Mapa polityczna europy anno domini 1100 w Arkonie

Forum polskiego systemu RPG opartego na mitologii i wierzeniach pogańskich Słowian.

Mapa polityczna europy anno domini 1100 w Arkonie

Postautor: Bloody » pt 07.04.2006 23:40

Ostatnio myslę nad zrobieniem ogólnej mapy politycznej świata Arkony z zaznaczeniem ewentualnych stolic, moze nawet więcej ale narazie tylko tyle. Zeby potem nie było to chciałbym uwzględnić parę faktów.
1. Lechitia zajmuje tereny mniej więcej jak Polska za Mieszka I z tą różnicą że więcej mamy na północnym zachodzie i sięgamy do Rugii.
2. Co z rodami Wieletów, Pomorzan, oraz Prus i Jaćwingów? Osobiście proponuję Wieletów oraz jaćwingów jako rpzynalezność lechickie dać, a Prusy jako osobne księstwo.
3. Na pólnoc od Prus byłoby księstwo Litewskie,a jeszcze dalej Estonia, lecz co do Estoni to nie wiem czy lepiej nie uznać z góry za Ruską.

http://www.lib.utexas.edu/maps/historic ... n_1097.jpg
tu daję link do mapy roku 1097, oczywiście musimy wprowadzić pewne zmiany, ażeby były pewne różnice.

4. Ruś jak widać obejmowała by tereny Nowogradu, Moskwy, Smoleńska, Tchernigova, południowo, wschodnią cześć Litwy.
Dodałbym także cały Kijów, oraz pólnocną cześć Krymnu.

5. Pieczyngów bym ograniczył jedynie do terenu Młodawi oraz zachodnio południowej części Kijowa.

6. Kazarowie bez wiekszych zmian

7. Bizancjum jako ze w Europie fanatyzm oraz rozwój zakonów oraz technologi mial miejsce o 100 lat wczesniej to tereny zdobyczy Tureckiej na Bizancjum, ograniczyłbym do połowy obecnej Turcji. Dokladnie bym powiedział ze Trezibona oraz Nicea nadal sa pod władaniem Bizantyjskim, no i oczywiście poludniowa część Krymnu. Dalej Kreta, Rodos oraz Cypr.
Na terenach zachodnich to oczywiśćie Bułgaria oraz Grecja.

8. Anglia. Tu myślę ze zostawiłbym jak ejst, Walia oraz Szkocja są osobno. Po za tym zajmowali by Normandię. Ciągła wojna z Francją, która także jest bez zmian jeśli idze o mapę.
Wszystkie cztery wspomniane państwa ( Walia właściwie księstwo ), byłyby chrześcijańskie.

9. Irlandia, tutaj bym zostawił stara wiarę celtycką, tak dla odróżnienia.

10. Dania, zajmowała by te same tereny co na mapie, ewentualnie bym ciut zwiększył tereny obejmowane w Szwecji. Z klei co do Szwecji i Norwegi, dałbym jako dzikie tereny wikingów, któzy nie bardzo chcą dać się schrystianizować.

11. Królestwo Chorwacji, bez zmian, lub też ewentulanie pod bandera Niemiec to w sumie do wyboru. Niemniej chrześcijanie.

12. Węgry, ich los raczej nieciekawy, jakby nie fakt że mamią chrześcijan z niby to rpzystąpieniem do chrztu to bida by była. Od południa Niemcy oraz CHorwacja, od wschodu Bizancjum oraz Pieczyngowie ( ci są wiarą mieszaną, cześciowo wiara słowiańska, cześciowo wiara dawnych hunów którą można wzorować na wierze mongolskiej oraz częściowo Kościół prawosławny). Północ to Czechy, które sa pod banderą Niemiec, zachód oczywiście Niemcy. No i pólnocny wschód Lechitia. Ich pozycja raczej trudna w razie rpzypadku wojny.

13. Czechy, mimo ze mają włąsnego króla to uznają zwierzchnictwo Niemiec. Wiara chrześcijańska, aczkolwiek wielu nadal oddaje hołd starym bogom.

