Gra z zasadami

Czyli najstarszy system świata.

Moderator: Jakub Cieślak

Gra z zasadami

Postautor: Jakub Cieślak » pt 19.12.2003 9:45

Takie nasunęło mi się pytanie podczas zwiedzania arkonowych tematów. Jak należy traktować, jak Wy traktujecie informacje zawarte w podręcznikach? Jako wskazówkę do prowadzenia i rozwijania swoich przygód, czy jako żelazne ramy, w których zamykają się wszystkie byty ze świata gry? Ile jest tej mechaniki w Waszych grach? Czy rzucacie na wszystkie losowe spotkania, losujecie BNów? Czy każdy istotny BN jest u was dokładnie opisany w ramach wartości liczbowych? Czy to ma w ogóle jakiś sens?
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt

Postautor: Shizm » pt 19.12.2003 12:44

Ja zawsze uważałem, że nie ma co się tak mechaniką otgraniczać. Wole jak mi wszystko pasuje, a nie muszę się dopasować do czegoś.
BNów raczej nie opisuje statystykami, chyba, że mają w jakiś sposób walczyć z graczami. W takich sytuacjach wolę rozpisać parametry, żeby walka była jak najbardziej fair. Czasami trzeba zrobić coś tak, żeby gracze myśleli, że jest wszystko zgodnie z zasadami, ale dzialania i tak są z góry ustalone, wiec po co komy zabawa ze zgodnością z mechaniką.

Jak już kilka razy pisałem, jestem przeciwnikiem kości, wole storry telling (chyba tak to sie pisze :P )

Pozdrawiam!!!!!!!
A dream that will come true is not a real dream
Obrazek
Awatar użytkownika
Shizm
Pretorianin
Pretorianin

Postautor: rabbi » wt 23.12.2003 18:57

Moim skromnym zdankiem informacje zawarte w podręczniku powinny być wskazówką do pokazania świata w "prostszych" wymiarach. Kostkami często najzwyczajniej nie chce mi się rzucać, pisać kart postaci również. Uważam, że to po prostu nie jest konieczne, a przy okazji nudzi innych. :S Ale sens to ma, jakoś to urealistycznić trzeba, przypisać każdej rzeczy, każdej czynności jakiś liczbowy itp. odpowiednik, tak jak jest w każdej grze.
rabbi
Karczmarz
Karczmarz

Wróć do Dungeons & Dragons