Muzyka

Forum polskiego systemu RPG opartego na mitologii i wierzeniach pogańskich Słowian.

Muzyka

Postautor: Kazawar Wurdsten » czw 01.09.2005 11:55

Wyszydełkowałem następujący tekst. Proszę Was o rzut oka:

http://iwankow.ps.pl/baszta/arkona/plik ... azawar.zip

Sprawa jest w trakcie dopracowywania. Proszę o koment jakiś. Czego brakuje, co jest nieprawdą historyczną.

Drobne poprawki i proszę wersja druga, zastępująca pierwszą (link juz dziala, dzieki Lea):

http://iwankow.ps.pl/baszta/arkona/plik ... war-v2.zip

Była kiedyś dyskusja o umiejętności muzykalność i sztuka. Postanowiłem to przywołać w tym dokumencie.
Ostatnio zmieniony pt 02.09.2005 8:56 przez Kazawar Wurdsten, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Leuś » czw 01.09.2005 22:19

Kazawarze, nowy link nie działa, bo napisałeś instrumenty z małej litery a na serwerze masz z dużej.

Uważam że to bardzo solidny tekst. Przyznaję się, nie znam się na tym nic a nic, dlatego nie podpowiem co było a czego nie było. Nie miałam jednak pojęcia że było już wtedy aż tyle instrumentów (na przykład lutnia) i tekst mnie dosyć zaciekawił. Poza tym to bardzo fajne urozmaicenie, lubię małe dodatki mówiące o życiowych rzeczach, a nie tylko o tym jak walka (i ekspienie) wygląda w poszczególnych stronach. I fajnie że wrzuciłeś umiejętności, scalajmy to co już wymyśleliśmy.

Aha, jeden szczególik. Ja przyjęłam, że używano multanek (uh.. przynajmniej dziwożony...). Nie wiem czy podpiąłeś je pod piszczałki, bo może i tak być, czy Twoje źródło o nich nie wspominało. Nie wiem czy istniały w czasach Arkony, zakładam jednak nieśmiało że tak, bo wytwarzano je już przed tą erą, więc chyba nie zapomniano jak to się robi...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » czw 01.09.2005 22:21

Te drugie coś nie wchodzi. A co do tego pierwszego to jest niezłe :D.
Zdecydowanie jestem za :)
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Kazawar Wurdsten » pt 02.09.2005 9:10

O multankach zapomniałem, ale już za godzinek kilka naprawię błąd. Dobra uwaga.
Wogóle zastanawiałem się nad muzyką wśród np. stolemów. Wyobrażam sobie takiego typa z trombitą albo z dudami przy ognisku w jaskini albo na hali. Dobre? Czy wymyślać dla nich jakieś specjalne instrumenty? A wiły? Dźwięki dzwoneczków i flecików mi się z nimi kojarzą.
Dziwożony mają jakieś specyficzne upodobania? Bo multanka jest raczej powszechnym instrumentem, a nie specyficznie rasowym.
Krzaty na czymś grają? Czy np. są amuzykalne i denerwują ich melodyczne tony bo myśleć przeszkadzają i niepoważne są?

PS. Polecam stronę:
http://www.dudziarz.art.pl/lira/mp3.html
Nagrania tam zamieszczone to absolutna bomba. Na sesje jak znalazł.

Oto zaktualizowany plik uwzględniający multanki:
http://iwankow.ps.pl/baszta/arkona/plik ... war-v3.zip
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Bloody » pt 02.09.2005 14:29

A wiły? Dźwięki dzwoneczków i flecików mi się z nimi kojarzą.

Flety jak najbardziej, co do dzwoneczków to raczej nie, bo one same jako tako dostępu do metalu nie mają, a drewniane mają złe brzmienie :D.
Jak najbardiej widze wiły z lutnią i innymi drewnianymi instrumentami
Oczywiście nie mówie że dzwoneczki czy trójkąciki itp nie sa możliwe, handel z ludźmi przecież jest aktywny,a skoro murzyni i indianie na dzwoneczki lecieli to dlaczego by nie wił ;). Jednakże nie ejst to ich naturalny instrument, a skoro nie one go wykonały to nie będzie tym czym lutnia wykonana przez wiłe dla wiły ;). Wiły mają barzo wyczulony słuch, tak samo jak zresztą smak ;). Trzeba by dla nich znaleść też jakiś choć ejden intrument egzotyczny, niestety specem od muzyki nie ejstem więc ciężko mi cos wymysleć.
Może by jakieś muszle służace jako instryment dęty? Ale to raczej chyba tylko dla wił mieszkajacych koło morza i w sumie tez nie wiem czy nasze może jest takiego typu muszle bogate :?:
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » pt 02.09.2005 15:03

