Literatura źródłowa: Książki, które mogą się przydać

Forum polskiego systemu RPG opartego na mitologii i wierzeniach pogańskich Słowian.

Literatura źródłowa: Książki, które mogą się przydać

Postautor: Jakub Cieślak » pt 11.11.2005 12:55

Siadając do pisania przygód, starając się zrozumieć i poznać tamte czasy, zwyczaje, ludzi sięgacie po jakąś literaturę. Czy jest to literatura fachowa, czy beletrystyka- szukacie w niej opisów tamtego świata. Opowiedzcie o swoich najciekawszych źródłach informacji.
Ja na początek polecę niemłodą pozycję beletrystyczną. Dzikowy Skarb Tomasza Bunscha. Książka napisana wieki temu wciąż potrafi przyciągać uwagę. Są tego i kolejne tomy, choć jeszcze przez nie nie przebrnąłem. Nie rozpisuję się o akcji, bo takie rzeczy należy opisywać w dziale Literatura. Generalnie jest to skarbnica wiedzy o obyczajach plemion, o ówczesnym sposobie rządzenia, wpływach terytorialnych. Możemy znaleźć wiele znakomitych wzorów dla naszych postaci, NPCów i tym podobne. Pomimo, że książka opisuje moment przyjęcia chrztu przez Mieszka, magia starych bóstw jest wciąż obecna. Ciekawie przedstawiona jest w książce nieufność ludów polańskich wobec "zachodniej wiary", jest tu wiele o charakterze działań chrześcijan, którzy swoimi czynami kwalifikują się na znakomitych szwarccharakterów.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Meduzzzz » pt 11.11.2005 13:34

Dzikowy Skarb Tomasza Bunscha

Autorem mojej książki jest Karol Bunsh :P. Drugą częścią z cyklu jest "Ojciec i Syn". Czytałem je to tak dawno temu, że nie pamiętam ich prawie wcale, ale każdy arkonowiec powinien je znać. Co do "Dzikowego Skarbu" to jest w nim zawarty wspaniały opis portu Wolin.

(otowrzyłem książkę, jest cały rozdiał zatytułowany "Wolin")
Ku chwale pradawnych bogów!
Awatar użytkownika
Meduzzzz
Najemnik
Najemnik

Postautor: Kazawar Wurdsten » sob 12.11.2005 8:24

To Tomasz czy Karol?
Kurcze obawiam się, że te pozycje nie są dostępne w księgarniach.
W Wikipedii znalazłem taką notkę:

Karol Bunsch (ur. 22 lutego 1898 w Krakowie - zmarł 30 listopada 1987) - polski pisarz historyczny, publicysta i tłumacz literatury angielskiej i niemieckiej.

Podstawę jego twórczości stanowią powieści historyczne. W większości dotyczą one czasów panowania Piastów:
cykl Powieści piastowskie:
*Dzikowy skarb (1945)
*Ojciec i syn (1946)
*Rok tysięczny
*Bracia
*Bezkrólewie (1979)
*Odnowiciel
*Przekleństwo
*Imiennik - Miecz i pastorał (1949)
*Imiennik - Śladem pradziada
*Zdobycie Kołobrzegu (1952)
*Psie Pole (powieść) (1953)
*Wywołańcy
*Powrotna droga
*Wawelskie wzgórze (1953)
*Zdobycie Kołobrzegu (1952)
*Przełom
powieści o czasach Jagiellonów:
*O Zawiszy Czarnym opowieść
*Warna 1444

Piastowska "seria" powieści posiada fabułę, w którą wplecione są historyczne daty i miejsca związane z kształtowaniem się polskiej państwowości. Obok postaci fikcyjnych, na kartach powieści pojawiają się także postacie autentyczne.

Inne:
Olimpias (1955)
Parmenion (1967)
Aleksander (1967)

Znalazłem też fragment tekstu "Dzikowego skarbu", dobry jest:

"Odwieczne bory, przez które wiódł szlak z Poznania do Gniezna okryła jesienna noc dotykalną niemal ciemnością. Cisza była w powietrzu zupełna. Zwierz, płoszony szelestem własnych kroków po suchym igliwiu, przyczaił się chroniąc przed nadchodzącym deszczem, który wisiał nad lasem od wieczora. Po chwili w głębi błysnęło małe światło, które wzmacniając się, migotliwymi błyskami wydobywało z mroku pnie drzew i sklepienie gałęzi. W wykrocie po obalonej, prastarej sośnie zapłonęło ognisko. Wykrot głęboki i obszerny z łatwością mieścił sześciu podróżnych, którzy krzątali się rozpinając płachtę na nawisłych korzeniach obalonego drzewa, przygotowując wieczerzę. Jeden tylko siedział przed ogniskiem, wpatrując się w nie zamyślonymi oczyma, daleki widocznie od tego, co działo się dokoła. W pełni sił męskich, twarz miał suchą, jasną cerę, tym bielszą przy czarnych włosach, które spadały mu na czoło. Cienki, orli nos i z lekka ku dołowi skośne oczy nadawały twarzy wyraz stanowczy, a nawet ostry, mimo zamyślenia. Jakkolwiek siedział niemal bez ruchu, z narzuconą na ramiona futrzaną szubą, można było poznać, że wzrostu był więcej niż średniego, szczupły, ale muskularny; całą postawą zdradzał dumę i opanowanie. Strój miał pański, choć podróżny, a bogaty oręż, zachodniego pochodzenia, nie mógł należeć do byle kogo. Bo też był to Mieszko, najstarszy z synów Ziemomysła i duńskiej księżniczki.
Obok siedzący brat jego, Ścibor, w niczym nie był do niego podobny. Różowa, z lekka od słońca i wichrów przyciemniona twarz tonęła w bujnym, jasnym zaroście; prosty nos i błękitne oczy, żywe i wesołe, choć władczo patrzące, a lekkie i szybkie ruchy sprzeczały się z potężnym wzrostem i szerokimi nad miarę barami, pogrubionymi jeszcze łososiowym kaftanem i kolczugą. Oręż i hełm, normańskiego pochodzenia, czyniły go tak podobnym do Wikinga, że aż dziwnym mogło się wydać, iż słowiańskim językiem przemówił.."
(Dzikowy skarb 1945)
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » sob 12.11.2005 12:04

