Mapa polityczna europy anno domini 1100 w Arkonie

Forum polskiego systemu RPG opartego na mitologii i wierzeniach pogańskich Słowian.

Postautor: Bloody » ndz 28.05.2006 14:16

10 lat to spory kawałek czasu, nawet jesli by było bezkrólewie to należało by rzecz podzielić na drobne księstwa.
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » pn 29.05.2006 19:49

Dowiedziałem się że Węgry jak i inne ludy kcozownicze, oprócz przejmowania terenów, przejmowali takze lokalną wiarę. Czyli tak samo jak nasi wierzyli w bóstwa słowiańskie, zatem musze minimalnie skorygować tekst wzgledem populacji wił. :roll:
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » pn 29.05.2006 20:27

Ja kiedyś czytałam, że Węgry to obszar, przez który przewijała się masa ludów (Celtowie, cesarscy, hunowie, wandale, goci zachodni, awarowie, słowianie, madziarowie, turcy) więc ciężko nazwać je typowo słowiańskimi terenami. Tym bardziej, że słowianie zostali przegonieni w ix wieku...
Mogłyby być tyglem kulturowym dla erpega, chociaż moim zdaniem tak łatwo dostosowującym się ludom ciężko byłoby nie przyjąć chrześcijaństwa, mieszkając z nim tak długo twarzą w twarz...

Historycznie, Węgry ochrzciły się w 975, właśnie zerknęłam co by nie nakłamać. Wiem że to Arkona, ale mówię tylko na wszelki wypadek, jak było historycznie :) .
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » wt 30.05.2006 4:30

Węgrzy przyjęli chrzest w 974 r. Dokonał tego książe Gejza z rodu Arpadów. Wczesniej Węgrzy podobnie jak inne koczownicze ludy byli poganami. Osiedlając się na ziemiach zajmowanych przez Słowian przejmowali ich religię. Wykształcenie się państwa węgierskiego przyspieszyła klęska na Lechowym Polu w 955 r. Spowodowało to przyjęcie chrześcijaństwa i otworzenie kraju na wpływy obcej, łacińskiej kultury. Syn Gejzy Stefan I Wielki (późniejszy święty) wszelkimi dostępnymi środkami narzucał poddanym nową religię stając się właściwym twórcą państwa i Kościoła na Wegrzech. W 1000 r. doprowadził do powstania metropolii w Ostrzyhomiu, a wkrótce drugiej w Kaloscy.

Taką dostałem odpowiedź na forum historycznym.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » wt 30.05.2006 19:52

Znaczy czepiasz się o jeden rok? A czepiaj się.
Ja nie neguję, że ktoś wyparł Słowian - po prostu zwracam uwagę, że Słowianie wcale nie byli tam pierwsi, i też nie najdłużej zabawili. Każda encyklopedia pod hasłem Węgry opisuje chyba tak podstawowe zagadnienia, więc nie będę przepisywac i mielić problemu, którego nie ma.
Zresztą jeśli Ci to nie pasuje, to olej... co za problem. To erpeg tylko lekko bazujący na historii, z tego co zauważyłam.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » wt 30.05.2006 20:01

<głaszcze> ja się nie czepiam tylko wkleiłem odpowiedź jaka dostałem na forum historycznym gdzie zapytałem o wiarę Węgier przed chrystianizacją.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » pn 14.08.2006 15:03

No i poraz kolejny podręcznik mnie zdołował. Kwestia obecnie panującego cesarza Niemiec Henryka IV.

Kapitulum czwarte: Do dziejów Europy chrześcijańskiej przyczynek:
1075 mamy wzmiankę o sporze papieża z cesarzem niemieckim Henrykiem IV
1077Wyprawa Henryka IV do Canossy.

Chronologiczne zestawienie najważniejszych wydarzeń:
1082 rok koronacja cesarska Henryka IV

Genealogia władców:

Henryk IV ( od 1080 )

Wszędzie pisze co innego :|
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Gared » wt 15.08.2006 20:30

Bloody pisze:Kapitulum czwarte: Do dziejów Europy chrześcijańskiej przyczynek:
1075 mamy wzmiankę o sporze papieża z przyszłym cesarzem niemieckim Henrykiem IV

Ot i już z dołka czuj się waść wyciągnięty ;)
Wilkołaki są obłudne... Ale nie tak jak szefostwo w pracy...
Gared
Najemnik
Najemnik

Postautor: Bloody » wt 15.08.2006 21:21

Kiedy tam nie pisze nic w koteście przyszłego cesarza, tylko jako cesarza, zresztą tak, wziąłem pod uwagę że casarz a władca Niemiec to nie to samo, niemniej dalej jest o tym że władzę on przejął w 1080 a koronację cesarską miał w 1082. jednak dlaczego tytuł cesarza miał wpisany w 1075 roku? Nawet w konekście przyszłego nie pasuje przez wzgląd że niby on wtedy nie panował nad Niemcami, władzę wtedy miec powinien Henryk III (1039-1080)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Poprzednia

Wróć do Arkona