14. Sycylia, czy też księstwo Normańskie, zajmuje pólwysek apeniński, Sycylię oraz maltę. Także Wenecja oraz Spalato sa Normańskie, Raguse oddał bym Niemcom.

15> Państwo Kościelne zajmuje nieznaczne tereny wokoło Rzymu, teoretycznie należało one do Niemiec, ale po ekskomunice cesarz Niemiec odstapił od świętego miasta.

16. Niemcy to oczywiście ogromny teren, ich ciągła walka z pogaństwem oraz rozwój zakonów i technologi wojennych spowodowało duża ekspancję terytorialną Oczywiście jest to zlepek królestw oraz księstw, będących pod zwuierzchnictwem Cesarza Niemiec.
Mamy kolejno:
a) księstwo Saksoni, b) Królestwo Czech, c) hrabstwo Fristlandu, d) hrabstwo Brandenburgii, e) księstwo Frankońskie, f) księstwo Loryńskie
g) księstwo Bawarii h) księstwo Szwabii i) księstwo Austriackie + podległe tereny na pólnoc od Wenecji j) Królestwo Burgundii k) ewentualne Królestwo Chorwacji, l) Królestwo Mediolanu ( z Genuą wŁącznie ),
ł) ksiestwo Toskanii, m) księstwo Serbii, n) Korsyka, o) Sardynia, p) hrabstwo Prowancji. jeśli dizie o Niemcy to chyba wszystko, trzeba kiedyś rozpisać kto rządzi jaką częścią i ajkie są poszczególne stolice.

17. Islandia, tam mrożno i zimno, w sumie to rządza wikingowie, aczkolwiek mają własnego włądcę, obejmują także nieliczne kolonie założone na Grenlandii. Wiara skandynawska oczywiście.

Narazie wszystko, czekam na ewentualne opinie.
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » sob 08.04.2006 0:03

18> Co do półwyspu Iberyjskiego to sugerowałbym dać tak jak jest na mapie z 1150 roku
http://www.lib.utexas.edu/maps/historic ... 0_1492.jpg

Co do krajów arabskich to zostawiłbym jak jest, w końcu krucjat na ziemię świętą nie było. Tucja zajmuje Anatolię, Armenię, Edesse, Antiochie, Trypolis.
Syrię bym dał pod kalifat Bagdadzki, a Jerozolimę pod Fatymidów egipskich.
Dalej mieli by jeszcze Gruzję i Azeberdzan.
Co do Fatymidów to zajmowali by Arabię, Jerozolimę, oraz Egipt.
Cyrencia, Tunezja, Algieria oraz Maroko to działaka kalifatu Almohadów czy też Almorawidów, nie wiem którzy mieli wlądze w 1100 roku.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » sob 08.04.2006 1:52

Przesadziłemz tymi księstwami w Niemczech, zamiast księstw miały być hrabstwa,a zamiast hrabstw marchie.Narazie Niemcy wychodza tak:

Hrabstwo Szwabii - Augsburg
Hrabstwo Saksonii - Hamburg
Hrabstwo bradenburgii - Magdeburg
Księstwo Prowencji - Marsylia
Królestwo Burgundii - Dijon
Hrabstwo Bawarii - Ratyzbona
Królestwo Czech - Praga
Królestwo Lombardii - Mediolan
Hrabstwo Toskanii -Pisa
Marchia Werony - Werona
Hrabstwo Koryntii - Wiedeń
Marchia Turyngii - Erfurt
Hrabstwo Frankonii - Norymbergia
Hrabstwo Serbii - Prisztina
Marchia Fryzji - Groningen
Hrabstwo Lotaryngii - Metz
Sardynia i Korsyka pod wpływem Toskanii
Królestwo Chorwacji - Zara

Nie wiem gdzie by miała być główna stolica Świętego cesarstwa Niemieckiego.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » sob 08.04.2006 12:14

6. Kazarowie - czytając historię Arkony według dat wychodzi ze w 965 roku Rus podbiła Kazarów, nic nie pisze by wyszli spod ich kontroli.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » sob 08.04.2006 18:38

