Powitanie! oraz sprawy organizacyjne

Forum polskiego systemu RPG opartego na mitologii i wierzeniach pogańskich Słowian.

Powitanie! oraz sprawy organizacyjne

Postautor: Jakub Cieślak » czw 18.08.2005 15:01

Sława, moje potajemne siostry i moi potajemni bracia! :)

Jesteśmy zatem w dziale, w którym możecie prezentować swoje teksty i je omawiać. Niech każdy tekst/ rozdział ma osobny topic, żeby dyskusje o nim nie mieszały się z innymi.

Piszcie w tym topicu, kogo jeszcze ewentualnie dodać do grupy sekretnej.

Życzę dobrej zabawy, efektywnej pracy, efektownych wyników!
Serwus
Ostatnio zmieniony pt 11.11.2005 1:05 przez Jakub Cieślak, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Leuś » sob 08.10.2005 17:08

Proponuję podczepić Gareda.

Uzasadnienie... Hmm... Brak? :)
Chodzi o to, że niedługo mam na trochę wyjechać i nie wiem jak tam będzie z internetem. Sam net pewnie będzie, ale miejsce do ślęczenia nad MS Mordem to inna sprawa. A Gared to moja druga 1/2 i wie co pisałam i co obmyślałam, i gdzie mnie szukać :wink: więc w razie jakichś wątpliwości możnaby go ścigać.
Poza tym, stara się być obiektywny w komentarzach i nie szaleć za bardzo w wycieczkach poza-podręcznikowych.
(Uwaga: czepia się gorzej niż ja :P)
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Kazawar Wurdsten » sob 08.10.2005 19:05

No brzmi to jak pożegnanie. Będziemy tęsknić. Wracaj szybko i Garedem się nie wykręcaj :), choć napewno może być on cenną głową w naszym gronie.
Coś forum nie działało ostatnimi czasy. Pewnie to przez tą przeprowadzkę Katedry. Teraz chyba jednak wszystko jest ok.
Hej! Piszemy ten dodatek dalej? Ludziska dawać teksty do czytania! Gdzie te krzaty? Stolemy i wiły? Pisać, pisać. Marchewki i bata nie mam więc sobie sami jakieś wymyślcie. Ja nad Prusami pracuje, choć powoli, ale instrumenty muzyczne już są. Dziwożony są już w 3 wersji. No ja bardzo proszę resztę o kreatywność. Apeluję, wnioskuję i zagrzewam.

No i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » śr 12.10.2005 5:47

No właśnie coś przycichło ostatnio, a ja bym jednak chciał zobaczyć kolejny dodatek...
Zaraz dodam Gareda.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Brzozomir » czw 20.10.2005 22:25

Przepraszam bardzo za brak znaków zycia. Ostatnio jakoś... hm... nie mam weny do pisania poprostu ;/ a tak na siłę to dupa za przeproszeniem. jedyne co ostatnio mi sie nawineło co bym mgł z łatwością napisac to nowy potfur ;p ale tego już za dużo ;p
Awatar użytkownika
Brzozomir
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » pt 11.11.2005 1:06

Drogie dzieci Starszych Bogów, jak idzie? Może już czas usiąść i zacząć finiszować dodatek? Może czas usiąść nad oprawą graficzną, he?
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Kazawar Wurdsten » pt 11.11.2005 8:39

Za półtora tygodnia mam obronę rozprawy. Gniję w Powier Point'cie. Jak ta jazda się skończy, to poświęcę sprawie więcej czasu. Ze swojej strony chciałbym dorzucić jeszcze trochę do stolemów, które opracowuje Lea. To jednak po 22.XI może nastąpić.
Nie wiem zresztą czy materiału jest już na dodatek. Dziwożony są zrobione konkretnie. Wiły w częściach, ale chyba w sumie tego też się nazbiera. Krzaty? Były dyskusje, były pomysły, ale chyba nikt tego nie opracował.
Osobiście nazbierałem materiałów o prusach, ale rozdłubane to mam. Jeśli się spieszymy to rasa ludzka w dodatku II nie będzie reprezentowana. Jeśli się nie spieszymy to i pruskie plemiona zrobię jeszcze.
Natomiast grafik brakuje na maksa. Do ołówków siostry i bracia! Stolema skamieniałego narysować ktoś potrafi? Najlepiej takiego porośniętego roślinnością, z jakimś gniazdem w zgięciu ręki albo na karku... Albo jaskinię z rodziną stolemią przy codziennych zajęciach, albo stolemi pastuch...

No i jeszcze tekst o Jaświngach jest przecież i o instrumentach, ale ten drugi nie wiem czy pasuje do ogólnej koncepcji dodatku. Może jako załącznik?
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » pt 11.11.2005 11:11

Spróbuję pobazgrać jakieś stolemy i w ogóle zasiadam do jakichś rysunków. Nie widziałem jednak nigdy oryginalnych rysunków z podręcznika- warto się na nich wzorować?
Co do zamykania dodatku: nie mówię, żeby już spieszyć się do jakiegoś terminu, ale chcę, abyśmy już powoli zamykali wątki, zamiast tworzyć nowe. Skupmy się na rozbudowywaniu tego, co już jest. Jeżeli jest szansa na plemiona pruskie, to dłub dalej, ew. wołaj o pomoc.
Instrumenty jako dodatek damy ew. Jaćwingowie bardzo by się nadali.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Leuś » pn 14.11.2005 1:03

Jest lipa. Nie dość że żaden ze zmnie Monet, to teraz zdechł mi skaner. Znaczy, nie tyle zdechł co wyprowadził się, bo nie podoba mu się ta nowa winda. Ale przysiądę i może coś mi jednak wyjdzie. Skaner jakiś się chyba znajdzie... Chciałabym tu zapytać jak mam... a nie, to nie ten temat. No to przeprowadzka.
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Brzozomir » śr 16.11.2005 16:54

Jakub Cieślak pisze:Spróbuję pobazgrać jakieś stolemy i w ogóle zasiadam do jakichś rysunków. Nie widziałem jednak nigdy oryginalnych rysunków z podręcznika- warto się na nich wzorować?

No więc masz kilka rysunków w galerii na serwisie i no więc nie zaczyna się zdania od no więc.
Awatar użytkownika
Brzozomir
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » śr 16.11.2005 17:19

Ale, czy warto się na nich wzorować? Muszę w końcu zajrzeć do podręcznika... :D
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Leuś » ndz 21.05.2006 17:46

Jakubie. Chciałabym spytać, ile mniej więcej czasu potrzebowałbyś na złożenie naszych materiałów jak już będą. Czy może ja mam je złożyć na podobieństwo swoich rozdziałów. Bo da się zrobić. Hm?
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Jakub Cieślak » pn 22.05.2006 7:49

To wszystko zależy od tego, kiedy te materiały zostaną zamknięte. Do tego wszystkiego należy pamiętać o przygotowaniu grafik. Dojdzie na pewno jeszcze sporo pracy z poprawkami w tekstach. Jestem już bardziej lotny w Adobe InDesign, więc sam skład i łamanie zajmie mi mniej czasu, ale nie oszukujmy się, nikt tak naprawdę nie umie powiedzieć, ile to czasu może zająć. Podanie jakiegokolwiek terminu to tylko pobożne życzenie. Mogę jedynie obiecać, że niebawem oddaję pracę dyplomową, mam już ją na wykończeniu, zatem będę się mógł poświęcić temu projektowi całą swoją mocą przerobową w wolnym czasie, którego powinienem mieć sporo.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Kazawar Wurdsten » pn 22.05.2006 15:21

Skoro o miotanie głazów Lea mnie zahaczyła, to może wyjaśnię swe milczenie przez czas ostatni, mimo uprzednich deklaracji wzięcia udziału w dziele tworzenia dodatku II.
Sprawa jest taka, że w miarę rozrastania się dyskusji o rasach nieludzkich i innych cudach w stylu amazonki, zapał mój słabnie ze względu na odmienną wizję świata Arkony. Poprostu jako fan historycznego ujęcia tematu z, co najwyżej, lekkim zabarwieniem mitologiczno-magicznym, nie jestem w stanie być kreatywnym w opisywaniu słowian koegzystujących z amazonkami, czy wiłami. Ten świat robi się zbyt fantasy jak na słowiańszczyznę, którą znam z tekstów Bunscha lub ze Starej Baśni.
Nie chciałbym jednak psuć wizji Szanownych Forumowiczów swoim marudzeniem, więc odsunąłem się w kąt.
Równocześnie opracowuję na potrzeby własnych sesji opis państwa Piastów wzorowany na czasach Mieszka I. Jeśli będzie Wam pomocny to ok. Jednak zaznaczam z góry, że wiły,dziwożony, stolemy i krzaty są w moim odczuciu postaciami niegrywalnymi i unikatowymi w lekko magicznym świecie słowian. I tak też przedstawiam je w swojej wizji świata.