Dzwoneczki mogą być również gliniane, albo cieniutkie ceramiczne, jeśli wiły bawi lepienie i koronkowa robota. Ale dla małych rączek to chyba nie taki problem. Można takimi uzyskać wiele dźwięków, w zależności od rozmiaru, kształtu, wypalenia, powlekania zapewne, tak mi się wydaje...

A dziwaczki...? Ja nie wymyślałam im żadnego "zastrzeżonego" instrumentu, zaznaczałam tylko że mają wiele piszczałek dźwiękonaśladowczych (jeśli chodzi o ptaki) i ogólnie używają tylko takich właśnie niewielkich dętych , fletów, multanek... rzadko bębenków. Starałam się nic nowego nie wymyślać, bo nie chciałam ich... "udziwniać", czy jak to się tu nazywa. Chociaż fakt, one tak lubią taniec, mogłyby mieć ambitniejsza muzykę niż piski fletu.

Co do stronki, miłe zaskoczenie, taka "Delirka" to pierwszy przykład słowiańskiej muzyki która mi się nawet podoba - do tej pory wszelkie inspiracje słowiańską muzyką zawiązywały mi uszy na supełki. Kołysanka też nie jest zła, choć nie wiem czy bym zasnęła...

Stolem z tymi dętymi na parę metrów to jest to. Taki pasterz, no, na hali, na polanie jakiejś, na łące. Ten obrazek. POdoba mi się. Dudów od kobzy nie odróżniam, nie wiedziałam że coś z tych rzeczy było u nas. Ale skoro, to stolemowi też pasuje, jest silny w płucach pewnie.
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » pt 02.09.2005 21:39

Albo mam kiepską wyobraźnię, ale jakoś gliniane dzwoneczki to hmmm...no nie umiem po prostu.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » pt 02.09.2005 23:17

No coś Ty, Bloody, letnie stragany są ich pełne... :wink:
Tyle że nie wiem czy można je tamtym czasom przypisać. Z drugiej strony wiły to też nie postacie historyczne, więc czemu by nie miały mieć glinianych dzwoneczków? Ale nie namawiam, w końcu te wszystkie wile zawiłości to Twoja wizja :wink: Tak mi się tylko nasunęło, skoro sa braki w metalowych.
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Kazawar Wurdsten » sob 03.09.2005 8:51

Gliniane dzwoneczki są jak najbardziej możliwe i jeśli nie ma specjalnych sprzeciwów opiszę je w dokumencie o instrumentach.
Dodatkowo chodzi mi po głowie coś na kształt cymbałów wiszących. Pewnie jest na to jakaś nazwa ale ja jej nie znam. Otóż wieszają wiły na gałęzi glinianych pałeczek szerag o różnej długości i tonie przy uderzaniu. Na niciach to wisi i przy ochocie jakaś wprawna wiła pograć na tym może stukając patyczkiem. Poza tym wiatr delikatny też wywołuje delikatne pobrzękiwanie instrumentu, co efektu ciekawego okolicy nadać może. Przy zbyt silnej wichurze niszczą się brzękadełka takie i nowe trzaz se zmajstrować, ale to nie problem przecie.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Leuś » sob 03.09.2005 10:07

Jest coś takiego jak dzwony rurowe (od "tubular bells"), ale nie wiem czy to jest właśnie to... Znaczy nie wiem czy one wiszą czy stoją czy co robią.
Cymbałki przeróżne super pasują do wiłów :) . A jakaś miniaturka tego co opisywaleś? takie malutkie gęśle uderzane młoteczkami?
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » sob 03.09.2005 11:04

No zaczyna brzmieć logicznie, aczkolwiek osobiście nie mogę sobie przypomnieć bym widział gliniane dzwoneczki :?
Możliwe ze dlatego, ze nigdy nie zwracałem an to uwagi...
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Kazawar Wurdsten » ndz 08.10.2006 10:33

Nie wiem czy to ma sens ale przeniosłem ten temat do forum ogólnego. Nie widzę sensu żeby był on tajny.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Wróć do Arkona