Zastanawia mnie jeszcze czy tam dać królestwo Armenii, wiara prawosławna.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Brzozomir » ndz 09.04.2006 0:25

myślę ze bardzo dobrze robisz. zJestem za. Myslałes o wciśnięciu gdzies jakiegoś potwora morskiego :P?
znaczy rysunek, na wodzie, taki klimatyczny ;)
Awatar użytkownika
Brzozomir
Rycerz
Rycerz

Postautor: Bloody » ndz 09.04.2006 3:20

Hehe jak na mapie Warhamera, dodałbym jeszcze łódź wikingów ;). Wydaje mi się ze ta mapa moze być trochę abrdziej surowa, aczlowiek się jeszcze zobaczy. Ogólnie to raczej bym zrobił dwie mapy, jedna europy, druga samych Niemiec z podziałem na "landy".
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Brzozomir » ndz 09.04.2006 16:20

Jestem za. Jakoś czesto gram po zachodzniej stronie łaby i trudno mi cokolwiek wymyślec. landyby abrdzo dużo ułatwiły. prawda. prawda.
Awatar użytkownika
Brzozomir
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 09.04.2006 17:54

Pomysł na mapę bardzo fajny. Generalnie, graficznie mogę pomóc, jakby co. Trzeba przemyśleć też kwestię techniczną zrobienia takiej mapy, żeby potem można było ją upchnąć w publikację jakąś na przykład.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » ndz 09.04.2006 19:31

Ja w sumie mam zamair zrobić to ręcznie, ale jeśli umiałbyś to zrobić jakoś fajniej to mogę wyrysować jak to maiłby wyglądać a resztę zrobiłbyś ty by było ładniejszej. Ja w sumie doświadczenia w rysowaniu map nie mam, jedyne to interesuje się historią i wiem co nieco :)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 09.04.2006 21:01

Mogę przygotować wersję nadającą się do druku. Nie wiem, czy widziałeś jakieś moje mapy, ale generalnie już kilka zrobiłem. Polecam się zatem :).
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » pn 10.04.2006 1:50

Nie, nie widziałem, ale chętnie zobaczę :)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » wt 11.04.2006 20:22

Ja bym uważała z tą "wiarą celtycką"... Jakkolwiek liczne elementy kultury celtyckiej żyją w Irlandii po dziś dzień, Celtowie w typowym, historycznym rozumieniu nie przypadają ani odrobinę na czasy Arkony. Zależy co rozumiesz jeszcze pod pojęciem "wiara celtycka" - jeśli Dagde, Mabinogi, tdd i Oghmę, to będę kręcić nosem, mimo że bardzo lubię klimaty celtyckie :wink: W V wieku Patryk wprowadził tam chrześcijaństwo.
Pomysł mapki pochwalam, a jakże, i trzymam kciuki.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » śr 12.04.2006 0:59

Wiesz, idzie o to że skoro magia w świecie Arkony jest jak najbardziej prawdziwa, to znaczy że niekoniecznie tylko u nas występuje i ze tylko u nas są dziwne stwory. Jak wspomniano w podręczniku na terenach chrześcijańskich także były rózne dziwy, ale praktycznie wszystko wytępili :).
Według mnie chciałbym tak że np. u wikingów nadal są stwory mityczne, oczywiście z mitologi skandynawskiej. Bóstwa też być powinny, aczkolwiek nie tak dobrze rozwinięte kapłaństwo jak u słowian. W Arkonie struktura wiary słowian jest niewiele gorsza od chrześcijańskiej. Przedewszystkim ma mocny podgłos polityczny, samym spaleniem kapliczki w której miał sie odbyć chrzest Perun dał do zrozumienia że jest temu przeciwny oraz że słowianie mają bronić swej wiary.
U wikingów wybrażam sobie sprawę magi kapłańskiej w ten sposób że czary Odyna sa identyczne jak np. Peruna. Bogini Frigg to inaczej Mokosza itd.

Wracajac do sedna to w kwesti Irlandii, chciałem by u nich także była jakaś odmienność oraz że tam wciąż można spotkać dziwne stwory. Przypominam zę np. Trolle to pochodzą z mitologi skandynawskiej, a więc teoretycznie słowianin który wybierze się na pólnocne tereny skandynawi, może napotkać gdzieś jakiegoś Trolla.
Z irlandczykami to była propozycja, jeśli masz inne zdanie lub propozycję to mów śmiało, to nic dla mnie trudnego napisać ze Irlandczycy sa chrześcijanami :)

Jakuba bym prosił o jakis odnośnik do jakiejś przykładowej kartograficznej pracy w jego wykonaniu. Ja specem w tej sprawie nie ejstem, narazie wiem tylko ze oprócz podziału administracyjnego, oraz rozlokowania głownych miast, mam zamiar rozmieścić miejca gdzie rozlokowane są twierdze. Wiadomo ze na granicy Lechicko - Niemieckiej będzie ich sporo :).
W moich sesjach jeden gród warowny stworzyłem i nazwałem Strzeżogrodem, gdyz strzec ma on słowiańskiej granicy ;)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » śr 12.04.2006 12:10

Zacząłem robić mape Świetego cesarstwa Niemieckiego, jak narazie mam tylko szkic z podziałem granic. Zastanawia mnie teraz tylko czy poszczególne kraje odznaczyć kolorystycznie, czy tylko mocno zaznaczyć granice?
Swoją drogą skoro mapa Niemiec to fajnie chyba by było, jakby nazwy miast i landów były po Niemiecku, niestety Niemieckiego prawie nie znam. Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc?
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » śr 12.04.2006 18:14

Są pewne granice. "Niemcy" są chrześcijańskie zgodnie z historią, Czesi i pozostali sąsiedzi też. Czemu taka Irlandia miałaby nie być?

Jestem przeciw:
- celtom przedchrześcijańskim
- robieniu tak odległych i dodatkowych grywalnych obszarów dla nie-chrześcijan - Arkona jest zbyt dziurawa i niedopracowana na dotychczasowym terenie by robić z niej kombajn wielonarodowościowy. Jako mapa, jakaś wieść, opis że gdzieś podobno coś, okej. Ale nie na zasadzie robimy kapłaństwo dla pogańskich Skandynawów i opisujemy co jedzą trolle z Islandii.
Skandynawia była chrzczona bodajże w XI wieku, czyli zakładam, że jest akurat targana zmiennymi nastrojami.
Odpowiednikiem Odyna jest Weles, jesli już, a Peruna - północny Thor lub południowy Donar. Jestem przeciw i tak.

Moja wizja samej Irlandii dla tamtych czasów, wyrwana z kontekstu (bo jestem przeciw :) ) to zwykły świat chrześcijański z całą masą celtyckich /irlandzkich obrzędów. Tam proces chrystianizacji przebiegł wiele łagodniej niz u Słowian, pod bogów podpięło się kult świętych i ludzie wyznając swoje, stopniowo się przekabacili, a nie jak u nas. Ale to już było chrześcijaństwo. Poustawiałabym te fajne celtyckie krzyże na rozdrożach, opisała Brygidę, Patryka, może doszukałabym jeszcze parę osób i ich historii. Zostawiłabym część rodzimych obyczajów. No i poczytałabym o Irlandii więcej, bo mam luki.

Słabym punktem Twojego planu, Bloody, poza drobniutkimi i nielicznymi niedorzecznościami, jest fakt, że to ogromny projekt, wymagający dużo czasu, dużo zapału, dużo grzebania w historii, dużo pisania - a chciałam zauważyć, że obecnie brakuje nam werwy do ukończenia rozpoczętego planu, który w porównaniu z tym co zamierzasz, jest naprawdę mały i prosty. Moim zdaniem mapka to wspaniały pomysł. Ale większa szczegółowość w ukazywaniu dalekiego świata - to zły.

Co do niemieckiego, też nie znam. Polecam zacząć od historycznej mapy tamtych stron po prostu:
http://www.uncp.edu/home/rwb/lecture_mid_civ.htm
(jest mniej więcej w połowie strony, jeśli nie chce Ci się czytać całości, choć zachęcam)
W dalszych poszukiwaniach obierz cel raczej na Święte Cesarstwo Rzymskie, bo to popularniejsza nazwa.
Zdaje mi się, że nazwy polskie byłyby w porządku. Ale niemieckie, jeśli wolisz, (uwaga, mapa z nowszych czasów) są np tu:
http://mrorr.org/Holy%20roman%20Empire%201547.jpg
http://www.rootsweb.com/~deubadnw/history/maps/d1000.jpg
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » śr 12.04.2006 19:13

Chyba jednak zostawię po polsku, prawie wszędzie są nazwy angielkie, na ostatniej mapie jest po niemiecku ale to za mało. Co do Irlandii i wikingów, to okey, Irlandia moze być w pełni chrześcijańska, mnie to obojętne, jednak względem wikingów to juz kiedyś była mowa że zostali chrystianizowani połowicznie. Zatem uznałem że Dania jest chrześcijańska, kiedy Szwecja i Norwegia nie. Z tym że nie ejstem pewny czy ma być Szwecja i Norwegia czy może podział na pomniejsze okręgi.
Zresztą gdyby wszyscy wokoło byli schrystianizowani to Lechitia by długo się nie utrzymała mimo pomocy bogów. Arkona to zresztą świat alternatywny, w tych czasach Ruś oraz Węgry także były juz po chrzcie, o ile się nie myle to podręcznikowe przypisy ukazują że już przed 966 rokiem historia została zmieniona.
Co do samej mapy zdecydowałem że Korsyka i Sardynia sa pod władaniem Almorawidów. Mapa wychodzi średnio, profesjonalnie niestety wygladać nie będzie.
Swoją drogą po to robie pełny zarys Europy żeby mozna było lepiej przywidywać pociąganie za sznurki dyplomatyczne, oraz kwetię wypraw wojennych. Czy to nie ciekawe kiedy wchodzi sie do akrczmy i słyszy się zę gdzieś daleko Niemcy tłumia bunt w Serbii pod wodza niejakiego generała von Brauschwecka :). Świat przestaje być malućki ;)
Wikingami to zajmiemy sie kiedyś indziej, narazie robię HOLY ROMAN EMPIRE :)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » śr 12.04.2006 19:27

Jesteś jak typowy wił, drogi Bloody... :wink: Proszę Cię, skończ najpierw to co piszesz, mapkę i teatrzyk polityczny zrobisz zaraz potem...
Nie chcę marudzić, ale zależy mi na powadze i konsekwencji w realizacji zamiarów. Wierzę w Ciebie :)
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » śr 12.04.2006 19:48

Oki niech ci będzie. Eeee, masz moze brązowa kredkę? :D
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » sob 15.04.2006 20:19

Mapa gotowa, niestety nie mogę powiedzieć by się za bardzo udała :(, jak zeskanuje to zobaczycie, zawsze sie komus na sesje przyda ;)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » wt 18.04.2006 18:53

Mapa

Przynajmniej stateczki wyszły, reszta bida, ale jak coś to moze komus na sesje sie przyda :D
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » śr 19.04.2006 9:58

Mapa bardzo zacna. Zrób większy skan, bo to dość maleńkie jest. Z jakich źródeł i map korzystałeś?
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » śr 19.04.2006 14:43

Z tych zapodanych w adresie u góry. Tam jest pełno wszelakich map, troche tą oczywiście zmodyfikowałem na potrzeby Arkony. Te miasta z krzyżykiem to arcybiskupstwa oczywiście, a te miasta pisane duzymi literami są stolicami prowincji. Niestety nie ustrzegłem sie błędów robiąc wszystko ręcznie, dwa miasta są zupełnie geograficznie przestawione, choc z drugiej strony ciężko to tak na oko zauważyć :D. Mapa dobrze wyglądała znim zacząłem pisać nazwy miast, kolorowanie prowincji też nie bardzo mi wyszło. Fajne było jak było całe białe z granicami, kolorowe było jedynie morze oraz stateczki i wężyk morski :). Co do stolic prowincji to różnie, szukałem np. na necie jakie stolice landów, nie zawsze się to zgadzało bo np. Dijon nie morze być stolicą Burgundii, ponieważ w tamtych czasach miasto było we Francji. W niektórych przypadkach zresztą stolice określałem wedle własnego widzimisię. Starałem się na mapie umieścić miasta opisywane w podręczniku. Inna rzecz że taka saksonia prawidłowo dzieli się na kolejne trzy części, z innymi podobnie jest, ale tego zaznaczać nie miało sensu.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » śr 19.04.2006 17:21

A nie było coś tak, że między pomorską częścią Lechitii a Niemcami jest teren Wieletów? Wspomagających nas dzielnie w walce z napadnikami? Trochę nie pamiętam, ale coś mocno mi się zdaje, że powinni gdzieś tam być...
Mapa ładna.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » śr 19.04.2006 18:01

A bo uznałem ze to przynależy do lechitii, sami Wioleci bez Lechitii i tak sie nie utrzymali, jakby Dania i Niemcy naraz w nich wjechali, a siły Lechitii szybko by nie zareagowały. Swoją droga pisałem że ta część pod lechitie przypinam ;)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » śr 19.04.2006 19:17

Jakbyś zrobił większy skan, mógłbym przerobić to na wersję bardziej przejrzystą i "drukowalną".
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » śr 19.04.2006 20:45

Postaram się

CO do Wieletów to sprawdziłem, faktycznie są one określane jako osobny lud, tak samo jak Pomorzanie, ale ja jestem zdania żeby to było pod włosciami Lechickimi, zresztą Pomorze w czasach Mieszka i Bolesława przynalezały do Polski, dlaczego niby tutaj nie?
Swoją droga myślałem co ja bym robił gdyby Bogowie spalili kapliczkę gdzie miałby być chrzest i przyszło stawiac opór światu chrześcijańskiemu. Przedewszystkim o wydarzeniu rozpowszechić i kapłanów wysyłać na tereny pogańskie i głosic o Bogach że nie zapomnieli o swym ludzie i moca swą wciąż silni są. W ten sposób powstrzymać dalszą chrystianizację, a nawet nawaracać tereny takie jak Czechy czy Bułgaria. W swojej kampani nawet planuje zrobic odwet ludem słowiańskim na Niemcach, atakując Czechy, gdyz zdobywając je i osadzając tam włąsnego władce wiary pogańskiej, która wciąż tam aktywna, można mocny cios zadać chrześcijaństwu.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » czw 20.04.2006 16:47

Tereny pogańskie czyli chrześcijańskie, tak to rozumieć?
Tzw władcy tzw Lechitii powinni w ogóle to wszędzie mieć spionów. Na dworze każdego słowiańskiego kraju mieć jakąś mini-siateczkę wywiadowczą i szerzyć propagadnę. Wszyscy agenci powinni mieć umiejętność podszepty (możnym) na co najmniej czterech kropkach :wink: Mogłaby istnieć jakaś organizacja mająca się tym zajmować... Powołana przez Mieszka jeszcze...
Tylko jak to by się miało do arkonowego, sielsko-słowiańskiego klimatu? Macie jakieś pomysły?

To czy podlega Pomorze i Wieleci (i kto tam jeszcze) pod Lechickiego księcia, to sprawa dyskusyjna. Landy też podpadają pod cesarstwo a je zaznaczasz. No ale ta tu mapka jest mapą samego cesarstwa i to co za granicami może być jedną zlaną plamą, czemu nie. Co innego na politycznej mapie Słowian, tam wypadało by jednak zaznaczyć odrębności.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » czw 20.04.2006 19:51

Bo nie ma Niemiec tylko Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Tam władca landu mógł być Książę, hrabia, król itp a nad nimi wszystkimi stał cesarz, choc nie każdy władca Niemiec miał ten tytuł. Szpiedzy tacy jak my, to normalka, tak samo jak zabójcy. Zresztą szpiegami mogli tez być dyplomaci, biskupi czy nawet ksieżiczki.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » pt 21.04.2006 20:41

Znaczy się widzisz analogie między landami i państewkami w tzw Lechitii - więc sprawa określania ich granic ma się też podobnie.

Co do szpiegów, taki niby-chrześcijański biskup będący wiernym Swarogowi to dla mnie zbyt duży kęs, ale dyplomaci, księżniczki (liczne żony władców) czy choćby zwykli kupcy są jak najbardziej realni. O, albo ewentualnie taki wioskowy ksiądz, w tajemnicy pozwalający wieśniakom kultywować ich tradycje i wierzyć w pogańskich, wspólnych z nimi bogów...
Może tworzenie siatek i skomplikowanego systemu intryg politycznych jak dla mnie trochę godzi w moje wyobrażenie klimatu arkony, ale cóż, za to stwarza dużo możliwości dla przygód. A to jest bardzo ważne - żeby gracze mieli się w co bawić.

Z ciekawości sprawdziłam tytuły w wikipedii, dla ludzi wymyślających różnych władyków i takie persony jest tu krótko i fajnie o niemieckich rodzajach grafów (bo to jest niemiecki odpowiednik "hrabiego"). Moim zdaniem przydatne małe zestawienie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Graf_%28tytu%C5%82_szlachecki%29
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » pt 21.04.2006 23:39

Ciekawe z tym grafami, jeśli bym kiedyś to dokłądniej opisywał to będę musiał zastosować.
Co do szpiegowania, to nie szło mi tylko o szpiegowanie słowian, jak wspominałem to jest cała europa. To co dzieje się we Francji może mieć duzy wpływ na wojny Niemiecko-Lechickimi. Np. Niemcom może być na rękę wojna Fancji z Anglikami, gdyby Francja stała się stabilna i wzrosła w siłę, mogła by zagrozić polityce Niemieckiej, albo podważać tytuł cesarski władcy Niemiec itp. Albo np. zająć sie osłabieniem Niemiec poprzez podjudzanie dawnych prowincji włoskich. polityka ma wiele sznurków, a biskup na przeszpiegach w Paryzu, niby to tylko w celach kościelnych jest jak najbardziej realne. Oczywiste że Biskup nie będzie udawał kapłana Swaroga bo to bluxnierstwo samo w sobie, ma on jednak wysoka pozycje i nie da sie mu praktycznie nic zrobić w Paryzu. Szpiedzy są pożyteczni, ale jak takiego złapią to moga od razu brać w dyby i na rpzesłuchanie, a biskupowi ciezko by było cos takiego zrobić, to samo księzniczce ;)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » pn 24.04.2006 12:08

Mapa została zaktualizowana wielkościowo, link ten co wcześnie u góry. Niestety nie miałem czasu dokonać błędnych poprawek nazw Lechickich miast i sa po angielsku.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » wt 23.05.2006 21:01

A mam takie pytanie, jak wyglada sprawa religijna Węgier? Prawdopodobnie moi gracze zachaczą o słowacką częśc Węgier i ne wiem co tam konktretnie ma być :? , jakio ze słowackie to wiara słowiańska tam będzie na bank, choć zastanawia mnie co w pozostałej części państwa skoro Węgrzy to nie słowianie, no i jaki język jest uzywany w Słowacji? Sądzę że urzędowo węgierski, a lud andal po słowiańsku nawija. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » sob 27.05.2006 23:04

Z innej beki, zaczynam składać teksty do erraty podręcznika i chciałbym aby było wszystko co trzeba dopisane. Ostatnio zauważyłem że w genaologi władców Rusi kijowskiej spis kończy się na Ruryku II ( 1051-1090).
W Arkonie ammy rok 1100, zatem trzeba by ustalić jakiegoś nowego władce... Ma ktoś jakąś propozycje?
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

pomysł niehistoryczny

Postautor: Leuś » ndz 28.05.2006 13:30

Bekrólewie. Czas niepokojów, niepweności i sporów o władzę. Nie czepiałabym się tak kurczowo tego dokładnego roku 1100, powiedziałabym że około 1100 i wtedy mógłby dopiero co zejść.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Następna

Wróć do Arkona