Natomiast myślę, że nasze koncepcje krzyżują się np. w obszarze mechaniki i niektórych aspektów życia ludzi tamtych czasów, dlatego też takie opracowania jak np. opis instrumentów muzycznych, czy modyfikacje umiejętności bardzo chętnie dorzucam do nowego dodatku. Oczywiście w miarę Waszej chęci.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » pn 22.05.2006 15:35

Kazawar, nie ma co się chować w kąt, takie spojrzenie- bardziej realistyczne- też jest potrzebne Arkonie. Pisz zatem i informuj nas o swoich pomysłach. Ja cały czas dociskam naszego drogiego Arkona, żeby wreszcie zrobił nam ładną stronę. Myślę, że to by dobrze zrobiło nam wszystkim. Ale niestety, on jest jeden, a problemów jest wiele.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Kazawar Wurdsten » pn 22.05.2006 15:48

Jakubie, jaki cel ma przyświecać opracowaniu i pielęgnowaniu takiej strony?
Czy do wymieniania się materiałami, tekstami, podtrzymywania kontaktów nie wystarcza nam forum?
Pytam, bo mam za sobą długa samotną walke o utrzymywanie w jakim takim życiu strony o rpg i jest to niewdzięczna praca.
Sam nie wiem...
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Bloody » pn 22.05.2006 18:18

Kazawar ma dużo racji, sam nie zaglądam na stronę od dawien dawna. materiały jak sa to ładujemy je w plik PDF i nazywamy dodatkiem, więc czy faktycznie warto poświęcać czas stronce? Jesli już to chyba tylko dla informacji ogólnej o systemie i odnośnikach do rzeczy znim związanych. Stronka jako tako mogła by być, ale trzeba by było jej działanie powinnio być mocno okrojone. Skupmy się narazie na dodatku.
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » pn 22.05.2006 21:33

To smutne...
To nie jest żadne usprawiedliwienie, pisze tylko - amazonki to było moje odreagowanie wiłów. Moja wizja też jest inna. Mowi się trudno.

Odnośnie samej strony myślałam akurat wczoraj wieczorem przez jakieś pół godziny. Spisałam listę przykładowych ankietek i doszłam do jednego wniosku - lenistwo, nie ma się co usprawiedliwiać.
Podtrzymywanie strony przy życiu sprowadza się do dostrzegania okazji, napisania czegoś króciutkiego jak wyjdzie jakaś książka w klimacie, albo gra, albo wydarzenie kulturalne, albo festyn, albo zwykłe święto, do tego dochodzi ankieta którą można by raz na 2-3 tygodnie zmienić, może czasem wrzucić jakiegos ciekawego linka...
To aż tyle czasu zabiera? Mała notka raz na miesiąc? Wiecie, nie zrozumcie mnie źle, nie chciałabym się wymądrzać, ale samemu i się obroniłam dwa razy, i pracuję, i jakoś nie zanikło moje życie prywatne, a napisać od czasu do czasu cos jednak zdążę.
Rozumiem, że Wy możecie wszyscy nie mieć czasu. Zdarza się. Dlatego pytam - czy żeby mieć dodatek do sobótki mam w czymś pomoć? Czy złożyć go w miarę własnych możlwości? Czy zwinąć zabawki i poskładać to co mam samemu.

I nie mówcie w kółko że to leży a na tamto nie ma czasu a tego nie warto. Mam kryzys arkonowy i stoję koło drzwi - dużo mi nie brakuje.

:? w ogóle nie wiem co myśleć... to spać pójdę, o.

edit: ah, jeszcze PS: uważam, że to strona powinna mielić większość akronowego ruchu, nie forum. Powinna być tam możliwość komentowania wszystkiego i kącik luzacki, żeby nie było tak szpitalnie. Forum to dodatek do strony na ogół, nie na odwrót :P
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » pn 22.05.2006 22:04

Jakby nie Lea to Arkona pewnie by już umarła :roll:

Ja na stronke nie wchodzę bo cokolwiek tam ejst to na 90% widziałem juz to wczesniej na forum. Zatem za bardzo nie mam tam po co wchodzić.
Moim zdnaiem stronka powinna przde wszystkim istnieć by informować ludzi o systemie, jak ktoś jest zaiteresowany Arkoną to anwet nie ma gdzie znaleśc konkretnych informacji, takich gdzie ejszcze można grafiki znaleść, a nikt nie kupuje rpzeciez kota w worku. Jakbym nie trafił na stronkę Arkona.info to prawdopodonie bym kupił podręcznik późno lub wcale.
A dalej to tylko krótkie onformacje co się dzieje z Arkoną i tematy arkonopodobne.

Ja osobiście wole forum bo tutaj da sie podyskutować a tam nie.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Gared » pn 22.05.2006 22:25

Nie żebym był złośliwy, ale słabo widzę ruch Arkonowy jak Lea zabierze zabawki i się wyniesie - a jest tego bliżej niż z jej notki może to wynikać (nie mówcie jej że wiecie to ode mnie bo mnie udusi).

Kazawarze - jesli byłbyś uprzejmy wrzucic gdzieć to co napisałeś to uczyń to jak najszybciej. To jest dodatek nieoficjalny z którego jak sądze skorzysta niewielka ilośc osób - może nieco więcej niż jest aktywnych uczestników forum. Dlatego jakieś mniej fantazyjne spojrzenie na Arkone jest jak najbardziej na miejscu, niech Ci co w to grają mają jakiś wybór na czym się chcą wzorować. Ja w każdym razie z przyjemnościa o tyn poczytam.
Wilkołaki są obłudne... Ale nie tak jak szefostwo w pracy...
Gared
Najemnik
Najemnik

Postautor: Jakub Cieślak » wt 23.05.2006 7:56

Nie łamcie się, dobrzy ludzie. Nie ma co się dołować dodatkowo. Nikt nie powiedział, że to, co robimy jest potrzebne do zbawienia świata. Arkona to już w zasadzie niszowe zjawisko.
Utrzymywanie strony, forum to raczej przyjemność dla samej przyjemności, nie żaden obowiązek, czy ambicja.

I ja w tym znajduję cel i radość.

W tym, żeby robić tyle, ile się da, by świat o tym systemie nie zapominał. Stąd strona ma mieć charakter głównie promocyjny i informacyjny. Nie marzę o tym, by codziennie pojawiały się tam wiadomości, nowe materiały. Chodzi o samo istnienie takiej strony jako kroniki tego systemu, informacji o nim i o tym, że są ludzie, których to jeszcze obchodzi.

I nie zgadzam się z tym twierdzeniem, że gdyby nie Lea to Arkona by leżała trupem. Ja Wam mówię- gdyby nie Wy, to by Arkona leżała trupem. Wszyscy razem i każdy z osobna jest żywą częścią tego magicznego świata.

PS. Teraz, jak czytam te swoje kazanie to tylko mi brakuje patetycznej muzyki pełnej fletów i bębnów, a także obowiązkowo powiewającej flagi narodowej w tle... :)

Nikt tu nie wnosi swoich zabawek, nikt ich nie zabiera. Nie traktujcie tego w ten sposób, róbcie po prostu to, co lubicie robić i co sprawia Wam przyjemność. Żadnego obowiązku, żadnej odpowiedzialności. To jest po prostu bardzo wartościowy sposób spędzania wolnego czasu. Przy okazji pisania tych tekstów, wymyślania istot, miejsc, kultur, opisywania ich, trenujecie swoją wyobraźnię, poszerzacie wiedzę, rozwijacie się pod wieloma względami.
Z tej wiedzy i tych umiejętności jeszcze nie raz będziecie mogli skorzystać. Żebyście kiedyś mogli się głośno zaśmiać, jak usłyszycie, przeczytacie gdzieś: RPG nie rozwija, nie uczy.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » wt 23.05.2006 10:55

W sumie to amsz rację, za bardzo się tym rpzejmujemy, jesli Lea chwilowo ni czuje się na siłach to moze rpzecież na chwile odetchnąć i powrócić gdy w powrotem byłaby na siłach, tylko zeby o nas tutaj nie zapomniała :).
Dodatek o rasach powstanie tak czy siak, a co dalej sie zobaczy, dalej to chyba dodatek chrześcijański by był. Ja na rozpowszechnainie Arkony inaczej patrze bo dodatkowo na ile możliwe prowadze sesje ludziom którzy nigdy w nią nie grali, sęk w tym ze sesje podobać to sie podobają, jednak podstawki nie kupują i sesji nie prowadzą :|.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » wt 23.05.2006 18:57

Bloody1 - Nie zgodzę się, i nie lubię być stawiana w takich sytuacjach. A to co piszesz o stronie to ciekawe podejście, no cóż, tak też się robi. Na ogół na oficjalnych stronach lub stronach producenta, fanowskie zawsze postrzegałam jednak inaczej... Jako coś, co nie trzyma się maniacko tematu, coś gdzie pojawią się gwiazdkowe życzenia, zostanie ogłoszona jakaś książka właśnie klimatyczna, tak jak pisałam wyżej. Forum wydaje się nam najlepszym rozwiązaniem, bo jest jak worek, do którego wszystko się wrzuca. Ale... no jakoś wydaje mi się, że gracz woli odwiedzić stronę niż przekopywać się przez forum w poszukiwaniu wiadomości... Czytać niepotrzebnie offtopy i kłótnie, kopać w linkach i tak dalej. Przynajmniej takie są moje oczekiwania jako oglądacza jakiegoś serwisu... i jako użytkownika jakiegoś forum chyba też...
Przyznam się, że na stronę staram się wchodzić raz na tydzień, dwa. To trochę zabawne, ale robię tak od kiedy Brzozomir się namęczył i zrobił raz aktualizację, a nikt z forum nawet tam nie spojrzał :wink: Przyzwyczajenie...

Gared - Nikt mi nie powiedział, możesz spać spokojnie.

Jakubie - tylko nie ludzie. Kazanie godne średniowiecznego Wielkiego Inkwizytora :wink: o ile oni w ogóle prawili kazania zanim... no nieważne.
Inaczej postrzegamy pewne sprawy, Jakubie. Zaraz wyjaśnię.
Owszem - piszę ile tylko mogę, owszem, strasznie się tym przejmuję jak coś idzie nie tak, owszem, mam z tworzenia radochę, owszem, poganiam innych by wzieli się do roboty.
Bo wiecie co... jak ja się do czegoś zobowiązuję, jak to zapowiem, ogłoszę, to na 9 piekieł... ja mam zwyczaj dotrzymywania słowa. Mówicie, że graczy jest mało. Tych mało graczy czeka na dodatek, który obiecaliśmy prawie rok temu. Nie uważacie, że mogą się zniechęcić?
Ja uważam. Może to dlatego, że otarłam się kiedyś o marketing. Zresztą to marketing od początku jest cierniem w oponie arkony.
Cel i radość. Jeśli się pisze tylko dla siebie, to można to faktycznie obrać za jedyny cel. Ja tylko założyłam, że nie będziemy jedynymi odbiorcami...
Wiem że to nie jest dla nas jakaś piaskownica na wyłącznośc, że jesteśmy wszyscy tu sztafeciarzami. Ale starałam się w miarę możliwości być częściowo odpowiedzialna za arkonę... Po tych postach nie wiem po co.
Tym niemniej doceniam to, że starasz się wprowadzać tu jakiś rodzaj ładu.
Co do "zabawek", przyznam się że przyszło mi to do głowy. Wypuścić swój mikro-dodatek, jeśli Wy nie macie ochoty czy natchnienia, jeśli okaże się, że to się będzie wlokło jak ślimak po suchym. Poogłaszać go może tam i ówdzie...

Bloody2 - powiedziałabym, że moje czucie się na siłach nie ma tu nic do rzeczy. Napisałam już to co miałam napisać. I to, czego nie miałam. Chyba, że jest jeszcze coś, w czym mogłabym pomóc. Hm?
A kryzys nie dotyczy sił tylko poczucia celu.
Prowadzisz nieobytym z arkoną? Szczęściarzu... ja prowadzę mojemu mg... Prowadznie swojemu mg jest jak igranie z ogniem :wink: Ale do aktów mściwości jeszcze nie doszło, więc jestem dobrej myśli.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Kazawar Wurdsten » śr 24.05.2006 7:14

Jakub stwierdza że Arkona to niszowe zjawisko, Lea, że marketing to cierń w oponie Arkony. W wypowiedzi Lei możnaby się doszukiwać uzasadnienia dla twierdzenia Jakuba.
Jednak o ile zgadzam się z tą "niszowością" to marketingu bym tu nie mieszał.
Twierdzę, że Arkonę zabiły rasy nieludzkie zaproponowane w podręczniku, grafiki rodem z innej bajki (przynajmniej większość) oraz niedopracowanie opisu świata skutkujące kompletną niewystarczalnością podręcznika w jego kreacji na sesjach.

Gdy usłyszałem o Arkonie to, tak jak wszyscy, wyobraziłem sobie słowiańskie klimaty, w które już za chwilę się wcielę. Tymczasem zawód mój był niemały, bo oto otrzymałem system fantasy, co podkreślali kiedyś na forum jego twórcy. Otrzymałem świat niepotrzebnie udziwniony wypaczeniem historii, jakby nie można było cofnąć się z jego osadzeniem w realiach 200 lat wcześniej. Byłyby bogi słowiańskie, byłoby chrześcijaństwo - wszystko na mocnych fundamentach historycznych.

Lea. Jestem pewien, że nie marketing, ale właśnie te odczucia u wielu ludzi sprawiły, że Arkona jak kiepsko zmontowana szopa przedwcześnie zaczęła się kiwać ku upadkowi.

To nie lenistwo, ale brak zapału sprawił, że dodatek o rasach nie jest moim udziałem w takim stopniu jak myślałem, że będzie. Ja poprostu nie czuję tego wymyślonego klimatu. Bo on jest wykreowany. Mówię o ogólnym duchu świata, którym cieszymy się grając. To już nie jest słowiańszczyzna, bo my nawet jej nie badamy, nie opisujemy, tylko dyskutujemy czy wiły mają chatki z takiego czy takiego zielska. Czy dziwożony przyjmuja kobiety ludzkie czy nie.
Próbowałem w tym uczestniczyć ale nie mogę.

Instrumenty mnie nakręciły, ale nawet odzewu większego na nie nie było. Czyli mijamy się. W wizji, w fascynacjach.

W mojej Arkonie był chrzest. Wczoraj praktycznie. A bogi słowiańskie są nadal. Żyją ale są chore, słabe. To o tym powinien być ten system. Trochę nostalgii za podwalinami naszej kultury nie zaszkodzi chyba.
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » śr 24.05.2006 10:05

Kazawar, myślę, że można realizować z równym skutkiem Twoją wizję Arkony. Niemal każdy system może pochwalić się jakimiś "zasadami alternatywnymi", rozwinięciem, albo przeróbką. Myślę, że takie "inne spojrzenie" nie zaszkodzi, a nawet pomoże. Warto to realizować i jestem jak najbardziej zapalony do takiej wizji (też raczej patrzę na Arkonę przez pryzmat literatury Bunscha).

Do wszystkich- zapętlamy się niepotrzebnie, cyklicznie powtarzamy ten obrządek biadolenia nad powodami i stanem "popularności" systemu. Nie tędy droga, nie robimy tego dla sławy, a dla przyjemności własnej i basta. A jak niechcący Arkona wróci na scenę, to przecież tylko będzie nam pyszniej. Zatem kończmy smuty i bierzmy się do roboty.

Czy mogę prosić o nadsyłanie do mnie tekstów przeznaczonych do dodatku nr 2? Ci, którzy jeszcze nie pokończyli tekstów, proszę Was, kończcie już i przesyłajcie. Zredagujemy, podliczymy wszystko i zobaczymy, co mamy.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » śr 24.05.2006 10:29

Nie Kazawarze, to nie inne rasy, to ludzie którzy źle Arkonie życzyli, a wierz mi było ich wielu. Po za tym pośpiech w jakim był system robiony, liczne błędy oraz niedopracowanie. Wytykanie najmniejszych błędów, nawet czytałem opinię gdzie powodem krytyki Arkony było że na konwencie prelekcje przedstawiającą system prowadził jakiś stremowany osiemnastolatek. Rozumiesz, bo gościu miał treme i to był powód że gość piszący tekst stwierdzil ze tego nie kupi. Równie dobrze można było powiedzieć bo zupa była za słona.
Gdyby system był zbyt historyczny to prawdopodobnie jak bym się nie załąpał, bo Dzikie pola dla przy kładu mnie niegdy przez to nie pociągały. Zwyciężył wtedy Warhammer, a tutaj zamiast Arkony wybrałbym Monastyr, to kwestia gustów, a o gustach się nie dyskutuje.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » śr 24.05.2006 10:41

I tak nam dopomóż Bóg! Skończmy z tymi akademickimi dyskusjami. :)
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » śr 24.05.2006 11:31

Ja tam mówię "DO BRONI SŁOWIANIE< BEZ WALKI SIĘ NIE PODDAMY!!"
Dodatek będzie niedługo, mój tekst już mam prawie gotowy.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » śr 24.05.2006 19:03

Był apel o porzucenie tematu... porzucę. Ale po napisaniu tego posta, nie przed :wink:

Możnaby zrobić listę wad systemu, świata i podręcznika, i wyciągnąć wnioski na przyszłość, myślę że nie byłoby to aż takim okropnym pomysłem. Ja osobiście nie zamierzam się w to bawić, odpowiedni doping już ustawił mnie na miejscu, więc możecie być spokojni.

Kazawarze, nie wiesz co wyobrazili sobie wszyscy...
A że rozczarował Cię dodatek o rasach, nic dziwnego - rasy z założenia są czymś niehistorycznym, i nie da się, po prostu się nie da opisać ich tak, by się Tobie (i osobom o podobnych zapatrywaniach) spodobały. Wiem, bo próbowałam... Ale Ty zacząłeś opisywać realne ludy historyczne - Prusy, w planach byli Wolinianie chyba - to też było zbyt fantasy?

To ja zaczęłam opisywać rasy... Opisałam sobie dziwożony, bo chciałam stworzyć świat dla mojej postaci. Poza tym, miałam cichą nadzieję, że ktoś się ucieszy jak zobaczy, że taki opis się ukazał... Teraz widzę, że przez ten dodatek coraz więcej osób ma doły.

Instrumenty bardzo mi się podobały, bo jestem osobą wiecznie szukającą czegoś poza "rzeźnieniem", jak to się tu nazywa. Zgłosiłam uwagi, wyraziłam swoje zdanie. Ale jestem laikiem i nie potrafię w sposób stały rozprawiać o budowie instrumentów :)

Jakubie, mam pytanie - bardzo zmienisz wizualnie pliki? Jak będą wyglądały?
Jedna uwaga to to, że gdzieś ludzie się skarżyli na poprzedni dodatek, że zabijał drukarkę. Lepiej by było bez tła. Choćby nie wiem jak klimatyczne się komuś nie wydawało. Tło można zastąpić klimatyczną ramką wokół strony.
Pewnie zastosujesz inne czcionki... argh.. może jakoś to przeżyję :wink:
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » śr 24.05.2006 21:21

A ja powiem tak:Kazawar, rozumiem ze jesteś bardziej konserwatywny jeśli dizie o Arkone, zatem sugeruję by kolejny dodatek jaki zrobimy był opisem typowe grodu, najlepiej Gniezna które nigdy nie wyszło z drukarni. Jak się psotaramy to bez problemu bedzie mieć więcej aniżeli 32 strony :).
Zeby jednak szybko i dobrze poszło to najpierw by trzeba było zrobić rozpiskę tematów które trzeba opisać np.
1. Rodzina książęca
2. Drużyna ksiażęca
3. Rzemiosła ( tutaj rozgałezienie dziedzin )
4. Handel z uwzględnieniem tragów któe na ogół odbywały się dwa razy w tygodniu z reguły środa i sobota
5. budowa typowych chat.
6. Świątynie etc. etc.
W ten sposób umeiścić konkretną rozpiskę w jednym temacie i akżdy z nas dobierałby kolejne punkty lub podpunkty do opisania, a w drugim temacie umeiszczac to co się napisało i dać do sprawdzenia innym.
Jak by dobrze psozło a dodatek z rasami zdołał by przciągnąć kilka zagubionych dusz ( rozsyłanie informacji wszystkim którzy pisawali ttuaj i nie tylko tutaj o Arkonie ) można by to było machnąć nader szybko :)
Największy zawsze był problem gdy się miało nadmiar tekstu do napisania, łatwiej się do czegoś zabierać opisując mniejsze teksty na raz.
Otrzymamy wtedy dodatek w którym teksty o rasach ograniczą się chyba tylko do krótkich notek w handlu i osobach przybywających do Gniezna.
Ja i Lea dokończymy teksty dodatku o rasach a ty zająłbyś się juz ową rozpiską :). Daj znać co o tym sądzisz.
Materiałów na necie jest pełno a ewentualnie w pewnych sprawach można by się konsultować z ludźmi na stronie historycy.org

Co do dodatku o rasach to mozna zrobić dwie wersje, jedna praktycznie goła w tle a druga dogłaskana :). Mowiąc inaczej ejdna robocza do druku i druga reprezentacyjna ;).
Po zakonczeniu części pisanej dodatku zacznę spisywać adresy osób których trzeba poinformować o jego ukończeniu podając adres katedry ;)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » czw 25.05.2006 16:19

Leuś pisze:Jakubie, mam pytanie - bardzo zmienisz wizualnie pliki? Jak będą wyglądały?
Jedna uwaga to to, że gdzieś ludzie się skarżyli na poprzedni dodatek, że zabijał drukarkę. Lepiej by było bez tła. Choćby nie wiem jak klimatyczne się komuś nie wydawało. Tło można zastąpić klimatyczną ramką wokół strony.
Pewnie zastosujesz inne czcionki... argh.. może jakoś to przeżyję :wink:

No nie wiem jeszcze co zmienię, co i jak ułożę, bo jeszcze nawet żadnego tekstu nie dostałem :). Wyjdzie w praniu, pomyślimy o ładnej rameczce zatem, a czcionki to też temat na później. Zmiana wizualna plików? Nie bardzo rozumiem.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Leuś » ndz 28.05.2006 20:02

Moje są w stałych miejscach, a jako że nikt nic więcej nie dodał, uważam je z końcem maja za zamknięte. Zwłaszcza dziwożony (łącznie z rysunkami).

Oto moje pliczki:
http://www.lea.interkar.pl/dziwozony.pdf
http://www.lea.interkar.pl/stolemy.pdf
http://www.lea.interkar.pl/amazonki.pdf
http://www.lea.interkar.pl/krzaty.pdf

Co do zmiany wizualnej plików, chodziło mi o to czy bardzo będą inaczej wyglądać. No ale piszesz, że nie wiesz, więc się zobaczy - byłam tylko ciekawa.
I tak moje wersje wylądują na mojej domowej stronce, bo nad układem i czcionkami siedziałam całe dwa dni i przywiązałam się do wyglądu, nad którym się napracowałam.
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Kazawar Wurdsten » ndz 28.05.2006 21:18

Proponuję utrzymać styl wypracowany przez Leę. Podoba mi się. Głosujemy?
Awatar użytkownika
Kazawar Wurdsten
Rycerz
Rycerz

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 28.05.2006 22:02

Lea, doskonale rozumiem, że to kawał ciężkiej roboty, z której człowiek jest po prostu okropnie dumny, jak ją skończy. Wiele mi się podoba w tym, co zrobiłaś, ale chciałbym zaproponować jakąś alternatywę i z tego wybierzemy może opcję nam bardziej się podobającą.
Żeby nie było, że widzieliśmy jedną wersję i ją uznajemy za jedyną słuszną, choć tak naprawdę nie mieliśmy żadnej alternatywy...

Ja mam po prostu inny styl i inne pomysły na niektóre rozwiązania.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » ndz 28.05.2006 22:19

Mój styl pisania jest trochę inny o czym wspomniała wcześniej Lea. Czy lepszy czy gorszy nie wiem, pisałem nim przez cały czas pokazując teksty w dziale Wiły. Bez względu na ewentualną krytykę i tak go nie zmienie bo to prawie 30 stron roboty, więc ja dziękuje, wolę krytykę :)
Po za tym jeszcze czekam na piosenke dla wił która ma napisać qmpel razem z nutami.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Następna

Wróć do Arkona