Oups, doprawdy nie wiem, jak mi się ten Tomasz wkradł w myśli. Oczywiście Karol Bunsch. Przepraszam wszystkich zainteresowanych. Na naszym rynku niedawno było wznowienie. Myślę, że jest jeszcze do upolowania. Znakomita literatura, gorąco polecam!
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Donatius » śr 28.12.2005 13:36

Wg. mnie (oczywiście od strony chrześcijańskiej) bardzo przydatne byłyby nastepujące tytuły

Mnisi Wojny - autor: Desmond Seward
Rycerze i rycerstwo w średniowieczu - autor: Jean Flori
Młot na czarownice - autor: Henryk Kramer i Jakub Sprenger (co prawa pozycja ta pojawiła sie znacznie poźniej niż czasy w których rozgrywa się Arkona, ale jest to pozycja dobra)

i wiele innych

a także ksiązki Pana Jacka Piekary, o Inkwizytorze Maderrinie jako inspiracja tworzenia Inkwizytorium
Awatar użytkownika
Donatius
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Ulmo » śr 15.03.2006 13:10

Jeśli chodzi o klimat Arkony i ówczesnych szasów to polecam książkę "Arkona- Gród Świętowita" Anny Świerszczyńskiej. Stara książka ale z klimatem no i na wyspie Rugii na terenach arkony sie dzieje :)
Awatar użytkownika
Ulmo
Wędrowiec
Wędrowiec

Postautor: Gared » wt 21.03.2006 10:52

Polecam książkę, którą ostatnio zakupiła Lea i dała mi do przeczytania (no tak naprawdę to perfidnie jej tą książkę zwinąłem, ale ciii bo nie może się o tym dowiedzieć ;) ). "Bogumił Wiślanin" autorstwa Pawła Rochali. Warto przeczytać, tym bardziej, iż akcja dzieje się w tym samym okresie co Arkona... no troszkę się zapędziłem - akcja książki kończy się wraz z przyjęciem przez Mieszka chrztu. Ponadto na końcu książki znajduje się wstawka "historyczna" przedstawiająca wierzenia Słowian - między innymi stworzenie świata, co wazniejsze potwory. Wstawka jest dość rozległa, na 400 stron książki zajmuje około jedną czwartą.
Wilkołaki są obłudne... Ale nie tak jak szefostwo w pracy...
Gared
Najemnik
Najemnik

Postautor: Bloody » śr 22.03.2006 2:58

http://portalwiedzy.onet.pl/,12799,1315 ... pisma.html

To co prawda nie książka ale w temacie :)
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » pn 10.04.2006 19:56

http://slowianie.republika.pl/glowna.htm

Ciekawie jest tam opisane o obrzędach słowiańskich, w sumie większość wiemy, lecz np. że zdrada małżeńska była karana okaleczeniem lub śmiercią to nie wiedziałem :)
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » ndz 06.08.2006 14:32

Gared pisze:"Bogumił Wiślanin" autorstwa Pawła Rochali. Warto przeczytać, tym bardziej, iż (...) akcja książki kończy się wraz z przyjęciem przez Mieszka chrztu. Ponadto na końcu książki znajduje się wstawka "historyczna" przedstawiająca wierzenia Słowian - między innymi stworzenie świata, co wazniejsze potwory. Wstawka jest dość rozległa, na 400 stron książki zajmuje około jedną czwartą.

Odnośnie książki, którą polecił Gared - cóż, do klasyki gatunku pewnie nigdy się nie zaliczy, ale też uważam, że niektórzy powinni ją poczytać do podusi. Może zawierać parę ciekawostek dla kapłanów, guślarzy i widzących.
Sprostuję tylko, że wstawka na końcu nie jest historyczna, jest fabularną rekonstrukcją paru mitów i wierzeń podaną w formie kilku bajd czy opowieści.
Sama mitologia czerpie owszem pełnymi garściami z autentycznej, jednak jest zinterpretowana na potrzeby kompletnego świata fantasy. Dla osób ciężko znoszących ślęczenie nad różnymi i często sprzecznymi opisami mitologii słowiańskiej, przydatne.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Wróć do Arkona