Philip K. Dick i Gnostycyzm

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Philip K. Dick i Gnostycyzm

Postautor: marinho » śr 20.08.2008 16:04

Philip K. Dick pośmiertnie uznany został prorokiem, który przywrócił gnostycyzm do życia. Geniusz tkwiący w dziełach Dicka dostrzeżono dopiero niedawno.

Po wydarzeniach 2-3-74 Philip K. Dick przyniósł światu gnosis - objawienie. Ludzie z całego świata podzielają dickowsko gnostycki pogląd na rzeczywistość, który zawarł w swoich utworach.

Wszechświat jest niewłaściwy. Twór przeklętego boga kreatora Demiurga jest zły. Kiedyś wszystko było jednością, energią zgromadzoną w punkcie. Zostaliśmy wrzuceni do Żelaznego Wiezienia, pozbawieni wiedzy na temat rzeczywistości. Czy uda nam się pokonać zło i uwolnić tkwiąca w nas informację?

Zapraszam Was gorąco do odwiedzenia nowego polskojęzycznego serwisu poświęconego Philipowi K. Dickowi! Dick miał wiele pasji i poglądów. Jednak najwięcej inspiracji czerpał z gnostycyzmu. Na stronie znajduje się kilka unikatowych materiałów. Serwis będzie często aktualizowany. Zapraszam również do udzielania się na forum.

Gnostycyzm oczami Philipa K. Dicka:

http://www.dickiangnosticism.prv.pl

.
marinho
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: śr 20.08.2008 13:18

Postautor: Alganothorn » śr 20.08.2008 16:22

Nie to, żebym się czepiał...
...ale jak wchodzisz do kogos do domu, to zanim przykleisz ogłoszenie na lustrze w przedpokoju, to zapytasz gospodarza, czy mu to pasuje, prawda?
Nie twierdzę, że forum to mój dom, bardziej 'moje podwórko'; opiekuję sie subforum Philo, jestem stary, dziwny, podejrzewany o bycie botem i mam pewne standardy, których sie trzymam;
standardem takim bywa np. spytanie, czy można coś reklamować, zanim się to zrobi;
nie mam nic do Dicka, do koncepcji, że był gnostykiem, do dyskutowania na ten temat, ale wolałbym, żeby posty zachęcały do dyskusji na tym forum, a nie polegały li tylko na zapraszaniu na własne i dyskutowaniu tamże (chyba, że zaproszenie do 'udzielania się na forum' dotyczy katedry);
nie oczekuję, że przeczytasz regulamin, nie oczekuję, że sprawdzisz dyskusje nt. Dicka na forum (np. w ramach subforum o literaturze obcej) - to trudne, wymaga czasu, a tego nie ma prawie nikt; oczekuję co najwyżej potraktowania tego miejsca inaczej, niż tylko jako słupa ogłoszeniowego - ok, rozumiem, że słup jest lepszego sortu i nie na wszystkich forach się reklamujesz, ale fakt jest faktem, słup jest słup;

nie zrzucam tego topicu z dwóch powodów:
- raz, z zasady nie zrzucam (chyba, że to ekstremum)
- dwa, może rozruszasz dyskusję, ale do tego trzeba czegoś więcej, niż tylko rzucenia tematu i słów zachęty (chyba, że pisze sie o polityce, sporcie etc., te tematy rozwijają się samoistnie...)

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: marinho » śr 20.08.2008 16:39

witam mój post miał intencję rozpoczęcia dyskusji na temat tego nowego zjawiska, zamiast wklejać całej strony odesłałem do źródła streszczającego całą sytuację.

Ciekaw jestem reakcji internautów na tego typu wiedzę. Owszem zamiarem moim było również dotarcie do osób zainteresowanych badaniem tej bardzo wąskiej dziedziny wiedzy. Jeżeli to problem ja też nie robie problemów nic na siłę :)

Philip K. Dick na wiele sposobów interpretował rzeczywistość. Sam niekiedy gubił się w tych rozważaniach próbując wdrażać kolejne pomysły. Do rzeczywistości, Boga i religii często podchodził z dystansem i ironią. Dickowscy Gnostycy to społeczność fanów Philipa Dicka, którzy podzielają jego pogląd na temat beznadziejnej kondycji rzeczywistości.
marinho
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: śr 20.08.2008 13:18


Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron