Przyszłość Arkony

Forum polskiego systemu RPG opartego na mitologii i wierzeniach pogańskich Słowian.

Postautor: Bloody » śr 11.07.2007 23:11

A mnie zastanawia dodatek Gniezno, który ponoć był gotowy do wydruku.
Fajnie byłoby go dorwać w wersji PDF ;). Szkoda że nie można go w żaden sposób dorwać, ani legalnie ani chociażby nielegalnie.
Excitate vos somnus non eat....
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » pt 27.07.2007 2:04

Zastanawia mnie czy nie lepiej by wyszło gdyby kraina słowiańska zamiast była umieszczona była w realiach historycznych, w świecie typowo fantasy.
Niewielu by się wtedy doczepiło w kwestiach historyczności. A tak byłaby kraina idealna do słowiańskiej a gdzieś tam dalej inne tradycyjne dla fantasy światy.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » pt 10.08.2007 9:14

A rozwiń tą myśl, bo jakoś słabo rozumiem... ;)
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » sob 11.08.2007 2:36

Ano myśl jest taka że od pewnego czasu zamierzam się za stworzenie systemu autorskiego rozgrywającego się w świecie fantasy.
Teoretycznie rzecz byłaby podobna do innych systemów z tą różnicą że ludzie prezentowali by poziom z ery starożytnej. Główne państwo, niejakie Cesarstwo Akropolisu chce wzorować na Cesarstwie Rzymskim z dodatkiem Grecji oraz Bizancjum, no i trochę nowości, głównie pod kątem religii.
Na trochę dalszej północy chciałbym umieścić krainę odwzorowaną na słowianach sprzed czasów założenia Polski.
Ogólnie to zabieram się od tygodnia za napisanie doc'a opisującego cały zamysł. Jak to zrobię to umieszczę na forum, bo samemu to wątpię bym zrobił coś konkretnego.
Tak sobie myślę że skoro taki WRPG, który jest światem fantasy mocno zerżniętym z naszego późnego średniowiecza, połączonego z europejska mitologią, to może zaciekawi ludzi system oparty na świecie starożytnym, w końcu w dużej mierze będzie to coś, co dobrze znają, a zarazem nie można się doczepić bo nie jest systemem czysto historycznym. Z drugiej strony nie przypominam sobie by na Polskim rynku był system oparty o starożytność. Ja tam bym se zagrał odpowiednikiem legionisty, spartiaty czy Spartakusa, może nie ja jeden :)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » sob 11.08.2007 10:49

Ambitnie. Tylko pytanie, po co Ci to? :) Gdzie tkwi haczyk? Czym to ma różnić się od systemów już dostępnych? Zuhar dał linka kilka linijek wyżej. Autor tamtego artykułu pisze, że prawie każdy grający polak zaczął pisać swój autorski system. Sporo tego jest- takich autorskich produkcji zalegających na dyskach, istniejących tylko w wersji darmowej- dostępnej na sieci. Co chcesz zatem osiągnąć realizując swój pomysł?
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » sob 11.08.2007 12:13

Bo lubię tworzyć, zresztą jak dotychczas żaden system nie pozwalał mi zagrać nacjami antycznymi. A zna ktoś jakieś linki do systemów autorskich od innych ludków?
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Zuhar » sob 11.08.2007 22:12

http://plyw.wrota.com.pl/ - tak z pamięci. Szukałeś, googlałeś, że twierdzisz "nie ma"?
Awatar użytkownika
Zuhar
Mechanik Pokładowy
Mechanik Pokładowy

Postautor: Shakal » sob 20.10.2007 20:21

Czolem ludzie :)

Ktos jest jeszcze zainteresowany Arkona? Wydajecie moze jakis nowy dodatek? Po kilku latach przerwy od fantasy w sieci, od jakiegos czasu znow sie tu krece i w sumie, ze mam nieco wiecej czasu niz zwykle oferuje swoje rece do pomocy, jesli bylby pisany jakis nowy dodatek :)

Jakub 'Shakal' Klich
No blood No glody
All pain and Fury
A demonstration
Of domination!!
Shakal
Pretorianin
Pretorianin

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 21.10.2007 12:40

Cisza tu i żadne prace nie trwają. Ja tylko coś od czasu do czasu chcę dopisać do swoich opowieści.
Shakal, ale jakbyś chciał i umiał to bym chętnie popracował nad jakąś prostą witrynką, na której umieszczone byłyby wszystkie teksty i dokumenty Arkonowe. Grafikę kiedyś stworzyłem pod stronę, więc teraz to tylko jakoś opracować. Ja w htmlu nic nie umiem poważnego zrobić, a nasi technicy mają tysiąc innych rzeczy do zrobienia.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » wt 23.10.2007 22:00

Ja chciałbym opisać jakiś przykładowy gród. Moje sesje Arkony zawsze rozgrywały się po za ośrodkami miejskimi.
Jakiś mały dodatek o Gnieźnie albo innym ważnym grodzie?
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » śr 24.10.2007 23:31

Tutaj mamy dwa obrazki przedstawiające Gniezno:

http://www.polskiedzieje.pl/zdjecia/gniezno1.jpg

http://www.mppp.pl/g1-5.jpg

Można by to opisać trochę, uwzględniając wzrost populacji do 10 tys. ludzi. Połowa ludności moim zdaniem musiała by jednak mieszkać po grodem.
Ostatnio czytam książke opisującą dzieje polan, okazuje się ze w tamtych czasach większośc polan mieszkała nie w drewnianych chatach, a ziemiankach i namiotach.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Leuś » czw 25.10.2007 22:03

A nie w półziemiankach? Hmm... Całkiem w ziemi jak kartofle? Jak pyry? :P
Nieważne. Czepiam się tylko.
Gniezno fajnie byłoby opisać, ale pierwsza stolica to nie w kij dmuchał. To nie wiły czy inne stolemy, o których można nawymyślać. Jeśli chodzi o mnie, musiałabym najpierw sporo poczytać i dowiedzieć się o historycznym Gnieźnie. Hmm... Właśnie. Historyczne Gniezno jest chrześcijańskie :P
Spróbuję poszukać jakichś źródeł żeby Ci pomóc jakoś chociaż. Wspominałeś, że nie pamiętasz już co to Arkona. Popatrz, jak ta pamięć wraca na latającym dywanie model Sentyment...
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Jakub Cieślak » pt 26.10.2007 5:42

A takie coś znalazłem na serwerze.
Fragment "Gniezna"- oficjalnego dodatku do Arkony.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » pt 26.10.2007 22:28

Dzięki Jakub, osobiście to pamiętam czasy jak ten kawałek dodatku był dostępny na głównej stronie Arkony.

Co do podszczypliwości Lei :P to dam parę cytatów z książki "Wczesne dzieje Polan" Jacek Brunon Siwiński

"Dachy miejscowej ludności w X i XI wieku równały się z poziomem gruntu lub niewiele ponad niego wystawały. Były to głownie ziemianki i półziemianki."

Z relacjo Ottona ze Stuzzelingen dowiadujemy się także że odbył podróż na terenie Polski w połowie XII wieku.
"Po powrocie użalał się ze musiał wybierać między noclegami w nędznych chatach wieśniaków lub w namiotach, w których jak to określił przebywał zwyczajem numidów."
Żeby było ciekawiej został zaproszony do Polski przez Salomee, wdowę po Bolesławie Krzywoustnym, a więc osoba znacząca w Polsce, był zatem goszczony dobrze :).

Namioty sporządzane były prawdopodobnie w wojłoku, bo tylko spilśniona sierść nasycona zwierzęcym tłuszczem chroniła zarówno przed zimą, jak i wilgocią.

Co do samego dodatku to mówię o czymś krótkim, na max 30 stron.
Druga rzecz ważne by było jakieś rozeznanie o miejskim życiu Lechitian.
Nie warto tutaj nadto się męczyć bo i tak to będzie tworzone na 90% tylko dla nas ;). Po za tym to alternatywna historia więc można ją zmodyfikować.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Bloody » czw 08.11.2007 22:44

Ja tam widze Gniezno, wzorując sie wedle zdjęcia makiety w ten sposób:

1. Dolny człon to przegroda mieszkalna, zamieszkała przez zwykłych mieszczuchów, jakaś karczma czy dwie, światynia lub dwie etc.
2. Przez drugi przechodziło by skrzyżowanie dróg, zresztą jak widac na obrazku z lewej i prawej są bramy. Wzdłuż dróg byłby rozmieszczone kramy rzemieślnicze. Duzo handlu, karczma dla gości i reszta to meiszkalne.
3. Tam zamieszczony byłby dworek książęcy razem z jego służbą i głownymi doradcami.
4. Górna przgroda to koszary z umieszczoną u góry bramą. Stajnie, zbrojownia etc. Zamieszkane głownie przez drużynników.

Wedle podstawki Gniezno liczy 10000 luda. Jak dla mnie cały gród to połowa tego, reszta rozmieszczona wokoło. Rolnicy, rybacy, drwale i inni którym trudno dostać dom w grodzie. Trochę zwykłych chat, ziemianek i półziemianek, oraz nieliczne namioty grup nomadów. Świątynie Strzyboga bym dał na wzgórzu za grodem, z kapliczkę Mokoszy blisko lasu.

To w takim nieskładnym skrócie, bo cisza tutaj i nikt nic nie gada.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » pt 09.11.2007 6:30

Shakal, ja w weekend potnę tą grafikę na jakieś zgrabne kawałki i przygotuję jakieś zobrazowanie mojej wizji strony.
Gniezno nie powstało już od razu jako gród chrześcijan, zatem w Waszym pomyśle pozostaje jeszcze sporo miejsca na wyobraźnię.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Bloody » pn 12.11.2007 0:12

Potrzeba by rozpisać hierarchię władzy. Książę a po nim doradcy o określonych rangach. Ja niestety w tym dobry nie jestem.
Trzeba by opisać co inne rasy w takim grodzie mogą robić ;)
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Postautor: Jakub Cieślak » pn 12.11.2007 18:46

Fajny byłby pomysł, gdyby te inne rasy w grodzie nie mogły robić nic. :) Co najwyżej dyndać na gałęziach jako postrach dla innych. Gród jako siedziba ludzka, która nie życzy sobie obecności jakichś nieludzi. Wystarczy, że pałętają się już po wielu innych miejscach i zabierają ludziom robotę, zarobek, a nawet i ziemię. Gdzieś w końcu musi gnieździć się jakiś niepokój wobec nieludzi.
Shakal, doszła paczka?
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Shakal » ndz 18.11.2007 0:59

Nie wlasnie niestety nie :(

Jakby co dalej jestem chetny do wspolpracy. Swoja drog zdziwilem sie ile Arkona zebrala pochlebnch recenzji po badz co badz sporym czasie :). Szkoda tego systemu, moze jakos sieciowo uda sie go reaktywowac.

Ktos sie orientuje jak wyglada kwestia rozejscia sie nakladu?
No blood No glody
All pain and Fury
A demonstration
Of domination!!
Shakal
Pretorianin
Pretorianin

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 18.11.2007 11:20

To puść mi na PMa ponownie swój adres e-mail. Wysłałem Ci paczkę pod mejla ustawionego na katedrze. Ten google'owy mi przepadł.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Leuś » sob 09.08.2008 12:28

"Przyszłość Arkony"... Tak, to będzie dobry temat.

Po ostatniej wizycie na festiwalu Słowian i Wikingów, naszła mnie refleksja. To wprawdzie nie odkrycie, że Arkona nie ma przyszłości - ale moim zdaniem to dobrze, że jej nie ma. Jest coś uroczego, nieuchronnego i tajemniczego w przeminięciu prasłowiańskiego świata. Skończył się także w rpg - może, dla jednych tak, dla innych nie.
Niektórzy szli zgodnie z zamierzeniem autorów i Arkonę utożsamiali z dualnością, z konfliktem rodzimość - najeźdźcy. Inny skłaniali się bardziej ku samej, wybajkowionej (lub nie) rodzimej kulturze. Pozostali - ku wczesnemu rycerstwu młócącemu pod kopytami koni to, co buntowało się przeciw ich ideom. Ale od tego ostatniego przecież jest tyle innych, bardziej złożonych systemów, że chyba mało kto sobie głowę zawracał...

Arkona była dla mnie obrazem tamtego świata, choć wykrzywionym jak odbicie w niemiłosiernie krzywym zwierciadle. Jak falujący i rozmyty obraz tego, co widać przez portal z drugiej strony. Ciekawie było stać przed portalem, gapić się na rozłażącą się, groteskową czasem i nierealną wizję.
Cóż było robić - portal i tak był nieczynny :wink:

Moim zdaniem to, że Arkona padła, jest psującym nawiązaniem do tego, że realia przez nią ukazywane, minęły. I podoba mi się to, jak o tym myślę.

Wstawiam kilka zdjęć, tych bardziej hmm... statycznych :)
[tak, wiem, to również wikingowie, nie tylko słowianie... być może nawet głównie... ale co tam]

Obrazek
kołczanik

Obrazek
suszące się zioła (pierwsze słyszę, żeby tak na słońcu i wietrze, ale widać nie słyszeli tych bujd o traceniu składników i witamin :P )

Obrazek
zdobienie dziobu łodzi wikińskiej z bocianem w tle

Obrazek
Suszone zwierzęce łapki i inne pyszności... W innej chacie wisiały wędzone świńskie racice. Pewna dziewczyna na ich widok zapiała w zachwycie "oh, jakie śliczne..." Od razu poznać, czyja potomkini. :wink:

Obrazek
jakiś konny

Obrazek
jeden z proporców

Obrazek
Skandynawski kramik. Tego dzika widziałam ze sto razy, i jakoś chyba ludzie nie mogą sie zdecydować, czy to zdobienie wikińskie czy celtyckie - jest także w książkach dotyczących Celtów. Ktoś kiedyś musiał od kogoś odpatrzeć. Całkiem jak dziś...

Obrazek
Znak czasu. To właśnie jeden z tych, które skłoniły mnie do wspomnienia Arkony i wstawienia tu zdjęć. Reszty nie wklejam, bo załapało się za dużo gawiedzi.
Zamyślony i nieświadomy, czy raczej smutny?
Większy od kościoła w tle, a jednak mniejszy w rzeczywistości.
Z jednej strony zieleń - z drugiej szarość.
(z jednej strony pogodne niebo - z drugiej... wycięta gawiedź :wink: )

Obrazek
To zdjęcie spodobało mi się, bo mały wojownik wygląda, jakby ten duży trzymał go za frak i uniósł by mu coś "powiedzieć". W rzeczywistości był tak wysoki, że reszta zadzierała opancerzone głowy by nawiązać z nim kontakt.

Obrazek
Duży Zły Czarny Wojownik 2

Obrazek
Duży Zły Czarny Wojownik Tryumfuje.
W zasadzie to było dopiero darcie mord na rozpoczęcie walki, ale "Tryumfuje" brzmi lepiej jako tytuł zdjęcia.
Szkoda, że nie zdążyłam dobrze ustawić aparatu, gdy do Dużego Czarnego Wojownika podeszła dziewczyna z małym dzieciakiem, ubrani oczywiście na epokę. Duży kucnął, a dziewczynka piszczała mu o coś cicho, zadzierając główkę. Wojownik powtarzał spokojnie, że wujek przyjdzie do niej zaraz, tylko wygra walkę. Pytała czy wygra, a on jakby trochę znudzony zapewniał, że na pewno wygra, bo wujek zawsze wygrywa. Fajnie to wyglądało.

Obrazek
proporce nad polem bitwy

Obrazek
jeszcze jeden proporzec

Obrazek
wystawa warsztatu powroźniczego

Obrazek
Ostatni. Niestety z gawiedzią.

Lipa, że nie ma tagów [center] :roll:
i lu telitha...
Awatar użytkownika
Leuś
Lady
Lady

Postautor: Bloody » sob 09.08.2008 23:32

Fajne zdjęcia :).
A co do Arkony, to zbyt wiele osób nie ma o nim pojęcia, system zbyt szybko umarł, zagościł w sercach nielicznych a ci ( my ) w końcu złożyli broń.
Ale odkąd prowadzę Monastyr to jakoś nie chce mi sie już wracać do Arkony.
Było minęło i raczej nie wróci.
Awatar użytkownika
Bloody
Lord
Lord

Poprzednia

Wróć do Arkona