pomysł jest bardzo ciekawy i jak najbardziej chciałbym zobaczyć go ukończonego, zapewniam ze miałbyś we mnie gracza owego systemu.
Ale mówisz że tylko Lea, a powiedz mi ile osób pytałeś, czy w ogóle pytałeś gdzieś indziej niż tutaj? Popytaj na forach o tematyce RPG, jak choćby na strychu, może tam znajdziesz osoby chętne do współpracy.
Ja na chwile obecną mogę zobowiązać się do kontynuowania dyskusji. No i przede wszystkim dopomagać w kwesti dodatku do Arkony, bo akuratnie wierzę że w końcu to się uda :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » pt 15.12.2006 8:44

Popytać na innych forach jak najbardziej będzie trzeba, ale odruchowym jest, że zaczyna się od pytania na katedrze... tu w końcu są osoby dotychczas współpracujące, więc jest od czego zacząć.

Mi samej na przykład nie chodzi o konkretnie ten a nie inny system i tę a nie inną wizję. Wiecie co, ja po prostu lubię coś robić. Lubię pisać, albo przynajmniej bardzo się starać pisać. Widzieć, jak fajnie coś z tego wychodzi jeśli parę osób się tak za coś zabierze.

Tez nie uważam się za oblataną w historii, ale starożytna/średniowieczna zawsze mnie bardzo ciekawiła i skoro tak czy siak czytam o tych czasach, to nic nie stoi na przeszkodzie bym zrobiła z tego jakiś pożytek od czasu do czasu.

Problem w tym, że... świat w tych realiach, wierny historii, jest ubogi. Nie zróżnicowanego ekwipunku, wielu broni, nie ma wyboru w karczmie, nie ma aż takich różnic w kulturach, nie ma przeciwników innych niż awanturniczy sąsiedzi - i lać się trzeba z nimi w skórach i z pałką/dzidą/toporem. Jestem poczatkującym erpegowcem, a taki niemagiczny świat wymaga sporych umiejętności. Ale gdybym się Wam przydała, chciałabym coś napisać.

Myślę, że więcej osób się znajdzie. Był Donatius, i jeszcze jakiś koleś... nie pamiętam. Pisał o jakimś ludzie lubiącym konie. Przewinęło się paru, których trzeba by jeszcze raz podpytać.

Wizją musi ktoś kierować. Nie ma pięciu osób na świecie, których wizja czegoś ze sfery wyobraźni byłaby idealnie zgodna. Nie czarujmy się. Ale to jest właśnie osoba koordynatora chyba..
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Kazawar Wurdsten » pt 15.12.2006 8:56

Dla ludzi żyjących w czasach wczesnego średniowiecza świat ubogi nie był, a przecież takimiludźmi stać się chcemy na chwilę. Była dla nich magia, chociaż chyba (?) jej nie było, byli dla nich bogowie chociaż chyba (??) ich nie było, były wojny, były podróże do krain tajemniczych jak np. Europa Zachodnia, Bizancjum, czy Turcja.
Ogólny koncept przedstawiam w nowym temacie coby ład panował...
Zapraszam
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Azirafal » pt 15.12.2006 9:32

Cóż, w teorii, jakbym się przydał, to też z chęcią wziąłbym udział. Opowiadania, korekta - tym mogę się spokojnie zająć. Mogę też pisać normalnie (teksty, materiały), ale tu wyjdą na jaw spore braki historyczne. Mogę napisać ładnie, ale nazwy i konkretna zawartość merytoryczna tekstu będzie musiała spoczywać na kim innym (ewentualnie - musiałbym dostać materiały). Plus jestem w trakcie zebirania materiałów do (a niedługo także pisania) licencjatu, więc z niewiele czasu wolnego jaki mam, pozostanie jeszcze mniej... :?

Bizancjum i Turcja? Europa Zachodnia? I Słowiańskie ziemie? Gdzie Ty to wszystko zmieścić chcesz? Mnóstwo faktów, wydarzeń, władców, pomniejszych wielmożów, dat, miast, wszystkiego... Chyba że od razu planujesz podręcznik i dwa-trzy dodatki? ;) Podobałoby mi się, ale ktoś musiałby to nieźle zorganizować. Co do organizacji - mówiłeś o kimś mocno doświadczonym z RPG i z ogromną wiedzą historyczną? Ech, szkoda że Algi świeży żonkoś, zapracowany no i do Arkony jakoś nigdy specjalnie nie zaglądał :P

Wstępnie jestem zainteresowany, ale tak jak wspominałem - nędzna wiedza historyczna i (przynajmniej do końca czerwca) niedużo czasu. :roll:
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk

Postautor: Kazawar Wurdsten » pt 15.12.2006 10:20

Chcę to wszystko zmieścić zaznaczając temat. Mam przed oczami podręczniki fantasy typu Warhammer, gdzie można było opisać różne krainy, przecież zupełnie wyimaginowane, skrótowo ale treściwie, tak by zainteresować, dać do myślenia i rozwinąć w dodatkach.
System nie ma być podręcznikiem do historii tylko zapewnić zabawę w tamten świat, więc trzeba go pokazać w całej krasie.
Osada słowiańska jest fajna do grania przez czas jakiś ale prędzej czy później przyda się zabłąkany handlarz z dalekiego południa, albo ekipa rozpędzonych wikingów. Już nie wspomnę o podróżach morskich. To wymaga zbudowania obrazu całości znanego świata.
Tu potrzebny będzie balans między niedomówieniami, a przesyceniem treścią historyczną.

Dyskusję tą jednak miałem nadzieję zamieścić w osobnym temacie. więc tam raczej proszę o uwagi.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Wróć do Arkona